دریافت اقامت توریستی در ترکیه یکی از پرطرفدارترین راه‌های مهاجرت ایرانیان است. در طول سال‌های گذشته تعداد بسیاری ایرانی نسبت به دریافت اقامت یک ساله توریستی ترکیه اقدام کرده‌اند اما اطلاع از شرایط و هزینه اقامت توریستی یکساله ترکیه، می‌تواند به انتخاب این راه برای مهاجرت، کمک کند.

دریافت این نوع اقامت منوط به خرید ملک در ترکیه است و افرادی که اقدام به خرید ملک در ترکیه می‌کنند، می‌توانند با رعایت شرایط دریافت اقامت ترکیه و با ارائه مدارک مورد نظر، درخواست اقامت توریستی یک ساله ترکیه کنند. دولت ترکیه پس از بررسی مدارک متقاضیان به این افراد حق اقامت یک ساله اعطا می‌کند. متقاضیان باید بدانند خرید یا اجاره خانه اولین قدم برای رسیدن به اقامت توریستی یک ساله است و انجام مراحل اداری و ارائه مدارک مورد نظر از گام‌های مهم دریافت اقامت توریستی است.

راه‌های دریافت اقامت توریستی یکساله

اقامت توریستی یک ساله به افرادی اعطا می‌شود که با دلایل زیر اقدام به دریافت اقامت قانونی و یکساله کنند. این اقامت برای افرادی صادر می‌شود که نیاز به زمانی بیش از 90 روز برای حضور در خاک ترکیه دارند. این افراد می‌توانند در صورت دارا بودن یکی از شرایط زیر، اقدام به دریافت اقامت توریستی یک ساله ترکیه کنند:

 • اقامت به منظور انجام تحقیقات علمی
 • دریافت اقامت گردشگری در صورت اجاره ملک
 • دریافت اقامت گردشگری در صورت خرید ملک
 • راه‌اندازی کسب و کار تجاری مطابق با قوانین دولت ترکیه
 • اقامت از طریق یادگیری زبان ترکی در دوره‌های مصوب دولت ترکیه
 • دریافت اقامت از طریق ازدواج
 • حضور در کارگاه‌های آموزشی

برای تمدید اقامت موقت یک ساله، متقاضیان نیاز دارند مدارکی ارائه کنند که نشان دهد شرایطی که به استناد آن مشمول دریافت اقامت یک ساله توریستی شده‌اند همچنان ادامه دارد.

 قوانین دریافت اقامت توریستی ترکیه در سال ۲۰۱۸

در نیمه دوم سال 2018 دولت ترکیه با افزایش سخت‌گیری‌ها در ارائه اقامت توریستی یک ساله به متقاضیان و شهروندان خارجی، باعث تغییراتی در هزینه اقامت توریستی یکساله ترکیه و نحوه دریافت این نوع اقامت شد. روندی که در حدود ده روز زمان نیاز داشت با تغییرات کوچکی مواجه شد و این تغییرات همچنان ادامه دارد.

اجاره خانه در ترکیه از ارزان‌ترین راه‌های مهاجرت و دریافت اقامت یک ساله ترکیه است. ورود به ترکیه برای ایرانیان بدون ویزا مجاز است و مدت اقامت در ترکیه برای افراد عادی 90 روز است. افرادی که علاقه دارند بیش از 90 روز در کشور ترکیه اقامت داشته باشند، می‌توانند از راه‌های قانونی مانند اجاره یا خرید خانه اقدام کنند و ویزای موقت یک ساله توریستی دریافت کنند.

دریافت این نوع اقامت‌ها به منظور انجام امور توریستی انجام می‌شود و به همین دلیل به اقامت توریستی یک ساله معروف است. مدارک و هزینه اقامت توریستی یکساله ترکیه در زیر گفته ارائه شده است. برای دریافت اقامت یک ساله ترکیه مدارک زیر باید به اداره مربوطه ارائه شود:

 • فرم راندوو
 • اصل و کپی گذرنامه فرد متقاضی
 • چهار قطعه عکس
 • بیمه درمانی معتبر
 • مدارک درخواست بیمه از اداره تامین اجتماعی برای دریافت بیمه درمانی عمومی
 • پرداخت هزینه‌های اداری برای صدور کارت اقامت موقت
 • فیش هزینه‌های واریزی اداره مهاجرت
 • ارائه رضایت‌نامه برای افراد زیر 18 سال

فرم راندوو برای دریافت اقامت یک ساله ترکیه

برای دریافت اقامت توریستی ترکیه یا هر نوع اقامت موقت دیگر، نیاز به پر کردن فرم راندوو دارید. این فرم را می‌توانید به صورت آنلاین از وب‌سایت آن دریافت کنید و پس از پرینت کردن، پر کنید. فرم راندوو در واقع شرایط و مشخصات نوع اقامتی که درخواست کرده‌اید را مشخص می‌کند.

