یکی از معضلاتی که دارندگان حساب‌های بانکی گاها با آن درگیر هستند، مسدود شدن حساب‌های بانکیشان است. این موضوع شاید لزوما برای دارندگان حساب بانکی در ترکیه اتفاق نیفتد، اما موضوعی نیست که بتوان به راحتی از آن چشم‌پوشی کرد و باید از شرایط و چگونگی اتفاق افتادن این امر مطلع بود.

مسدود شدن حساب بانکی در ترکیه دلایل مشخصی دارد و دیگر بانک‌های سراسر دنیا نیز از این دلایل مشترک، برای توجیه مسدود سازی حساب کاربران استفاده می‌کنند که بگذارید بدون مقدمه، به بررسی دلایل آن بپردازیم:

  1. بانک می‌تواند حساب کاربر را به دلیل مضنون بودن به فعالیت‌های غیرقانونی مسدود کند. از سری فعالیت‌های غیرقانونی می‌توان به پول‌شویی و تامین مالی تروریسم اشاره کرد. بانک‌ها با حساسیت به برداشت وام‌های کلان و تراکنش‌های مشکوک کاربر با خارج از کشور، به این موضوع پی برده و حساب کاربر را مسدود می‌سازند.
  2. از دلایل دیگر مسدودسازی حساب بانکی، عدم پرداخت بدهی کاربر به بانک است. بدین صورت که کاربر مراحل قانونی را طی کرده، وامی از بانک می‌گیرد و نسبت به پرداخت بدهی خود به بانک، متعهد باقی نمی‌ماند. این عامل باعث بسته شدن حساب کاربر شده و در صورت عدم پیگیری موضوع، با از دست دادن اعتبار credit، شرایط برای کاربر وخیم‌تر نیز می‌شود.
  3. کسانی که به دلیل عدم پرداخت مالیات و وام دانش‌آموزی (پولی که برای تحصیل از دولت قرض گرفته می‌شود) به دولت بدهکار هستند نیز حساب‌های بانکی‌شان مسدود می‌شود. مسلم است که این افراد با طی کردن روال قانونی و پرداخت بدهی خود، می‌توانند حساب بانکی خود را به حالت عادی بازگردانند.
  4. ورشکستگی نیز از دلایل مسدود شدن حساب بانکی در ترکیه و دیگر بانک‌های دنیا محسوب می‌شود. حساب شخص ورشکسته، پس از طی پروسه اعلام ورشکستگی، مسدود می‌شود اما بخشی از پول شخص برای توانایی امرار معاش و مدیریت روزمرگی، به وی بازگردانده خواهد شد.

این‌ها یک سری قوانین و شرایط کلی هستند ولی ممکن است سیاست کشورها در تعیین جزییات متفاوت باشد و همین امر منجر به وجود آمدن تفاوت‌هایی در قوانین جزئی می‌شود. حال در ادامه به جزییات قوانین بانکی کشور ترکیه در خصوص مسدودسازی حساب‌های بانکی، می‌پردازیم.

اخیرا در پی قوانین و مقررات جدید FATF، مبنی بر شفافیت نقل و انتقالات مالی‌‌‌‌‌، حساب تعدادی از ایرانیان در کشور ترکیه بسته شد. علت این امر این بود که این افراد صلاحیت اقامت در این کشور را نداشتند و در واقع مقیم این کشور محسوب نمی‌شدند، ولی به گفته مسئولان سیاسی مربوط به این حوزه، برای ایرانی‌هایی که در ترکیه کسب و کار رسمی دارند و مقیم این کشور محسوب می‌شوند، مشکلی پیش نیامده است. این موضوع دامن گیر کسانی شده است که به ترکیه سفر کرده، در آنجا حساب بانکی باز کرده و فعالیت‌های صوری از این طریق انجام داده‌اند. همچنین به گفته مسئولان، برای کسانی که در ترکیه شرکت رسمی ایرانی، چند ملیتی و شرکت مشترک دارند نیز مشکلی پیش نیامده است.

در یک برهه زمانی، پلیس ترکیه تعدادی مضنون را به جرم پول‌شویی و انتقال 2.5 میلیون لیره پول به حساب‌های خارجی دست‌گیر و حساب‌های بانکی این افراد را مسدود کرده است، که به گفته‌شان اکثریت این افراد ایرانیان مقیم در آمریکا بوده‌است.

اما ماجرای این پول‌شویی چیست و دولت ترکیه چه منظوری از این اقدامات امنیتی دارد؟

به گفته «جمیل ارتم»، مشاور رئیس جمهوری ترکیه، این اقدامات صرفا برای جلوگیری از تامین اقتصادی تروریسم در خارج از کشور است و کسانی که مقیم ترکیه هستند و قصد انتقال پول به خارج از این کشور دارند، در این مورد مشکلی نخواهند داشت.

یکی از منابع بانکی ادعا دارد که از سری تراکنش‌های مورد هدف، تراکنش‌هایی هست که توسط شخص سوم‌ها صورت می‌گیرد. به این صورت که این افراد پول‌هایی را که از آن خودشان نیست به صورت مقدارهای کم به حساب‌های خارجی مختلف منتقل می‌کنند تا از این راه سود کسب کنند.

از آنجایی که این فعالیت‌ها در خلاف راستای سیاست مبارزه با پول‌‌شویی است، افراد متخلف به صورت جدی پیگیری شده و در اولین اقدام حساب‌های بانکی آن ها مسدود می‌شود.

Leave a Reply