اقامت دائم ترکیه از جمله مسائلی است که این روزها مردم بسیاری را به خود جلب کرده است. خوشبختانه می‌توان اقامت دائم این کشور را از روش‌های متفاوتی دریافت کرد. درواقع با تمدید اقامت موقت شما می‌توانید طی چند سال به اقامت دائم در ترکیه بدون نیاز به تمدید دست پیدا کنید. برای آگاهی از چگونگی دریافت این اقامت و راه و روش‌های آن تا انتهای متن با ما همراه باشید.

اخذ اقامت دائم ترکیه

برای دریافت اقامت بلندمدت یا دائم ترکیه نخست شما باید برای دریافت اقامت کوتاه‌مدت اقدام کنید. درواقع پس از چند سال (5 الی 8) تمدید اقامت کوتاه‌مدت، شما می‌توانید جهت دریافت اقامت بلندمدت ترکیه اقدام کنید.

اقامت کوتاه‌مدت ترکیه اغلب اقامتی یک ساله است که برای انواع فعالیت‌هایی مانند کار، تحصیل و حتی فعالیت توریستی صادر می‌شود. بسیاری از افرادی که برای دریافت اقامت کوتاه‌مدت ترکیه اقدام می‌کنند در نظر دارند که پس از مدتی اقامت خود را به بلند مدت تغییر بدهند.

اگر شما 5 سال بدون وقفه و یا 8 سال با ورود و خروج در ترکیه اقامت داشته باشید، می‌توانید جهت دریافت اقامت دائم این کشور اقدام کنید.

توجه داشته باشید که نکاتی مانند سلامت جسمی و روانی کامل، نداشتن پرونده قضایی و دارا بودن توانایی مالی جهت حمایت خود و خانواده، از واجبات دریافت این اقامت هستند.

تفاوت اقامت دائم ترکیه با شهروندی ترکیه

دقت کنید که اقامت دائم ترکیه با اخذ شهروندی و پاسپورت این کشور متفاوت است.

اقامت دائم در ترکیه در حقیقت به این معنی است که شما دیگر لازم نیست تا سالیانه برای تمدید اقامت خود مدارک لازمه را ارائه کنید و می‌توانید در این کشور بمانید. این مسئله برای شما محدودیت‌های خارجی بودن را به همراه خواهد داشت. هرچند این مسئله می‌تواند در مواقعی مانند خدمت سربازی به نفع شما تمام شود.

ولی در دریافت شهروندی کشور ترکیه با شما درست مانند یک شهروند رفتار خواهد شد و تمامی مزایا و معایب شهروند ترکیه بودن برای شما نیز وجود خواهد داشت. شما می‌توانید از تمامی امکانات به شکل برابر استفاده کنید و پاسپورت بگیرید.

چگونه می‌توان برای دریافت اقامت دائم ترکیه اقدام کرد؟

شما برای دریافت اقامت دائم در کشور ترکیه راه‌های بسیاری پیش رودارید و برحسب نیاز و البته شرایطتان می‌توانید هرکدام را انتخاب کنید:

اقامت توریستی

راحت‌ترین و البته کم‌هزینه‌ترین راه دریافت اقامت در کشور ترکیه دریافت اقامت توریستی است. شما تنها با اجاره کردن یک‌خانه می‌توانید اقامت کوتاه‌مدت و یک ساله این کشور را به دست آورید.

شاید این اقامت در ابتدا ساده‌ترین نوع اقامت به نظر بیاید ولی تمدید آن سخت‌ترین و تقریباً غیرممکن است. از یکم ژانویه سال 2020 مطابق با بند e، ماده یک قانون 6458/31 اتباع خارجی و حفاظت بین‌المللی شما نمی‌توانید پس از اتمام اقامت کوتاه‌مدت توریستی خود بلافاصله آن را تمدید کنید و از این طریق اقامت دائم ترکیه را به دست آورید. بلکه شما تنها یک سال پس از اتمام اقامت توریستی خود می‌توانید برای گرفتن مجدد این اقامت اقدام کنید.

اقامت توریستی تنها در شرایطی می‌تواند مجدداً تمدید شود که شما آن را به اقامت کاری، تحصیلی و … تغییر بدهید و با نام جدیدی برای دریافت آن اقدام کنید.

