زمانی که صحبت از اقامت می‌شود باید تمامی جنبه‌ها از مالی و اقتصادی گرفته تا فرهنگی را بررسی کنیم. ازآنجایی که چیزی در جهان ارزشمندتر از سلامتی نیست؛ نکته‌ای نباید در این میان از قلم بیفتد خدمات درمانی شهر یا کشور مقصد است و اینکه آن کشور چه خدماتی را به چه شکل و در ازای چه هزینه‌ای برای شهروندانش برآورده می‌کند. ترکیه یکی از کشورهایی است که مخصوصاً در سال‌های اخیر در زمینه خدمات درمانی و سلامت به نسبت دیگر کشورهای منطقه پیشرفت زیادی داشته و بیمارستان های استانبول نیز از این قاعده مستثنی نیست.

می‌توان گفت که ترکیه این اتفاق را تا حد زیادی مدیون توریسم بوده است. حجم بالای گردشگران ترکیه این کشور را بر آن داشت تا زیرساخت‌های لازم برای بهبود خدمات بهداشتی و درمانی‌اش تدارک ببیند و به‌این‌ترتیب کیفیت و سهولت درمان در ترکیه افزایش و هزینه‌ها کاهش چشمگیری پیدا کرد. این کشور هم با تربیت نیروی متخصص در سطوح دانشگاهی و هم با واردکردن تجهیزات و علم لازم توانسته خود را در این عرصه بالا بکشد و به یکی از قطب‌های مهم پزشکی منطقه تبدیل شود.

در ادامه برای شما به طور کلی خواهیم گفت که درمان در ترکیه به چه شکل است و بهترین بیمارستان های استانبول را به شما معرفی خواهیم کرد.

خدمات درمانی در ترکیه چگونه است؟

اگر نگران خدمات بهداشتی و درمانی ترکیه هستید، بهتر است از همین حالا خیال خود را راحت کنید. ترکیه یکی از کشورهای پیشرفته درزمینه پزشکی است به طوری که موفق شده است رتبه دهم ارزان‌ترین و با کیفیت‌ترین خدمات درمانی جهان را از آن خود کند.

در سال‌های اخیر ترکیه مقصد گردشگری میلیون‌ها نفر در سرتاسر جهان بوده است. در واقع همین مسئله باعث شده است که این کشور برای بالا بردن خدمات درمانی خود تلاش کند و این کیفیت را با قیمت ارزان‌تری به نسبت سایر کشورها، ارائه بدهد. ترکیه تا جایی که امکان داشته تفاهم نامه‌های کمیسیون مشترک جهان را امضا کرده و به همین دلیل بسیاری از امکاناتی که در ترکیه ارائه می‌شوند، در سطح بین‌المللی هستند.

از همین رو، یک دلیلی که گردگشران زیادی به ترکیه جذب می‌شوند، این است که خیالشان از بابت خدمات درمانی در طول اقامت در این کشور راحت است. اما با این‌ وجود هزینه‌های درمانی در ترکیه به نسبت ایران بیشتر است.

اما به عنوان مثال اورژانس ترکیه در تمامی شهرها کاملاً رایگان و بدون پرداخت هیچ‌گونه هزینه‌ای در محل حاضر می‌شوند و معاینات اولیه را انجام می‌دهند. شماره اورژانس ترکیه نیز 112 است.

هزینه‌های درمان در ترکیه با توجه به اینکه چه نوع درمانی نیاز است یا شما چه بیمارستانی را برای درمان انتخاب می‌کنید متفاوت است. هزینه درمان در بیمارستان‌های خصوصی تقریباً دو برابر بیمارستان‌های دولتی است. بیمه بخش زیادی از این هزینه را تقبل می‌کند.

بیمه در ترکیه به چه صورت است؟

افراد زیر 17 سال و بالای 65 سال در ترکیه به‌طور رایگان بیمه می‌شوند و لازم نیست هزینه‌ای بابت بیمه پرداخت کنند.. اگر در این بازه سنی قرار ندارید به‌طور متوسط هزینه بیمه شما چیزی در حدود 400 لیر در سال خواهد بود. بستگی به اینکه شما چه بیمه‌ای داشته باشید، پرداخت 4 تا 10 درصد هزینه‌ها با شماست. البته انواع دیگری از بیمه هستند که تمامی هزینه درمانی شما را تقبل می‌کنند که با توجه به این مسئله گران‌تر هم هستند و شما باید در سال هزینه بیشتری بابت این بیمه‌ها پرداخت کنید.

اگر بیماری شما حاد نیست می‌توانید به داروخانه مراجعه کنید و از بخش رایگان خدمات پزشکی آن‌ها استفاده کنید. فشارخون خود را چک کنید یا سرماخوردگی‌تان را درمان کنید.

هزینه بستری در بیمارستان، عکس‌برداری، رادیولوژی، ام آر آی، پیوند عضو، درمان‌های سرپایی، دندان‌پزشکی، جراحی و دیگر خدمات درمانی معمول در ترکیه، شامل بیمه می‌شوند.

