ترکیه در جهان به یکی از مراکز امن و پرسود برای سرمایه‌گذاری خارجی شناخته می‌شود. سرمایه‌گذاری خارجی در ترکیه قدمت درازی دارد تا جایی که بخش اصلی اقتصاد ترکیه بر پایه همین سرمایه‌گذاری‌های خارجی می‌چرخد. بسیاری از شرکت‌ها در این کشور شعبه دارند و کارخانه‌های خارجی در این کشور مشغول به فعالیت هستند و این مسئله علاوه بر اینکه به اقتصاد ترکیه کمک می‌کند، منجر به اشتغال‌زایی برای مردم ترکیه شده است. برای آشنایی بیشتر با مهم‌ترین شرکت های خارجی ترکیه تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

سرمایه‌گذاری برندها شرکت های خارجی در ترکیه به شکل است؟

بر اساس گزارش‌های وزارت اقتصاد ترکیه بخش عمده‌ای از سرمایه‌گذاری‌های خارجی در ترکیه را کشورهای عضو اتحادیه اروپا را برعهده‌گرفته‌اند. در حقیقت چیزی نزدیک به ۷۰ درصد سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در ترکیه مربوط به سرمایه‌گذاری‌های کشورهای عضو اتحادیه اروپا بوده است. ژاپن، آذربایجان، هلند، انگلستان، آلمان، اسپانیا کشورهایی هستند که بیشترین سرمایه‌گذاری را در ترکیه داشته‌اند. آمریکا نیز یکی از این کشورهاست.

این کشورها بیشتر در بخش‌های امور مالی، بیمه، حمل‌ونقل، تولید انرژی و ساخت‌وساز سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

بیشتر بخوانید: راه های سرمایه گذاری در ترکیه و مزایای آن چیست؟

ولی علاوه بر این سرمایه‌گذاری‌ها، برخی برندهای مطرح جهانی نیز دفاتر خود را در ترکیه احداث کرده‌اند. تاریخ احداث این شعب نیز به سال‌ها پیش برمی‌گردد و حضور این برندها در این کشور یکی از عناصر مهم اقتصادی کشور ترکیه است. در حال حاضر 6 برند معتبر خارجی در ترکیه فعالیت می‌کنند.

کوکاکولا

کوکاکولا در سال 1964 یکی از شرکت‌های برند خود را به ترکیه منتقل کرد و حالا این برند در ترکیه با 10 کارخانه و 2500 کارمند حضور دارد. از همکاری مشترک کوکاکولا با هولدینگ ها و سهامداران دیگری مانند اکسپورتس، آنادولو افس، اوزگورکی هولدینگ و… اکنون 25 مارک زیر نام کوکاکولا در حال فعالیت هستند. کوکاکولا در ترکیه پنجمین برند فعال ترکیه است و مزایای زیادی برای ترکیه داشته است. این شرکت یکی از مهم‌ترین خریداران شکر در ترکیه است و درآمدی بیش از 7 میلیارد لیر در سال دارد.

هیوندای

هیوندای به‌عنوان پنجمین تولیدکننده خودرو در جهان، در سال 1990 نخستین شعبه شرکتی خود را در ترکیه تأسیس کرد تا در لیست مهم‌ترین شرکت های خارجی ترکیه قرار گیرد. 7 سال پس از ورود هیوندای، نخستین کارخانه تولید هیوندای در ترکیه تأسیس شد. هیوندای اکنون در سال 245 هزار خودرو برای مردم ترکیه تولید می‌کند و بخش زیادی از تولیدات هیوندای به خارج از کشور صادر می‌شوند. بیشترین بازار این تولیدات اروپا، خاورمیانه و افریقاست. علاوه بر این هیوندای برای 2500 نفر در ترکیه کارآفرینی داشته و سالیانه بیش از 15 میلیارد یورو درآمد دارد.

 

نستله

جالب است بدانید که نستله، نام‌آشنای قهوه، پودر شکلات و غلات صبحانه، در سال 1909 یعنی بیش از 100 سال پیش وارد ترکیه شد. این برند به تولید قهوه فوری، دانه‌های غلات صبحانه، غذای کودک و تغذیه سالم می‌پردازد. اکنون این برند در ترکیه دو کارخانه دارد و 800 محصول تولید می‌کند. محصولات این شرکت به اطراف ترکیه، خاورمیانه و آفریقا صادر می‌شود.

 

مایکروسافت

مایکروسافت عمر زیادی در ترکیه ندارد. این شرکت در سال 1993 به ترکیه وارد شد و اگرچه بزرگ‌ترین شرکت خارجی حاضر در ترکیه نیست ولی بخش عمده‌ای از پیشرفت فناوری و تکنولوژی ترکیه بدون حضور مایکروسافت در این کشور ممکن نبود. این شرکت در سال 2013 به‌عنوان بهترین شرکت ترکیه انتخاب شد و برای جوانان ترک بسیاری اشتغال‌زایی داشته است.

هیلتون

هولدینگ هیلتون در سال 1919 در تگزاس شکل گرفت و پس از 73 سال به ترکیه وارد شد. نخستین پروژه هتل هیلتون در ترکیه در شهر ازمیر ساخته شد. این شهر به خاطر ظرفیت مسافران تجاری و نزدیک بودن به دفاتر و نمایشگاه‌ها برای شروع کار برند هیلتون گزینه مناسبی بود. این هتل با 380 اتاق برای اقامت و 16 اتاق برای جلسه و کنفرانس تأسیس شد و حالا هیلتون در سرتاسر ترکیه ۳۵ شعبه و محل مختلف دارد و شهرهای آنکارا، استانبول و آنتالیا مهم‌ترین مراکز هتل هیلتون هستند.

 

اریکسون

اریکسون اولین شرکت خارجی حاضر در ترکیه بود و این شرکت یکی از شرکت‌های پیشرو درزمینهٔ ارتباطات بوده است. این شرکت برای نخستین بار در سال 1924 اولین سرویس تلفنی ازمیر را افتتاح کرد. این مسئله پیشرفت بسیار بزرگی را در آن سال به ترکیه تقدیم کرد. در سال 2008 سونی اریکسون شرکت بزرگ ارتباطی بیزیتک در ترکیه را خریداری کرده و تا به امروز در این کشور مشغول به کار است.

Leave a Reply