یکی از دغدغه‌های افرادی که به استانبول سفر می‌کنند یا قصد اقامت در این شهر را دارند هزینه‌ی حمل و نقل است. پیش‌تر در پستی جداگانه بهترین راه های حمل و نقل در استانبول را بررسی کرده بودیم و در آن‌جا هم به استانبول کارت اشاره کردیم.

معمولا هزینه‌ی حمل و نقل بخش مهمی از هزینه‌های زندگی را تشکیل می‌دهد، به خصوص وقتی که تازه به یک شهر یا کشور جدید سفر کرده باشید. خبر خوب اینکه اگر قصد سفر به استانبول را دارید، می‌توانید برای کاهش هزینه‌های حمل و نقل خود از Istanbul Kart استفاده کنید. این کارت به شما امکان می‌دهد تا در هزینه‌های سرسام آور حمل و نقل در استانبول صرفه جویی کنید. در ادامه در مورد مزایای استانبول کارت و نحوه خرید و شارژ آن بیشتر صحبت می‌کنیم.

استانبول کارت چیست؟

Istanbul Kart یک کارت اعتباری هوشمند است که از سال ۲۰۰۹ عرضه شد و با استفاده از آن می‌توانید از خدمات حمل و نقل عمومی شهر استانبول بهره ببرید. اگر به استانبول سفر کرده باشید حتما می‌دانید که هزینه استفاده از تاکسی در استانبول بسیار گران است. بنابراین عاقلانه است که از وسایل حمل و نقل عمومی دیگر مانند مترو، اتوبوس، تراموا و … استفاده کنید.

برای استفاده از این وسایل نیاز به تهیه بلیت یا ژتون دارید. هرچند این کار هزینه‌های شما را به طور چشمگیری کاهش می‌دهد اما تهیه بلیت برای هر سفر، هم کار وقت‌گیری است و هم هزینه نسبتا زیادی روی دست شما خواهد گذاشت. بنابراین بهترین کار این است که یک استانبول کارت تهیه کنید و آن را به مقدار دلخواه شارژ کنید. سپس می‌توانید به راحتی و هر چقدر که بخواهید از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید. با استفاده از این کارت می‌توانید تا ۴۰ درصد از هزینه‌های حمل و نقل خود کم کنید.

استانبول کارت را از کجا تهیه کنیم؟

راحت‌ترین راه این است که پس از ورود به استانبول، این کارت را از فرودگاه خریداری کنید. همچنین بسیاری از ایستگاه‌های مترو و دکه‌های روزنامه فروشی نیز استانبول کارت را عرضه می‌کنند و نگرانی از بابت پیدا نکردن آن نخواهید داشت.

توجه کنید که برای پرداخت هزینه اتوبوس، مترو و تراموا، حتما نیاز به Istanbul Kart دارید، پس بهتر است همان ابتدا و در بدو ورود آن را تهیه کنید تا برای جابه‌جایی با مشکل مواجه نشوید.

استانبول کارت را چگونه شارژ کنیم؟

قیمت استانبول کارت (در زمان نگارش این مطلب) ۱۰ لیر است، بنابراین اگر آن را از فروشگاه‌ها و دکه‌های روزنامه فروشی خریداری می‌کنید، مواظب باشید هزینه بیشتری از شما درخواست نکنند. پس از خرید این کارت باید آن را شارژ کنید. برای شارژ کردن این کارت می‌توانید از دستگاه‌های مخصوص این کار که در ایستگاه‌های مترو قرار دارد، استفاده کنید.

دستگاه‌های Bilet Matik برای شارژ Istanbul Kart

نحوه شارژ کردن استانبول کارت

برای شارژ کردن Istanbul Kart ابتدا باید کارت خود را روی سطح شیشه‌ای دستگاه بگذارید تا موجودی کارت شما نشان داده شود. سپس کارت را بردارید و اسکناس ۵، ۱۰ یا ۲۰ لیری را وارد دستگاه کنید. دوباره کارت را روی سطح شیشه‌ای قرار دهید تا کارت شما به همان مبلغی که اسکناس وارد دستگاه کردید شارژ شود.

مزایای استفاده از استانبول کارت

همانطور که گفتیم استفاده از  این کارت می‌تواند تا حد زیادی از هزینه‌ی حمل و نقل شما کم کند. نکته جالب در مورد استفاده از این کارت این است که هزینه استفاده از آن به صورت پلکانی کم می‌شود. برای مثال اگر بار اول که از مترو استفاده کردید ۲ لیر از اعتبار شما کم شود، در صورتی که در کمتر از ۲ ساعت دوباه از Istanbul Kart استفاده کنید این بار ۱/۸ لیر از اعتبار شما کم می‌شود و به همین ترتیب در صورت استفاده مجدد تخفیف بیشتری اعمال می‌شود.

استفاده از استانبول کارت در اتوبوس

همچنین با استفاده از این کارت دیگر نیازی به ماندن در صف انتظار برای خرید بلیت ندارید و می‌توانید در زمان هم صرفه‌جویی ‌کنید. از جمله مزایای دیگر Istanbul Kart این است که با در دست داشتن آن می‌توانید از تمامی وسایل حمل و نقل عمومی شهر استانبول مانند اتوبوس، مترو، تراموا، متروباس، اتوبوس فرودگاهی و انواع قایق استفاده کنید و نیازی ندارید برای هر وسلیه یک بلیت جدا تهیه کنید.

مزیت دیگر استانبول کارت این است که می‌توانید به صورت همزمان تا ۵ نفر از آن استفاده کنید و نیازی به خرید کارت برای هر نفر وجود ندارد. البته پیشنهاد می‌کنیم برای این که از تخفیف پلکانی استانبول کارت استفاده کنید برای هر نفر یک استانبول کارت جدا تهیه کنید.

جالب است بدانید استانبول کارت تا ۲ سال اعتبار دارد. بنابراین اگر به قصد گردش به استانبول مسافرت کرده‌اید و در پایان سفر هنوز اعتبار در استانبول کارت شما باقی مانده است نگران نباشید، در سفرهای بعدی می‌توانید از آن استفاده کنید یا آن را به افرادی دیگری بدهید.

همچنین باید اشاره کنیم که سیستم حمل و نقل استانبول مانند بسیاری از شهرهای اروپایی پیشرفته است و شما می‌توانید با استفاده از کارت‌های اعتباری بین‌المللی که در اختیار دارید، هزینه استفاده از مترو، اتوبوس، تراموا یا هر وسیله دیگری را پرداخت کنید.

در پایان لازم به یادآوری است اگر قصد سفر چند روزه یا حتی اقامت در استانبول را دارید و نگران مسائلی مانند اخذ اقامت یا افتتاح حساب بانکی هستید، می توانید با استفاده از خدمات ترکیش مگ این مراحل را راحت‌تر و با خیال آسوده‌تری انجام دهید.

Leave a Reply