ترکیه یکی از کشورهای رو به رشد جهان است و پیشرفت اقتصادی یکی از دلایل این ادعاست. به گفته برخی اقتصاد ترکیه ششمین اقتصاد برتر اروپاست.

این کشور به جایگاهی مناسب برای جذب سرمایه‌گذاری بین‌المللی تبدیل‌شده است. شاید در دیدگاه اول اقتصاد این کشور را وابسته به گردشگری بدانیم ولی بد نیست بدانید که ترکیه در زمینه صنعت مخصوصا نساجی و تولید پوشاک یکی از قطب‌های جهان است.

علاوه بر این زمینه‌های صنعتی و کشاورزی بسیار زیاد، از تنوع منابع درآمد این کشور خبر می‌دهند. این کشور نخستین تولیدکننده کود مصنوعی اروپا، سیزدهمین اقتصاد برتر جهان، هفتمین تولیدکننده آهن و فولاد اروپا، دومین تولیدکننده شیشه دنیا، ششمین تولیدکننده سیمان دنیا و ششمین صادرکننده پوشاک دنیا و بزرگ‌ترین بازار نوظهور اروپا است.

این کشور در سال 2015 یکی از 20 کشور برتر جهان در زمینه تولیدات صنعتی بوده است و از این جایگاه مدام پیشرفت کرده است. اگر به دنبال سرمایه‌گذاری در این کشور یا حتی زندگی و کسب درآمدی ساده هستید، باید اقتصاد این کشور را بشناسید و با نقاط ضعف و قوت آن آشنا باشید. این چنین بهتر می‌توانید در این زمینه تصمیم بگیرید و موفق‌تر عمل کنید.

در ادامه ما به‌طور مختصر و ساده اقتصاد کنونی این کشور را برای شما تشریح کرده‌ایم و شما پس از مطالعه این مطلب می‌توانید دید بهتری به اقتصاد ترکیه داشته باشید و برای ادامه تصمیماتتان بهتر برنامه‌ریزی کنید.

صنعت و تولیدات داخلی؛ نفت ترکیه

حتما زیاد شنیده‌اید که هر چه بدبختی داریم به خاطر نفت است و هر چه خوشبختی داریم نیز به همان دلیل. البته که نمی‌توان به هیچ وجه این جمله را رد کرد. نفت در ایران و اینکه به‌سادگی می‌توان پایه‌های اقتصاد این کشور را با نفت چرخاند، ما را در هر پایه دیگر اقتصاد لنگ رها کرده است. ولی ترکیه باوجود فاصله کمی که از ما دارد چاه‌ها و زمین‌هایش از نفت خالی هستند.

همین مسئله به نفع این کشور عمل کرده تا جایی که صنعت و تولید داخلی این کشور اقتصاد آن را می‌چرخانند. عمده هزینه‌های این کشور از تولیدات ناخالص داخلی تامین می‌شود. به عنوان مثال، درب‌های چوبی یا مبلمان بخش‌هایی از این مسئله است. بر طبق پیش‌بینی دولت ترکیه تا سال 2020 تولید ناخالص این کشور به 2 تریلیون دلار می‌رسد. این مسئله تا جایی پیش می‌رود که اقتصاددانان پیش‌بینی می‌کنند که ترکیه قدرتمندتر شده و یکی از بهترین کشورهای جهان می‌شود.

با توجه به بنادر تجاری قوی، ترکیه می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای سرمایه‌گذاری در زمینه تجاری باشد. بیشترین سهم تولید این کشور مربوط به بخش نساجی و تولید پوشاک است. پس از آن صنایع پالایش نفت، فولاد، ذوب‌آهن، شیمیایی، صنایع غذایی، خودروسازی و ماشین‌سازی سهم عمده تامین درآمد این کشور را به دوش می‌کشند.

خودروسازی؛ یکی از صنایع مهم اقتصاد ترکیه

بخش خودروسازی ترکیه در منطقه «مرمره» متمرکز شده است. این صنعت به خوبی در سال‌های اخیر رشد کرده تا جایی که در سال 2017 این کشور رتبه هفدهم تولیدکنندگان خودرو سواری جهان را به خود اختصاص داده است. این رتبه تنها دو عدد با کشوری مانند انگلستان فاصله دارد. مهم‌ترین تولیدات کارخانه‌های این کشور فور اتوسان، فیات توفاش، تویوتا ترکیه و هیوندایی آسان هستند و اغلب به اروپا صادر می‌شوند.

