تدریس زبان در ترکیه یکی از شغل‌های پرطرفدار برای خارجیان مقیم این کشور است. در حقیقت اغلب افرادی که در این حرفه مشغول به کار هستند اتباع خارجی مقیم ترکیه هستند. این شغل در ترکیه از امنیت و رفاه و همچنین احترام بالایی برخوردار است و برای افرادی که می‌خواهد از طریق کاری به ترکیه مهاجرت می‌کنند توصیه می‌شود که این حرفه را جدی بگیرند. برای آشنایی بیشتر با چگونگی تدریس زبان انگلیسی در ترکیه تا انتهای متن با ما همراه باشید.

تدریس زبان انگلیسی در ترکیه به چه شکل است؟

زبان انگلیسی یکی از مهارت‌هایی است که ترکیه در آن بسیار ضعیف است. در ترکیه تسلط بسیار کمی به این زبان دیده می‌شود و این می‌تواند برای افراد مسلط به این زبان فرصت شغلی ایده آلی باشد.

شما با در نظر گرفتن شرایط می‌توانید در این کشور به‌عنوان مدرس زبان انگلیسی مشغول به کار شوید.

مرسوم است برای تدریس زبان انگلیسی در ترکیه که مدرس زبان، علاوه بر دارا بودن مدارکی مانند آیلتس یا تافل، سابقه کاری تدریس و مدرک دانشگاهی معتبر نیز داشته باشد.

شما می‌توانید آگهی‌های مربوط به استخدام مربی زبان را در سراچه‌های کاریابی و روزنامه‌ها پیدا کنید و رزومه خود را برای آن‌ها ارسال کنید. توصیه می‌شود که حتماً حضوری به ریا مصاحبه بروید زیرا شاید توانایی و تسلط شما مخصوصاً در صورت کمبود سابقه کار یا دیگر مدارک بتواند آن‌ها را مجاب کند تا شمارا استخدام کنند.

یکی از فرصت‌هایی که برای تدریس زبان انگلیسی در خدمت مدرسین قرار دارد کار در موسسه‌ها و آموزشگاه‌های معتبر خصوصی در ترکیه است. این آموزش‌ها از 5 سالگی برای کودکان آغاز می‌شود و تا سنین بالا ادامه دارد.

بیشتر بخوانید: دریافت اقامت کاری ترکیه در سال 2020 به چه صورت خواهد بود؟

رایج است که شما یک دوره به‌صورت آزمایشی مشغول به کار باشید ولی در این مدت حتماً در مورد روش موسسه برای اخذ ویزای کار اطلاعات لازمه را کسب کنید. چون برخی از موسسه‌ها مدرسان خود را به‌صورت غیرقانونی استخدام می‌کنند تا مجبور به بیمه و مالیات نباشند ولی این به‌هیچ‌عنوان به نفع شما نیست.

تفاوت این فرصت شغلی در ترکیه به نسبت سایر کشورها در این است که ترکیه بازار مناسب‌تری برای کار در این رشته دارد و همچنین در تمامی طول سال جذب نیرو دارد. مصاحبه‌های شغلی در این زمینه به‌صورت حضوری و یا ویدئو کال صورت می‌گیرد و ویزای کار و حمایت مالی به‌سادگی به مدرسان پذیرفته‌شده تعلق می‌گیرد. حتی در برخی شرایط کمک هزینه خرید بلیت هواپیما و تهیه مسکن نیز شامل این حمایت‌های مالی می‌شود. برخی از موسسه‌ها خانه‌های خاصی را به مدرسین خود اختصاص می‌دهند و ممکن است شما به‌عنوان یک مدرس در آپارتمان مدرس قبلی ساکن شوید و یا حتی با آن‌ها هم‌خانه شوید.

مدارک لازم برای تدریس زبان انگلیسی در ترکیه به شرح زیر است:

  • مدرک TEFL
  • مدرک دانشگاهی
  • سابقه کار
  • مدرک دانشگاهی حداقل لیسانس

شرایط تدریس زبان در ترکیه

درآمد ماهانه دبیران زبان در ترکیه متغیر است و می‌تواند از 500 دلار در ماه تا 4000 دلار را شامل شود.

