هر ساله هزاران نفر به دلایل مختلف از جمله تحصیل، کسب و کار، سرمایه گذاری و مانند این به کشور ترکیه مهاجرت می‌کنند. یکی از دغدغه‌های افرادی که به ترکیه مهاجرت می‌کنند، قوانین داخلی و روال اداری کشور مقصد برای اجازه اقامت و اخذ شهروندی است. اگر شما هم قصد مهاجرت به ترکیه را دارید یا به تازگی وارد این کشور شده‌اید و با فرآیند کارها اداری آشنا نیستید، با ترکیش مگ همراه باشید. در این بین احتمالا نام اداره نفوس به گوش‌تان خورده و در این پست قصد داریم به شما همه چیز را درباره این اداره بگوییم.

در جریان باشید که اگر به ترکیه مهاجرت می‌کنید ممکن است برای کارهای اقامت، تمدید اقامت، افتتاح حساب، ثبت ازدواج و مانند آن به ارائه برگه نفوس نیاز داشته باشید و برای این کار مجبور شوید به ادارات نفوس مراجعه کنید. بنابراین اگر شما هم قصد مهاجرت به ترکیه را دارید باید با اداره نفوس و اموراتی که به این اداره مربوط است آشنا باشید.

اداره نفوس چیست؟

اداره نفوس ترکیه تا حدودی مشابه همان ثبت احوال در کشور خودمان است که زیر نظر فرمانداری‌های ترکیه فعالیت می‌کند و شما نیاز دارید، حداقل سالی یکبار برای امورات مختلف به این اداره مراجعه کنید. معمولا در هر منطقه این اداره وجود دارد و با توجه به محلی که در آن سکونت دارد باید به اداره نفوس مربوط به همان منظقه مراجعه کنید. در ادامه برخی از اموراتی که برای انجام آن نیازمند مراجعه به این اداره هستید را مرور می‌کنیم.

تمدید اقامت در اداره نفوس

اگر در ترکیه زندگی می‌کنید باید هر ساله برای تمدید مجوز اقامت خود به این اداره مراجعه کنید. هر منطقه یک اداره نفوس دارد که با مراجعه به آن برگه‌ای مبنی بر اینکه در این محله سکونت دارید به شما داده می‌شود. به این برگه، برگه اقامتگاه گفته می‌شود. این برگه را می‌توانید با ارائه اجاره خانه یا قبض گاز، برق و یا آب دریافت کنید.

ثبت ازدواج در اداره نفوس

از آنجایی که با ثبت ازدواج در ترکیه می‌توانید سند ازدواج بین‌المللی دریافت کنید، بسیاری از ایرانی‌ها تمایل دارند ازدواج خود را در ترکیه ثبت کنند.
برای ثبت رسمی ازدواج در سیستم بین المللی باید به اداره نفوس ترکیه مراجعه کنید و ازدواج خود را در آن به ثبت برسانید.

پس از ثبت ازدواج ادارات نفوس می‌توانند علاوه بر عقدنامه رسمی، برگه موسوم به فرمول ب را نیز صادر کرده و به صورت چندزبانه به شما تحویل دهند. به این ترتیب ازدواج شما در تمامی کشورهایی که عضو کمیسیون بین المللی احوالات شخصیه باشند قابل مشاهده و استعلام است.

افتتاح حساب بانکی

برای افتتاح حساب بانکی اولین مدرکی که نیاز دارید کارت اقامت یا همان کیملیک است. مدرک دیگری که برای باز کردن حساب در ترکیه از شما درخواست می‌شود برگه نفوس است که باید از این اداره دریافت کنید.

برای بار کردن حساب بانکی باید با در دست داشتن اجاره نامه خانه یا سند مالکیت خانه و همچنین به همراه داشتن اصل و کپی پاسپورت به این اداره مراجعه کنید و آدرس محل سکونت خود را ثبت نمایید. این ثبت آدرس حدود 24 ساعت بعد در سیستم بانکی و کلیه ادارات دولتی سراسر ترکیه قابل مشاهده است.

فراموش نکنید گاهی اوقات برای مراجعه به اداره نفوس ترکیه نیازمند گرفتن وقت قبلی یا واریز هزینه هستید. همچنین اگر نسبت به انجام اخذ اقامت، تمدید مجوز اقامت، افتتاح حساب بانکی و ثبت ازدواج، ثبت شرکت و .. نگرانی دارید می‌توانید با استفاده از خدمات ترکیش مگ با خیال آسوده فرآیند اداری این امور را انجام دهید.

Leave a Reply