بلک فرایدی، جمعه سیاه یا حراج جمعه، استثنائی‌ترین روز حراج در دنیاست. این روز درست پس از جشن شکرگزاری است و تمامی فروشندگان جهان در این روز اجناس خود را با تخفیف‌هایی باورنکردنی عرضه می‌کنند. مردم اغلب در سرتاسر جهان برای خرید با تخفیف در این روز خاص صف می‌کشند. جمعه سیاه در ترکیه بیشتر در شهر استانبول وجود دارد و کمی از دیگر شهرهای جهان متفاوت است. جمعه سیاه استانبول تنها یک روز نیست و یک هفته کامل را در برمی‌گیرد و پس از پایان این یک هفته نیز هنوز اغلب اجناس با تخفیف عرضه می‌شود. اگر می‌خواهید درباره جمعه سیاه استانبول بیشتر بدانید در ادامه با ما همراه باشید.

بلک فرایدی یا جمعه سیاه در ترکیه چیست؟

بلک فرایدی یا جمعه سیاه که به آخرین جمعه ماه نوامبر گفته می‌شود، برخلاف نام‌گذاری ترسناکش، یکی از هیجان‌انگیزترین روزها در اغلب کشورهای جهان است. این روز که حراج جمعه نیز نامیده می‌شود فرصت مناسبی است برای خریداران که اجناس همیشگی را با تخفیفی باورنکردنی به چنگ آورند و فروشندگان نیز رونقی تازه به مغازه‌شان ببخشند.

در حقیقت این روز درست بعد از روز شکرگزاری و پیش از کریسمس و سال نو قرار دارد و به مردم این فرصت را می‌دهد که هر چیزی که برای سال نو نیاز دارند را با تخفیف خریداری کنند.

جالب است بدانید که جمعه سیاه یک روز تعطیل نیست ولی اغلب مردم در این روز مرخصی می‌گیرند و حتی کارفرمایان نیز ممکن است شرکت را برای این روز تعطیل کنند. حتی عده‌ای برای خرید از شب قبل پشت مغازه موردنظرشان صف می‌کشند تا زمانی که مغازه باز شد نخستین افرادی باشند که خرید می‌کنند. این سنت نخستین بار در آمریکا برگزار شد ولی مانند دیگر سنت‌های آمریکایی به جهان سرایت کرده است و این روزها جمعه سیاه یا حراج جمعه در همه جهان وجود دارد.

تاریخچه بلک فرایدی

صفت سیاه در اغلب فرهنگ‌ها زمانی به‌کاربرده می‌شود که بخواهند از بدشانسی یا بدشگونی یا یک اتفاق بد صحبت کنند و جمعه سیاه هم از این قاعده مستثنا نیست. تاریخچه این روز به سال 1869 برمی‌گردد. زمانی که آمریکا پس از جنگ داخلی درگیر بازسازی خود بود، دو تن از زمین خواران این کشور توانستند انحصار طلا را برای مدتی کوتاه به چنگ آورده و سو استفاده کنند و یک شبه پولدار شوند. متأسفانه دولت نتوانست متوجه این سوءاستفاده شود و برای تعادل بازار و ثبات قیمت مقدار زیادی طلا وارد بازار کرد. این مسئله منجر به ورشکستگی عده زیادی از مردم شد و به همین دلیل جمعه سیاه نام گرفت.

بیشتر بخوانید: همه‌چیز درباره فعالیت آمازون در ترکیه

در سال 1951 این تاریخ معنای دیگری به خود گرفت. کارگران با یکدیگر هماهنگ می‌کردند و اغلب به بهانه‌های مختلف این روز را مرخصی می‌گرفتند تا بتوانند پس از جشن شکرگزاری یک تعطیلات چهار روزه داشته باشند و به سر کار نروند.

ریشه دیگر این نام‌گذاری به حسابداران می‌رسد. حسابداران در قانونی نانوشته زمانی که ضرر می‌کردند، این ضرر را با جوهر قرمز و زمانی که سود می‌بردند با جوهر سیاه می‌نوشتند. در اوایل دهه 60 بود که آن‌ها متوجه شدند به خاطر حجم بالای خریدهای سال نو پس از شکرگزاری همه ارقام را با جوهر سیاه می‌نویسند. بنابراین این روز را در میان خود بلک فرایدی یا جمعه سیاه نام‌گذاری کردند.

علاوه بر این در همان زمان پلیس راهنمایی رانندگی به خاطر شلوغی و ترافیک خیابان‌ها عبارت جمعه سیاه را به‌کار می‌برد ولی کارشناسان روابط عمومی معتقد بودند نباید از این عبارت استفاده کرد زیرا نخستین معنی که به ذهن می‌رساند همان جمعه بدشگون و نحس است. آن‌ها پیشنهاد دادند ازآنجایی که هیچ اتفاق بدی در شرف رخ دادن نیست و هیچ‌چیز نحسی درباره این جمعه وجود ندارد، آن را جمعه بزرگ نام‌گذاری کنند. ولی ظاهرا مردم که از اسم جمعه سیاه خوششان آمده بود چندان مایل به این تغییر نام نبودند و این نام بر این روز ماند و نسل به نسل چرخید.

جمعه سیاه در ترکیه چگونه است؟

جمعه سیاه در ترکیه و به خصوص در استانبول، از 23 نوامبر یا 2 آذر آغاز می‌شود و تا یک هفته ادامه دارد.

