همان‌طور که می‌دانیم بانک‌های یک کشور همه و همه تحت نظارت بانک مرکزی آن کشور هستند. سیاست‌های کشور تصمیم می‌گیرد که بانک نسبت به متقاضیان افتتاح حساب چگونه برخوردی داشته باشد. با این وجود بانک‌های ترکیه، رویکردی متفاوت از یکدیگر دارند. بانک‌هایی هستند که به افراد خارجی حتی با وجود داشتن کارت اقامت، امکان افتتاح حساب نمی‌دهند و در برابر آن‌ها بانک‌هایی هم هستند که به افراد خارجی حتی بدون اقامت، با صلاحدید رئیس بانک این امکان را می‌دهند. حالا با این تفاسیر، سقف مجاز جابه‌جایی و برداشت پول در ترکیه چقدر است؟ برای پاسخ به این سوال، بگذارید ابتدا بانک‌های ترکیه که امکان افتتاح حساب برای ایرانیان دارند را بررسی کنیم.

باز کردن حساب بانکی در ترکیه برای ایرانیان از این رو وسوسه برانگیز است که می‌دانند با داشتن یک حساب در این کشور، می‌توانند به زنجیره بین‌المللی بانکداری متصل شوند و جا به جایی‌های بین‌المللی داشته باشند. بانک ملت استانبول با سرمایه ایرانیان فعالیت می‌کند و باز کردن حساب در آن به هیچ وجه کار دشواری نیست ولی صدور کارت عابر بانک از این بانک امکان پذیر نیست. از همین جهت ایرانیان بانک‌های دیگری مثل «ایش بانک» و «زراعت بانک» را انتخاب می‌کنند.

دو بانک «ایش بانک» و «زراعت بانک» امکان افتتاح حساب برای ایرانیان را فراهم کرده‌اند.

این دو بانک امکان باز کردن حساب برای ایرانیان در ترکیه را فراهم کرده‌اند و از این رو ایش و زراعت بانک گزینه‌های مناسبی به نظر می‌رسند. شما با کارت اقامت، پاسپورت و شماره مالیاتی به سادگی می‌توانید در این بانک‌ها حساب خود را افتتاح کنید. هر کدام از این بانک‌ها مزایای خاص خود را دارند. در ایش بانک شما می‌توانید علاوه بر لیر، با دلار و یورو نیز حساب باز کنید و 7 روز پس از افتتاح حساب، کارت بانکی خود را دریافت کنید.

این بانک‌ها برای خدماتی که ارائه می‌دهند، هر شش ماه مبلغ 60 لیر کارمزد دریافت می‌کنند. در طرف دیگر، در زراعت بانک تنها می‌توانید حساب بانکی بر حسب لیر افتتاح کنید ولی در عوض کارت اعتباری شما تنها دو روز بعد به شما تحویل داده می‌شود. با کارت هر دوی این بانک‌ها می‌توانید از تمامی کشورهای دنیا خرید کنید و یا در هنگام سفر به دیگر کشورها به سادگی، پول نقد از عابر بانک‌ها و ATMها، برداشت کنید.

برداشت پول از خودپردازها، اسما از 5 لیر شروع می‌شود ولی از آنجایی که امکان اینکه خودپرداز اسکناس 5 لیری داشته باشد کم است، حداقل میزان برداشتی اغلب در حدود 10 یا 20 لیر است. سقف برداشت حساب از دستگاه خودپرداز در ترکیه نیز بین 1500 تا 2500 لیر است.

اگر شما از دستگاه ATM مربوط به بانک کارت خودتان این مبلغ را بردارید مشمول کارمزد نمی‌شوید ولی اگر از خودپرداز بانک دیگری این مبلغ را دریافت کنید، بر حساب مبلغی که برداشت کرده‌اید درصدی از پولتان کسر خواهد شد.

انتقال وجه بین دو حساب از یک بانک تا سقف 30000 لیر امکان پذیر است. در صورتی که حساب‌ها از دو بانک متفاوت باشند سقف انتقال وجه تغییر نخواهد کرد و تنها 5 لیر به عنوان کارمزد از مشتری دریافت خواهد شد.

نکته مهمی که باید از یاد نبرید این است که انتقال وجه بین دو بانک متفاوت، فقط در ساعات اداری ممکن است. اگر شما در ساعات غیر اداری مبلغی را برای دوستی که کارت بانکی‌اش متعلق به بانک دیگری است بفرستید، پول فردای آن روز در ساعت اداری به حساب او واریز خواهد شد. این مسئله برای حساب‌های یک بانک اتفاق نمی‌افتد و پول به صورت لحظه‌ای در حساب دیگری پس از انتقال وجه ظاهر می‌شود. این مورد را به صورت دقیق‌تر در پستی در رابطه با تفاوت HAVALE و EFT توضیح داده‌ایم که از لینک زیر می‌توانید آن را بخوانید.

بیشتر بخوانید: تفاوت حواله (HAVALE) با EFT در سیستم بانکی ترکیه چیست؟

Leave a Reply