ترکیه یکی از کشورهایی است که تعداد بسیاری مهاجر ایرانی دارد. دلیل این مسئله را می‌توان نزدیکی این کشور به ایران و تشباهات فرهنگی دانست. دریافت اقامت ترکیه با اجاره خانه، یکی از راه‌هایی است که این روزها افراد بسیاری برای آن اقدام می‌کنند. رسانه‌های مختلف تبلیغات زیادی برای این روش می‌کنند اما اگر قصد دارید برای دریافت اقامت ترکیه با اجاره خانه اقدام کنید، بهتر است ابتدا تمامی موارد لازم را در نظر بگیرید و جوانب کار را بسنجید.

در این مقاله به بررسی تمامی مدارک مورد نیاز و مراحل دریافت این نوع اقامت را بررسی می‌کنیم و نکاتی را که لازم است قبل از اقدام به اجاره خانه در ترکیه در نظر داشته باشید، بیان خواهیم کرد.

منظور از دریافت اقامت با اجاره خانه در ترکیه چیست؟

همانطور که احتمالا می‌دانید، ایرانی‌ها برای سفر به ترکیه نیاز به دریافت ویزا ندارند و می‌توانند با پاسپورت معتبر به این کشور سفر کنند و تا 90 روز اقامت داشته باشند. در بعضی از موارد افراد می‌خواهند مدت بیشتری در این کشور بمانند و باید برای دریافت اقامت اقدام کنند. یکی از بهترین و مطمئن‌ترین راه‌ها برای این کار، اجاره خانه در ترکیه است.

در واقع این نوع اقامت برای افرادی صادر می‌شود که می‌خواهند بیش از سه ماه و تا مدت حداکثر یک سال در ترکیه بمانند و تمایل دارند در این مدت از مزایای شهروندی این کشور نیز بهره‌مند شوند. از آن جا که بیشتر افراد با انگیزه‌های توریستی از این نوع اقامت استفاده می‌کنند، به آن اقامت توریستی نیز گفته می‌شود.

مزایای دریافت اقامت با اجاره خانه در ترکیه

گفتیم که این روش یکی از ارزان‌ترین روش‌ها برای دریافت اقامت ترکیه است و این خود یکی از مهمترین مزایای این نوع اقامت به شمار می‌رود. مزیت دیگر این است که اقامت از طریق اجاره خانه روش آسانی است و در مورد آن سخت‌گیری زیادی انجام نمی‌شود زیرا برای ترکیه درآمد و ارزآوری بسیاری دارد.

بسیاری افراد اقامت ترکیه را برای این لازم دارند که بتوانند راحت‌تر از سفارت کشورهای دیگر وقت بگیرند. با داشتن کارت اقامت شما شهروند ترکیه محسوب می‌شوید و به این ترتیب راحت‌تر می‌توانید از سفارت کشورهایی مثل آلمان، اتریش و … وقت بگیرید. به علاوه اگر فرایند کارهای اداری مربوط به امور مهاجرت و سفارت بیشتر طول بکشد، نیازی نیست نگران اعتبار اقامت خود باشید چرا که یک سال کامل وقت خواهید داشت.

کارت اقامت موقت ترکیه

مزیت مهم دیگر این است که با داشتن این نوع اقامت، می‌توانید در ترکیه کار کنید. این امکان به ویژه برای افرادی که شغل‌های موقت دارند یا تجارت می‌کنند مفید است. البته به جز کسانی که اقامت کاری ترکیه را دارند، هیچ کس با هیچ نوع اقامت دیگری حق کار کردن در ترکیه را ندارد اما دارندگان کارت‌های اقامت یا «کیملیک» مختلف، می‌توانند برای کار کردن درخواست بدهند و در صورت موافقت با این درخواست، به کار مشغول شوند. با توجه به ارزان بودن اقامت ترکیه با اجاره خانه این نوع کارت اقامت برای دریافت مجوز کار بسیار به صرفه است.

