با توجه به اینکه در سال‌های اخیر تعداد زیادی از ایرانی‌های برای تحصیل یا زندگی به ترکیه مهاجرت کرده‌اند، تبادلات مالی بین ایران و ترکیه رشد چشمگیری داشته است. اما تحریم‌های اقتصادی و بانکی که گریبان‌گیر بانک‌های ایرانی شده، برای افرادی که نیاز به انجام نقل و انتقالات مالی بین ایران و ترکیه دارند، مشکلات فراوانی را ایجاد کرده است. سوئیفت همواره به عنوان یکی از سریع‌ترین و امن‌ترین راه‌های نقل و انتقالات مالی بین‌المللی سهم به سزایی در انجام مبادلات بانکی بین دو کشور داشت. اما با بسته شدن سوئیفت و مسدود شدن راه انتقال پول برای ایرانیان ترکیه مشکلات زیادی برای ایرانی‌هایی که در ترکیه زندگی یا تحصیل می‌کنند ایجاد شد.

سوئیفت چیست و چگونه کار می‌کند؟

SWIFT مخفف Society for the Worldwide Interbank Financial Telecommunication یک نوع علامت اختصاری برای شناسایی بانک‌هاست. هر موسسه اقتصادی یک پایانه کامپیوتری دارد و سیستم سوئیفت مربوط به خود را راه‌اندازی می‌کنند. مرکز سوئیفت در ایران در بانک مرکزی قرار دارد و سایر بانک‌ها با اتصال به سیستم بانک مرکزی این امکان را می‌یابند که با هر بانک و موسسه مالی عضو سوئیفت در هر کجای دنیا برای مراودات مالی در تبادل باشند.

انجام حواله سوئیفت چگونه انجام می‌شود؟

سوئیفت سیستم انتقال اعتبار الکترونیکی است ولی هیچ‌گونه پولی را رد و بدل نمی‌کند. درواقع سوئیفت صرفا یک سیستم پیام‌رسانی بانکی و یک پروتکل ارتباطی است. برای انتقال پیام یا انتقال و انتقال وجه‌های بین‌المللی و ارسال حواله‌های ارزی از سوئیفت کد استفاده می‌شود.

سوئیفت کد از ۷ تا ۱۱ کاراکتر تشکیل شده که موقعیت مکانی و مشخصات شعبه بانک را مشخص می‌کند. برای انتقال وجه بانک مقصد به کمک کدهای سوئیفت دستور های پرداختی را به حساب‌های موسسه‌های مالی مقصد ارسال می کند تا دیگر نیاز به انتقال خود وجوه نباشد. این کد هم‌اکنون در ۱۱ هزار بانک و موسسه‌ی مالی در ۲۰۹ کشور جهان استفاده می‌شود.

مشکلات پیش روی ایرانی ها در مورد بسته شدن سوئیفت

بسته شدن سوئیفت

در اوایل سال جاری و در پی قوانین و مقررات جدید ‌FATF، مبنی بر شفافیت نقل و انتقالات مالی‌‌‌‌‌، حساب تعدادی از ایرانیان در کشور ترکیه بسته شد. علت این امر این بود که این افراد صلاحیت اقامت در این کشور را نداشتند و در واقع مقیم این کشور محسوب نمی‌شدند، ولی به گفته مسئولان سیاسی مربوط به این حوزه، برای ایرانی‌هایی که در ترکیه کسب و کار رسمی دارند و مقیم این کشور محسوب می‌شوند، مشکلی پیش نیامده است.

همچنین با آغاز دور جدید تحریم‌های آمریکا که تحریم‌های بانکی و نفتی را شامل می‌شود، وزارت خزانه داری این کشور، فهرستی از اشخاص و شرکت‌های ایرانی مشمول تحریم‌ها را منتشر کرد که در بین آنها اسامی حدود ۳۰ بانک ایرانی از جمله بانک مرکزی ایران و نیز اسامی برخی بانک‌های مشترک ایران با سایر کشورها و یا شعب خارجی بانک‌های ایرانی دیده می‌شود.

از آنجا که نقطه دسترسی به سوئیفت در بانک مرکزی مستقر است، با تحریم شدن بانک مرکزی عملا دسترسی بانک‌های ایرانی به سوئیفت مسدود می‌شود. با وجود اینکه مسئولان اظهار می‌کنند که سوئیفت نمی‌تواند خللی در عملکرد بانک‌های ایرانی ایجاد کند اما بدون شک هزینه نقل و انتقال مالی افزایش می‌یابد.

همچنین به دلیل اینکه بانک‌های ترکیه‌ای به نهادهای اروپایی وابسته هستند طبق قوانین و مقررات ‌FATF برای ارائه خدمات سوئیفت به مشتریان ایرانی با مشکل مواجه هستند و برای جلوگیری از جریمه‌های سنگین از ارائه سرویس سوئیفت به بانک‌های ایرانی خودداری می‌کنند.

در همین خصوص رییس بانک مرکزی ایران گفته است به دلیل مشکلات زیادی که بسته شدن سوئیفت برای اقتصاد کشور و همکاری اقتصادی بین ایران و ترکیه گذاشته است، در رایزنی‌هایی که اخیرا بین مسئولان ایران و ترکیه صورت گرفت قرار شد در مبادلات تجاری بین دو کشور هم از سوئیفت و هم از مبادله با دلار اجتناب شود.
باید ببینیم سوئیفت اروپایی که قرار است در شروع کار بین کشورهای ایران، ترکیه و روسیه برقرار شود چقدر می‌تواند بسته شدن سوئیفت را بی اثر کند.

اگر برای نقل و انتقالات مالی در ترکیه با مشکل مواجه شده‌اید، ترکیش‌مگ با تجریه‌ای که طی سال‌ها در زمینه انجام خدمات مالی در ترکیه کسب کرده است می‌تواند همراه و مشاور شما باشد.

 

 

Join the discussion ۲ Comments

  • امیر ارسلان کرمی گفت:

    با عرض سلام
    اینجانب حساب بانکی در سوییس داشتم که گفتند باید حساب را ببندیم به دنبال راه حلی هستم که بانک سارازان هم در امارات هم در ترکیه شعبه دارد و از انجاکه حسابم بصورت نقره میباشد حتی اگر گزینه باشد مثل بانک ترکی فایننس حساب باز کنم بصورت نقره
    ممنون میشم راهنمایی کنید و یا در صورت لزوم مجبور شبم اقامت بگیریم ما جردن ارمغان هستیم و در صورت امکان حضوری صحبت کنیم

Leave a Reply