ساعت کاری دبیران در هفته  از 20 الی 45 ساعت است و کارفرمای آن‌ها مؤسسات، مدارس و حتی دانشگاه‌ها خواهند بود. اقامت کاری مدرسان زبان انگلیسی در ترکیه پس از 5 سال به اقامت دائم تبدیل می‌شود و این حرفه همراه با مزایا خواهد بود.

بهترین شهرها برای بازار کار تدریس زبان انگلیسی در ترکیه شهرهای اصلی این کشور ازجمله استانبول، ازمیر، آنکارا، آنتالیا و … است.

تدریس در مدارس اغلب زیر 25 ساعت در هفته است بنابراین تدریس در آن‌ها به شما زمان خالی زیادی برای پر کردن و یا کلاس خصوصی می‌دهد.

طبیعتاً تدریس زبان انگلیسی در مدارس و یا تدریس خصوصی در منزل درآمد بیشتری نسبت به موسسه خواهید داشت و حتی ممکن است به ازای هر ساعت تدریس 30 لیر دریافت کنید.

تدریس در مدارس خصوصی ترکیه

مدارس خصوصی در ترکیه به نسبت مؤسسات رفاه و امنیت شغلی بیشتری دارند. علاوه بر این شما از امتیازاتی مانند تعطیلات تابستانی، سرویس رفت‌وبرگشت، ساعت کاری مناسب و وعده غذایی نیز بهره‌مند خواهید بود. تدریس در این مدارس ازآنجایی‌که گروه سنی کودک و نوجوان را در برمی‌گیرد نیاز به مهارت کمتری دارد و بیشتر مهارت لازمه، مهارت کار با کودک و روانشناسی آموزشی است.

تدریس در مؤسسات ترکیه

تدریس در مؤسسات مهارت بیشتری به نسبت مدارس ترکیه لازم دارد. خود مؤسسات نیز اقدام به برگزاری دوره‌های آموزش مربی‌گری می‌کنند و شما می‌توانید در این دوره‌ها شرکت کنید و یا موسسه‌ها از این دوره‌ها به‌عنوان پیش‌شرط استخدام استفاده می‌کنند.

قوانین استخدام مدرسین خارجی

بسیاری از مدارس و مؤسسات ترجیح می‌دهند که فرد مدتی طولانی در ترکیه اقامت کرده باشد. به‌این‌ترتیب می‌توانند خیالشان را از بابت برنامه‌ریزی برای مدت تدریس او راحت کنند.

زمانی که موسسه آموزشی و یا مدرسه موردنظر شما بین‌المللی باشد و در خارج از ترکیه نیز شعبه داشته باشد محدودیت استخدامی برای مدرس خارجی نخواهد داشت.

برای استخدام شهروند انگلیسی‌زبان برای تدریس زبان انگلیسی هیچ نیازی به مدرک صلاحیت شغلی نخواهد بود.

موضوع قرارداد، نوع قرارداد، حقوق، نمونه قرارداد و … برای دریافت ویزا و یا تمدید قرارداد و همچنین فسخ قرارداد را شورای عالی آموزش ترکیه بررسی می‌کند.

تعداد کارکنان خارجی مراکز آموزشی نباید بیش از 2 درصد از کادر کارکنان باشد.

استخدام یک تبعه خارجی به‌عنوان معلم نیازمند برگه دنکلیک یا ارزشیابی تحصیلی است.

در پایان

بازار شغل تدریس زبان چه در زبان انگلیسی و چه زبان‌های دیگری مانند فرانسوی، آلمانی، اسپانیایی و… بسیار گرم است و خارجیان به‌سادگی می‌توانند در آن‌ها مشغول به کار شوند.

اگر مایلید تا برای اقامت کاری در ترکیه اقدام کنید می‌توانید از شغل تدریس زبان نیز به‌عنوان یک گزینه بهره ببرید و در صورت داشتن مدارک لازمه شانس بسیار بالایی برای اشتغال به تدریس و یک زندگی راحت در ترکیه خواهید داشت.

 

Leave a Reply