در یک کشور جدید احتمالاً یکی از نخستین دغدغه‌هایی که به سراغتان می‌آید، دغدغه ارتباطات است. مخصوصاً حالا که ما حتی یک روز را هم بدون گوشی سپری نمی‌کنیم، اینکه بدانیم در یک کشور دیگر چگونه می‌توانیم مثل قبل به استفاده‌مان از تلفن همراه ادامه دهیم، مسئله مهمی است. هزینه‌ها، سبک‌های ارتباطی و اینکه اپراتورها چه خدماتی ارائه می‌کنند، از جمله مسائل مهمی است که باید قبل از سفر به کشوری جدید و اقامت در آن، بررسی کرد. تفاوتی نمی‌کند که این کشور جدید را برای سفری کوتاه مدت انتخاب کردیم یا برای یک عمر زندگی. فکر اینکه اگر مشکلی پیش بیاید باید چگونه کسی را خبر کنم یا اگر گم شوم آدرس را چگونه پیدا کنم قادر است دغدغه جدی هرکسی در مواجهه با یک کشور جدید باشد. از همین رو قصد داریم در این پست اپراتورهای تلفن همراه در ترکیه را معرفی کنیم.

پس از دو ماه اقامت در ترکیه چه کنیم؟

اگر اقامت شما بیش از 60 روز در ترکیه طول بکشد، ناچارید که تلفن همراه خود را در سیستم مخابراتی ترکیه ثبت کنید. در غیر این صورت پس از گذشت 60 روز دیگر قادر به استفاده از تلفنتان نخواهید بود. البته که می‌توانید آن را مجدداً فعال کنید ولی نه دوندگی‌های فعال سازی مجدد به صرفه است و نه هزینه‌هایش. پس بهتر است از از قبل به فکر چاره باشید.

اما اگر این کار را نکردید و تلفن شما پس از 60 روز غیر قابل استفاده شد، دو راه پیش رو خواهید داشت.

راه اول اینکه گوشی تلفن همراهتان را را بردارید و کد ستاره مربع 06 مربع را وارد کنید و کد IMEI را دریافت کنید و پس از آن با تلفن همراه خود، گذرنامه و دفترچه اجازه اقامت به یکی از ادارات مالیات ترکیه و یا یکی از بانک‌ها یا ادارات پست مراجعه کنید و با پرداخت هزینه‌ای، درخواست ثبت تلفن همراه جدید بدهید.

یا می‌توانید خیلی ساده از خود ترکیه موبایل بخرید. همه موبایل‌هایی که در ترکیه به فروش می‌رسند در سیستم مخابراتی ثبت شده‌اند.

اپراتورهای تلفن همراه در ترکیه:

در ترکیه سه اپراتور اصلی وجود دارند که می‌توانند خدمات مورد نیاز شما را تهیه کنند. ترکسل، ودافون و ترک تلکام. تعریف سیمکارت در ترکیه مشابه تعریف آن در ایران است. مکالمه، پیام کوتاه و اینترنت همراه. به طور کلی دارا بودن خط تلفن همراه در ترکیه و استفاده از آن ابداً ارزان قیمت نیست. با توجه به اینکه بیشتر از سه یا چهار اپراتور فعال در ترکیه وجود ندارد، گران‌قیمت بودن هزینه‌ها طبیعی است. هر کدام از اپراتورها ممکن است برای یک شهر بهترین گزینه باشد و پوشش و سرعت بهتری داشته باشد. اپراتورهای تلفن همراه در ترکیه اینترنت های 2G, 3G, 4G را در اختیار مشتریان قرار می دهند که طبعا 4G سرعت بیشتری دارد وگرانقیمت ترینشان است. سرعت اینترنت همراه در ترکیه به طور میانگین 30 مگابیت در ثانیه است.

 

ترکسل:

بزرگ‌ترین اپراتور موبایل در ترکیه ترکسل است. این اپراتور دارای بیشترین پوشش آنتن دهی در سرتاسر ترکیه است. سیم کارت‌های ترکسل را می‌توانید از مغازه‌های رسمی خریداری کنید. سرویس دهی این اپراتور کمی لوکس‌تر از دیگر اپراتورها است. این مغازه‌ها به مانیتورهایی که انواع سیم‌کارت‌ها و قیمت‌هایشان را نشان می‌دهند تجهیز شده است. جالب است که بدانید اغلب ایرانیان از خدمات این اپراتور استفاده می‌کنند.