جراحی‌های زیبایی از این قاعده مستثنی هستند و شما باید همه هزینه را خودتان پرداخت کنید. اگر در حوادث طبیعی مثل زلزله یا سیل آسیب دیدید و یا در ورزش‌های خطرناکی مثل صخره‌نوردی و اسکی دچار جراحت شدید باید بدانید که بیمه درمانی برای این‌چنین حوادث، مسئولیتی قبول نمی‌کند و مجدداً پرداخت هزینه درمان با خود شما خواهد بود.

علاوه بر این اگر پیش از سفر و مهاجرت به ترکیه دچار بیماری‌ای بوده‌اید یا از بیماری خاصی واکسینه نشده‌اید یا به امکانات توان‌بخشی مثل عصا و عینک نیاز دارید، بیمه ترکیه پوشش درمانی شما را نمی‌پذیرد.

داشتن بیمه پزشکی برای شهروندان ترکیه و افرادی که مدت اقامتشان به بیش از یک سال می‌رسد، اجباری است. با این بیمه افراد رایگان معاینه می‌شوند و می‌توانند نسخه پزشک را به طور رایگان از داروخانه دریافت کنند.

اتباع خارجی ترکیه نیز با پرداخت هزینه شخصی می‌توانند خود را بیمه کنند. هزینه بیمه بسته به این است که شما چه سنی دارید. اگر مایل به استفاده از خدمات بیمارستان‌های دولتی ترکیه هستید باید بدانید که در این مراکز تنها بیمه SGK ، بیمه‌ای مشابه بیمه تأمین اجتماعی، قابل‌قبول است و شما تنها در صورت داشتن شهروندی می‌توانید از این بیمه استفاده کنید. بیمه‌های خصوصی در ترکیه نیز تنها در بیمارستان‌ها و داروخانه‌های طرف قرارداد و مورداستفاده قرار می‌گیرد.

برای استفاده از خدمات بیمارستان‌های دولتی باید از پیش از طریق سایت hastanerandevu.gov.tr نوبت بگیرید. هرچند اگر مشکل شما اورژانسی باشد این بیمارستان‌ها در بخش اورژانس شما را بدون نوبت قبلی پذیرش می‌کنند. بد نیست بدانید که برخی از بیمارستان‌های دولتی خدمات خود را در منزل بیماران نیز ارائه می‌دهند.

بهترین بیمارستان های استانبول کدامند؟

بیمارستان آمریکایی استانبول

Amerikan Hastanesi یا همان بیمارستان آمریکایی استانبول یکی از مجهزترین بیمارستان‌های خصوصی استانبول است. این بیمارستان در سال 1920 با نام بیمارستان آمریکایی کنستانتینوپولی تأسیس شد و در سال 1995 بنیاد وهبی کوچ آن را به عنوان یک بیمارستان خصوصی غیرانتفاعی خرید.

این بیمارستان 220 تخت بستری بیمار، 41 تخت مراقبت‌های ویژه آی سی یو، 31 تخت درمان سرپایی و 12 اتاق دارد. این بیمارستان در صنعت مراقبت‌های بهداشتی ترکیه یکی از نقش‌های اصلی را ایفا می‌کند و دارای فن‌آوری های پیشرفته تشخیصی است. علاوه بر این‌ها، بیمارستان آمریکایی استانبول دپارتمان‌های مختلفی در رشته‌های مختلف دارد. 33 دپارتمان تخصصی، 16 واحد خصوصی که 671 پزشک و 500 پرستار در آن مشغول به فعالیت هستند.

پرستاران این بیمارستان مطابق استانداردهای بین‌المللی با بیمار برخورد می‌کنند و با آگاهی کامل از حقوق او بهترین خدمات ممکنه را ارائه می‌دهند. البته باید بدانید که هزینه خدمات درمانی و نگهداری بیمار در این بیمارستان ابداً کم نیست ولی اگر سلامت بیمار و رفاه و آرامش او برای شما در اولویت است، بیمارستان آمریکایی استانبول برای شما بهترین گزینه است.

آدرس: Teşvikiye, Güzelbahçe Sk. No:20, 34365 Şişli/İstanbul, Turkey

برای مراجعه به وبسایت این بیمارستان به این آدرس مراجعه کنید.

بیمارستان آجیبادام

Acıbadem International Hospital بیمارستانی است که می‌تواند خدمات و امکانات بالای پزشکی را با قیمتی مناسب در اختیار شما بگذارد. مخصوصاً این بیمارستان برای خارجی‌ها یکی از بهترین گزینه‌هاست. این بیمارستان یک ارائه‌دهنده خدمات درمانی و تخصصی همه‌جانبه است و پیشرفته‌ترین فناوری‌های پزشکی را در دل خود جای‌داده است.