در قسمت بالای این فرم باید اطلاعات مربوط به نوع اقامت درخواستی خود را پر کنید. بر اساس این اطلاعات اداره پلیس و مهاجرت ترکیه می‌تواند تشخیص دهد شما برای دریافت چه نوع اقامتی اقدام کرده‌اید. در این قسمت می‌توان مشخص کرد که برای چندمین بار متوالی درخواست اقامت دارید یا این فرم را برای تمدید اقامت پر می‌کنید. در قسمت بعدی این فرم اطلاعات شخصی شما نوشته می‌شود.

در این قسمت باید تمامی اطلاعات فردی خود، اعم از نام و نام خانوادگی، محل و تاریخ تولد، تابعیت، نام پدر، جنسیت، شغل و مذهب را مشخص کنید. بهترین راه پر کردن این اطلاعات، پر کردن بر اساس اطلاعات ثبت شده در گذرنامه است. توجه داشته باشید برای دریافت اقامت توریستی یک ساله قسمت مربوط به شغل را خالی بگذارید.

در بخش سوم باید اطلاعات مربوط به سفر‌های قبلی خود را پر کنید. در این بخش سوالاتی از شما پرسیده می‌شود که مشخص می‌کند در چه تاریخ‌هایی و به چه دلایلی به ترکیه سفر کرده‌اید. اگر پیش از این دفترچه اقامت توریستی ترکیه داشته‌اید باید در این بخش اطلاعات مربوط به دفترچه اقامت قدیمی خود را وارد کنید.

در بخش چهارم این فرم که مهم‌ترین بخش فرم است، اطلاعات مربوط به محل زندگی وارد می‌شود. در این بخش باید اطلاعات دقیق محل اقامت خود در ترکیه و محل اقامت خود در ایران را وارد کنید.

همچنین باید آدرس و شماره تماس محل کار خود در ایران را بنویسید. این بخش از اطلاعات بسیار مهم است و باید به صورت دقیق وارد شود. بخش بعدی مربوط به اطلاعات همراهان شما است. اگر خانواده شما به عنوان همراه، متقاضی دریافت اقامت توریستی یک ساله ترکیه هستند باید اطلاعات ایشان ینز در فرم مربوطه وارد شود.

به طور معمول فرم راندوو در یک برگه پشت و رو ارائه می‌شود. این دو بخش در صفحه اول این فرم وجود دارد و باید توسط شخص متقاضی پر شود. صفحه بعدی که در پشت این برگه است نیز باید توسط اداره پلیس و مهاجرت پر شود. فرم راندوو به عنوان فرم قرار ملاقات، تمامی اطلاعات شما را در اختیار پلیس قرار می‌دهد و سپس با توجه به آن، زمان بررسی و اعلام قطعی شرایط و هزینه اقامت توریستی یکساله ترکیه برای متقاضیان اعلام خواهد شد.

سریع‌ترین راه برای دریافت اقامت توریستی یک ساله ترکیه

هزینه اقامت توریستی یکساله ترکیه بسته به اینکه از کدام راه اقدام می‌کنید می‌تواند متفاوت باشد اما سریع‌ترین راه برای دریافت این اقامت روش اجاره ملک در ترکیه است. دولت ترکیه به افرادی که نسبت به اجاره یا خرید ملک اقدام کرده‌اند اقامت موقت یک ساله می‌دهد و پس از یک سال افراد می‌توانند نسبت به تمدید آن اقدام کنند.

روش اجاره ملک به علت زمان کوتاهی که برای دریافت اقامت دارد و همچنین کم بودن هزینه اقامت توریستی یکساله ترکیه، از محبوب‌ترین روش‌های دریافت اقامت ترکیه است. با این روش هزینه زیادی برای خرید خانه پرداخت نمی‌کنید اما از مزایای ویزای توریستی یک ساله ترکیه نیز برخوردار خواهید شد.

