خرید املاک و مستغلات در ترکیه مدت‌هاست که به عنوان یکی از امن‌ترین راه‌های سرمایه‌گذاری و کسب درآمد در این کشور شناخته‌شده است. پیش‌خرید ملک یکی از انواع سرمایه‌گذاری‌ها در این کشور است که اگر آن را عاقلانه و برحسب شرایطتان انتخاب کنید می‌تواند سود زیادی را برای شما به ارمغان بیاورد. اگر دوست دارید بدانید که تصمیم برای پیش خرید خانه در ترکیه تصمیمی عاقلانه است و با شرایط شما متناسب است، در ادامه با ما همراه باشید.

چگونه میان خرید ملک آماده و پیش خرید خانه در ترکیه انتخاب کنیم؟

اگر قصد خرید خانه در ترکیه و سرمایه‌گذاری از این طریق را در این کشور را دارید بهتر است به شرکت‌های املاک با مجوز رسمی مراجعه کنید. در ترکیه می‌توانید شرکت‌هایی که به دست ایرانیان و با زبان فارسی را نیز پیدا کنید که اگر به زبان انگلیسی و ترکی تسلط کافی ندارید این شرکت‌ها توصیه می‌شوند.

برای سرمایه‌گذاری با خرید ملک در ترکیه؛ باید بدانید که چندین گزینه پیش روی شما قرار دارد. از خرید زمین‌های خالی و زراعتی گرفته تا واحدهای تجاری، گزینه‌هایی هستند که می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. اگر از این میان  قصد خرید خانه مسکونی در ترکیه را دارید باید بدانید که گزینه پیش خرید خانه نیز مقابل شماست.

پیش خرید خانه همان‌طور که از نامش پیداست، خرید خانه‌هایی است که هنوز به اتمام نرسیده و یا به عبارتی در حال ساخت است. شما می‌توانید این خانه‌ها را به‌صورت قسطی و یا پرداخت یک جای تمامی مبلغ، خریداری کنید. در این دسته از خریدها شما به‌جای سروکله زدن با یک شخص فروشنده با یک شرکت بزرگ ساخت‌وساز طرف هستید و نخستین ساکن و مالک آن واحد خودتان خواهید بود. در ایران نیز پیش‌خرید خانه بسیار رواج دارد و افراد زیادی برای سرمایه‌گذاری و خانه‌دار شدن از این روش استفاده می‌کنند. در سال‌های اخیر این روش در ترکیه نیز رایج شده است و شرکت‌های ساخت‌وساز برای تهیه بخشی از هزینه‌های کار واحدهایی را برای پیش‌فروش کنار می‌گذارند.

پیش خرید خانه در ترکیه درست مانند یک شمشیر دو لبه عمل می‌کند. شما از سویی می‌توانید با هزینه‌ای بسیار کمتر خانه‌دار شوید و پس از فروش خانه سود بسیاری را از آن خود کنید و از طرفی دیگر ممکن است سروکارتان با یک شرکت کلاه‌بردار بیفتد و ضمن از دست دادن سرمایه‌تان، درگیر دادگاه و شکایت در ترکیه شوید و خانه‌ای هم نصیبتان نشود. حتماً داستان‌های زیادی از فروش همزمان یک خانه به چندین نفر شنیده‌اید. متأسفانه در ترکیه نیز اگر از شرکت معتبری ملک را پیش‌خرید نکنید، ممکن است درگیر این داستان‌ها شوید.

پس از انتخاب یک شرکت معتبر باید حتماً دقت کنید که حتماً از جایی خرید کنید که در قبال خرید به شما سند بدهند تا بعداً متضرر نشوید. دقت کنید که شرکت موظف است در زمان گفته‌شده خانه را به شما تحویل بدهد و تأخیر به‌منزله پرداخت خسارت خواهد بود. علاوه بر این اگر ساختمان به دلیل رعایت نکردن مسائلی گواهی پایان کار نگیرد ممکن است شما متحمل ضرر بسیاری شوید.

برای اینکه بدانید آیا پیش‌خرید ملک به نفع شماست یا نه باید در درجه اول شرایط فعلی‌تان را در نظر بگیرید. این انتخاب می‌تواند برای کسی تحت شرایطی کاملاً عاقلانه و برای دیگری با شرایطی دیگر بی‌عقلی محض باشد. پس در اینجا همه‌چیز به شما بستگی دارد.

