مهندسی از جمله رشته‌هایی است که بازار کار آن در ایران، توان حجم بالای فارغ‌التحصیلانش را ندارد. بازار کار نا به سامان، شرایط بد اقتصادی، درآمد پایین از بلاهایی است که این روزها بر سر رشته خوش‌نام مهندسی آمده است. به همین دلیل اغلب فارغ‌التحصیلان به امید یافتن آینده شغلی بهتر به فکر مهاجرت می‌افتند. در چنین شرایطی، ترکیه و کار در ترکیه یکی از گزینه‌های قابل تامل لیست مهاجرت است.

در حال حاضر آینده اقتصادی بهتری برای ترکیه پیش‌بینی می‌شود و از طرف دیگر، زندگی در این کشور می‌تواند هزینه‌های کمتری در پی داشته باشد و یک درآمد معقول، می‌تواند جوابگوی یک زندگی خوب باشد. اما مهم است که بازار کار در ترکیه ترکیه چقدر برای این رشته ظرفیت دارد و در صورت تمایل، شما برای دریافت اجازه کار باید چه‌کار کنید و چه موانعی را پشت سر گذاشته و چه مدارکی را ارائه دهید. در ادامه می‌توانید با بازار کار این رشته در ترکیه و نحوه پیدا کردن کار و گرفتن مجوز کار در ترکیه آشنا شوید.

حکم کلی برای یافتن کار در رشته‌های مهندسی در ترکیه وجود ندارد. هر مهندسی بازار کار و محیط کار مخصوص به خود را دارد. با این وجود رشته مهندسی و کار در آن می‌تواند کمی برای مهندسان ایرانی که در خارج از ترکیه مدرک تحصیلی خود را گرفته‌اند سخت باشد. از آن‌جایی که کار در این رشته متقاضیان زیادی دارد، دولت ترکیه بیشتر تمرکز خود را بر اشتغال افراد کشورش گذاشته است. البته این شرایط رشته‌های خاصی از مهندسی را شامل می‌شود. به عنوان مثال بازار کار برای یک مهندس کامپیوتر خبره یا یک متخصص IT مخصوصا اگر به زبان ترکی مسلط باشند، به‌هیچ‌عنوان خالی نخواهد بود.

چگونه می‌توان به‌عنوان یک مهندس خارجی در ترکیه اجازه کار گرفت؟

بر اساس ماده 21 قانون 6735 که اخیرا به تصویب دولت ترکیه رسیده، مهندسان نیز می‌توانند مانند دیگر مشاغل بر اساس شرایطی، درخواست اجازه کار در ترکیه بدهند. مهندسان و معمارانی که در ترکیه مدرک خود را دریافت کرده‌اند یا در خارج از ترکیه در موسساتی که شورای عالی آموزشی این کشور آن‌ها را تایید می‌کند تحصیل‌کرده‌اند، می‌توانند به‌صورت موقت و یا پروژه‌ای در ترکیه مشغول به‌کار شوند.

شرکت‌هایی که این مهندسان را استخدام می‌کنند باید مدرک معادل خود را از YÖK دریافت کنند و پس از آن است که می‌توانند به‌عنوان مهندس مشغول به کار شوند.

مهندسانی که متقاضی دریافت اجازه کار هستند باید مطابق مقررات علاوه بر گواهینامه آموزش عالی خود، مدرکی برای فعالیت 6 ماهه اخیر خود در رشته تحصیلی، عضویت در سازمان مرتبط در این حرفه و گواهی عدم تخلف و مجازات در زمینه شغلی خودشان را با مهر آپوستیل از اداره مربوطه در همان شهر برای اخذ اجازه کار ارائه بدهند.

البته دقت کنید که با وجود نیاز به ثبت‌نام اینترنتی برای دریافت مجوز، باید سند کتبی آن‌ها را نیز داشته باشید و به تایید نمایندگی‌های کشور ترکیه در ایران برسانید و سپس از آن ارسال کنید. اصل مدرک مهندسی شما نیز باید همراه این مدارک باشند. اغلب نتیجه درخواست 30 روز پس از تاریخ ارسال مدارک به شما ابلاغ می‌شود.