محدودیت‌های اقامت ترکیه با اجاره خانه

این نوع اقامت مشکلات چندانی ندارد اما در ادامه بعضی از محدودیت‌های آن را بیان می‌کنیم:

 • مهمترین محدودیت این نوع اقامت، دوره کوتاه یک ساله آن است. در گذشته می‌توانستید با رعایت مواردی درخواست تمدید اجاره و اقامت بدهید ولی قوانین جدید این امکان را از بین برده‌اند.
 • با داشتن اقامت توریستی حق تحصیل در ترکیه را نخواهید داشت اما می‌توانید برای دریافت آن تقاضا بدهید.
 • با داشتن اقامت توریستی حق اشتغال در ترکیه را نخواهید داشت اما می‌توانید برای آن درخواست بدهید.
 • با داشتن این نوع اقامت حق ثبت شرکت و فعالیت‌های اقتصادی را نخواهید داشت اما می‌توانید برای دریافت مجوزهای لازم درخواست بدهید.

مدارک لازم برای دریافت اقامت با اجاره خانه در ترکیه

برای درخواست هر نوع اقامتی باید یک سری مدارک عمومی و تعدادی مدارک خاص ارائه دهید. مدارک لازم برای دریافت اقامت با اجاره خانه در ترکیه به شرح زیر هستند:

 • فرم درخواست ملاقات یا راندوو
 • اصل و کپی گذرنامه معتبر (بهتر است قبل از اقدام برای دریافت اقامت، اعتبار پاسپورت خود را تمدید کنید.)
 • چهار قطعه عکس پرسنلی یا بیومتریک برای احراز هویت
 • مدارک مربوط به بیمه درمانی معتبر. برای افراد زیر ۱۸ سال و بالای ۶۵ سال نیازی به بیمه درمانی نیست.
 • مدارک مربوط به درخواستی که برای دریافت بیمه به سازمان تامین اجتماعی داده شده است
 • مدارک مربوط به پرداخت هزینه‌ها اداری برای صدور کارت اقامت
 • مدارک مربوط به هزینه‌های واریزی به حساب اداره مهاجرت
 • رضایت‌نامه مادر یا پدر برای افراد زیر 18 سال
 • مدارک مربوط به حساب مالی با موجودی شش هزار دلار
 • مدارک مربوط به اجاره ملک
 • تاییدیه اجاره‌نامه از دفترخانه‌های رسمی

مواردی که ذکر شد مدارک عمومی هستند که از همه افراد خواسته می‌شود اما علاوه بر این‌ها، ممکن است مقامات مربوط مدارک دیگری را نیز مانند گواهی سوء پیشینه یا سند ازدواج، از شما بخواهند.

هزینه‌های لازم برای دریافت اقامت توریستی ترکیه

این روش یکی از ارزان‌ترین روش‌ها برای دریافت اقامت ترکیه است. با این حال موارد زیر باید پرداخت شوند:

 • هزینه اجاره خانه که ممکن است بین 800 تا 3000 لیر باشد
 • هزینه دفتر خانه رسمی
 • اجاره‌نامه باید در دفترخانه رسمی تایید شود و صاحب ملک نیز باید به همراه سند در دفترخانه حضور داشته باشد
 • هزینه‌های مربوط به بیمه یک ساله
 • هزینه‌های تست پزشکی
 • هزینه دستمزد مترجم رسمی برای ترجمه سند تاییدیه اجاره
 • هزینه مالیات اتباع خارجی که به عنوان پول خاک نیز شناخته می‌شود
 • هزینه‌های مربوط به دریافت تاییدیه مدارک متقاضی در سفارت ایران

مراحل دریافت اقامت ترکیه با اجاره خانه برای دریافت اقامت ترکیه از طریق اجاره خانه، باید چند مرحله را طی کنید. در مرحله اول باید درخواست ملاقات یا راندوو بدهید. بسته به این که از طریق کدام شهر اقدام می‌کنید، زمان ملاقات بین سه روز تا چند ماه پس از درخواست تعیین می‌شود. برای این که بدانید کدام شهر سریع‌ترین پاسخ را به درخواست‌ها می‌دهد می‌توانید به موسسه‌ها و دفترهای حقوقی متخصص مراجعه کنید و مشاوره بگیرید.

