آنتالیا یکی از محبوب‌ترین شهرهای گردشگری ترکیه است. ساحل مدیترانه‌ای این شهر در فصل تابستان میلیون‌ها گردشگر از سرتاسر جهان دارد. علاوه بر ساحل و امکانات لوکس ولی ارزان‌قیمت رفاهی، خرید در این شهر می‌تواند تجربه‌ای نسبتاً ارزان و لذت بخش باشد. جدا از این موارد، در این پست قصد داریم فرودگاه های آنتالیا را به شما معرفی کنیم.

تا چند سال پیش، فرودگاه آنتالیا پذیرای همه مسافران آنتالیا بود ولی حالا شما برای سفر هوایی به آنتالیا دو راه پیش رو دارید. نخست پرواز مستقیم از تهران به فرودگاه آدنا و پس از یک سوخت گیری 45 دقیقه‌ای، فرود در فرودگاه بین‌المللی آنتالیاست. راه دیگر هم پرواز به فرودگاه اسپارتا است. انتخاب این دو فرودگاه انتخاب میان هواپیمایی ایرانی و یا هواپیمایی ترکیه است. هواپیماهای ایرانی تنها در فرودگاه اسپارتا فرود خواهند داشت بنابراین اگر می‌خواهید در فرودگاه آنتالیا به این شهر برسید می‌توانید از ایرلاین های ترکی مثل اطلس جت، فری برد، تلوین و ترکیش ایر استفاده کنید.

در ادامه فرودگاه‌های آنتالیا و اسپارتا را برای شما معرفی خواهیم کرد تا با دانستن آنچه که پیش رو دارید سفر هوایی لذت بخش تری به این شهر تفریحی داشته باشید.

فرودگاه بین‌المللی آنتالیا

فرودگاه آنتالیا با جابه‌جایی سالانه بیش از 8 میلیون مسافر، یکی از بزرگ‌ترین و شلوغ‌ترین فرودگاه‌های کشور ترکیه است. این فرودگاه، سومین فرودگاه پر رفت و آمد ترکیه و پانزدهمین فرودگاه پرتردد اروپا است. البته نگران نباشید که مبادا ازدحام این فرودگاه برایتان دردسر ساز شود. این فرودگاه در سال 1998 برای ظرفیت جا به جایی سالانه 35 میلیون مسافر، طراحی شده است.

این فرودگاه در سال 2011 به عنوان بهترین فرودگاه اروپا انتخاب شد. کد یاتا AYT متعلق به این فرودگاه است.

آدرس:ترکیه، آنتالیا، مراد پاشا، ترمینال بین المللی، فرودگاه بین المللی

وبسایت و تلفن: 00902424447423

این فرودگاه دارای 3 ترمینال است. ترمینال 1، ترمینال 2 و ترمینال پروازهای داخلی، پایانه‌های این فرودگاه عظیم هستند.

حمل و نقل فرودگاه بین المللی چگونه است؟

فرودگاه بین‌المللی آنتالیا در شمال شرق مرکز آنتالیا قرار دارد. فاصله این فرودگاه از مرکز ترکیه چیزی نزدیک به 13 کیلومتر است. با این وجود لازم نیست نگران رفت و آمد به شهر باشید. راه‌های ارتباطی کارآمدی برای ارتباط میان شهر و فرودگاه وجود دارد و شما می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

اتوبوس: اتوبوس 600 که از جاده‌ای به همین نام شما را به شهر می‌رساند، روبروی تمامی ترمینال‌ها ایستگاه دارد و هر نیم ساعت یک بار سرویس جدیدی از آن حرکت می‌کند. شما به سادگی می‌توانید آن‌ها را پیدا کنید و برای رسیدن به شهر از این اتوبوس‌ها استفاده کنید.

