قطعا یکی از مهم‌ترین ‌دغدغه‌های روزمره، خریدهای غذایی روزانه است. اینکه برای انجام این خریدها به کجاها باید مراجعه کرد که بهترین تجربه‌ی خرید غذایی را داشته باشیم، دغدغه‌‌ای جدا محسوب می‌شود. در این پست سعی می‌کنیم بهترین محل را برای انجام خرید مواد غذایی در استانبول را معرفی کنیم.

از سری محل‌های مشترک برای مردم استانبول جهت خرید مواد غذایی، مغازه‌های فضای آزاد و خیابانی است که به صورت هفتگی توسط افراد ساکن در روستاهای اطراف اداره می‌شود و شما می‌توانید مواد غذایی مورد نیاز خود را از دست‌فروش‌های این مغازه‌ها خریداری کنید. سوای این مغازه‌های خیابانی، استانبول دارای یک سری فروشگاه‌های مواد غذایی است که می‌توان مواد غذایی را بهترین کیفیت موجود از این فروشگاه‌ها تهیه کرد. از سری مواد غذایی که می‌توانید از این فروشگاه‌ها خریداری کنید، شامل انواع شیرینی‌‌ تازه ترکیه، انواع و اقسام ماهی تازه، ادویه‌جات و غیره است. در زیر، به برخی از این مراکز خرید که آوازه‌ و نام برجسته‌ای دارند، اشاره می‌کنیم و به توضیح آن‌ها می‌پردازیم.

میصیر چارشیسی (Mısır Çarşısı)

تا سخن از خرید مواد غذایی می‌شود، نام این بازار مصری، واقع در امینونو به ذهن می‌آید. این بازار از سال ۱۶۶۰ میلادی تا به امروز سر پا بوده و از آن زمان تا الان به فعالیت‌های تجاری خود ادامه داده است. شما می‌توانید از این بازار انواع بسیار گوناگون ادویه‌جات، میوه‌های خشک شده، آجیل و شیرینی‌های مخصوص ترکیه را خریداری کنید. زمانی که قصد ترک کردن این بازار را دارید، بیرون از بازار، می‌توانید دسته‌ای از مغازه‌ها را مشاهده کنید که در آن ها بهترین پنیرهای موجود در ترکیه را با هر رنگ و طعمی که تصور می‌کنید، به فروش می‌رسد. اگر طرفدار قهوه‌ی ترک نیز هستید، توصیه می‌شود حتما به دو قهوه‌فروشی مهمت افندی (Mehmet Efendi) و نوری توپلار (Nuri Toplar) سر بزنید که بهترین قهوه‌ی ترک موجود را می‌توانید از این دو مغازه خریداری کنید.

فروشگاه ارگانیک فریکوی (Feriköy Organic Market)

یکی از بهترین فروشگاه‌ها برای خرید محصولات ارگانیک، فروشگاه فریکوی است که تمامی محصولات آن، کاملا ارگانیک هستند. این فروشگاه، کشاورزان و برندهایی را که برای سالم نگه داشتن محیط زیست تلاش می‌کنند، گرد هم آورده است و از محصولات و فکرهای هر دو قشر استفاده می‌کند. شما می‌توانید بهترین محصولات ارگانیک فصل را از این فروشگاه پیدا کنید، همچنین می‌توانید نام برندهای محبوبی مانند Sonett (برند آلمانی، تولیدکننده‌ی لوازم بهداشتی خانه)، Palivor Çiftliği (یک مزرعه ارگانیک، واقع در تراکیا)‌ و Orgagen Ambarı (یکی از اولین سازمان‌های معرفی محصولات ارگانیک در ترکیه) را در این فروشگاه مشاهده کنید. یک توصیه‌ی خوب دیگر اینکه، قبل از شروع خرید از این فروشگاه، غذای gözleme (غذایی لذیذ، تهیه شده از گوشت، نان و سبزیجات) را که روزانه تهیه می‌شود و نزدیکی این فروشگاه عرضه می‌شود را امتحان کنید.

بازار ماهی کادیکوی (Kadıköy Balık Pazarı)

بازار ماهی کادیکوی، یکی از مشهورترین بازارهای موجود در استانبول است که و جزو مکان‌های مهم تاریخی و فرهنگی این منطقه به شمار می‌آید. همانگونه که از نام این بازار پیداست، این محل، مرکز خرید انواع و اقسام گونه‌های ماهی است که به صورت تازه صید شده به فروش می‌رسند. همچنین علاوه بر ماهی، می‌توانید عسل‌، پنیر و انواع ترشی محلی را در این بازار امتحان کرده و خریداری کنید. یکی از معروف‌ترین و قدیمی‌ترین فروشندگان این بازار، Kadı Nimet نام دارد که در کنار ماهی‌فروشی خود، یک رستوران بسیار عالی دارد که می‌توانید یکی از خوشمزه‌ترین وعده‌های غذایی دریایی خود را در این رستوران تجربه کنید.

بازار ماهی بَی‌اوغلو (Beyoğlu Balık Pazarı)

یکی دیگر از بازارهای مشهور فروش ماهی در استانبول،‌ بازار ماهی بَی‌اوغلو است. این بازار ماهی را که در محله‌ی بی‌اوغلو قرار دارد، می‌توان بزرگ‌ترین و اصلی‌ترین بازار ماهی استانبول دانست. در کنار این بازار، یک رستوران و ماهی‌فروشی بزرگ قرار دارد که از سال ۱۹۷۴ مشغول به کار است و توصیه می‌شود که حتما تجربه‌ی یک وعده‌ی غذایی را در این رستوران داشته باشید.

بازار بشیکتاش (Beşiktaş Pazarı)

هر شنبه بازار بزرگ بشیکتاش کلکسیون بسیار عظیمی از محصولات تازه را برای مشتریانش گرد هم می‌آورد و شما می‌توانید تقریبا هر چه را که نیاز دارید، از این بازار پیدا کرده و خریداری کنید. در این بازار علاوه بر محصولات غذایی مانند میوه‌های خشک، آجیل، انواع ترشی و غیره، می‌توانید دسته‌های گوناگونی از محصولات بهداشتی خانگی و حتی لباس و کفش را با قیمت پایین‌تر پیدا کنید.

Leave a Reply