صبحانه نزد مردم ترکیه جایگاه خاصی دارد. مخصوصا در فرهنگ غذایی این کشور که مردمانش عاشق غذا خوردن‌اند، صبحانه رنگ و لعابی اگر نگوییم بیشتر، درست مثل دیگر وعده‌های غذایی ترکیه دارد. ترک‌ها به خوبی می‌دانند که چه چیزی را چگونه صرف کنند که در بهترین وقت ممکنه بهترین غذای ممکنه را به بهترین شکل ممکنه به بدنشان رسانده باشند. پس به خوبی می‌دانند که در صبحانه چه بخورند تا همه روز سر پا باشند. شاید اگر در لیست صبحانه‌های ملی‌شان گشت بزنید متوجه شباهت عجیب آن‌ها به صبحانه‌های ایرانی بشوید. البته که صبحانه‌های ترکی بیشتر از آنکه متمایل به صبحانه‌های اروپایی باشد به ما شبیه است. این مسئله از دیگر شباهت‌های فرهنگی میان ماست. به عنوان مثال چای به جای قهوه، ابدا اروپایی نیست. هرچند که کلمه صبحانه در ترکیه به معنای پیش از قهوه است و گفته می‌شود که باید حتما پس از صبحانه یک فنجان قهوه نوشید ولی ابدا قهوه در صبحانه ترکی جایگزین چای نمی‌شود. اگر برایتان جالب است که بدانید ترک‌ها در وعده صبحانه چه می‌خورند و به خصوص استانبولی‌ها چه صبحانه‌ای می‌خورند، در این پست با ما همراه باشید تا ببینیم صبحانه در استانبول چه شکلی است.

صبحانه در استانبول شامل چه چیزهایی می‌شود؟

برای شروع بدانید که هرگز و به هیچ وجه در یک صبحانه ترکی چای از قلم نمی‌افتد. هر چه دوست دارید سفارش دهید و برای خوردن مهیا کنید. تنها چای است که به صبحانه ترکی رسمیت یک صبحانه را می‌بخشد.

نان یا اکمک:

در ترکیه به نان اکمک میگویند. جدای از صبحانه، نان بخش مهمی از فرهنگ غذایی ترکیه و عضوی جدا نشدنی از صبحانه در استانبول است. ترک‌ها مشابه فرهنگ ایرانی برای نان ارزش زیادی قائل‌اند. تقریبا در ترکیه غذایی بدون نان خورده نمی‌شود و همواره بر سر سفره و کنار غذا وجود دارد. نان برای ترک‌ها به منزله غذایی شکم پر کن است و آن‌ها هر غذایی را با نان سیر شدنی می‌کنند.

افتادن نان بر زمین نوعی بی حرمتی به این برکت است. حتی ثروتمندان معتقدند که نان نباید دور ریخته شود زیرا ممکن است هر ثروتمندی روزی فقیر شود و به همین نان نیاز پیدا کند. در واقع تفاوتی نمی‌کند که ثروتمند باشی یا فقیر همیشه باید در ترکیه به رنجی که نان را تهیه می‌کند و به نان احترام بگذاری.

تا به اینجا که ترک‌ها بسیار شبیه به ما ایرانی‌ها بودند پس طبیعی است که نان در وعده صبحانه نیز جایگاه ویژه‌ای داشته باشد. نان در ترکیه انواع متفاوتی دارد که نان معروف سیمیت یکی از آن است. نان سنتی ترکیه از آرد سفید پخته می‌شود و در دو نوبت در روز طبخ می‌شود تا همیشه تازه خورده شود.

بورک و بازلمه از شکل‌های دیگر نان ترکی هستند. البته با توجه به تبلیغ نان‌های سبوس دار امروزه مصرف نان‌های سبوس دار مثل نان گندم سیاه در ترکیه طرفدار پیدا کرده است.

پنیر و کره و مربا، ساده و سنتی:

سینی صبحانه در استانبول اصلا پدیده عجیب و غریبی نیست و شامل همان چیزهایی است که خودمان عادت به خوردنشان در صبحانه داریم. این سینی صبحانه ساده‌ترین و سنتی‌ترین شکل صبحانه در ترکیه است. پنیر، خیار، گوجه، زیتون، مربا، عسل، نان داغ از اجزای ثابت این سینی صبحانه‌اند. ممکن است در برخی جاها ماست و تخم مرغ آب پز و سبزی هم به این ترکیب اضافه شود و آن را کامل‌تر و رنگین‌تر کند.  پنیر سفید، شبیه پنیر فتا، پنیر کهنه یا کازارپینیری از دسته پنیرهایی هستند که بر سر سفره می‌توانید پیدایشان کنید.