تاکسی: چه در فرودگاه باشید چه در هتل دسترسی شما به تاکسی به مقصد دیگر، بسیار ساده است. ایستگاه تاکسی‌های شهری در مقابل ترمینال‌ها به صورت شبانه روزی مشغول به کارند. کرایه‌ها از پیش مشخص شده‌اند و می‌توانید آن‌ها را از روی تابلوهای کنار ایستگاه تاکسی رانی بخوانید و یا پیش از سوار شدن بپرسید.

یکی از ترمینال‌های فرودگاه آنتالیا

نکته: ترمینال 1 و ترمینال پروازهای داخلی در فرودگاه آنتالیا بسیار به یکدیگر نزدیک هستند. شما با یک پیاده روی کوتاه می‌توانید از یکی به دیگری بروید. ولی ترمینال‌های 1 و 2 دور از یکدیگرند به طوری که پیاده طی کردن آن ابداً به صرفه نیست و توصیه نمی‌شود. اگر می‌خواهید از ترمینال 1 به 2 یا برعکس بروید، می‌توانید از تاکسی‌های درون فرودگاه و یا اتوبوس شاتل فرودگاه استفاده کنید.

فرودگاه آنتالیا چه امکاناتی دارد؟

دسترسی به اینترنت: شما با پرداخت هزینه می‌توانید در هرجایی از فرودگاه آنتالیا که هستید از اینترنت استفاده کنید. ولی چندان لازم نیست دست توی جیبتان کنید. قسمت CIP و VIP فرودگاه و رستوران‌های Via Pub و Via Cafe در ترمینال پروازهای داخلی، اینترنت رایگان دارند.

اطلاعات فرودگاه: اطلاعات فرودگاه در هر سه ترمینال به شکل فعال حضور دارند. اگر ترکی بلد نیستید نگران نباشید آن‌ها به زبان انگلیسی کاملاً مسلط هستند. علاوه بر این به زبان‌های آلمانی و روسی هم می‌توانند پاسخگوی مشتریان باشند.

تبدیل ارز: بانک گارانتی با چند شعبه در فرودگاه آنتالیا، انواع خدمات ارزی را به مشتریان ارائه می‌دهد. اگر باید ارزتان را تبدیل کنید به دنبال شعبه‌های این بانک در سالن‌های پروازهای ورودی و خروجی ترمینال‌ها به دنبالشان بگردید. این مراکز 24 ساعته باز هستند.

خرید: اگر حوصله‌تان سر رفت یا باید کمبود وقت برای خرید سوغاتی را سریعاً جبران کنید فروشگاه‌های فرودگاه گزینه مناسبی برای شما هستند. این فروشگاه‌ها اجناس خود را بدون محاسبه مالیات ارائه می‌کنند. اگر به نظرتان گران آمدند می‌توانید به خرده فروشی‌های فضای فرودگاه بروید، آن جا انواع سوغاتی، صنایع دستی و لباس را پیدا خواهید کرد. آن‌ها هم برای شما 24 ساعته باز هستند.

غذا: گرسنگی را در این فرودگاه اصلا جدی نگیرید. معنی ندارد که گرسنگی در میان آن همه اغذیه فروشی داخل و خارج سالن، دغدغه باشد. برخی از این رستوران‌ها به شکل 24 ساعته باز هستند و انواع و اقسام غذاها از کباب‌ها ترکی گرفته تا فست فود های بین‌المللی را سرو می‌کنند. کافه‌ها هم می‌توانند نیازتان را به قهوه و چای برطرف کنند.

استراحتگاه‌ها: این فرودگاه استراحتگاه‌های متعددی دارد و شما با پرداخت هزینه ورود می‌توانید از خدمات و سرویس‌های آن‌ها بهره‌مند شوید. حتی اگر بلیطتان فرست کلاس نیست با پرداخت هزینه استراحتگاه فرست کلاس می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

پارکینگ: برای انواع ترمینال‌ها پارکینگ‌های جداگانه وجود دارد که شما می‌توانید ماشین را تا هر زمان که بخواهید در آن جا پارک کنید. بد نیست بدانید؛ 15 دقیقه اول پارک در پارکینگ ترمینال داخلی رایگان است.