علاوه بر خدمات تماس و پیام، شما با این سیم‌کارت می‌توانید از اینترنت‌های ۲G، ۳G و ۴G/LTE، 5G استفاده کنید. البته بسته‌های مکالمه، اینترنت و اس ام اس این اپراتور به نسبت از سایر اپراتورها کمی گرانتر است و همراه هزینه ناچیزی بابت مشترک بودن از شما دریافت خواهد شد.

ولی یکی از نکات جالب و خوب این اپراتور این است که اگر شما شارژ تماستان تمام شده باشد یا بسته‌تان به پایان رسیده باشد و بخواهید به شماره‌ای دیگر از ترکسل تماس بگیرید، تلفن گویا پس از اعلام اتمام بسته و یا شارژ شما به شما پیشنهاد می‌دهد که با زدن دکمه یک، تماس خود را به فرد مقابل اعلام کنید تا او با شما تماس بگیرد.

اما مهم ترین مسئله درباره ترکسل این است که با قرار دادن سیمکارت های ترکسل در حالت رومینگ، می‌توان از آن ها در ایران هم استفاده کرد. این مسئله مخصوصا زمانی به کار می آید که شما سیمکارت اعتباری دارید و پس از 6 ماه بی استفاده ماندن، خط شما به طور کلی از رده خارج خواهد شد. شما حتی در ایران هم می توانید خط تلفنتان را فعال نگه دارید.

برخی از کد های سرویس دهی ترکسل:

  • ستاره 123 مربع: چک کردن میزان اعتبار
  • ستاره 100 مربع: مشاهده منو اصلی خدمات ترکسل
  • ستاره 159 مربع: مشاهده باقی مانده بسته
  • ستاره 711 مربع: اطلاع از اینکه یک شماره متعلق به کدام شرکت است.
  • برای ارتباط با خدمات مشترکین ترکسل می‌توانید با شماره 05325320000 تماس بگیرید.

وب سایت

ودافون:

رنگ قرمز و سفید در میان اپراتورها متعلق به ودافون است. پس از ترکسل نوبت به ودافون یعنی دومین اپراتور بزرگ اصلی ترکیه می‌رسد. این اپراتور به شدت در حال رقابت با ترکسل است و به همین جهت در راضی کردن مشتریان دست به ابتکارات جالبی می‌زند.

نخستین موردی که باید در مورد ودافن بدانید سرعت اینترنت و مقرون به صرفه بودن خرید بسته‌های اینترنتی آن است. اگر بیشتر کاربرد تلفن همراه برایتان اینترنت است حتماً ودافون را در رده نخست قرار دهید. سرعت بالا و پوشش شبکه‌ای خوب تا جایی که حتی برخی از دور افتاده‌ترین نقاط تحت پوشش اینترنت این اپرانور است.

اگر برای گردش به ترکیه سفر کرده‌اید «سیم‌کارت تعطیلات» ودافون به شما توصیه می‌شود. این سیم‌کارت 120 روز فعال است و مردم محلی نمی‌توانند آن را خریداری کنند و تنها مختص گردشگران است. بهترین جایی که می‌توانید این سیم‌کارت را تهیه کنید درست در لحظه ورود به فرودگاه است. آن جا ممکن است تخفیف خوبی هم نصیبتان شود. البته با توجه به اینکه فرودگاه ها اغلب اجناس را گران‌تر از قیمت واقعی به شما می‌فروشند، بهتر است پیش از خرید درمورد قیمت آن در نمایندگی ها تحقیق کنید.

علاوه بر اینترنت نکته جالب و مثبت درباره این اپراتور برای کسانی که زبان ترکی بلد نیستند این است که کارمندان این اپراتور اغلب به زبان انگلیسی مسلط‌اند و می‌توانند شما را به خوبی راهنمایی کنند. درست مانند ترکسل ماهانه مبلغی به عنوان حق اشتراک این سیم‌کارت از شارژ شما کسر خواهد شد و با کد ستاره 123 می‌توانید از باقی مانده شارژ خود با خبر شوید.

برای ارتباط با خدمات مشترکین ودافن می توانید با شماره 05425420000 تماس بگیرید.