منمن:

منمن هم چیزی از املت خودمان کم ندارد. هرچند که رستوران‌های متفاوت آن را با ترکیبی متفاوت می‌پزند و به مشتری می‌دهند ولی به طور کلی منمن گوجه فرنگی و فلفل و تخم مرغ است. حجم گوجه فرهنگی باید به قدری باشد که این غذا رنگ قرمزی آن را به خود بگیرد و همچنین باید تند هم باشد. البته پیاز سرخ شده را هم نباید فراموش کرد که طعم خوش‌آیندی به این غذا می‌دهند. جدای از این مواد می‌توان به منمن سبزیجات معطر نیز اضافه کرد. این غذای ارزان و ساده یکی از پرمخاطب‌ترین غذاهای ترکیه است و مردم اغلب برای صبحانه آن را سفارش می‌دهند. در میان ترک‌ها این غذا به اعتیاد آور بودن معروف است.

بد نیست در ادامه بدانید که نام این غذا را از ناحیه نزدیک ازمیر که اولین گوجه فرنگی‌ها در آنجا رشد کرده است، گرفته شده. ظاهراً نخستین کاربردی ز گوجه که به ذهن هرکسی رسیده است املت بوده است!

امروزه این غذا ممکن است حتی پنیر، گوشت، قارچ، سوسیس، کالباس، مرغ و یا بادمجان نیز داشته باشد.

در Cumhuriyet Meyhanesi ,Asmalımescit و یا Beyoğlu می‌توانید مشهورترین نوع رستورانی این غذا را امتحان کنید.

یورک:

پیش از این نام این غذا را در بخش نان‌ها آورده بودیم. یورک یکی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین غذاهای در صبحانه در استانبول است که به صورت داغ و تازه سرو می‌شود. یورک چیزی شبیه نان شکم پر است، که داخل آن با پنیر، سبزیجات و یا گوشت چرخ کرده پر شده است. یورک و چای به خودی خود یک صبحانه کامل است و نیاز به افزودنی دیگری ندارد.

سوسیس تخم مرغ:

این غذا هم نیاز به معرفی چندانی ندارد. همه ما می‌شناسیمش و احتمالاً آن را امتحان کرده‌ایم. ولی واقعاً بد نیست که ورژن ترکی‌اش را هم امتحان کنید. نقطه جالب این گونه، طعم سوسیس خوشمزه ترکی آن است که در کنار تخم مرغ مزه بی نظیری دارد. سوسیس ترکی تند و مزه دار است.

اغلب آن را حلقه‌حلقه سرخ می‌کنند و دور تا دور ماهیتابه می‌چینند و بعد تخم مرغ را در وسط آن می‌شکنند و نیمرو می‌کنند. این غذا اغلب در رستوران‌ها با زیتون، پنیر سفید، خیار و گوجه و چای یا قهوه سرو می‌شود.

گزلمه:

گزلمه هم یکی دیگر از صبحانه‌های خوش طعم و رایج ترکیه است. این غذا یک نان بزرگ و گرد است که با سبزیجاتی مثل اسفناج و گوشت و پنیر پر می‌شود و پس از تا شدن برش زده می‌شود. این نان پس از پخته شدن ترد و برشته شده و طعم فوق‌العاده‌ای به خود گرفته است. مخصوصاً سرخ شدن این نان در کره خوشمزگی‌اش را چند برابر می‌کند.

پیده:

به پیده پیتزای ترکی نیز می گویند. این غذا یک خمیر مشابه قایق است که آن را به همراه مواد مختلفی پخته سرو می‌کنند. می‌توان روی آن گوشت مرغ و ماهی و میگو ریخت و به عنوان وعده‌ای مثل ناهار و یا شام مصرف کرد ولی چه اشکالی دارد که برای یک صبحانه مقوی نیز ناخنکی به پیده بزنیم؟

پیده تخم مرغ یکی از خوشمزه‌ترین و سیر کننده ترین صبحانه‌های ترکی است. به جای گوشت در این پیده بر روی خمیر تخم مرغ و گوجه و پنیر می‌زنند و در فر می‌پزند. حتی گاهی ممکن است سوسیس ترکی و فلفل دلمه‌ای به این مواد نیز اضافه شود.