از مزایای زندگی در ترکیه می توان به داشتن حساب بانکی، زندگی در یک کشور جدید و امکان اخذ وقت سفارت کشورهایی نظیر اتریش و آلمان، اشاره کرد. از آن جا که با داشتن اقامت موقت به عنوان شهروند ترکیه محسوب می‌شوید بسیاری از امکانات برای شما به عنوان شهروند فراهم می‌شود. دریافت این اقامت محدودیت‌هایی دارد که برای مثال شما در طول این یک سال حق دادن رای ندارید و با برای داشتن کار در ترکیه باید مدارک مورد نیاز شغلی ارائه کنید.

شهروندان ترکیه که دارای کارت اقامت موقت ترکیه هستند، می‌توانند با ارائه مدارک شغلی از شرایط کاری خوبی بهره‌مند شوند. این ویزا به عنوان ویزای کاری صادر می‌شود و می‌توانید در طول اقامت خود هزینه‌های زندگی را فراهم کنید.

پس از این که کارت اقامت موقت ترکیه را دریافت کنید می‌توانید برای موارد زیر اقدام کنید:

 • درخواست تحصیل در کشور ترکیه
 • درخواست ویزای کاری در کشور ترکیه
 • ایجاد کسب و کار و تجارت مطابق با قوانین کشور ترکیه

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره ثبت شرکت در ترکیه

به طور کلی می‌توان گفت دریافت اقامت کوتاه مدت به شما اجازه تحصیل، کار یا راه‌اندازی کسب و کار را نمی‌دهد اما می‌توانید با پر کردن فرم‌های مربوطه نسبت به داشتن این حقوق اقدام کنید و از این شرایط استفاده کنید.

مراحل دریافت اقامت موقت توریستی ترکیه

اولین قدم برای دریافت اقامت توریستی یک ساله ترکیه، پر کردن فرم راندوو است. این فرم به عنوان فرم درخواست وقت ملاقات برای اقامت محسوب می‌شود و به طور معمول قرار ملاقات برای افراد مختلف بسته به شهری که در آن اقدام کرده‌اند فرق می‌کند. زمان مورد نیاز برای بررسی درخواست معمولا بیست روز یا کمی بیشتر طول می‌کشد و این موضوع اجتناب‌ناپذیر است. همچنین این زمان بسته به این که از کدام شهر ترکیه برای دریافت وقت ملاقات اقدام کرده‌اید، می‌تواند متفاوت باشد.

پس از این که زمان ملاقات برای شما تعیین شد این زمان از طرف دفتر اداره پلیس مهاجرت به شما اعلام خواهد شد و شما باید در موعد مقرر، در دفتر اداره پلیس مهاجرت حضور داشته باشید. هنکام مراجعه باید تمامی مدارک مورد نیاز را به همراه ترجمه رسمی مدارک شخصی در دست داشته باشید.

کارت اقامت موقت ترکیه

در این جلسه با شما مصاحبه‌ای انجام می‌شود و مدارک شما توسط مسئول اداره «گوچ» ترکیه بررسی خواهد شد. پس از بررسی مدارک، کارت اقامت شما در طی مدت کوتاهی به محل اقامت شما در ترکیه ارسال می‌شود. توجه داشته باشید در ازای دریافت این کارت، دولت ترکیه حق کار برای شما قائل نمی‌شود. در صورتی که تمایل دارید در کشور ترکیه مشغول به کار شوید باید مدارک مورد نیاز برای کسب مجوز کاری را ارائه دهید. داشتن کارت اقامت موقت ترکیه می‌تواند در گرفتن مجوز کار به شما کمک کند اما مراحل اداری آن باید به صورت مجزا طی شود.

هزینه اقامت توریستی یکساله ترکیه چقدر است؟

این هزینه بسته به این که چه خانه‌ای و در کدام شهر و محله ترکیه اجاره می‌کنید، می‌تواند متفاوت باشد اما به صورت میانگین رقمی در حدود 800 تا 3000 لیر نیاز دارید تا بتوانید ملکی در ترکیه اجاره کنید. پیشنهاد می‌شود پیش از هر اقدامی، شهرها و محله‌های ترکیه را بشناسید و برآورد قیمت اجاره خانه در محله‌های مختلف را پیدا کنید.

