همان‌طور که می‌دانید برای ارسال حواله لیر به ترکیه می‌تواند محدودیت‌ها و مشکلات زیادی وجود داشته باشد. مخصوصا به علت محدودیت‌های ایجاد شده این روزها در ایران سخت‌تر از سابق می‌توان وجه را به شکل بین‌المللی جابه‌جا کرد. در این شرایط ترکیه یکی از مقاصد تحصیلی و کاری ایرانیان است. علاوه بر این بسیاری شرکت‌ها با شرکت‌های ترکی در مبادله تجاری هستند. با ما همراه باشید تا یکی از راه‌های انتقال بین‌المللی وجه و ارسال حواله‌های ارزی یا همان سوئیفت (Swift) را به شما معرفی کنیم.

SWIFT چیست؟

SWIFT  مخفف Society for the Worldwide Interbank Financial Telecommunication یک نوع علامت اختصاری برای شناسایی بانک‌هاست. از سوئیفت کد برای انتقال وجه‌های بین‌المللی و ارسال حواله‌های ارزی استفاده می‌شود. حتی خود بانک‌ها از این سیستم برای انتقال پیام به یکدیگر استفاده می‌کنند. این کد هم‌اکنون در 11 هزار بانک و موسسه‌ی مالی در 209 کشور جهان استفاده می‌شود. طبق آمار سال 2010 روزانه بیش از 15 میلیون پیام سوئیفت ارسال می‌شود. گفته می‌شود که میزان پیام‌های ردوبدل شده در سال 2015، بیش از 6 میلیارد پیام بوده است.

سوئیفت کد یک کد 8 الی 11 رقمی است. اگر سوئیفت کد 8 رقمی باشد یعنی شعبه‌ بانک مقصد مشخص نشده است زیرا 3 کد آخر، متعلق به کد شعبه است. در زیر معنای ارقام و اعداد سوئیفت کد را برای شما توضیح می‌دهیم:

بخش اول دارای 4 کاراکتر: این بخش معرف بانک مقصد است. ازآنجایی‌که کد بانک‌ها به حروف است، این 4 کاراکتر را قطعا حروف تشکیل می‌دهند.

بخش دوم دارای 2 کاراکتر: این بخش معرف کشور مقصد است. مثل IR برای ایران یا TR برای ترکیه. این بخش را حروف انگلیسی تشکیل می‌دهد.

بخش سوم دارای 2 کاراکتر: این بخش کد موقعیتی بانک مقصد است.

بخش چهارم دارای 3 کاراکتر: این بخش کد شعبه بانک مقصد است و اختیاری است.

سوئیفت سیستمی است که نقل و انتقالات بانکی نه به‌صورت پول بلکه به‌صورت رمز بین دو بانک و اعتباری که آن‌ها نزد یکدیگر دارند، در آن انجام می‌گیرد. این اطلاعات و رمزها در حقیقت میان کامپیوترهای مبدا و مقصد وجود دارد و رمز تا پیش از رسیدن به کامپیوتر مقصد بازشدنی نیست. این سیستم یکی از امن‌ترین سیستم‌های انتقال پول به خارج از کشور است و تاکنون هیچ موردی از عدم کارایی و یا بروز اشتباه در آن گزارش نشده است.

تاریخچه SWIFT

سوئیفت در سال 1973 در بروکسل بلژیک نخستین گذار استفاده شد. ریشه‌ این پروتکل به جنگ جهانی دوم می‌رسد زمانی که ارتش برای انتقال پیام‌ها به‌صورت رمزی از ابتکاری با نام Teleprinter Exchange یا به‌طور اختصاری Telex استفاده می‌کرد. کمی بعد این روش به روشی بین‌المللی میان مؤسسات مالی تبدیل شد. به‌تدریج با پیشرفت تکنولوژی این روش قدیمی شد و ازآنجایی‌که کند بود و امنیت کافی را نداشت کم‌کم از میان برداشته شد.