وبسایت

 

ترک تلکام:

این اپراتور در جایگاه سوم و به عنوان کوچک‌ترین اپراتور تلفن همراه ترکیه شناخته می‌شود. ترک تلکام پوشش گسترده‌ای دارد و تلاش کرده است تا مشتریانش را در این زمینه راضی نگه دارد. اینترنت این اپراتور نیز پرسرعت است و از شبکه‌های 2G، 3G و 4G/LTE پشتیبانی می‌کند. این سیم‌کارت را نیز می‌توانید از از فروشگاه‌های رسمی ترک تلکام تهیه کنید.

برای فعال سازی این سیم‌کارت کافی است تا شماره 8090 را وارد کنید و پس از آن می‌توانید از بسته‌های آن استفاده کنید.

از اشکالات این اپراتور این است که فهرست دقیقی درباره خدمات کامل آن ارائه نمی‌شود. بهترین راه این است که برای استفاده از خدمات این اپراتور با کارکنان آن صحبت کنید و از آن‌ها نکات مربوطه را بپرسید و سؤال هایتان را مطرح کنید. خیالتان از بابت پاسخگویی راحت باشد. این شرکت یکی از نمونه‌های خوب و فعال این زمینه است.

سیمکارت های ترک تلکام هم مانند ترکسل در ایران قابل استفاده است. تنها کافی است حالت رومینگ را فعال کنید. اگرچه ممکن است هزینه بیشتری متحمل شوید ولی سیمکارتتان بلا استفاده نخواهد ماند و در موقعیت های خاص به کار خواهد آمد.

وبسایت

 

 

کدام اپراتور مناسب‌تر است؟

از آن‌جایی که این اپراتورها به عنوان بهترین اپراتورهای تلفن همراه در ترکیه شناخته می‌شوند، رقبای سرسختی برای یکدیگر هستند و به همین جهت نمی‌توان میان ارائه خدمات آن‌ها و هزینه‌هایشان تفاوت چندانی پیدا کرد. البته که ترکسل پوشش گسترده‌تری به نسبت ودافون و ترک تلکام دارد ولی اگر قرار نیست به محل‌های خاصی بروید این امکان هم چندان به دردتان نخواهد خورد. هرچند که اغلب مردم و مخصوصاً ایرانیان ترکسل را انتخاب کرده‌اند که با توجه به هزینه خرید اولیه و هزینه‌های شارژ و بسته‌ها و پوشش شبکه‌ای بهتر، انتخاب درست و مناسبی بوده است.

انواع سیم‌کارت ها در ترکیه:

دائمی: گردشگران نمی‌توانند در ترکیه سیم‌کارت دائمی ثبت نام کنند. تنها در صورتی کسی می‌تواند از سیم‌کارت دائمی استفاده کند که در ترکیه حساب بانکی و یا ملک داشته باشد. جالب است که بدانید یکی از دلایلی که بسیاری از گردشگران در سفر به ترکیه سیم‌کارت نمی‌خرند و از سیم‌کارت قبلی خودشان استفاده می‌کنند نیز همین است.

اعتباری: سیم‌کارت اعتباری ترکیه نیز مشابه سیم‌کارت اعتباری ما در ایران است. همه اپراتورها این خدمات را ارائه می‌دهند و شما می‌توانید از میانشان با توجه به هزینه‌ها یکی را انتخاب کنید. البته تفاوت قیمت چندانی میان این اپراتورها وجود ندارد. بدی سیم‌کارت‌های اعتباری ترکیه این است که اگر از آن‌ها به مدت 6 ماه استفاده نکنید، غیرفعال خواهند شد. اگر قرار است برای 6 ماه از سیم‌کارتتان استفاده نکنید و می‌دانید که پس از 6 ماه دوباره به این نیاز پیدا خواهید کرد، نگران نباشید. می‌توانید با قرض دادن این سیم‌کارت به دیگر افرادی که در ترکیه زندگی می‌کنند و یا قصد سفر به آن جا را دارند از غیرفعال شدن آن جلوگیری کنید و مجبور نباشید که مجدداً در سفر بعدی هم سیم‌کارت بخرید. اگر هم که سیمکارتتان ترک تلکام و ترکسل است، می‌توانید برای جلوگیری از باطل شدن از آن‌ها در ایران هم از آن‌ها استفاده کنید.

