یکی از مهم‌ترین موارد در مورد یک کشور یا یک شهر، میزان غنی بودن آن از لحاظ فرهنگی و هنری است و این موضوع برای فردی که به تازگی به شهری در کشور جدید مهاجرت کرده است، بسیار مهم و مورد توجه است. مسلم است که جایی که مردم آن در مورد فرهنگ و هنر اطلاعات زیادی دارند و پیگیر محتوای باارزش هستند، امن‌تر، راحت‌تر است و بیش‌تر قابل سکونت و زندگی کردن است. اما این فرهنگ از کجا ناشی می‌شود؟ قطعا فرهنگ را نمی‌توان به صورت فیزیکی از جایی خرید و از آن استفاده کرد، این موضوع چیزی است که باید به صورت فکری به دست بیاید. مسائل بسیار مختلفی بر روی این بینش فرهنگی تاثیر می‌گذارند، مسائلی مانند روند سیستم آموزشی، میزان فشار اقتصادی و غیره جزو این موارد هستند. سینما، تئاتر و سالن‌های کنسرت، جاهایی هستند که فرهنگ و هنر، هر دو مستقیما به ذهن بیننده و شنونده تزریق می‌شود. هر چه قدر عملکرد در مسائلی مانند کیفیت مکان، قدرت محتوای تولید شده و میزان جلب رضایت مردم بیشتر باشد، این فرهنگ‌سازی نیز بهتر صورت می‌گیرد. در همین راستا در این پست می‌خواهیم به معرفی سالن‌‌های کنسرت، سینما و تئاتر دو شهر استانبول و آنکارا بپردازیم.

استانبول: Harbiye Muhsin Ertuğrul Stage

این آمفی‌تئاتر در شهر استانبول، محله Harbiye از منطقه Şişli قرار دارد و متعلق به شهرداری استانبول است که توسط بخش تئاتر شهر (Şehir Tiyatroları) اداره می‌شود. این سالن با افتخار از روی نام بازیگر و کارگردان مشهور، Muhsin Ertuğrul نام‌گذاری شده است.

این سالن ابتدا در سال ۱۹۶۴ پایه‌گذاری شد و در سال ۲۰۰۸ تصمیم گرفته شد که این سالن با طراحی جدید و مدرن، بازسازی شود. بودجه‌ای که صرف این پروژه شد، ۱۷ میلیون دلار بود که در نهایت، درهای سالن جدید در سال ژانویه ۲۰۱۰ بر روی مردم گشوده شد.

استانبول: Cemal Reşit Rey Concert Hall

این سالن کنسرت که جزو بزرگ‌ترین سالن‌های ترکیه با ظرفیت ۸۶۰ نفر که در محله Harbiye از محله‌ Şişli استانبول، واقع است. این سالن، به افتخار آهنگساز مشهور ترکی، Cemal Reşit Rey، به نام او نام‌گذاری شده است و در واقع متعلق به شهرداری استانبول است که اداره‌ امورات آن توسط یک شرکت تابعه به نام Kültür صورت می‌گیرد.

این سالن در اصل برای اجرای موسیقی کلاسیک طراحی شده است و هر سال بین ماه‌های اکتبر و می، رقص باله، اجراهای موسیقی کلاسیک توسط ارکستر سمفونیک استانبول، اجراهای آنسامبل موسیقی ترکیه، اجراهای گروه موسیقی جاز CRR و سولیست‌های سازی CRR، برگزار می‌شود.

این سالن کنسرت در سال ۲۰۰۷ دست‌خوش تغییرات اساسی بود که این تغییرات شامل تعمیرات صحنه، بهبود وضعیت آکوستیک سالن، طراحی جدید سالن و ایجاد شرایط مطلوب برای سیستم تهویه‌ی هوای سالن، است که تمامی این تغییرات هزینه‌ای حدود ۳ میلیون دلار را در آن سال، رقم زدند.

استانبول: Cinemaximum

شرکت CGV Mars Cinema Group در سال ۲۰۰۱ با فلسفه‌ی ایجاد یک تجربه‌ی متفاوت و منحصر به فرد تماشای فیلم در ترکیه، با ترکیب تکنولوژی مدرن و خدمات ویژه، پایه‌گذاری شد. به لطف پیشرفت‌های تکنولوژی و استفاده از آن‌ به نحو احسن، این شرکت توانسته یکی از بهترین و بزرگترین سینماهای سراسر جهان را در ترکیه پایه‌گذاری کند که Cinemaximum نیز پروژه موفق این گروه سینمایی در شهر استانبول است.

به لطف پیگیری‌ها و تلاش‌های این شرکت، تمامی مسائل فنی Cinemaximum با آخرین تکنولوژی‌ها همگام است تا بهترین تجربه‌ی تماشای فیلم را برای بینندگان رقم بزند که برجسته‌ترین و جدیدترین تکنولوژی آن در سال ۲۰۱۷ با عنوان Screne X معرفی و رونمایی شد.

آنتالیا: State Theater

این آمفی‌‌تئاتر یکی از آمفی‌تئاترهای محبوب و اصلی شهر آنتالیا است که در آن انواع و اقسام نمایش‌ها برگزار می‌شود. محبوب‌ترین این نمایش‌ها، نمایش‌های موزیکال به همراه رقص‌های متنوع، اعم از رقص‌های سنتی تا رقص‌های مدرن است که در میان این‌ها رقص باله نیز جایگاه ویژه‌ی خود را دارد.

در این آمفی‌تئاتر می‌توانید محبوب‌ترین نمایش‌ مردم ترکیه، Fire of Anatolia را تماشا کنید که برگرفته از تاریخ غنی و عمیق Anatolia است و در آن بیش از ۱۲۰ رقاص با لباس‌ها و گریم‌هایی حماسی در صحنه حضور دارند که خاطره‌ای زیبا و به یادماندنی در ذهن شما ثبت کنند.

آنتالیا: Cinemaximum Antalya Migros

همانگونه که در مورد استانبول اشاره شد، Cinemaximum از شرکت CGV Mars Cinema Group، از محبوب‌ترین سینماها در سراسر کشور ترکیه است. در مورد شهر آنتالیا هم همین قضیه صادق است و در همین راستا، شعبه معروف دیگر این سینما که در منطقه‌ی Konyaalti در شهر آنتالیا قرار دارد، از محبوب‌ترین سینماهای این شهر است و از تجربه‌‌‌‌ای که در تماشای فیلم در این سینما خواهید داشت، به هیچ‌ وجه پشیمان نخواهید بود.

آنتالیا: Jolly Joker Antalya Concert Hall

Jolly Joker یک مجموعه زنجیره‌ای برای برگزاری برنامه‌های سرگرمی است و شعبه‌هایی در انواع شهرهای ترکیه دارد که دو شعبه‌ی آن واقع در شهر آنتالیا است و محبوبیت زیادی را در بین مردم این شهر دارد. در این سالن‌ها برنامه‌‌‌ها و مهمانی‌های متنوعی برگزار می‌شود، اما عمده فعالیت آن، در حوزه‌ برگزاری اجراهای زنده‌ی موسیقی است.

فضای این سالن‌ها بسیار عجیب و دوست داشتنی است و بیشتر خواننده‌ها و گروه‌های موسیقی ترکی، از انواع سبک‌های مختلف موسیقی، در این سالن‌ها کنسرت برگزار می‌کنند.

Leave a Reply