اگر قصد دریافت پاسپورت دارید

اگر می‌خواهید با خرید خانه پاسپورت ترکیه را دریافت کنید، باید بدانید که نه از طریق پرداخت قسطی و نه از طریق پیش‌خرید شما نمی‌توانید شهروند ترکیه شوید. در واقع حتی اگر دیگر شرایطی مانند ارزش 250 هزار دلاری ملک را رعایت کرده باشید و از فروشنده ترک هم خرید کرده باشید، خانه‌های پیش‌خرید مشمول دریافت پاسپورت نخواهند بود. شما در نهایت خواهید توانست پس از 8 سال اقامت دائم ترکیه را دریافت کنید و اقامت دائم این کشور به‌هیچ‌عنوان به معنای دریافت پاسپورت ترکیه نیست. پس اگر می‌خواهید برای دریافت پاسپورت ترکیه ملکی به ارزش 250 هزار دلار بخرید، گزینه پیش‌خرید را کاملا از ذهنتان پاک کنید زیرا به هیچ وجه به درد شما نخواهد خورد.

اگر صرفا می‌خواهید در ترکیه سرمایه گذاری کنید

اگر شما قصد اقامت و اخذ پاسپورت ترکیه را ندارید و یا قبلاً هر دوی آن‌ها را دریافت کرده‌اید و می‌خواهید بخش دیگری از پولتان را سرمایه‌گذاری کنید، پیش خرید خانه در ترکیه گزینه‌ای بسیار مناسب برای شماست. املاک در حال ساخت قیمت کمتری نسبت به املاک آماده دارند و خود شرکت‌های سازنده بعد از اتمام کار این املاک را بسیار گران‌تر به مشتریان خواهند فروخت. از طرفی لزوماً شما نباید تمامی مبلغ خرید خانه را به‌صورت یکجا پرداخت کنید. اغلب خانه‌های پیش‌فروش شده، گزینه پرداخت قسطی دارند و شما می‌توانید مبلغ خرید ملک را قسط‌بندی کرده و سود بیشتری ببرید. رقم ملک و تعداد قسط‌های آن و مدت پرداخت کاملاً بسته به این است که این ملک چه زمانی برای سکونت آماده خواهد شد. اگر قصد سرمایه‌گذاری و حفظ پولتان را دارید، به گزینه پیش‌خرید منزل جدی‌تر فکر کنید.

اگر برای سکونت عجله دارید

اگر می‌خواهید اقامت بگیرید یا جایی برای سکونت ندارید و می‌خواهید در خانه ساکن شوید، به هیچ عنوان پیش‌خرید خانه را در نظر نگیرید. باوجود خوش‌قول بودن بسیاری از شرکت‌ها همیشه احتمال تأخیر در تحویل وجود دارد و از طرفی دیگر تا شما در یک ساختمان نوساز جا بیفتید زمان بسیاری خواهد برد. خانه‌های پیش‌ساخته برای شما گزینه مناسب‌تری هستند.

اگر عجله‌ای برای سکونت در خانه ندارید

بسیاری از املاکی که در ترکیه به فروش می‌رسند قدیمی‌اند. املاک قدیمی می‌توانند به وسایل شما آسیب بزنند و از طرفی دیگر زندگی در آن‌ها سخت است و اغلب زیبا نیستند. در بسیاری از موارد امکان بازسازی منزل نیز وجود ندارد و یا هزینه و زمان بسیاری را باید صرف تعمیر و تغییر دکوراسیون بکنید. از طرفی تغییر معماری داخلی منزل بسیار سخت و یا حتی غیرممکن خواهد بود.

به طور کلی اگر عجله‌ای برای سکونت ندارید و می‌توانید تا اتمام پروژه صبر کنید، خانه‌های پیش‌فروش شده گزینه مناسبی برای شما خواهند بود. شما می‌توانید در خصوص تزئینات داخلی ساختمان نیز نظر بدهید و آن ها را مطابق میل‌تان بچینید و از طرفی دیگر خیال‌تان راحت است که نخستین ساکن آن ساختمان خودتان‌اید..

Leave a Reply