رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی رشته‌هایی هستند که در بسیاری از کشورها به خاطر موقعیت اجتماعی بالا، آینده تضمین‌شده و درآمد بالا، مورد توجه اغلب جامعه هستند. ترکیه نیز مانند ایران یکی از آن کشورها است. رقابت در رشته پزشکی در ایران بسیار بالاست و روز به روز هم بیشتر می‌شود. به همین خاطر است که خیلی از دانش آموزان تجربی کشورهای دیگر را برای تحصیل این رشته انتخاب می‌کنند. البته اغلب کیفیت رفاهی دانشگاه‌ها را نیز مدنظر قرار می‌دهند. ترکیه نیز یکی از همین کشورهاست که از نظر آموزشی و رفاهی بسیار نزدیک به بهترین دانشگاه‌های جهان ایستاده است و همچنان در حال تلاش برای «بهترین» شدن است. البته رقابت در این کشور هم برای رشته پزشکی زیاد است ولی معمولا ایرانیان در این آزمون‌ها موفق عمل می‌کنند. دوره تحصیلی پزشکی در ترکیه 6 سال است. این دوره برای دندان پزشکی در ترکیه 5 سال است. هر ترم از مهر آغاز می‌شود و تا اواخر دی ادامه دارد. ترم زوج نیز از اواخر بهمن تا تیرماه سال بعد و درست مانند ایران به طول می‌انجامد. در ادامه با ما همراه باشید تا با مزایای تحصیل پزشکی در ترکیه و آزمون‌های ورودی مربوط به آن بیشتر آشنا شوید.

مزایای خواندن پزشکی و دندان پزشکی در ترکیه:

17 دانشگاه در ترکیه هستند که وزارت بهداشت ایران آن‌ها را تایید می‌کند. بنابراین پس مدرک شما صرفا مورد استفاده در ترکیه نخواهد بود. از طرفی دیگر فارغ‌التحصیلان دندان پزشکی در ترکیه مجوز طبابت بین‌المللی خواهند داشت و این یکی از مهم‌ترین جذابیت‌های تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در ترکیه است.

هزینه‌ی تحصیل در این کشور معقول و حتی نسبت به سایر کشورها ارزان است. دانشگاه‌های ترکیه امکانات رفاهی آموزشی بسیار بالایی دارند و تجهیزات آزمایشگاهی آن‌ها با بهترین دانشگاه‌های جهان برابری می‌کند.

بیشتر بخوانید: تحصیل در مدارس ترکیه به چه شکل است؟

کیفیت خوابگاه‌های دانشجویی این دانشگاه‌ها بسیار بالاست و فضایی که به هر دانشجو می‌رسد، برای اسکان و آرامش او کافی است. با این وجود، هزینه خوابگاه پایین است. همچنین افرادی که با نمرات بالا بورسیه می‌شوند، هرچند که در رشته پزشکی اغلب به افراد بورسیه تعلق نمی‌گیرد ولی در کل همه دانشجویان ترکیه اغلب از تخفیف‌های 50 درصدی برخوردار می‌شوند.

برای خواندن پزشکی و دندان‌پزشکی در ترکیه شما می‌توانید بین آزمون‌های YOS و SAT یکی را انتخاب کنید. آزمون YOS بیشتر برای تحصیل دانشگاه‌های ترک‌زبان مناسب است و SAT دانشگاه‌های انگلیسی‌زبان. هرکدام از این آزمون‌ها محاسن منحصربه‌فردی دارند که در زیر با آن‌ها آشنا می‌شویم.

آزمون YOS:

این آزمون فراگیرترین آزمونی است که در ترکیه با توجه به نمره آن دانشجوی پزشکی می‌پذیرند. این آزمون از دو بخش تشکیل می‌شود.

بخش نخست شامل درس‌های ریاضی، هندسه و هوش است. این سوالات به دو زبان انگلیسی و ترکی پرسیده می‌شوند. شما می‌توانید به انتخاب خودتان یکی را پاسخ بدهید. برای پاسخ‌گویی به هر دوی آن‌ها دانش متوسط در زبان، کفایت می‌کند.