درمانگاه: در این فرودگاه مرکز خدمات درمانی و درمانگاه 24 ساعته وجود دارد و می‌تواند بیماران را به صورت اورژانسی نیز درمان کند.

دیگر امکانات این فرودگاه بین‌المللی عبارت است از: نماز خانه، اتاق بازی بچه‌ها، اتاق نوزاد، انبار چمدان.

اگر پرواز خیلی تأخیر داشت چه کنیم؟

همه می‌دانیم که تأخیر پرواز، عذابی است که ممکن است به هر دلیلی بر سر مسافر خسته و بی جا و مکان نازل شود. اگر در فرودگاه آنتالیا بودید و متوجه شدید که پروازتان ساعات زیادی تأخیر خواهد داشت؛ چند گزینه پیش رو دارید. می‌توانید در سالن‌های انتظار، منتظر بمانید که البته کاری سخت و طاقت فرسا است. به جای آن می‌توانید با پرداخت هزینه ورود از استراحتگاه‌های درون خود فرودگاه استفاده کنید.

اگر بخواهید استراحتی آرام‌تر داشته باشید، هتل‌هایی در نزدیک فرودگاه قرار دارند که می‌توانند از شما به خوبی پذیرایی کنند. در این جا سه تا از هتل‌های نزدیک فرودگاه را به شما معرفی می‌کنیم:

هتل فرودگاهی آی سی یا IC Airport Hotel: این هتل تنها 800 متر با فرودگاه فاصله دارد. شما به سادگی می‌توانید از این هتل به فرودگاه بازگردید و سوار هواپیما شوید و اقامت آرامی را در آن تجربه کنید.

هتل آنتالیا فارم هاوس یا Antalya Farm House: این هتل در 5 دقیقه‌ای فرودگاه قرار دارد و سرویس حمل و نقل مسافر می‌تواند شما را به سرعت به فرودگاه برساند.

هتل سون استارز یا Seven Stars Exclusive Hotel: فاصله این هتل از فرودگاه 15 دقیقه است و به لحاظ کیفی از دو هتل دیگر بهتر است. اگر می‌خواهید انتظار برای هواپیمایتان کیفیت بالایی داشته باشد این هتل را توصیه می‌کنیم.

فرودگاه اسپارتا

اگر می‌خواهید سفری ارزان‌تر به ترکیه داشته باشید بهتر است از هواپیماهای داخلی استفاده کنید. در تورهای لحظه‌ی آخری بلیط های آنتالیا را نیز می‌توان با قیمت بسیار خوبی تهیه کرد. اما نکته‌ای که باید بدانید این است که هواپیماهای داخلی در فرودگاه اسپارتا فرود می‌آیند.

این فرودگاه در سال 1998 در اسپارتای ترکیه افتتاح شد. این فرودگاه در شمال شهر آنتالیا قرار دارد و از این فرودگاه تا آنتالیا حدودا 140 کیلومتر یا چیزی حدود سه ساعت راه، فاصله است. هرچند سه ساعت راه پس از یک پرواز، می‌تواند خسته کننده باشد ولی رفت و آمد میان این فرودگاه و هتل‌های آنتالیا به سادگی و به سرعت انجام می‌گیرد. اتوبوس‌های توریستی و ون‌های بسیاری هستند که در کمترین زمان شما و چمدانتان را به آنتالیا می‌رسانند.

این فرودگاه به نسبت فرودگاه آنتالیا وسعت و ظرفیت بسیار کمتری دارد و طبیعتاً امکانات آن هم به نسبت امکانات فرودگاه آنتالیا بسیار کمتر است. البته تفاوت قیمت بلیت ها دلیلی قانع کننده برای استفاده از پرواز داخلی و فرود در این فرودگاه است. ایرلاین های زاگرس، ماهان، تابان، ایران ایر، کاسپین و قشم ایر در این خطوط هوایی رفت و آمد می‌کنند.

آدرس: ترکیه، استان اسپارتا، فرودگاه اسپارتا

Leave a Reply