یکی از چیزهایی که باید قبل از اقامت در ترکیه و به خصوص در استانبول بدانید، هزینه‌‌های مربوط به اقامت است. اتباع خارجی که قصد اقامت در استانبول را دارند باید هزینه اقامت سالانه در این شهر را تخمین بزنند. ترکیه کشوری توریستی است و در فصل‌های خاصی، بیشترین میزان مسافر را دارد. اقتصاد ترکیه بر پایه صنعت گردشگری، زراعت و کشاورزی و در وهله آخر بر صنعت تولید پوشاک می‌چرخد.

35 درصد از جمعیت ترکیه به زراعت تنباکو، کتان و زیتون مشغول هستند و بخش کمی از جمعیت ترکیه نیز در صنعت پوشاک مشغول به کار هستند. با توجه به حجم گردشگرانی که سالانه به ترکیه رفت و آمد دارند بیشتر درآمدزایی از طریق صنعت گردشگری و توریسم انجام می‌شود. پیدا کردن شغل در این زمینه‌ها می‌تواند آسان باشد و در هزینه‌های اقامت در ترکیه تاثیر بگذارد.

تفکیک هزینه‌های زندگی در ترکیه

هزینه زندگی و اقامت در ترکیه بسته به شهری که در آن زندگی می‌کنید، می‌تواند متفاوت باشد. هزینه‌ اقامت سالانه در استانبول به صورت میانگین رقمی در حدود 2500 تا 3000 لیر برآورد می‌شود. با توجه به تغییرات نرخ ارز، نمی‌توان رقم دقیقی به ریال اعلام کرد اما هزینه اقامت در استانبول در حدود 500 تا 600 دلار در ماه است. با این حساب می‌توان گفت هزینه اقامت یک ساله در استانبول رقمی در حدود 7 هزار و 200 دلار خواهد شد.

افرادی که قصد تحصیل در ترکیه را دارند، باید بدانند هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی رایگان است و این هزینه فقط صرف امور روزانه و خورد و خوراک خواهد شد. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی و نیمه خصوصی بسته به رشته‌‌های ارائه شده از 5 هزار تا 30 هزار لیر متغییر است. با این حال هزینه‌های اقامت در ترکیه را می‌توان به شرح زیر دسته‌بندی کرد:

هزینه‌ اجاره ماهانه خانه در استانبول

زندگی در شهر استانبول که شهری توریستی و پر رفت و آمد است، کمی متفاوت از سایر شهرهای ترکیه است. به طور معمول بیشترین هزینه زندگی در شهرهای توریستی مربوط به هزینه اجاره خانه و حمل و نقل می‌شود و استانبول نیز از این قاعده مستثنا نیست.

هزینه اجاره خانه در استانبول بسته به محلی که برای اقامت انتخاب می‌کنید متفاوت است. استانبول نیز مانند بسیاری شهرها از تفاوت نرخ مسکن در مناطق مختلف برخوردار است. هزینه اجاره خانه اگر برای مدت زمانی کمتر از یک سال باشد می‌تواند بیشتر از حد معمول باشد اما نرخ اجاره خانه در استانبول از 600 لیر شروع می‌شود.

در محله‌های متوسط مانند آکسارای این رقم قابل پذیرش است اما نرخ اجاره ملک در محله‌های بالاتر مانند سلطان احمد، نیشان تاشی و شیشلی تا سه یا چهار برابر نیز متغیر است. برای سکونت و اجاره ملک در محله‌ای نظیر بشیکتاش و بی اغلو، هزینه‌ای در حدود 5000 لیر برآورد می‌شود که از میانگین هزینه اقامت سالانه در استانبول نیز فراتر است.

