حمل و نقل مسئله‌ای است که تا پایتان را از خانه بیرون می‌گذارید یقه‌تان را می‌گیرد. اینکه شما به خرید و یا اجاره خودرو در ترکیه نیاز پیدا خواهید کرد یا نه کاملاً بستگی به هدفتان از حضور و اقامت در ترکیه دارد. آیا برای کار آنجا هستید یا تفریح؟ آیا ساکن کوتاه‌مدت چندروزه‌اید یا چند ماهی مهمان ترکیه‌اید و یا اقامت دائم دارید؟ همه این‌ها می‌تواند نیاز شما به وسیله‌ی نقلیه را تعریف کند.

وسایل نقلیه عمومی درون‌شهری در شهرهایی مثل استانبول و آنتالیا اغلب بیشتر شهر را پوشش می‌دهند و با کمی پیاده‌روی می‌توان به ایستگاه موردنظر برای رفتن به مقصد موردنظر رسید. همچنین شهرهایی مثل استانبول بسیار شلوغ و پر ترافیک‌اند و در برخی از محله‌ها استفاده از ماشین اصلاً انتخاب خوبی نیست و وسیله حمل و نقل عمومی، انتخاب عاقلانه‌تری است.

ولی هرقدر هم از وسایل نقلیه عمومی لذت ببرید و به استفاده از آن‌ها معتقد باشید، گاهی اوقات هست که به هر دلیلی نیاز به وسیله‌ی نقلیه‌ای کمی شخصی‌تر دارید یا نیاز دارید که دقیقاً یک جای خاص پیاده و سوار شوید. گاهی در زمان نامناسب در محله بدی هستید و یا گاهی وسایل همراهتان سنگین‌تر از آن است که دلتان بخواهد بارشان را روی دست و شانه‌تان تحمل‌کنید. در این موارد، تاکسی و حمل و نقل عمومی، راه‌حل چندان منطقی به نظر نمی‌رسد.

کرایه تاکسی در ترکیه بسیار گران است و رانندگان تاکسی ترکیه به خاطر مسافر خیز بودن این کشور و اینکه مسافران اغلب راه‌های خوبی برای کسب درآمد بیشتر از آنچه که باید هستند، عادت کرده‌اند به کلاه‌برداری‌های ریز و درشت. از بیشتر گرفتن کرایه گرفته تا نزدن تاکسی‌متر و نداشتن کمربند ایمنی؛ آن‌ها بالاخره یک راهی برای بیشتر کردن درامدشان پیدا می‌کنند. شما باید اتومبیلی پیدا کنید که بیشتر از تاکسی و وسایل نقلیه متعلق به خودتان باشد. اگر نیاز شما دائمی خواهد بود که می‌توانید ماشین بخرید ولی اگر این نیاز محدود به یک بازه زمانی خاص است چرا اجاره ماشین را امتحان نمی‌کنید؟

اجاره خودرو در ترکیه به چه شکل است؟

اگر تصمیم گرفته‌اید تا در ترکیه اتومبیل اجاره کنید، بهتر است تلاش کنید تا تمامی قدم‌ها را مطمئن و قانونی بردارید تا خیالتان از بابت اینکه مشکلی پیش نمی‌آید، راحت‌تر باشد. اغلب انسان‌ها برای این آسودگی خیال حاضرند پول بیشتری هزینه کنند در صورتی که صرف پول بیشتر، درست بودن امکانات را تضمین نمی‌کند. بهترین راه این است که با آگاهی کامل از تمامی راه‌ها و تمامی عرضه‌کننده‌ها قدم بردارید و برای اجاره اتومبیل و سوارشدن و رانندگی اقدام کنید.

کمترین مدت‌زمانی که شما می‌توانید خودرو اجاره کنید 24 ساعت است و این ساعت دقیقاً از زمانی شروع می‌شود که شما خودرو را تحویل گرفتید. شما تا 59 دقیقه پس از زمان دقیق تحویل می‌توانید خودرو را بازگردانید ولی اگر بیشتر از 3 ساعت تأخیر داشتید باید بدانید که کرایه‌ای بیشتر به اندازه یک روز از شما گرفته خواهد شد.

نخستین چیزی که باید برای اجاره‌ی اتومبیل در ترکیه و رانندگی در این کشور داشته باشید گواهینامه بین‌المللی است. راننده باید بالای 21 سال داشته باشد و گواهینامه رانندگی ترک یا معتبر بین‌المللی نیز از واجبات است. اگر گواهینامه ترک یا بین‌المللی ندارید خیالتان راحت باشد. شما با مراجعه به مراکز جهانگردی یا اتومبیل‌رانی و همراه داشتن مدارک لازم در عرض تنها یک ساعت می‌توانید گواهینامه بین المللی دریافت کنید. برای دریافت گواهینامه رانندگی ترکیه نیز در این صفحه به صورت کامل توضیحات لازم را ارائه کرده‌ایم.