پس از این که درخواست دادید و زمان ملاقات مشخص شد، به اداره مربوط به امور اقامت یا göç idaresi شهر مورد نظر مراجعه می‌کنید. دقت داشته باشید که باید از قبل در مورد مدارک لازم تحقیق کنید و روز ملاقات همه مدارک را همراه خود داشته باشید در غیر این صورت روند پرونده به تعویق می‌افتد.

در روز ملاقات یک مصاحبه با شما انجام می‌شود و با ارائه مدارک، روند بررسی پرونده شروع خواهد شد. در صورتی که با درخواست‌تان موافقت شود، کارت اقامت یک ساله ترکیه برای شما صادر می‌شود.

متاسفانه در سال 97 مشکلاتی برای ایرانیان متقاضی این نوع کارت اقامت به وجود آمده است. علت این موضوع این است که برخی از افراد با داشتن اقامت یک ساله و بدون درخواست و دریافت مجوز کار، در ترکیه مشغول به کار شده‌اند. با این حال اگر به موسسات معتبر مراجعه کنید، می‌توانید با استفاده از مشاوره‌های آن‌ها اقامت یک ساله را دریافت کنید.

بعضی از موسسات تمامی مراحل را برای‌تان انجام می‌دهند و نیازی نیست درگیر پیج و خم‌های اداری شوید. تنها نکته مهم در این زمینه، پیدا کردن موسسه معتبر و متخصص است.

نکات مهم برای دریافت اقامت ترکیه با اجاره خانه

اجاره خانه در ترکیه یکی از آسان‌ترین و کم دردرسرترین روش‌ها برای دریافت اقامت ترکیه است. با این حال به دلیل آگاه نبودن از جزییات قانونی، در بعضی از موارد مشکلاتی برای متقاضیان ایجاد می‌شود. در ادامه به بیان نکته‌هایی می‌پردازیم که باید در این زمینه در نظر داشته باشید:

در هنگام پر کردن فرم اقامت بسیار دقت کنید. آدرس باید به درستی و به شکلی که در شهرداری منطقه ثبت شده است نوشته شود و دقیقا همان آدرس باید در برگه اجاره‌نامه محضری ثبت شود.

دریافت کارت اقامت آخرین مرحله نیست. طبق قوانین جدید ترکیه باید در آدرسی که در فرم خود ثبت کرده‌اید حضور داشته باشید و زندگی کنید.

پلیس ترکیه به محل آدرس ذکرشده مراجعه می‌کند و اگر ثابت شود شما در آن خانه زندگی نمی‌کنید یا شخص دیگری به جای شما در آن خانه ساکن است، اقامت‌تان باطل خواهد شد.

طبق قوانین جدید دریافت اقامت ترکیه با اجاره ملک پس از دریافت کارت اقامت باید آدرس خود را به اداره مهاجرت ترکیه اطلاع بدهید و در آن جا ثبت کنید.

اگر به هر دلیلی پس از دریافت کارت اقامت آدرس خود را تغییر دادید، باید به اداره مهاجرت و پلیس آن اداره مراجعه کنید و تغییر آدرس را اطلاع دهید تا آدرس جدید ثبت شود.

طبق قوانین جدید اداره مهاجرت ترکیه، مجوز اقامت با اجاره خانه یا اقامت توریستی تنها برای یک سال صادر می‌شود و پس از آن قابل تمدید نیست.

