این روزها شرکت‌های مختلف، نیازمند افتتاح حساب بانکی در خارج از ایران هستند تا بتوانند وسعت تراکنشات مالی خود را به خارج از مرزها بکشانند. یک گزینه بسیار خوب برای شرکت‌های ایرانی، افتتاح حساب در کشور ترکیه است. اما بسیاری بر این باورند که افتتاح حساب شرکتی در کشور خارجی، ممکن است دردسرهای زیاد داشته باشد و مخصوصا اگر کشور مورد نظر، غیر انگلیسی زبان باشد، اوضاع پیچیده‌تر هم به نظر می‌رسد. اما بگذارید بگوییم در مورد ترکیه این چنین نیست و افتتاح حساب شرکتی در ترکیه کار عاقلانه و البته با طی کردن مراحل قانونی، کار ساده و به صرفه‌ای برای شرکت‌های ایرانی است. حال بگذارید بدون هیچ مقدمه دیگری، سراغ اقدامات لازم برای افتتاح حساب شرکتی در ترکیه برویم.

اقدامات لازم برای افتتاح حساب بانکی برای اشخاص حقوقی یا شرکت‌ها در ترکیه

افتتاح حساب بانکی برای اشخاص حقوقی یا شرکت‌ها، روند مشخص و ساده‌ای دارد. برای افتتاح حساب حقوقی، امضای مدیرعامل یا مدیر مسئول شرکت، الزامی است و بدون امضای وی، افتتاح حساب انجام نخواهد شد. جدا از این مورد، برای افتتاح حساب حقوقی باید ابتدا ترجمه مدارک و اسناد شرکت را برای دریافت شماره مالیاتی، در اختیار اداره مالیات ترکیه قرار دهید. سپس شماره مالیاتی به سادگی به شما اعطا می‌شود. برای دریافت این شماره، نیازی به دفتر کار، نمایندگی و فعالیت تجاری در ترکیه، وجود ندارد. تنها یک آدرس برای ارسال نامه‌ها و ابلاغیه‌های مربوطه، کافی است.

پس از دریافت شماره مالیاتی، نوبت به مراجعه به بانک می‌رسد. معمولا قوانین و مدارک مورد نیاز هر بانک، با یکدیگر تفاوت‌های جزئی دارد اما به طور کلی، بانک‌ها برای افتتاح حساب حقوقی مدارکی چون اسناد ترجمه شده رسمی یا تاییدیه سرکنسولگری ترکیه مربوط به شرکت، اعم از اساسنامه شرکت، مدارک مربوط به عضویت در اتاق بازرگانی، اسناد تاسیس و مدارک فعالیت را، مطالبه می‌کنند.

پس از افتتاح حساب، فعالیت‌های بانکی نیز از طریق اینترنت بانک، قابل انجام است. این روزها بانک‌های ترکیه، امکانات غیر حضوری و اینترنتی کامل و بسیار خوبی را برای مشتریان خود، به خصوص اشخاص حقوقی، فراهم کرده‌اند. درواقع ساده بودن روند انجام افتتاح حساب حقوقی در ترکیه، از این جهت است که این کشور می‌خواهد سرمایه‌گذاران سراسر دنیا را به سمت خود جذب کند و در همین راستا، سیستم بانکی این کشور هم سعی دارد قوانینی مثل بانک‌های سوییس را اجرایی کنند.

حساب باز شده آیا با سوئیفت متصل است؟

بهترین بانک‌های ترکیه برای اشخاص حقوقی و حقیقی ایرانی که ساکن ترکیه نیز نیستند، زراعت بانک و ایش بانک هستند. افتتاح حساب در هر کدام از این بانک‌ها، حسابی متصل به سوئیفت برای شما فراهم می‌کند اما متاسفانه در حال حاضر محدودیت‌هایی وجود دارد. برای مثال شما نمی‌توانید با حساب خود و با استفاده از سوئیفت، برای شخص حقیقی و حقوقی دیگری در خارج از ترکیه، پول ارسال کنید. اما امکان دریافت پول به کمک سوئیفت وجود دارد که البته برای آن نیز سقف و محدودیت وضع شده است.

Leave a Reply