هزینه‌های دیگری که برای دریافت اقامت توریستی یک ساله در ترکیه باید دریافت کنید به شرح زیر است:

 • هزینه دفتر خانه رسمی برای عقد اجاره‌نامه
 • هزینه دریافت بیمه یک ساله
 • هزینه تست‌های پزشکی
 • هزینه ترجمه رسمی بابت تایید اجاره‌نامه
 • هزینه مالیات اتباع خارجی (پول خاک)
 • هزینه تایید مدارک متقاضی در سفارت ایران

هزینه‌های مربوط به اجاره خانه در ترکیه

برای دریافت اقامت توریستی یک‌سایه، ساده‌ترین و کم هزینه‌ترین راه، اجاره ملک است. هزینه اجاره ملک در محله‌های مختلف می‌تواند متفاوت باشد. بسته به این که در کدام شهر ترکیه زندگی کنید و چه نوع خانه‌ای برای اجاره انتخاب کنید، این هزینه می‌تواند متفوت باشد.

اجاره سالیانه خانه در استانبول از 700 تا 2000 لیر می‌تواند متفاوت باشد. بعضی از محله‌های ترکیه به نسبت محله‌های گران‌تری برای اجاره خانه هستند و در بعضی محله‌ها می‌توانید خانه‌های کوچک با قیمت مناسب‌تری پیدا کنید. یک نکته مهم که هنگام پیدا کردن ملک باید به آن توجه داشته باشید داشتن مدارک معتبر خانه است.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره اجاره خانه در ترکیه و اقامت موقت در این کشور

توجه داشته باشید ملک باید به تایید اداره «نفوس» ترکیه رسیده باشد و سند رسمی آن موجود باشد. از عقد قرارداد در دفترهایی که اعتبار کافی ندارند پرهیز کنید. با توجه به این امر که تقاضای افراد برای اجاره ملک در ترکیه و اخذ اقامت توریستی یک ساله بیشتر شده است، بسیاری از کلاهبرداران اقدام به صدور اجاره‌نامه‌های جعلی می‌کنند. بهترین راه مشورت با یک دفتر حقوقی معتبر است.

هزینه‌های زندگی در ترکیه

پس از پرداخت هزینه‌های مربوط به دریافت اقامت توریستی یک ساله باید اطلاعات کافی درباره هزینه‌های زندگی در ترکیه را بدانید. این امر نیز بسته به این که کدام شهر را برای زندگی انتخاب می‌کنید می‌تواند متفاوت باشد اما به طور کلی هزینه زندگی در کشور ترکیه زقمی در حدود 2500 تا 3000 لیر ترکیه است.

بیشتر بخوانید: هزینه اقامت سالانه در استانبول

این هزینه شامل هزینه تحصیل نمی‌شود، هزینه‌های تحصیل بسته به این که در کدام کالج یا دانشگاه تحصیل کنید می‌تواند تفاوت داشته باشد. بیشترین هزینه‌های زندگی در ترکیه مربوط به هزینه خورد و خوراک، انرژی و حمل و نقل است. در صورتی که برای داشتن شغل در ترکیه اقدام کنید برآورده کردن این هزینه‌ها دشوار نخواهد بود.

سخن پایانی

ترکیه کشوری توریستی است که بیشترین گردش اقتصاد آن روی صنعت گردشگری انجام می‌شود. نزدیک به 35 درصد از شهروندان ترکیه کسب و کار خود را در صنعت گردشگری ایجاد کرده‌اند و این امر بخش عمده درآمد شهروندان ترکیه را تشکیل می‌دهد. با توجه به این که ترکیه پذیرش مهاجران را در سال‌های گذشته آسان کرده است افراد بیشتری تمایل به مهاجرت به ترکیه را دارند.

برای دریافت اقامت ترکیه باید ابتدا از طریق یکی از راه‌های موجود اقدام به دریافت اقامت توریستی یک ساله کرد و سپس با حفظ شرایطی که بر اساس آن اقامت گرفته شده، طول مدت اقامت را تمدید کرد. از آسان‌ترین راه‌ها اجاره ملک در کشور ترکیه است. هزینه اقامت توریستی یکساله ترکیه با روش اجاره خانه ارزان‌تر از راه‌های دیگر برای دریافت اقامت ترکیه است. علاوه بر این که هزینه کمتری پرداخت می‌کنید در این شرایط زودتر به نتیجه می‌رسید و کارت اقامت موقت دریافت می‌کنید.