صنعت خودرو یکی از بزرگ‌ترین صنایع ترکیه است و نقش اساسی در اقتصاد ترکیه دارد.

اهمیت ساخت و ساز در ترکیه

به همه چیز‌هایی که درباره ترکیه می‌شنوید فکر کنید. آیا بیشترین آن‌ها درباره خرید ملک یا دریافت اقامت با خرید ملک نیست؟ باوجود خانه‌های بسیار زیادی که در سطح این کشور مشاهده می‌شد رشد مهاجرت به ترکیه و البته رشد جمعیت خودش، منجر به این می‌شود که ساخت‌وساز به بخشی از نیاز روزمره کشور برای ساخت آینده‌ای بهتر تبدیل شود.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره اجاره خانه در ترکیه و اقامت موقت در این کشور

معماری ترکیه را می‌توان گفت همگام با معماری جهانی دانست. خانه‌های این کشور همپای جهان در حال زیباتر و پیشرفته شدن هستند. شاید بد نباشد که به زمینه ساخت و ساز برای سرمایه‌گذاری در این کشور فکر کنید. برای اینکه دید بهتری داشته باشید بد نیست بدانید که این صنعت یکی از فعال‌ترین پیمانکاران جهان است. در سال 2007 این شرکت در فهرست بهترین مهندسی‌های عمران جهان پس از آمریکا و چین در جایگاه سوم قرار گرفت.

گردشگری؛ بخشی جدا نشدنی از اقتصاد ترکیه

گسترده شدن ارتباطات جهانی در هر چه که بد عمل کرده باشد در کمک به گردشگری خوب عمل کرده است. درواقع هر مقصد گردشگری خوب به واسطه مسافرش است که تبلیغ می‌شود.

یک گردشگر با صرف ورودش پول جهانی را وارد بازار و چرخه اقتصادی کشور میزبان می‌کند. همین مسئله از گردشگری یک صنعت ساخته است. ترکیه توانسته است در این زمینه گام‌های بلند و بزرگی بردارد و از آنتالیا که مقصد تابستانی جذابی است گرفته، تا میلیون‌ها جاذبه تاریخی‌ای که دارد.

علاوه بر این امکانات فراهم شده برای توریست‌ها مثل هتل یا رستوران‌های متنوع جهانی یا آزادی پوششی که مردم می‌توانند داشته باشند، جمعیت بسیار زیادی را به این کشور سرازیر کرده است. گردشگری ترکیه می‌تواند به یکی از زمینه‌های خوب برای سرمایه‌گذاری بدل شود.

این کشور سالیانه پذیرای 40 میلیون نفر گردشگر از سرتاسر جهان است و دولت نیز در این راستا از هیچ سرمایه‌گذاری و حمایتی کوتاهی نمی‌کند.

اولین چیزی که درباره اقتصاد ترکیه به ذهن هرکسی می‌رسد، صنعت گردشگری این کشور است

کشاورزی:

ترکیه آب و هوایی معتدل و طبیعتی زیبا و باورنکردنی دارد. پس چندان دور از انتظار نیست که کشاورزی یکی از قطب‌های اقتصادی این کشور باشد. زیرا ترکیه یکی از بهترین مناطق آسیا برای این مسئله است. صادرات فراورده‌های کشاورزی بخش مهمی از اقتصاد ترکیه است.

ترکیه طبق آمار سال 2005 درزمینه تولید محصولات کشاورزی در رتبه هفتم جهان قرارگرفته است. با اینکه ایران سال‌های اخیر درگیر خشکسالی بوده، ترکیه همچنان بارش کافی برای محصولات خود داشته است. تولید اول جهانی میوه‌هایی مانند فندق، زردآلو، انار، گیلاس و انجیر در دست این کشور است. علاوه بر این ترکیه درزمینه تولید نخود، رتبه دوم، خیار، سیب‌زمینی، بادمجان، فلفل سبز، عدس، پسته، رتبه سوم، پیاز و زیتون، رتبه چهارم، چغندر قند، رتبه پنجم، تنباکو، سیب و چای، رتبه ششم جهان را به خود اختصاص داده است.

