تنگه بسفر در ترکیه بخشی است که استانبول را به شهری در دو قاره تبدیل کرده است. این تنگه استانبول را به دو بخش اروپایی و آسیایی تقسیم می‌کند و بسیاری از مردم ساکن استانبول هر روزه با کشتی از قاره‌ای به قاره دیگر برای رسیدن به دانشگاه یا محل کار یا دیدن دوستان و آشنایان می‌روند. علاوه بر این، تنگه بسفر از جمله جذابیت‌های گردشگری و طبیعی استانبول است و سالیانه گردشگران بسیار زیادی از آن دیدن می‌کنند. بسیاری از آثار تاریخی نیز در اطراف این تنگه قرار دارند. اگر می‌خواهید تا درباره تنگه بسفر بیشتر بدانید تا انتها با ما همراه باشید.

تنگه بسفر چیست؟

بسفر در واقع یک تنگه طبیعی و یک آبراه استراتژیک است. این تنگه دریای سیاه را به دریای مرمره متصل می‌کند. گفته می‌شود که در گذشته رودخانه بزرگی در این بخش وجود داشته است که در سیلاب دریای مرمره کاملاً محو می‌شوند. امروزه تنگه بسفر به یکی از جذابیت‌های طبیعی استانبول بدل شده است و سالیانه مسافران و گردشگران زیادی از این ناحیه دیدن می‌کنند.

طول این تنگه به اندازه 32 کیلومتر و عرض آن چیزی در اندازه 730 تا 3300 متر می‌تواند متغیر باشد. عمق آب این تنگه از 30 متر تا 120 متر نیز متغیر است. این تنگه بزرگ‌ترین جداکننده اروپا از آسیاست و جریان آن در آن همیشه از سمت شمال به جنوب است.

به این تنگه در زبان ترکی بوگازیچی نیز میگویند. این کلمه به معنای تنگه داخلی است. در سالیان گذشته این تنگه به عنوان یک منطقه استراتژیک و تجاری شناخته می‌شده است. این تنگه در طول جنگ سرد کمک بسیار زیادی به نیروی دریایی شوروی کرد و همچنین بیشتر تجارت‌ها همواره از این تنگه صورت می‌گرفته است.

برخلاف اینکه امروزها اغلب این تنگه را به خاطر جذابیت طبیعی می‌شناسند، این تنگه یک آبراه بسیار شلوغ و مهم است. کشتی‌ها، نفت‌کش‌ها و تانکرهای نفتی بسیار زیادی از این تنگه عبور می‌کنند. ماهی گیری نیز در این ناحیه صورت می‌گیرد. سالیانه چیزی در حدود 48 هزار کشتی از این تنگه عبور می‌کند و این میزان 3 برابر کانال معروف سوئز و 4 برابر کانال پاناماست. در سال 55 میلیون تن روغن از این کانال جا به جا می‌شود.

تفریحات و جذابیت‌های تنگه بسفر

همان‌طور که پیش‌ازاین گفتیم تنگه بسفر یکی از نواحی قابل‌توجه در استانبول است و سالیانه گردشگران بسیار زیادی را به سمت خود جذب می‌کند. در زیر می‌توانید با جذابیت‌ها و تفریحاتی که در این بخش وجود دارد آشنا شوید:

کشتی سواری

با وجود پل‌های معلق و دیدنی که دو قاره آسیا و اروپا را از روی این تنگه به یکدیگر متصل کرده‌اند، کشتی سواری حتی برای بومیان لطف دیگری دارد.

کشتی سواری در این ناحیه به دو شکل موجود است. یکی کشتی‌های مسافربری که وسیله نقلیه روزمره افراد در استانبول است و دیگری کشتی‌های لوکس و کروزهاست که هر سال جمعیت بسیار زیادی از توریست‌ها از آن استفاده می‌کنند.

این تنگه وسعت بسیار زیادی دارد و رفت‌وآمد کشتی‌ها در آن به‌راحتی انجام می‌شود. گردشگران می‌توانند با استفاده از این کشتی‌ها، از تماشای طبیعت لذت ببرند. علاوه بر این امکان تماشای دریاهای مرمره و سیاه نیز با برخی از کشتی‌ها ممکن خواهد بود.

مرغ‌های دریایی

حتماً تصاویر زیادی از استانبول و هجوم مرغ‌های دریایی در ساحل و یا به کشتی‌ها دیده‌اید. جالب است بدانید که این پرنده‌ها را در تنگه بسفر خیلی ساده‌تر می‌توانید پیدا کنید. تماشای این پرنده‌ها و غذا دادن به آن و عکاسی یکی از تفریحات جالبی است که در این ناحیه وجود دارد.

پیاده‌روی

در اطراف تنگه بسفر و در ساحل آن محل‌هایی مناسب علاقه‌مندان پیاده‌روی ساخته‌شده است و افراد می‌توانند با قدم زدن در کنار تنگه، اوقات لذت بخشی را بگذرانند. دیدنی‌های بسیار زیادی نیز بر سر راه افراد وجود دارد. کاخ دلمه باغچه یا برج گالاتا در کنار این تنگه از مناطقی هستند که می‌توانید هنگام پیاده‌روی به آن‌ها سر بزنید. عکاسی نیز یکی از بهترین فعالیت‌هایی است که می‌توان ضمن پیاده‌روی انجام داد.

کافه و رستوران

شما می‌توانید بهترین رستوران‌ها و کافه‌های استانبول را در اطراف تنگه بسفر پیدا کنید و دلی از عزا درآورید. انواع غذاهای بین‌المللی را می‌توان در این رستوران‌ها پیدا کرد و برای هر سلیقه‌ای پاسخی مناسب وجود دارد. علاوه بر این دست‌فروشان کنار تنگه نیز می‌توانند گزینه‌های مناسبی باشند. شما با خرید بلال یا بلوط و خوراکی‌های این‌چنینی می‌توانید از قدم زدن خود بیشتر لذت ببرید.

عکاسی

اگر عکاس هستید یا به عکاسی علاقه‌مند، طبیعت بسفر و مردمانش را از یاد نبرید. این‌ها بهترین سوژه‌های ممکنه برای عکاسی شما خواهند بود. شما می‌توانید بهترین تصاویر ممکنه را از این ناحیه ثبت کنید.

 

Leave a Reply