هزینه حمل و نقل عمومی در استانبول

در ترکیه وسایل حمل و نقل عمومی تنوع زیادی دارند. اتوبوس، تاکسی، مترو، تراموا، مینی‌‌بوس، دلموش و انواع قطارهای سبک شهری و کابلی برای رفت و آمد روی زمین به حساب می‌آیند. همچنین انواع کشتی و قایق‌های مسافربری که به فری معروف هستند نیز برای رفت و آمد روی آب وجود دارد و جزو وسایل نقلیه عمومی به حساب می‌آیند. تمامی این وسایل نقلیه برای استفاده عموم فراهم شده است و بر اساس مسیرهای مشخص و طبق زمانبندی‌های مشخصی در حال رفت و آمد هستند.

نقشه مترو استانبول

همیشه می‌توان در استانبول از تاکسی‌های زرد رنگ استفاده کرد اما باید بدانید هزینه کرایه تاکسی به نسبت باقی وسایل نقلیه بیشتر است. استفاده از مترو، اتوبوس و قطارهای سبک شهری، بسیار ارزان‌تر از هزینه گرفتن تاکسی برای مسیر یکسان است. اما به طور کلی بیشترین هزینه پس از هزینه اجاره منزل در ترکیه، صرف هزینه حمل و نقل عمومی می‌شود.

برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در استانبول می‌توان استانبول کارت تهیه کرد. با شارژ کردن استانبول کارت می‌توان از تمامی وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کرد. استفاده از استانبول کارت باعث می‌شود هزینه حمل و نقل عمومی به نصف قیمت کاهش پیدا کند. استانبول کارت در تمام باجه‌های فروش بلیت مترو و اتوبوس قابل شارژ است و محدودیت استفاده برای تعداد نفرات ندارد.

به طور کلی 20 درصد از برآورد هزینه سالانه صرف هزینه‌های حمل و نقل عمومی در استانبول می‌شود.

خرید خودرو در استانبول

با توجه به برآورد هزینه برای حمل و نقل اولین فکر خرید خودرو در استانبول است. قیمت خرید خودرو در ترکیه رقمی معادل قیمت خودرو در ایران است با این تفاوت که هزینه تعمیرات خودرو و تعویض قطعات مصرفی در ترکیه رقمی سرسام‌آور است. به طور کلی داشتن خودرو در استانبول، تا زمانی که نیازمند هزینه‌ تعمیرات نشود، مقرون به صرفه است. البته باید توجه داشت خرید خودرو نو شامل پرداخت مالیات ماهانه نیز می‌شود.

هزینه خرید خودرو رقمی در حدود 50 هزار لیر به بالا برای یک خودرو است اما رقمی که برای مالیات در نظر گرفته می‌شود، با توجه به حجم موتور و مدل ماشین متفاوت خواهد بود. جدا از مالیات، هزینه بیمه و هزینه سوخت را نیز باید در نظر گرفت. در ترکیه هزینه سوخت برای هر لیتر در حدود 7 لیر است که این مبلغ با محاسبه نرخ ارز، مبلغ کمی نخواهد بود.

با توجه به مطالب ارائه شده می‌توان گفت خرید خودرو در ترکیه مقرون به صرفه نخواهد بود و تنوع وسایل حمل و نقل عمومی و هزینه کمی که برای رفت و آمد با استفاده از استانبول کارت پرداخت می‌شود، توجیه اقتصادی برای خرید خودرو باقی نمی‌گذارد. برای رفت و آمد در استانبول نیازی به ماشین نیست. سخت‌ترین مسیرها نیز با سیستم‌های حمل و نقل عمومی پوشش داده شده‌اند.

هزینه‌های خورد و خوراک در استانبول

هزینه خورد و خوراک چیزی نیست که بتوان از آن صرف نظر کرد. در هر کجای دنیا زندگی کنید نیاز دارید بخشی از مخارج خود را صرف تامین خورد و خوراک کنید. هزینه خورد و خوراک در استانبول کمی گران‌تر از هزینه‌ای است که در تهران برای مواد غذایی پرداخت می‌کنید. دانشجویان دانشگاه‌های دولتی و نیمه خصوصی می‌توانند از سلف سرویس دانشگاه استفاده کنند. دانشگاه‌های دولتی بابت خورد و خوراک مبلغی از دانشجویان دریافت نمی‌کنند. بنابراین اگر دانشجو هستید، می‌توانید خورد و خوراک را از هزینه اقامت سالانه خود در استانبول، حذف کنید.