این مرکز دارای 22 بیمارستان تمام خدماتی و 20 کلینیک درمان سرپایی است. علاوه بر این 12 مرکز قلبی، 5 مرکز سرطان درمانی، 9 مرکز باروری، 5 مرکز پیوند عضو، 4 مرکز ستون فقرات و مفاصل، یک مرکز پزشکی ورزشی، 8 مرکز پزشکی هسته‌ای و 5 مرکز پزشکی با ربات در این مجموعه وجود دارد و شما می‌توانید برای بهره بردن از خدماتشان به آن‌ها مراجعه کنید.

آدرس: Yeşilköy Mahallesi, İstanbul Caddesi No:82, 34149 Bakırköy/İstanbul, Turkey

Dikilitaş Mahallesi, Hakkı Yeten Cd. No:23, 34349 Beşiktaş/İstanbul, Turkey

برای مراجعه به وبسایت این بیمارستان به این آدرس مراجعه کنید.

 

istanbul Cerrahi Hastanesi

این بیمارستان را از روی ظاهر قضاوت نکنید. شاید به نسبت دیگر بیمارستان‌های ترکیه کمتر شبیه یک هتل باشد ولی باید بدانید کیفیت خدمات پزشکی و دانش دکترهای شاغل در این بیمارستان بسیار بالاست. اگر به دنبال یک اقامت لذت‌بخش و امکانات رفاهی درون بیمارستان می‌گردید قطعاً گزینه‌های بهتری پیدا خواهید کرد ولی اگر اولویت برای شما درمان است، سابقه درخشان این بیمارستان و رتبه بالا و کیفیت خدمات پزشکی‌اش حرفی برای گفتن نمی‌گذارد.

این بیمارستان در سال 1994 تنها از چند پزشک به وجود آمد ولی در طی زمان تبدیل به یکی از بهترین بیمارستان های استانبول شد. قابل‌ توجه است که این بیمارستان برای بیماران خارجی که برای درمان به استانبول سفر می‌کنند هم امکانات خوبی تدارک دیده است.

آدرس: Teşvikiye, Ferah Sokağı No:22, 34365 Şişli/İstanbul, Turkey

برای مراجعه به وبسایت این بیمارستان به این آدرس مراجعه کنید.

مرکز پزشکی آنادولو

این بیمارستان یکی از بیمارستان‌هایی است که ممکن است به خاطر پاسخگویی تمام‌وقت و درمان بیماران بین‌المللی به کارتان بیاید. این مرکز بخشی به عنوان خدمات بین‌الملل دارد که در آن 24 ساعته پاسخگوی سؤالات و نیازهای بیماران بین المللی است. متخصصین در این بیمارستان علاوه بر بیمار مراقبت روانی از خانواده و آموزش به آن‌ها جهت کمک در بهبود بیمار را بر عهده می‌گیرد و از شروع معاینه و درمان تا انتهای مسیر را با برنامه‌ریزی پیش می‌برد.

آدرس: Cumhuriyet Mahallesi, 2255. Sk. No:3, 41400 Gebze/Kocaeli, Turkey

برای مراجعه به وبسایت این بیمارستان به این آدرس مراجعه کنید.

Surp Pırgiç Armenian Hospital

این بیمارستان یکی از قدیمی‌ترین بیمارستان های استانبول است که در سال 1834 تأسیس شده. امروزه این بیمارستان در فضایی آرام و زیبا خدمات پزشکی مدرن و پیشرفته خود را ارائه می‌دهد. شاید حتی بتوان این بیمارستان را به عنوان یک اثر تاریخی نیز پذیرفت.

کادر این بیمارستان کاملاً حرفه‌ای مجرب و کارآزموده‌اند و از این بابت نیز خیالتان راحت باشد.

آدرس: Kazlıçeşme Mh., Zakirbaşı Sk. No:32, 34020 Zeytinburnu/İstanbul, Turkey

برای مراجعه به وبسایت این بیمارستان به این آدرس مراجعه کنید.

مدیستیت

این بیمارستان یکی از بیمارستان‌های بسیار بزرگ استانبول است. خیالتان راحت باشد اگر خدای‌ناکرده کارتان به بستری در این بیمارستان افتاد، در یک محیط امن و زیبا به سر خواهید برد. Medistate یکی از بیمارستان‌های تازه تأسیس استانبول است و خدمات درمانی آن بسیار پیشرفته و عالی است. بنابراین انتظار یک بیمارستان خلوت را نداشته باشید. ولی به خاطر داشته باشید که هزینه‌های این بیمارستان نیز کمی گران‌تر از سایرین است و اگر این مسئله برایتان اولویت دارد بیمارستان‌های دیگری را انتخاب کنید.

آدرس: Rüzgarlıbahçe Mah.Cumhuriyet Cad. No:24 Beykoz 34805 Istanbul

برای مراجعه به وبسایت این بیمارستان به این آدرس مراجعه کنید.

Leave a Reply