البته حقیقت امر این است که استخدام چندان کار ساده‌ای نخواهد بود. کارفرما تنها در شرایطی می‌تواند شما را استخدام کند که حداقل 5 نیروی کار ترک در آن‌جا مشغول به کار باشند. علاوه بر این، تنها با شرکت‌هایی می‌توانید به‌عنوان یک مهندس خارجی فعالیت کنید که حداقل یک مهندس ترک در آن مشغول به کار باشد. دستمزد شما را کارفرما تعیین می‌کند و پس از تاریخ درخواست کار، محاسبه می‌شوند. حقوق یک مهندس خارجی باید حداقل 4 برابر حقوق پایه تعیین شود. البته این شرایط برای مهندسین سوریه‌ای که کارت فیروزه‌ای دارند قابل‌اجرا نیست.

بازار کار برای رشته‌های مهندسی به چه شکل است؟

نخست اینکه شما برای پیدا کردن شغل موردنظرتان می‌توانید در سایت‌های زیر جست‌وجو کنید:

با نگاهی به این سایت‌ها می‌توانید بیشتر با نیازهای جامعه کاری ترکیه باخبر شوید و بدانید که آیا برای مدرک و تخصص شما کار مناسبی پیدا می‌شود یا خیر.

می‌توان گفت بازار کار برای مهندس‌ها در ترکیه کاملا بسته به گرایش تحصیلی شما دارد. هر چند که مهارت، پس از گرایش حرف اول را میزند. به عنوان مثال اگر شما یک مهندس نرم‌افزار مسلط به برنامه‌نویسی باشید، کار به‌راحتی برای شما پیدا می‌شود. یا یک مهندس IT که تخصص خوبی در حوزه فناوری اطلاعات دارد حتی اگر خارجی باشد، طرفدار زیادی دارد.

بیشتر بخوانید: ۵ شغلی که در ترکیه شانس به دست آوردن آن را دارید

در حقیقت شما باید به نسبت مهندسان ترک چیزی برای ارائه داشته باشید که کارفرما را مجاب به استخدام شما کند و این مسئله بیشتر در رشته‌هایی که مهارت در آن‌ها حرف اول را میزند، مثل کامپیوتر و IT، مطرح است. پیدا کردن شغل مناسب یکی از مهم‌ترین بخش‌های مهاجرت شما خواهد بود پس قبل از هر اقدامی از اینکه این امکان وجود دارد و زمینه کاری خوبی برای شما فراهم است اطمینان پیدا کنید.

کارهای زیر در ترکیه از بازار خوبی برخوردارند و می‌توانید در صورت ارتباط رشته‌تان سراغ آن‌ها نیز بروید:

  • فناوری اطلاعات
  • نساجی
  • ساخت‌وساز
  • کشاورزی
  • لوازم الکترونیک و لوازم‌خانگی
  • فست فود و رستوران
  • پتروشیمی و مواد شیمیایی
  • خودروسازی
  • تعمیرات

بیشترین درآمد سالیانه در میان رشته‌های مهندسی نیز از آن مهندسی نفت، مهندسی هوا و فضا، مهندسی هسته‌ای، برنامه‌نویسی، مهندسی برق و مهندسی پزشکی است.

پس از این‌ها مسئله‌ای که اهمیت دارد تعداد متقاضیان و حرفه‌ای‌های ترک در شغل‌های گفته شده است. در کل برای پیدا کردن کار در ترکیه با تخصص مهندسی، باید سراغ سایت‌های کاریابی که گفتیم بروید و آمارهای دولتی درباره رشته تحصیلی و تخصص خودتان را هم ببینید. پیدا کردن کار مهندسی در ترکیه ناممکن نیست اما قرار هم نیست مسیری بسیار هموار و ساده پیش روی شما باشد.

Leave a Reply