اگرچه که جمعه سیاه برای نخستین بار از آمریکای شمالی آغاز شد ولی امروزه در تمامی جهان همه‌گیر شده و هر کشور بنا بر فرهنگ خود آن را به گونه‌ای متفاوت برگزار می‌کند.

از آن‌جایی که در ترکیه روزی به نام روز شکرگزاری وجود ندارد، جمعه سیاه به معنای مرسوم در جهان نیز در این کشور کمرنگ می‌شود. حتی مخالفت‌هایی به دلایل فرهنگی و مذهبی مانع از وجود روزی به این عنوان است. اما این مسئله نه تنها به ضرر مشتریان خاص این روز عمل‌نکرده که حتی به نفع آن‌ها شده است. درواقع جمعه سیاه در ترکیه تبدیل به یک هفته حراجی زمستانی باورنکردنی شده است و اغلب اجناس بین 50 تا 70 درصد تخفیف عرضه می‌شود.

البته این حراجی در ترکیه بیشتر در استانبول معنای خود را پیدا می‌کند به همین جهت اغلب مردم نه تنها از سرتاسر ترکیه که از بسیاری نقاط جهان برای خرید به این شهر سفر می‌کنند.

با این وجود به دلیل اینکه به جای یک روز خاص شما یک هفته فرصت خرید دارید، ازدحام مشهور جهانی بلک فرایدی در استانبول دیده نمی‌شود. ولی همچنان برای خرید جنس مورد نظر بهتر است دست بجنبانید تا تنوع انتخاب و کیفیت موردنظر را از دست ندهید.

نکته جذاب دیگر در رابطه با جمعه سیاه استانبول این است که پس از اتمام یک هفته هنوز هم تخفیف‌ها وجود دارد منتها این بار به‌جای 70 و یا 50 درصد تخفیف، تخفیف‌های 30 درصدی شامل شما خواهد بود.

شما می‌توانید در این حراجی بزرگ هر چیزی که نیاز داری اعم از لوازم‌خانگی، کفش، لباس، لوازم‌آرایشی، لوازم الکترونیکی را خریداری کنید. لوازم الکترونیکی مانند محصولات اپل، دوربین‌های دیجیتال و کنسول‌های بازی را به‌سادگی می‌توان با قیمتی مناسب در این روز خریداری کرد و حتی تلویزیون‌های مدل قدیمی را مغازه‌ها با ارزان‌ترین قیمت ممکنه به فروش خواهند گذاشت.

بیشتر بخوانید: بهترین و لوکس‌ترین مراکز خرید استانبول که نباید از دست بدهید

این حراجی از صبح زود آغاز می‌شود و در برخی از مغازه‌ها به‌صورت شبانه‌روزی و در برندهایی مانند پوما، ویکتوریا سیکرت و نایکی تا ساعت 11 شب ادامه دارد.

توصیه‌ها و نکاتی که به شما در خرید بلک فرایدی کمک خواهند کرد:

  • یکی از بهترین چیزهایی که در جمعه سیاه در ترکیه یا استانبول می‌توانید بخرید، لباس و پوشاک است. اغلب مغازه‌های پوشاک تخفیف 70 درصدی دارند و حتی برندهای معتبر از این قاعده مستثنا نیستند.
  • برای خرید پوشاک و لباس در اولین فرصت ممکنه به مغازه مراجعه کنید تا حق انتخابتان را به هیچ عنوان از دست ندهید. شاید بد نباشد که قبل از شروع این رویداد به مغازه‌های منتخبتان سری بزنید و لباس‌هایی که می‌خواهید را انتخاب کنید و از جنس و اندازه و تن‌خورشان مطمئن شوید.
  • در جمعه سیاه در ترکیه پوشاک خارج از فصل را با قیمت‌های بسیار بهترین می‌توانید خریداری کنید. به عنوان مثال لباس‌های تابستانی قیمت بسیار کمتری به نسبت لباس‌های زمستانی خواهند داشت و تخفیف بیشتری را شامل می‌شوند.
  • برای خرید برندها می‌توانید به زرلو سنتر و ایستینیته پارک بروید. آن‌ها اجتماع بزرگی از برندها را تشکیل می‌دهند. مخصوصا در مرکز خرید زورلو اجناس غیر برند را با قیمت بسیار خوبی می‌توانید خریداری کنید.
  • حراجی این روز به فروشگاه‌های آنلاین نیز سرایت کرده است بنابراین اگر حوصله در صف ماندن را ندارید، می‌توانید به فروشگاه‌های آنلاین مانند ترندویل سری بزنید. آن‌ها همان قدر که مغازه‌های بیرون تخفیف دارند، دارای تخفیف هستند.
  • برای خرید برندها ترک با کیفیت می‌توانید به بازار و میدان تقسیم مراجعه کنید.
  • زیاد بر روی لوازم‌خانگی متمرکز نشوید. قیمت آن‌ها به‌صورت عمده چندان تغییر نخواهد کرد.
  • از دست‌فروش‌ها خرید نکنید. اغلب آن‌ها اجناس تقلبی را در این روز به فروش می‌رسانند.
  • برای فروش لباس‌های زمستانی اغلب قیمت قبل از تخفیف را گران‌تر می‌نویسند و با تخفیف به قیمت اصلی می‌رسانند. حتما حواستان را جمع کنید و به صرفه خرید کنید.

Leave a Reply