گردشگری: سیم‌کارت گردشگری یکی از قابلیت‌های جالبی است که اپراتورها برای گردشگران ترکیه تدارک دیده‌اند. این سیم‌کارت ها تنها سه ماه اعتبار دارند و تقریباً هر سه اپراتور آن‌را با خدمات یکسان و قیمت یکسانی ارائه می‌دهند. ولی محبوب‌ترین آن‌ها در میان گردشگران مربوط به سیم‌کارت ودافون هالیدی است. این سیم‌کارت به شما امکان برقراری 300 دقیقه مکالمه داخلی و 30 دقیقه مکالمه بین‌المللی می‌دهد. 10 گیگ اینترنت از دیگر امکانات این سیم‌کارت گردشگری متعلق به اپراتور ودافون است.

بین‌المللی: دیگر امکانی که اپراتورهای تلفن همراه در ترکیه فراهم کرده‌اند خرید سیم‌کارت بین‌المللی است. شما می‌توانید از این سیم‌کارت در 200 کشور دنیا استفاده کنید و تماس شما اگر چه گران‌تر از تماس‌های داخلی سیم‌کارت های محلی خواهد بود ولی دیگر نیازی نیست برای هر کشور سیم‌کارت مخصوص به آن را تهیه کنید و هزینه اولیه را پرداخت کنید. اگر سفرهای بین‌المللی زیادی در پیش دارید این گزینه برای شما به نظر مناسب‌ترین می‌رسد.

Alldaywifi: برای داشتن اینترنت حتماً لازم نیست سیمکارت داشته باشید. می‌توانید از Alldaywifi استفاده کنید. اگر برای کار به ترکیه می‌روید و قصد تجارت دارید و یا قرار است استفاده بالایی از اینترنت داشته باشید، این دستگاه تمامی نیاز شما به اینترنت با سرعت بالا را برطرف می‌کند. با این دستگاه شما می‌توانید از 3 تا 7 روز به طور نامحدود اینترنت پرسرعت داشته باشید. البته می‌توانید بیشتر از 7 روز هم استفاده کنید ولی باید به ازای هر روز 6 دلار اضافه پرداخت کنید. خرید این دستگاه نیز بسیار راحت است. شما حتی می‌توانید آن را اینترنتی خریداری کنید و سفارش کنید که در محل خاصی به دستتان برسد.

از کجا سیمکارت بخریم؟

فرودگاه: شما می‌توانید به محض ورود به ترکیه سیم‌کارت بخرید. این یکی از راه‌های ساده خرید سیم‌کارت در این کشور است. ولی بهتر است دست نگه دارید. خودتان هم به خوبی می‌دانید که اجناس هرگز در فرودگاه‌ها با قیمت واقعی‌شان به فروش نمی‌روند و همیشه گران‌ترند. در واقع فرودگاه‌ها به گران فروشی مشهورند. چه تاکسی‌های فرودگاه، چه فروشگاه‌ها و رستوران‌هایش و چه سیم‌کارت فروشی‌هایش. اگر مدیریت هزینه‌ها برایتان مهم است کمی صبر کنید و سیم‌کارت را از فرودگاه نخرید.

نمایندگی‌ها: اپراتورهای متفاوت در سراسر شهر شعبه‌های مختلفی دارند. به سادگی می‌توانید نزدیک‌ترین آن‌ها به خودتان را از روی نقشه یا در اینترنت پیدا کنید یا از دیگران آدرسش را جست و جو کنید. به هر صورت با توجه به تعداد بالای گردشگران به ترکیه، نمایندگی اپراتور چیزی نیست که سخت پیدا شود. پس ابداً نگران نباشید. این روش شاید ساده‌ترین روش خرید سیم‌کارت در ترکیه نباشد ولی مقرون به صرفه‌ترینش است.

تور: اگر با تور و برای گردشگری به ترکیه می‌روید می‌توانید از تورتان سیم‌کارت را طلب کنید. برخی از تورها این امکان را برای مسافرانشان تدارک می‌بینند. البته که ممکن است هزینه بیشتری متحمل شوید ولی اگر به این صورت خیالتان راحت‌تر است، چرا که نه؟ پول برای همین روزهاست.

آنلاین: شما می‌توانید به صورت آنلاین نیز این سیم‌کارت ها را خریداری کنید که البته شرایطی کمی خاص دارد و راه حل چندان توصیه شده و ساده‌ای نیست.

نکته‌ای که باید بدانید: سیم‌کارت از زمانی که آن را خریداری کرده‌اید قابل استفاده نیست و باید یک ساعت زمان ببرد تا بتوان از آن استفاده کرد.

Leave a Reply