کشاورزی این کشور از تکنولوژی روز جهانی بهره گرفته است به همین دلیل می‌توان گفت که به‌سادگی و با تغییر شرایط جوی، اوضاع این کشور از این نظر تغییر نمی‌کند.

کشاورزی و دام‌پروری از بخش‌های مهم اقتصاد ترکیه هستند

دام‌پروری در ترکیه:

در ادامه کشاورزی نباید اهمیت دام‌پروری و رشد آن در اقتصاد ترکیه را از قلم انداخت. درواقع این کشور رتبه سوم جهان در زمینه صادرات شیلات و آبزیان را به خود اختصاص داده است . 80 درصد حجم محصولات شیلات این کشور به اروپا صادر می‌شود و علاوه بر این در دیگر تولیدات نیز این کشور آمار خوبی دارد. به عنوان در سال 2016 و در سه ماهه نخست سال، این کشور 270 هزار تن تولید گوشت قرمز داشته است.

 

نقش استانبول در اقتصاد ترکیه به چه شکل است؟

گفته می‌شود که پتانسیل اقتصادی استانبول، یکی از 6 رتبه اول در جهان است. اتاق بازرگانی استانبول 30 درصد از کل شرکت‌های تجاری ترکیه و بزرگ‌ترین اتاق بازرگانی جهان است. این اتاق یکی از قدرتمندترین قطب‌های تجاری جهان است.

این شهر مرکز تجارت کشور ترکیه به حساب می‌آید و 35 درصد خدمات شغلی کشور بر دوش آن است. محل جغرافیایی استانبول و دسترسی خوب به دریا در کنار دسترسی آسان به اروپا و آسیا، نقش بزرگی در پیشبرد تجاری این شهر داشته است.

علاوه بر این، استانبول مراکز تجاری بسیار و شعب مهم بانکی را در خود جای داده است. این شهر دارای سه بندر بزرگ حمل‌ونقل، 4 منطقه آزاد تجاری و دو فرودگاه بین‌المللی نیز هست. سیاست‌های دولت ترکیه، منجر به حمایت دولت از شرکت های چند ملیتی و بانک‌های بین‌المللی شده که در نتیجه سرمایه‌گذار خارجی را به استانبول و به این کشور آورده است.

نکات منفی که درباره اقتصاد ترکیه وجود دارد:

نرخ بیکاری: البته که نرخ بیکاری در کشور ترکیه در طی سالهای اخیر کاهش پیدا کرده ولی هنوز رقم بیکاری در ترکیه قابل توجه است. یکی از دلایلی که قانون ترکیه کارفرمای خارجی را ملزم به استخدام تعدادی کارمند یا کارگر ترک میداند، همین مسئله است.

نرخ تورم: نرخ تورم ترکیه یکی دیگر از مسائل مشکل ساز این کشور است که در طی سال‌های اخیر نیز بیشتر شده است. این تورم اکنون به 16 درصد رسیده است. بانک مرکزی برای کاهش تورم نرخ بهره را افزایش داده ولی به گفته کارشناسان، این مسئله نتوانسته است چاره موثری برای تورم این کشور باشد.

بدهی بین المللی: بدهی های بین المللی به خودی خود اتفاق بدی نیستند. ولی اگر بخش زیادی از اقتصاد یک کشور بر پایه سرمایه گذاری‌های بین‌المللی باشد، این بدهی‌ها می توانند دردسر ساز باشند. مشکل از آنجایی شکل گرفته است که در سال های اخیر واردات ترکیه از صادرات آن پیشی گرفته است و پس از کاهش ارزش لیر در بازار جهانی، واردات برای دولت گرانتر از آنچه باید تمام شده است.

فساد اداری: فساد اداری که در سازمان‌های دولتی ترکیه رخنه کرده است، یکی دیگر از نگرانی های سرمایه گذاری در این کشور است. البته در این خصوص توافق نامه هایی میان ایران و ترکیه امضا شده است که می تواند خطر این مسئله را تا حد ممکن کاهش بدهد.

Leave a Reply