بخش دوم آزمون، دانش ترکی داوطلب را می‌سنجد. اگر شما مایل به درس خواندن در دانشگاه‌های انگلیسی‌زبان ترکیه هستید خیالتان راحت باشد چون نمره‌ی این بخش برای شما محاسبه نمی‌شود. ولی اگر داوطلب تحصیل در دانشگاه‌های ترک زبان هستید، نمره شما در سه دسته A، B و C قرار می‌گیرد.

این آزمون در هر دانشگاه جداگانه برگزار می‌شود. زمان ثبت‌نام آن فروردین است و امتحان آن بسته به دانشگاه بین اردیبهشت تا تیرماه برگزار می‌شود و نتیجه آن طی دو هفته تا دو ماه بعدی منتشر می‌شود.

چگونه در این آزمون ثبت‌نام کنیم؟

ثبت‌نام در این آزمون آنلاین است و بی‌شباهت به ثبت‌نام کنکور سراسری نیست. ابتدا فرم ثبت‌نام را پر می‌کنید و عکس خود را آپلود می‌کنید. آن‌ها شماره فرم ثبت‌نام را برای شما ایمیل خواهند کرد.

پس از واریز هزینه ثبت‌نام، رسید بانکی و اسکن صفحات پاسپورت خود را آپلود می‌کنید. زمانی که همه‌ی اطلاعات شما تایید شد، محل آزمون شما مشخص می‌شود و شما می‌توانید فرم ثبت نامی خودتان را پرینت بگیرید. اگر پس از واریز هزینه آزمون پشیمان شدید، متاسفانه هزینه‌ای که پرداخت کردید قابل بازگشت نیست.

این آزمون در دانشگاه‌های ترکیه برگزار می‌شود و هیچ‌گونه محدودیت سنی ندارد. توجه داشته باشید که باید هنگام حضور در جلسه امتحان گواهی شرکت در آزمون و پاسپورت را به همراه داشته باشید.

گواهی قبولی شما در این آزمون تا یک سال قابل‌استفاده است.

آزمون SAT :

این آزمون به زبان انگلیسی برگزار می‌شود و معمولا برای پذیرش دانشگاه‌هایی به کار می‌رود که تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در آن‌ها به زبان انگلیسی انجام می‌گیرد. نمره‌ی قبولی این آزمون حتی برای دانشگاه‌های آمریکا قابل‌قبول است. این آزمون شامل درس‌های ریاضی، درک مطلب و نگارش است. بخش ریاضی این آزمون از دیگر بخش‌ها مهم‌تر است و شامل دو بخش با ماشین‌حساب و بدون ماشین‌حساب است.  به‌طورکلی این آزمون از YOS سخت‌تر است و اغلب دانشگاه‌های خوب آن را برای پذیرش دانشجو در نظر می‌گیرند.

این آزمون 4 بار در سال در ترکیه برگزار می‌شود. ازآنجایی‌که این آزمون بخشی برای سنجش زبان ندارد، داوطلبان رشته‌های پزشکی و دندان پزشکی پس از قبولی باید مدرک معتبری در زبان انگلیسی و یا ترکی ارائه بدهند. آیلتس 6 تا 6 و نیم و تافل 80 حداقل نمره‌ای است که باید دانشجو دریافت کرده باشد.

بخش ریاضی این آزمون سه دسته دارد:

 • بخش جبر که مهارت در حل معادلات خطی و سیستم‌ها را می‌سنجد.
 • بخش حل مسئله و آنالیز که بیشتر به محاسبات می‌پردازد.
 • بخش خلاقانه که نیاز به استفاده از معادلات پیشرفته دارد.

هندسه و مثلثات نیز از موضوعات موردعلاقه در این آزمون است.

معتبرترین دانشگاه‌های ترکیه در رشته‌های پزشکی و دندان پزشکی به شرح زیر هستند:

 • دانشگاه استانبول
 • دانشگاه حاجت تپه
 • دانشگاه آنکارا
 • دانشگاه آناتولی
 • دانشگاه غازی
 • دانشگاه اژه
 • دانشگاه عثمان غازی
 • دانشگاه مرمره
 • دانشگاه چکورووا
 • دانشگاه اولوداغ
 • دانشگاه کارادنیز
 • دانشگاه 9 ایلول
 • دانشگاه19 مایس سامسون
 • دانشگاه تراکیا
 • دانشگاه سلجوق
 • دانشگاه فاتح
 • دانشگاه خاورمیانه آنکارا

Leave a Reply