گذرنامه مدرک دیگری است که شما باید برای اجاره خودرو در ترکیه به همراه داشته باشید. نکته‌ای که باید در مورد اجاره اتومبیل بدانید این است که اغلب شرکت‌ها با واردکردن اطلاعات گذرنامه، گواهینامه و کارت اعتباری (credit card) به شما اتومبیل اجاره می‌دهند. درواقع داشتن کارت اعتباری برای اجاره اتومبیل در اغلب مراکز اجباری است. اگر شما به هر دلیلی کارت اعتباری ندارید نگران نباشید. نداشتن کارت اعتباری به این معنی نیست که شما به‌هیچ‌وجه نمی‌توانید خودرو اجاره کنید. تنها کافی است به شرکت‌های کوچک‌تر بروید. آن‌ها اغلب بدون کارت اعتباری به شما خودرو اجاره می‌دهند. علاوه بر این شرکت‌هایی صرفاً برای اجاره اتومبیل به ایرانیان تدارک دیده‌شده‌اند و می‌توانید به آن‌ها مراجعه کنید و از خدماتشان استفاده کنید. حتی بعضی از شرکت‌ها هستند که این خدمات را به‌صورت آنلاین برای شما انجام می‌دهند و خودروی موردنظر شما کمی بعد به درب منزلتان یا فرودگاه ارسال می‌شود.

نکته‌ی جالب این است که شما لازم نیست حتماً در اتمام قرارداد خودروی اجاره شده را به همان مرکزی که از آن اجاره کرده‌اید بازگردانید. شما می‌توانید به هر شعبه دیگر آن شرکت در سرتاسر ترکیه ماشین را بازگردانید و مشمول جریمه نشوید.

شما می‌توانید هر چند کیلومتر که دوست دارید با ماشین بروید. مبنای مالی ماشین‌های اجاره‌ای صرفا زمان است. هزینه عوارض اتوبان، سوخت و جریمه راهنمایی و رانندگی بر عهده شماست. اگر می‌خواهید قراردادتان را باطل کنید تنها کافی است 24 ساعت قبل به مرکز اجاره اتومبیل خبر بدهید.

نگران تصادفات و اینکه مشکلی برای ماشین پیش بیاید نباشید. بیمه تمامی این‌ها را مگر اینکه مست بوده باشید، تقبل خواهد کرد. همه شرکت‌ها نیز همراه با ماشین، بیمه را نیز ارائه می‌کنند و بابت آن هزینه‌ای اضافه‌تر هم می‌گیرند که برحسب نوع بیمه‌ها، متفاوت است.

آنچه که باید برای اجاره خودرو و رانندگی در ترکیه بدانید:

 • شماره تماس ضروری کشور ترکیه، اورژانس، پلیس و آتش‌نشانی و … 112 است. اگر مشکلی برایتان پیش آمد با گرفتن این شماره می‌توانید کمک بگیرید.
 • همیشه یک نسخه از اجاره‌نامه، بیمه‌نامه و گواهینامه خود را در ماشینی که اجاره کرده‌اید داشته باشید. در مواقع لزوم به کارتان خواهد آمد.
 • حواستان باشد که اگر خواستید به چپ بپیچید ممکن است رانندگان همزمان از شما سبقت بگیرند.
 • رانندگی شب در جاده‌های کوهستانی توصیه نمی‌شود.
 • ترک‌ها هم مثل ما وقت و بی‌وقت از بوق استفاده می‌کنند. بنابراین در این زمینه راحت باشید و پیغام‌هایشان را از این طریق دریافت کنید.
 • تمام جاده‌های ترکیه مجهز به دوربین هستند. کوچک‌ترین تخلف رانندگی شما ثبت می‌شود و شما بابت آن جریمه می‌شوید. زمانی که جریمه پلیس صادر می‌شود اگر تاریخ آن متعلق به زمانی بود که شما ماشین را اجاره کرده‌اید شما موظف به پرداخت جریمه تا 48 ساعت آینده هستید وگرنه از نظر قانونی دچار مشکلات جدی خواهید شد.
 • اگر با ماشین اجاره‌ای تصادف کردید، سریعاً به پلیس اطلاع دهید، گزارش پلیس و تست الکل از مدارکی است که پس از تصادف باید به شرکت اجاره دهنده خودرو تحویل بدهید. اگر در هنگام این اتفاق مست بوده باشید تمامی هزینه‌ها بر عهده شما خواهد بود و بیمه پولی پرداخت نخواهد کرد.
 • اگر تصادف شما به قدری وحشتناک باشد که نتوانید اتومبیلتان را حرکت بدهید از طرف شرکت برای شما یدک‌کش ارسال خواهد شد.
 • اگر به دنبال بیمه حوادث شخصی هستید باید بدانید که این بیمه در اجاره‌نامه نیست و برای آن جداگانه باید پول پرداخت کنید.
 • برخی از بیمه‌هایی که در شرکت‌ها به شما با مبلغی گزاف می‌فروشند را می‌توانید آنلاین و با مبلغی بسیار کمتر خریداری کنید. پس حواستان باشد که سرتان بابت بیمه کلاه نرود.
 • باک بنزین را پس از اینکه ماشین را تحویل گرفتید چک کنید چون اغلب بنزین کمی در آن است و شما باید سریعا به پمپ‌بنزین مراجعه کنید تا بعدا به مشکل برنخورید.
 • حتماً هنگام تحویل ماشین از نوع سوخت مصرفی آن که بنزین است یا گاز یا گازوئیل مطلع شوید.
 • ممکن است شرکتی که خودرو را از آن اجاره کرده‌اید به شما بگوید که باک ماشین را پر تحویل داده است و شما آن را خالی بازگرداندید و مبلغی بابت هزینه سوخت از شما بگیرد. این به‌نوعی یک سیاست کثیف است که ممکن است شرکت‌ها در مقابل شما انجام بدهند. پس به خاطر داشته باشید اگر در فرم اجاره‌نامه به چنین مسئله‌ای برخورد کردید حتماً این مسئله که مبلغی بابت سوخت پرداخت نخواهید کرد را قید کنید، حتی شده شفاهی از مسئول بپرسید و قول و قرارها را بگذارید. هزینه سوخت در مدتی که اتومبیل دست شماست با خودتان است ولی هزینه سوخت نفر بعدی را که شما نباید تأمین کنید!
 • اگر مسیرها را به‌درستی بلد نیستید حتماً از نقشه استفاده کنید. هیچ بعید نیست که به خاطر بلد نبودن آدرس ساعت‌ها گم شوید و زمان و بنزینتان را به هدر بدهید.
 • هنگام اجاره ماشین مطمئن شوید که ماشینتان این وسایل را داشته باشد: جک، لاستیک یدکی، مثلث احتیاط، جلیقه شبرنگ دار، کپسول آتش‌نشانی
 • حتماً با یک آگاهی نسبی از قوانین راهنمایی رانندگی ترکیه پشت فرمان بنشینید چون ممکن است هزینه‌ی جریمه‌تان سرسام‌آور شود.

