یکی از دغدغه‌های مهاجرت یا حتی مسافرت به کشورهای خارجی مسائل مالی است، نا آشنایی با مسائل مالی و روش‌های نقل و انتقال پول، شبکه پرداخت و مانند آن می‌تواند دردساز باشد. در چند سال گذشته روند مهاجرت به ترکیه و خرید ملک یا شروع کسب و کار در ترکیه رونق گرفته است و تراکنش‌های مالی بین ایران و ترکیه روز به روز افزایش می‌یابد. از این رو آشنایی با شبکه پرداخت ترکیه و تفاوت آن با ایران برای افرادی که قصد مهاجرت به ترکیه و شروع یک کسب و کار را دارند به یک موضوع مهم تبدیل شده است. در ادامه این مقاله در ترکیش‌مگ قصد داریم درباره شاخص‌های عملکردی میان شبکه پرداخت ایران و ترکیه بیشتر صحبت کنیم.

مقایسه شبکه پرداخت ایران و ترکیه

شبکه پرداخت ایران و ترکیه

با وجود اینکه تعداد تراکنش‌ها و درگاه‌های تراکنش مالی در ایران چند برابر ترکیه است، اما بر اساس گزارش شرکت BKM (مرکز مبادلات بین بانکی) ترکیه در ماه مارس ۲۰۱۹ مجموع تراکنش‌ها در شبکه پرداخت ترکیه تقریبا ۱.۲ برابر بیشتر از مجموع تراکنش‌ها در ایران در همان بازه زمانی بوده است.
بر اساس تازه‌ترین آمار بانک مرکزی، تعداد کارت‌های بانکی صادر شده در تیرماه به بیش از ۳۴۱ میلیون کارت رسید که حدود ۹۲ میلیون و ۷۶۰ هزار عدد کارت متعلق به تهران و ۲۴۸ میلیون و ۲۴۳ هزار عدد کارت متعلق به سایر استان‌ها بوده است.

این در حالی است بر اساس آمار سایت BKM تنها ۶۷,۹۱۳,۱۶۷ کارت اعتباری (Credit Cards) و ۱۵۵,۹۷۰,۳۳۲ کارت دبیت در شبکه پرداخت ترکیه وجود دارد.

از نظر تعداد دستگاه‌های پوز فعال، طبق آخرین آمار کمی بیشتر از ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار پایانه در کشور ترکیه وجود دارد که این تعداد تقریبا یک چهارم تعداد دستگاه‌های پوز موجود در ایران است. در واقع در ترکیه به ازای هر پایانه فیزیکی ۱۳۹ کارت و در ایران به ازای هر یک پایانه فیزیکی، ۱۳ کارت وجود دارد.

تعداد تراکنش‌های حضوری در ایران ۳.۶ برابر ترکیه و مبلغ کل تراکنش‌های ایران تقریبا ۱.۲ برابر ترکیه است. همچنین تعداد تراکنش‌های غیرحضوری در ایران ۴.۳ برابر تعداد تراکنش‌های ترکیه ولی مبلغ کل آن، نصف مبلغ تراکنش‌های ترکیه است. حدود ۲۱ درصد مبلغ تراکنش‌ها در ترکیه مربوط به تراکنش‌های غیرحضوری است درحالی‌که در ایران ۹ درصد مبلغ تراکنش‌ها به تراکنش‌های غیرحضوری اختصاص دارد.

یکی دیگر از تفاوت‌های موجود در شبکه پرداخت ایران و ترکیه تعداد پایین کارت‌های اعتباری در ایران است. طبق آمار بانک مرکزی در خرداد امسال تعداد ۹۹ میلیون و ۹۵۱ هزار و ۴۴۵ عدد انواع کارت بانکی فعال در ایران وجود داشته است. بررسی میان انواع کارت‌های صادره نشان می‌دهد تنها ۱۱۶ هزار و ۴۵۰ عدد متعلق به کارت اعتباری بوده است که تنها ۰.۱۲ درصد از کل کارت‌های موجود در ایران را به خود اختصاص می‌دهد. در حالی که تعداد کارت‌های هدیه و بن کارت صادر شده برابر ۴ میلیون و ۳۰۷ هزار و ۳۰۰ عدد کارت که سهم ۴.۲۵ درصدی از کل کارت‌های فعال را شامل می‌شود.

Leave a Reply