در استانبول کجا صبحانه بخوریم؟

مانگری:

کافه رستوران  Mangerie  می‌تواند یکی از انتخاب‌های شما برای صرف صبحانه در استانبول باشد. اگر بین ساعت 8 تا 12 در حوالی تنگه به سفر بودید بد نیست که برای صرف صبحانه به اینجا سری بزنید. در این کافه انواع و اقسام پنکیک‌ها و دم‌نوش ها وجود دارد و شما می‌توانید از مدرن‌ترین صبحانه تا سنتی‌ترینشان را در اینجا پیدا کنید. دم‌نوش های این کافه فصل به فصل بر اساس گیاهان فصلی تغییر می‌کنند. البته اگر طرفدار دم‌نوش نیستید شاید بد نباشد تا اینجا آمده‌اید شیک‌های این کافه را نیز مزه کنید. تعداد بسیاری از مردم برای سفارش شیک به این کافه مراجعه می‌کنند. اغلب این کافه را تجلی نیویورک در طبقه سوم ساختمانی در ببک توصیف کرده اند. بد نیست برای صرف صبحانه هم نشد، برای تفریح سری به آن بزنید.

آدرس: No:69 Cevdet Paşa Cd. , Bebek , Beşiktaş Istanbul , Turkey

Cakmak:

خیابان Sair Veysi در بشیکتاش به کافه صبحانه‌هایش مشهور است ولی مشهورترین و بهترینشان Cakmak است. این کافه یکی از بهترین و قدیمی‌ترین کافه صبحانه‌های استانبول است. در آن می‌توانید انواع پنیر، زیتون، عسل، سرشیر، تخم مرغ و املت را پیدا کنید. البته قبل از آن باید به دنبال صندلی خالی در این کافه باشید. صبحانه این کافه 7 روز هفته از صبح تا تقریباً ظهر  چشم انتظار شماست.

آدرس: No:8 Çelebioğlu Sok. No:8 , Sinanpaşa Mah., Beşiktaş Istanbul , Turkey

Assk Kahve:

این کافه رستوران در تنگه به سفر قرار دارد. شما می‌توانید صبحانه اتان را در این کافه با صدای کشتی‌ها در صبح زود صرف کنید. دکور این کافه رستوران حالتی رمانتیک و نوستالژیک دارد و حال شما را صبح اول صبحی سر جایش خواهد آورد. در این کافه از کره مربا تا پنکیک را می‌توانید پیدا کنید. صبحانه از ساعت 9 تا 12 در اینجا سرو می‌شود.

آدرس: 64/B Muallim Naci Cd., Kuruçeşme Mahallesi, Beşiktaş Istanbul , Turkey

Kale:

اگر به دنبال یک رستوران شیک نیستید و به دنبال غذا و محیطی صمیمی هستید این کافه رستوران را به شما پیشنهاد می‌کنیم. در این کافه انواع صبحانه ها را می‌توانید پیدا کنید و نوش جان کنید. خبر خوب که اگر سحرخیر هستید این کافه ارائه خدماتش را از ساعت 5 صبح آغاز می‌کند.

آدرس: No:10 Yahya Kemal Cd., Rumeli Hisarı, Sarıyer Istanbul , Turkey

Backyard :

اگر به دنبال جایی برای آخر هفته می‌گردید که پس از صرف صبحانه گشتی هم زده باشید یا دور هم جمع شوید و هوایی تازه کنید، کافه Backyard انتخاب مناسبی است. در تپه های بالای ببک می توانید این کافه را پیدا کنید و انواع و اقسام صبحانه هایش را در فضای باز و زیر نور خورشید میل کنید. این کافه از ساعت 9 صبح آماده پذیرایی از مشتریان است و منوی صبحانه تا نزدیک ظهر به مشتریان داده می‌شود.

آدرس: No:4 Bebeköy Sokak, , Bebek, Beşiktaş Istanbul , Turkey

Van Kahvaltı Evi:

خانه صبحانه وان یکی از پرطرفدارترین ها در ترکیه است تا حدی که بیش از شهرت به خاطر صبحانه لذیذ به تعداد زیادی که در انتظار خالی شدن صندلی ها ایستاده‌اند، مشهور است. این کافه هر روزه از ساعت 8 آماده پذیرایی از شماست.

آدرس: 52/A Defterdar Ykş., Kılıçali Paşa Mahallesi, Beyoğlu Istanbul , Turkey

 

Leave a Reply