برخی از قوانین راهنمایی رانندگی که بهتر است بدانید:

 • بستن کمربند ایمنی برای تمامی سرنشینان اجباری است.
 • در تمامی راه‌ها دوربین کنترل سرعت وجود دارد و راهنمایی رانندگی ترکیه در حال جمع‌آوری تابلوهایی است که این دوربین‌ها را هشدار می‌دهند. پس مراقب سرعت غیرمجاز باشید.
 • استفاده از تلفن همراه هنگام رانندگی ممنوع است.
 • گردش به راست زمانی که چراغ قرمز است مجاز نیست مگر اینکه کنار گذری وجود داشته باشد.
 • عوارضی بزرگراه‌های ترکیه از همه اروپا ارزان‌تر است و به صورت نقدی پرداخت می‌شود. همیشه پول نقد به همراه داشته باشید.
 • اصل گواهینامه ایرانی و بین‌المللی، پاسپورت، کارت ماشین و بیمه‌نامه معتبر را همیشه همراه داشته باشید. در زمان اجاره خودرو حتما کارت ماشین و بیمه‌نامه را از شرکت تحویل بگیرید.
 • تابلوهای هشداردهنده سرعت به شما می‌گویند که سرعتتان را باید روی چند نگه‌دارید.
 • ممکن است محکوم به پرداخت جریمه نقدی شوید پس حتماً پول نقد به همراه داشته باشید چون ممکن است تا هزینه را از شما دریافت نکنند به شما اجازه‌ی رفتن ندهند.

در اجاره‌ی خودرو باید به چه چیزهایی دقت کنیم؟

اگر نیاز به اتومبیل شخصی برای مدتی محدود دارید، مثلاً می‌خواهید با ماشین به سفر بروید یا یک روز کارهای مختلفی در گوشه‌های مختلف شهر دارید، می‌توانید ماشین اجاره کنید و به‌راحتی به‌کارهایتان برسید، سفرتان را بروید و کمتر خسته شوید. خیالتان راحت باشد این انتخاب می‌تواند خیلی ارزان‌تر از تاکسی گرفتن پای شما تمام شود.

دفاتر زیادی برای اجاره خودرو در ترکیه وجود دارند. قیمت خودروها برحسب مدل و نوع بیمه‌شان می‌تواند متفاوت باشد. صرفا قبل از اینکه ماشینی اجاره کنید، به چند مسئله فکر کنید.

مسئله اول اینکه چند نفر قرار است از این اتومبیل استفاده کنند؟ آیا بچه همراهتان هست و صندلی کودک لازم می‌شود؟

مسئله‌ی دیگر اینکه اتومبیلی که به درد شهری مثل استانبول می‌خورد برای شهری ساحلی مثل آنتالیا به کارتان نمی‌آید. حتما ویژگی آب و هوایی منطقه را هم در نظر بگیرید و به این هم فکر کنید که برای چه ماشین اجاره می‌کنید؟ یک سفر درون‌شهری یا می‌خواهید به دل جاده بزنید؟ اندازه و مدل اتومبیلی که می‌خواهید کرایه کنید با توجه به این سؤالات بسیار متفاوت خواهد بود.

Leave a Reply