Join the discussion ۱۹ Comments

 • عماد گفت:

  سلام من یک سوال داشتم سال پیش اقامت توریستی یکساله رو از استانبول گرفتم و الان وقت تمدیده چند ماهی هست از استانبول امدم قونیه زندگی میکنم میخواستم بدونم آیا در شهر دیگه ای مثل قونیه اینبار میشه اقدام کرد و خونه جدید و اجاره نامه معتبر در این شهر دارم که نوتر هم شده
  با تششکر

  • حسن مقدم گفت:

   سلام
   بله شما برای تمدید اقامت در ترکیه میتونین از هر شهری اقدام کنید و خوشبختانه شهر های کوچکتر هم آسونتر هست شرایط و هم زمان خیلی خیلی کمتر میبره تا استانبول

 • Shahoo گفت:

  من نود روزم تموم شده الان کشور عمانم اگه برگردم چجوری ورود بزنم و این کار هارو انجام بدم

  • حسن مقدم گفت:

   سلام خسته نباشید مبنای ورود به خاک ترکیه از گمرک های زمینی و هوایی با ویزای آزاد ۹۰ روز از ابتدای سال جاری میلادی محاسبه میشود
   برای ورود باید انتظار به اتمام تاریخ سال میلادی باید باشید

 • behnam گفت:

  سلام میخواستم بدونم برای گرفتن کیملیک آیا برای نوزاد هم باید vergi numerasi گرفت و آیا همه خانواده باید vergi numerasi گرفت؟

 • amir گفت:

  سلام
  من زیر هیفده سال هستم
  پدر و مادر از هم جدا شدن
  مادرم حضانت من رو داره
  باید رضایت نامه کتبی پدرم باشهبرای گرفتن اقامت
  میخواستم بدونم تو اون رضایت نامه باید نام کشور ترکیه ذکر شه ؟
  یعنی نوشته بشه برای تحصیل زندگی کار و قامت خارج از ایران رضایت دارم
  یا باید اسم کشور هم نوشته شه

  • حسن مقدم گفت:

   سلام امیر
   باید پدر به دفتر خانه برود و برگه موافقت نامه به موضوع اجازه خروج از کشور + کشور ترکیه به همراه مادر جهت اخذ اقامت توریستی , اقامت تحصیلی , سفر و ساحت و تمامی موارد را ذکر و بعد از آن ترجمه رسمی به زبان ترکی استانبولی ,بعد از آن به سفارت ترکیه در خیابان استانبول تهران برده و مدارک را آپوستیل کنید

  • محسن گفت:

   سلام وقت بخیر. ما برای استانبول کیملیک پر کردیم و وقت راندوو برای فروردین هست ولی تصمیم گرفتیم ازمیر خونه بخریم. آیا این امکان پذیر هست.
   همچنین امکان داره راندوو استانبول رو لغو کنیم و برای ازمیر کیملیک پر کنیم طوریکه مشکلی ایجاد نشده و به اصطلاح بد حساب نشیم
   ما اگر مطمئن بشیم که مشکلی برایرلغو این کیملیک نیست و میشه برای ازمیر کیملیک پر کنیم هفته بعد استانبول خواهیم بود و از خدمات شما استفاده خواهیم کرد. با سپاس

 • محسن گفت:

  سلام وقت بخیر. ما برای استانبول کیملیک پر کردیم و وقت راندوو برای فروردین هست ولی تصمیم گرفتیم ازمیر خونه بخریم. آیا این امکان پذیر هست.
  همچنین امکان داره راندوو استانبول رو لغو کنیم و برای ازمیر کیملیک پر کنیم طوریکه مشکلی ایجاد نشده و به اصطلاح بد حساب نشیم
  ما اگر مطمئن بشیم که مشکلی برایرلغو این کیملیک نیست و میشه برای ازمیر کیملیک پر کنیم هفته بعد استانبول خواهیم بود و از خدمات شما استفاده خواهیم کرد. با سپاس

  • حسن مقدم گفت:

   سلام محسن
   سوال اول من این هست که چند وقت شما در ترکیه بعد از سال ۲۰۲۰ از ویزا ۹۰ روزه استفاده کردین؟
   اگر شما از ابتدای سال اقدام کردین به مدت ۷۱ روز از این ویزا استفاده کردین و برای لغو مشکلی ندارید و اگر کمتر باشه زمان بیشتری خواهید داشت
   بله میتونین ابطال کنین و حتما برای علت بنویسید که برای تغییر آدرس به شهر ازمیر بوده و شما اونجا ملکی و خرید کردین و آدرس همون جا رو هم اعلام کنید
   پیشنهاد بعدی من هم اگر بیمه سلامت یکساله دارید به دو ساله تبدیل کنید تا اقامت توریستی ترکیه به مدت دو سال بگیرید.
   ,و به همراه کپی سند خرید و اصل خانه خودتون رو به مامور بدید.
   و نکته مهم هم اینکه وقت اداره مهاجرت در شهر ازمیر حداکثر برای ۳۰ روز آینده به شما خواهند داد و به سرعت کارت اقامت خودتون را تحویل میگیرید

 • فردین گفت:

  سلام بنده ماه ۱۰ سال پیش به ترکیه زمینی ورود کردم و مدت ۹۰ روزم گذشته. اگر جریمه را پرداخت کنم و خروج کنم، میتونم فورا برگردم ترکیه یا باید یه مدت خارج از خاک ترکیه بمونم؟
  چطور میتونم از مهلت ۱۰ روزه تمدید حق حضور در ترکیه استفاده کنم؟ که در این مدت اقدام کنم برای ویزای توریستی؟
  با تشکر

  • حسن مقدم گفت:

   با سلام
   در شرایط عادی بله شما میتونین بعد از پرداخت جریمه بابت مازاد زمان مانده در ترکیه, شما میتوانید ورود کنید و مدت ۱۰ روز زمان برای شروع و اخذ نوبت برای اداره مهاجرت اقدام کنید.
   ولی این شرایط الآن بسیار متفاوت هست :
   فخرالدین قوجا افزود ( وزیر بهداشت ) : تا زمانی شیوع بیماری در ایران کنترل نشود، مرزهای ما با این کشور بسته خواهد ماند, به شهروندان ترک اجازه سفر به ایران نمی‌دهیم اما ایرانی‌های ترکیه می‌توانند به کشورشان بازگردند.
   در این شرایط بعید میدونیم که اجازه ورود به خاک ترکیه صادر بشه

 • حمید گفت:

  آیا برای دریافت اجازه کار از طریق کار فرما برای اولین بار باید قبلش اقامت یکساله داشته باشیم؟ و اینکه تمکن مالی برای ویزای کار واجبه؟ و حساب توی ایران کافیه؟

  • حسن مقدم گفت:

   سلام حمید

   برای گرفتن اجازه کار در ترکیه برای شهروندهای خارجی کارفرما شما ۵ شهروند ترک را باید استخدام کرده باشه و بیمه آن ها را پرداخت کند.
   شرایط اخذ مجوز کار در ترکیه :
   ۱- ثبت نام آنلاین درخواست اجازه کار در ترکیه توسط کارفرما در سامانه به وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه. و ارایه مدارک مالی شرکت
   ۲-ترجمه رسمی آخرین مدرک تحصیلی
   ۳-چهار قطعه عکس بیومتریک
   ۴-اصل گذرنامه
   ۵-کپی صفحات گذرنامه
   ۶-داشتن حد اقل ۶ ماه زمان به پایان اقامت توریستی در ترکیه

 • hadi گفت:

  سلام
  میخواستم بدونم با اخذ اقامت یکساله توریستی من میتونم با یک شهروند کانادایی در ترکیه ازدواج کنم ؟
  و چه مدارکی لازم است برای ازدواج با یک شهر وند کانادایی ؟

  • حسن مقدم گفت:

   سلام
   برای ثبت ازدواج در ترکیه شما بدون داشتن اقامت هم میتونید در ترکیه ازدواج ثبت کنید
   طبق اساس قوانین موجود در قانون مدنی کشور ترکیه برای دوتبعه­ ی خارجی در صورتی که شرایط و مدارک کامل و کافی را داشته باشند انجام میشه:
   مدارک اولیه شامل اصل شناسنامه و پاسپورت می باشند.
   ترجمه و اسکن پاسپورت ها و ارسال به مأمور عقد شهرداری بابت اخذ وقت به نام شما
   اخذ نوبت برای انجام آزمایش­ های پزشکی و دریافت نوبت برای حضور در شهرداری استانبول برای انجام عقد
   گواهی تجرد از سفارت مربوطه همسر و ترجمه
   واریزی های قانونی
   داشتن مترجم رسمی

Leave a Reply