اقامت کاری

شما پس از 5 الی 8 سال کار در ترکیه، به‌شرط آنکه دارای بیمه بوده باشید، می‌توانید برای دریافت اقامت دائم ترکیه اقدام کنید. این روش برخلاف اقامت توریستی هنوز امکان‌پذیر است ولی همواره ریسک از دست دادن شغل و پیدا کردن شغلی دیگر وجود دارد. علاوه بر این پیدا کردن کار در ترکیه و استخدام در آن باید دارای شرایطی باشد. به‌عنوان‌مثال هیچ شهروند ترکی متقاضی و شایسته حضور در آن پست کاری نباشد. این شرایط ممکن است شما را در موقعیت‌های سختی قرار بدهد ولی از طرفی شانس پیدا کردن شغل مناسب نیز کم نیست. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص چگونگی پیدا کردن شغل و بازار کار ترکیه می‌توانید به اینجا سر بزنید.

اقامت تحصیلی

اقامت تحصیلی نیز یکی از گزینه‌های دریافت اقامت موقت و تبدیل آن به اقامت دائم پس از چند سال است. اقامت تحصیلی در ترکیه می‌تواند شانس خوبی باشد تا شما بتوانید در ادامه اقامت خود را به اقامت کاری تبدیل کنید.

دانشگاه‌های ترکیه ازنظر سطح تحصیلی در جایگاه جهانی بالایی قرار دارند. علاوه بر این تجهیزات و امکانات خوبی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند. تحصیل در ترکیه می‌تواند تجربه‌ای لذت‌بخش‌تر از آن باشد که فکرش را می‌کرده‌اید و ازآنجایی‌که بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه از دانشجویان خارجی استقبال می‌کنند شما می‌توانید با داشتن یک سری شرایط به‌سادگی اقامت تحصیلی این کشور را دریافت کنید و در دانشگاه ثبت‌نام کنید.

پس از اتمام دوره تحصیلی شما ساده‌تر از دیگر خارجیان می‌توانید برای پیدا کردن کار در این کشور اقدام کنید. زیرا هم در این زمینه آشنا دارید و هم در مدرکتان را در این کشور گرفته‌اید.

فراموش نکنید که برای دریافت اقامت دائم، هر دو سال اقامت تحصیلی در ترکیه برابر با یک سال اقامت خواهد بود. برای مثال شما پس از 4 سال کارشناسی اقامت در ترکیه، زمانی که برای اقامت دائم اقدام می‌کنید آن چهار سال، دو سال شمرده خواهد شد.

ازدواج

ازدواج یکی دیگر از راه‌های دریافت اقامت دائم در این کشور است. ولی مسلماً مسئولان این کشور به‌تمامی احتمالات در این زمینه فکر کرده‌اند و راه هرگونه دریافت اقامت دائم با ازدواج در این کشور را بسته‌اند. به عبارتی شما بلافاصله پس از ازدواج اقامت ترکیه را به دست نمی‌آورید و نمی‌توانید در این کشور ساکن باشید و باید هر 89 روز یک‌بار از این کشور خارج شوید. مگر اینکه خودتان از طریق دیگری برای دریافت اقامت این کشور اقدام کرده باشید.

به عبارتی ازدواج به‌هیچ‌عنوان برای دریافت اقامت موقت و دائم ترکیه به‌صرفه نیست.

پناهندگی

مهاجرت غیرقانونی به ترکیه یا همان پناهنده شدن به‌هیچ‌عنوان جزو گزینه‌های توصیه‌شده نیست. این مسئله علاوه بر اینکه به شما امکان نمی‌دهد تا در شهرهای بزرگی مانند استانبول، آنکارا، آنتالیا و… ساکن شوید، بلکه هر آن امکان دارد از کشور اخراج شوید و دیگر نتوانید بازگردید.

ثبت شرکت

ثبت شرکت یکی دیگر از روش‌های دریافت اقامت دائم در ترکیه است. شما پس از 5 الی 8 سال می‌توانید با ثبت شرکت در این کشور بدون هیچ‌گونه دردسری اقامت کنید.

خرید ملک

شما می‌توانید با خرید ملک نیز در کشور ترکیه اقامت کنید. اگر ارزش این ملک بالای 250 هزار دلار باشد شما می‌توانید برای شهروندی این کشور اقدام کنید و اگر زیر این مبلغ ارزش داشته باشد، با تمدید سالیانه متوالی پس از 8 سال اقامت دائم ترکیه به شما تعلق می‌گیرد. می‌توان گفت که این روش امن‌ترین روش برای دریافت اقامت دائم ترکیه است و شما می‌توانید به‌سادگی در این کشور زندگی کنید و به‌سادگی امکان رد اقامت شما وجود نخواهد داشت.

Leave a Reply