یکی از نیازهای هر فرد در هر کشوری، داشتن یک حساب بانکی است زیرا برای خرید، فروش و انجام هرگونه معاملات، به داشتن کارت اعتباری و حساب بانکی نیاز است. تمامی بانک‌های ترکیه موظف به رعایت قوانین بانکداری ترکیه هستند که در این بین قوانینی برای افتتاح حساب افراد و اتباع خارجی وچگونگی افتتاح حساب برای آن‌ها، مشخص شده است. در این قوانین، افتتاح حساب برای چند کشور شرایط خاصی دارد که از جمله این کشور‌ها، افغانستان و اتباع افغان هستند.

چگونه یک حساب بانکی معتبر در ترکیه داشته باشیم؟

با داشتن پاسپورت افغانستان می‌توانید به یکی از بانک‌های «ایش بانک» و «زراعت بانک» مراجعه کنید. این دو بانک، سرمایه گذاران ترک دارند و در آن‌ها امکان افتتاح حساب برای اتباع خارجی از جمله افغان ها و ایرانی‌ها، مشکلی وجود ندارد. مراحل افتتاح حساب نیز ساده بوده و اتبع افغان می‌توانند در سریع‌ترین زمان ممکن، یک حساب بانکی معتبر در این بانک‌ها افتتاح کنند.

برای افتتاح حساب به کارت اقامت در ترکیه، اصل پاسپورت و شماره مالیاتی نیاز دارید. در صورت نداشتن شماره مالیاتی، با مراجعه به اداره مالیات، در کوتاه‌ترین زمان ممکن شماره مالیاتی خود را دریافت کنید. مدارک مورد نیاز برای دریافت شماره مالیاتی نیز شامل اصل پاسپورت، کپی از صفحه عکس دار پاسپورت و آخرین مهر ورودتان به ترکیه است.

افتتاح حساب با پاسپورت افغانستان در ترکیه برای افراد غیر مقیم

امروزه افتتاح حساب برای افراد غیر مقیم در ترکیه کاری بسیار آسان است و تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی خارجی می‌توانند به راحتی در ترکیه حساب بانکی داشته باشند و سرمایه خود را به این بانک ها منتقل کنند .

اقدامات لازم برای افتتاح حساب اشخاص حقیقی افغان‌ غیر مقیم

باید ابتدا یک آدرس معتبر در ترکیه مشخص و اعلام کنید تا ابلاغیه مربوط به درخواست شما به آن آدرس ارسال شود. این آدرس می‌تواند آدرس یک دوست و یا یک آشنا نیز باشد.

برای دریافت شماره مالیاتی نیز باید به اداره مالیاتی ترکیه بروید و با به همراه داشتن پاسپورت و مدارک مورد نیاز که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، شماره مالیاتی خود را دریافت کنید.

حالا با داشتن شماره مالیاتی، می‌توانید در بانک‌های «ایش بانک» و «زراعت بانک» به راحتی حساب افتتاح کنید و از تمامی خدمات بانکی، بهره‌مند شوید. همچنین با توجه به اینکه مقیم ترکیه نیستید، می‌توانید با استفاده از اینترنت بانک، به سادگی و در هر نقطه از دنیا، از تمامی خدمات بانکی خود استفاده کنید. البته ممکن است به یک شماره موبایل ترکیه نیز نیاز داشته باشید زیرا بعضی از بانک‌ها، از شما درخواست شماره موبایل می‌کنند.

اقدامات لازم برای افتتاح حساب اشخاص حقوقی و شرکت‌های افغان

افتتاح حساب حقوقی تا حدودی متفاوت است‌ زیرا تنها مدیریت شرکت و یا مدیر مسئولی که صلاحیت امضاء دارد، می‌تواند برای افتتاح حساب اقدام نماید. ابتدا باید تمامی اسناد و مدارک شرکت را ترجمه کرده و برای دریافت شماره مالیاتی، آن‌ها را در اختیار اداره مالیات قرار دهید. دریافت شماره مالیاتی بسیار آسان است و نیازی به داشتن نمایندگی، دفتر کار و فعالیت تجاری در ترکیه نیست و تنها آدرسی در ترکیه برای دریافت ابلاغیه‌ها کفایت می‌کند.

با دیافت شماره مالیاتی و مراجعه به بانک، از شما اسناد و مدارک ترجمه شده شرکت و یا تائیدیه سرکنسولگری ترکیه مربوط به شرکت اعم از اساسنامه، مدارک مربوط به عضویت در اتاق بازرگانی، اسناد تاسیس و مدارک فعالیت را درخواست می‌کنند. درصورت داشتن مدارک دانشگاهی آن را نیز از شما خواهند خواست و سپس مراحل افتتاح حساب، انجام می‌شود.

Join the discussion ۴ Comments

Leave a Reply