معمولا هزینه مواد غذایی اولیه در همه جای دنیا کمتر از هزینه غذاهای عرضه شده در رستوران‌ها است و استانبول نیز از این قاعده مستثنی نیست. در استانبول نیز خرید مواد اولیه برای پخت و پز ارزان‌تر از خوردن غذا در رستوران است. به طور متوسط برای خوردن یک وعده غذایی در رستوران‌های استانبول 60 تا 100 لیر باید پرداخت شود. این رقم برای رستوران‌های لوکس می‌تواند به 300 لیر نیز برسد. این هزینه در شهرهای دیگر ترکیه می‌تواند کمی متفاوت باشد.

برای خرید گوشت خام در استانبول رقمی در حدود قیمت گوشت در تهران پرداخت می‌شود و برای باقی مواد غذایی نیز به همین صورت خواهد بود. قیمت گوشت با توجه به کیفیت و نوع آن تا 50 لیر برای هر کیلو متفاوت است. این رقم با قیمت گوشت در ایران تقریبا برابری می‌کند. در زیر فهرستی از قیمت حدودی بعضی مواد اولیه ارائه می‌شود:

قیمت شیر برای هر لیتر 3 لیر است.
قیمت حبوبات از 5 تا 10 لیر متغیر است.
قیمت ماکارونی در حدود 1 تا 2 لیر بسته به نوع آن می‌تواند تغییر داشته باشد.
قیمت چای ترک برای هر بسته نزدیک به 10 لیر است.
قیمت نان برای مصرف روزانه در حدود 1 لیر برای هر نفر محاسبه می‌شود.
قیمت برنج برای هر کیلوگرم برنج ترک 4 تا 5 لیر است.
قیمت هر عدد تخم مرغ در حدود 1.5 لیر است.
قیمت میوه می‌تواند بسته به نوع آن از 4 تا 10 لیر متفاوت باشد.

این هزینه برای خرید مواد غذایی ارائه شده است و در این محاسبه قیمت آب نوشته نشده است. باید توجه داشت قیمت آب در ترکیه به علت کمبود منابع آب آشامیدنی رقمی عجیب است. هزینه‌ای که به صورت ماهانه برای آب آشامیدنی پرداخت می‌کنید از 100 لیر در ماه تجاوز نخواهد کرد، اما این رقم نیز با توجه به قیمت آب در ایران رقم سنگینی است و حتما باید آن را جزیی از هزینه اقامت سالانه خود در استانبول حساب کنید.

سخن پایانی

هزینه‌های ذکر شده برای اجاره خانه، حمل و نقل عمومی و خورد و خوراک مهم‌ترین هزینه‌‌های اقامت سالانه در استانبول هستند. هزینه‌های زندگی در استانبول چیزی فراتر از این‌ها است. هزینه‌های عمومی و هزینه‌های احتمالی برای موارد پزشکی از جمله مواردی است که باید هنگام محاسبه هزینه اقامت سالانه در استانبول آن‌ها را در نظر گرفت.

علاوه بر هزینه‌های ذکر شده هزینه‌های خرید لوازم الکترونیکی، هزینه بیمه و درمان، هزینه تفریح و پوشاک را نیز باید در نظر گرفت. برای تامین این هزینه‌ها در صورتی که به زبان ترکی مسلط باشید و در سطح مناسبی به زبان انگلیسی مسلط باشید می‌توانید شغل خوبی داشته باشید و نگران تامین هزینه‌های زندگی در استانبول نباشید.

Leave a Reply