در پایان و به صورت کلی می‌توانیم بگوییم، دریافت اقامت ترکیه با اجاره خانه یکی از بهترین و آسان‌ترین روش‌های این کار است و به آن اقامت توریستی نیز گفته می‌شود. هزینه‌های این روش کمتر از سایر روش‌ها است. با اجاره ملک در ترکیه می‌توانید اقامت یک ساله این کشور را دریافت کنید و در ضمن برای دریافت مجوز کار و تحصیل درخواست بدهید. با وجود مزایای بسیاری که این روش دارد، بعضی از جزییات قانونی ممکن است شما را با مشکلاتی مواجه کنند. بنابراین لازم است قبل از اقدام برای اجاره ملک، تمامی قوانین مربوط به اجاره خانه در ترکیه را بررسی کنید یا از تخصص مشاوران معتبر بهره بگیرید.

Join the discussion ۴ Comments

 • Reza taheri گفت:

  سلام. قصد اخذ اقامت ترکیه بدوا از طریق اجاره ملک را دارم. لطفا راهنمایی بفرمایید جهت هماهنگی بعدی. متشکرم. طاهری

  • حسن مقدم گفت:

   سلام وقت بخیر
   جهت اخذ اقامت توریستی در ترکیه :
   ۱
   ورود به خاک ترکیه و خرید/اجاره ملک
   پس از تماس با ما و انجام هماهنگی‌های اولیه، می‌بایست پیش‌پرداختی به جهت رزرو وقت از مشاورین ما پرداخت کنید.
   ۲
   صدور بیمه و دریافت نوبت راندوو
   پس از انجام هماهنگی‌های لازم با کارشناسان ما،‌ باید مدارک خود را آماده کنید.
   ۳
   آماده سازی مدارک
   شما باید در تاریخ مقرر در یکی از شهرهای استانبول و یا آنتالیا حضور داشته باشید.
   ۴
   حضور در روز مصاحبه
   با همیاری مشاورین ما، به یکی از شعب اداره مالیات مراجعه می‌کنید و با همراه داشتن اصل پاسپورت و یک کپی از صفحه اول و یک کپی از صفحه‌ای که مهر ورود دارد، کد مالیاتی خود را دریافت می‌کنید

 • سهند گفت:

  سلام وقت بخیر
  من برنامه نویس هستم و بصورت فریلنسری کار میکنم و میخوام اقامت ترکیه بگیرم. اونجا نمیخوام برای کسی استخدام شم یا اینکه شرکت تاسیس کنم و فقط میخوام بصورت فریلنسری کارم رو انجام بدم. در صورتی که با اجاره ملک ویزای توریستی دریافت کنم، برای فعالیتم مشکلی پیش میاد؟ آیا میتونم بدون اینکه جایی استخدام شم ویزای کار بگیرم؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  متشکرم

  • حسن مقدم گفت:

   سلام سهند

   برای دریافت اقامت توریستی ترکیه مراحل سختی نداره اگه سال اول باشه با اجاره ملک در ترکیه با اخذ بیمه میتوانید بگیرید.
   نحوه کارکردن در ترکیه به شاخص های زیادی بستگی داره اگر داخل ترکیه کار کنید شرکت ها از شما معمولا فاکتور رسمی میخواهند که به معنی داشتن شرکت هست یا اینکه شخص خودتون به صورت حقوقی ثبت کنید که در ترکیه ( شاهیس فیرما ) یا همان خود احضاری معنی میدهد و نیاز به داشتن محاسبه چی و رد کردن فاکتورها و صورتحساب های مالی میباشد
   ولی به صورت آزاد یا همان قاچاق هم میتوانید کار کنید ولی در صورت شکایت یا مطلع شدن ادارات مالیاتی و امنیتی شما از کشور ترکیه دیپورت میشوید
   بدون استخدام هم میشود مجوز کار گرفت و معمولا شرکت هایی که این کار رانجام میدهند اسم شما را به عنوان مستخدم خدامت نظافت یا پرستاری رد میشه و باز هم چون شما مشغول کار نیستید در آینده ممکن است به مشکل بخورید
   ولی برای سال دوم برای تمدید اقامت شما نیاز به مجوز کار یا اینکه خانه خرید کنید

Leave a Reply