زمانی که پول به حالت الکترونیکی امروزه درامد از این روش صرفا برای انتقال پیام بانکی استفاده می‌شد. در ادامه در سال 1973 پس از مدت‌ها بررسی و مطالعه، سوئیفت به‌عنوان جایگزین تلکس انتخاب شد و بروکسل به‌عنوان یک شهر بی‌طرف به‌عنوان مقر دفتر مرکزی سوئیفت انتخاب شد. در کمتر از سه سال 500 موسسه و 22 کشور به سوئیفت پیوستند و به‌تدریج این سیستم جای خود را در میان بانکداری جهانی باز کرد.

SWIFT چگونه کار می‌کند؟

سوئیفت سیستم انتقال اعتبار الکترونیکی است ولی هیچ‌گونه پولی را ردوبدل نمی‌کند. درواقع سوئیفت صرفا یک سیستم پیام‌رسانی بانکی و یک پروتکل ارتباطی است. بانک‌هایی که با یکدیگر این‌چنین تبادل اطلاعاتی را انجام می‌دهند باید در انتقال اعتبار با یکدیگر مرتبط باشند. هر موسسه اقتصادی یک پایانه کامپیوتری دارد و سیستم سوئیفت مربوط به خود را راه‌اندازی می‌کنند.

کارمزد SWIFT به چه شکل است و شامل چه چیزهایی می‌شود؟

حواله‌ای که شما در سیستم سوئیفت ارسال می‌کنید می‌تواند کارمزدهای متفاوتی داشته باشد. میزان کارمزد بسته به محلی که از طریق آن اقدام می‌کنید، مبلغ پول واریزی و کشور مقصد متفاوت می‌تواند باشد. مسئله خوشحال‌کننده این است که انتقال پول میان بانک‌هایی که فاصله جغرافیایی کمتری از یکدیگر دارند، اغلب کارمزد کمتری را شامل می‌شود.

بخش مهمی از این کارمزد متعلق به بانک‌های واسطه است. درواقع پول شما زمانی که از مبدا به سمت مقصد حرکت می‌کند مستقیم واریز نمی‌شود و یک سری توقف در ایستگاه‌های میانی دارد. این کارمزد با توجه به مبلغ پول واریزی و قانون بانک واسطه تعیین می‌شود. شما می‌توانید کارمزد بانک‌های واسطه را خودتان بپردازید یا اعلام کنید که از مبلغ پول برداشته شود. در حقیقت شما سه راه پیش رو دارید.

OUR: در این راه شما به‌عنوان فرستنده همه‌ی کارمزدهای بانک واسطه را می‌پردازید.

SHA: در این راه هزینه‌ی کارمزد بین فرستنده و گیرنده تقسیم می‌شود. بخشی را شما ابتدا پرداخت می‌کنید و بخشی دیگر از پول ارسالی کسر می‌شود.

BEN: در این راه کلیه هزینه با گیرنده خواهد بود زیرا از مبلغ پول ارسالی کسر خواهد شد.

نوع دیگری از کارمزد نیز وجود دارد که ارسال‌کننده از شما همان ابتدا دریافت می‌کند و بسته به میزان پول، صادرکننده و سرعت است. هرچه حواله شما سریع‌تر برسد کارمزد بیشتری پرداخت خواهید کرد.

Swift در ترکیه به چه شکل است؟

بانک‌های کشور ترکیه به سیستم بین‌المللی متصل هستند. این مسئله انتقال مالی به ترکیه را برای ما کمی سخت می‌کند.

برای انتقال مالی از طریق سوئیفت به حسابی در یکی از بانک‌های ترکیه باید اطلاعات زیر را داشته باشید:

 • نام دارنده حساب
 • IBAN NUMBER
 • سوئیفت کد
 • نام بانک
 • کد شعبه، درصورتی‌که می‌خواهید پول از شعبه خاصی برداشت شود

نکته: توجه داشته باشید که مسئولیت هرگونه اشتباهی در این اطلاعات کاملا با خود شماست پس اطلاعات را با دقت وارد کنید.

انتقال پول از چند ساعت کاری تا 4 روز کاری می‌تواند طول بکشد و توجه داشته باشید که بانک‌های ترکیه شنبه‌ها و یکشنبه‌ها تعطیل‌اند و اگر کار حواله ارسالی‌تان به این روزها بکشد، گیرنده باید برای برداشت پول تا دوشنبه صبر کند.

چرا باید سوئیفت را انتخاب کرد؟

سوئیفت درواقع یکی از سریع‌ترین و کم‌هزینه‌ترین روش‌های ارسال وجه بین‌المللی است و حواله‌های آن اغلب ارزهای جهان را شامل می‌شود. به عبارتی شما می‌توانید با هر ارزی که مایلید پول را ارسال کنید و در مقصد فرد ارزی دیگر را تحویل بگیرد. ولی از همه مهم‌تر امنیت بالای سوئیفت و اطمینان از اینکه وجه موردنظر قطعاً به حساب مقصد واریز خواهد شد منجر به این می‌شود که سوئیفت یکی از بهترین راه‌های انتقال وجه بین‌المللی در جهان باشد.

Join the discussion ۴ Comments

 • قاسم حیدریان گفت:

  سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون. لطفا در مورد چگونگی عملیات انتقال یورو در مبالغ بالا از زراعت به زراعت برام توضیح بدید و همچنین شرح کاملی در مورد ام تی ۸۶۰ و ایمیل آفیسر به آفیسر و زمانبندی آن. ممنون

  • حسن مقدم گفت:

   سلام قاسم

   به علت تحریم های بین المللی و قوانین بانکی حاکم در ترکیه و جوامع بین الملل تمام معاملات بانکی ایرانیان با مشکلات بسیار زیادی رو به رو هست شما با افتتاح حساب بانکی در ترکیه شما حساب لیری,دلاری و یوروی خواهید داشت ولی برای انتقال هر واحد ارزی بالاتر از سقف ماهانه بانک شما با رییس یا مشاور خود بانک میباشد و نیاز به ارایه اسناد معاملاتی هست و در غیر این صورت و عدم تایید اداره BDDK و اداره مبارزه با پولشویی حجم های کلان بدون مستنداد جابه جا نمیشود.
   برای کسب اطلاعات در زمینه کد های سوییفت با پرداخت حق مشاوره میتوانید با مشاور مالی شرکت در ارتباط باشید

   لینک ثبت نام :
   https://turkishmag.com/financial-and-legal-advice/

 • نادر اخلاقی گفت:

  میخواستم بدونم چیزی به نام نرسیدن پول به مقصد وجود دارد وقتی پول از حساب شما کسر شده و به صورت انلاین انتقال یافته و دوم اینکه ایا تاییدیه رسیدن پول به مقصد از بانک فرستنده با مهر و امضاء بانک فرستنده وجود دارد

  • حسن مقدم گفت:

   سلام نادر

   بله نرسیدن ارز در انتقالات ارزی SWIFT وجود دارد که شامل این موارد میباشد
   در صورت عدم پذیرش بانک مبلغ به حساب مبدا مرجوع میشود.

   ۱-نا صحیح بودن کد یا نام
   ۲-عدم پذیرش بانک مقصد به خاطر بسته بودن حساب یا عدم پذیرش ارز به خاطر قوانین اتاق SWIFT برای شخص گیرنده

   و برای سوال دوم :
   تاییدیه واریز پول را از بانک مقصد میتواند بانک مبدا دریافت و به شما از طریق ایمیل خود بانک ارسال کند

   در صورت ارسال هر نامه میتوانید با خود بانک به صورت رسمی وارد مذاکره بشید و از صحت این نامه اطلاع بگیرید

Leave a Reply