شغل پزشکی در کشور ترکیه برای اتباع خارجی یکی از شغل‌های غیرقابل‌دسترس بوده است ولی اخیرا این کشور به متخصصین و فارغ‌التحصیلان سراسر دنیا اجازه داده است تا در این کشور به این حرفه مشغول باشند تا کمبود نیروی متخصص خود را جبران کند. اما ترکیه نیز مانند هر کشور دیگری برای اشتغال به‌کار به مجوز کار نیاز دارد و زمانی که صحبت از شغل حساسی مانند پزشکی می‌شود که با جان انسان‌ها سروکار دارد، حساسیت‌ها و سختگیری‌ها نیز بیشتر می‌شود. هرچند که این سختگیری‌ها و حساسیت‌ها هرگز به گونه‌ای نبوده که متخصصین را از خود براند. در ادامه چگونگی اشتغال در رشته‌ی پزشکی، شرایط و گرفتن مجوز کار در ترکیه را برای شما تشریح می‌کنیم.

خارجی‌ها در ترکیه در چه مشاغلی می‌توانند مشغول به کار شوند؟

با توجه به سیاست‌های اخیر کشور ترکیه، ارتقای بهداشت و سلامت این کشور به یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های این کشور تبدیل‌شده است. همین مسئله باعث می‌شود تا این کشور از همه‌ی متخصصان خارجی در زمینه پزشکی برای کار در ترکیه استقبال کند. بنا بر بند یک ماده 15 قانون اقامت و مسافرت، افراد خارجی در ترکیه تنها در زمینه‌های خاصی حق کار دارند و اجازه‌ی اشتغال در هر زمینه‌ای را ندارند. اما پزشکی و اغلب رشته‌های پیراپزشکی مثل پرستاری، ازجمله مشاغلی است که خارجی‌ها می‌توانند در ترکیه به آن مشغول باشند.

اما بر طبق قانون 1291 مامایی، دندان‌پزشکی، مراقبت از بیماران و داروسازی رشته‌هایی هستند که تنها ترکیه‌ای ها می‌توانند در آن مشغول به‌کار شوند. هرچند که اگر شما تحصیل‌کرده این رشته‌ها باشید بازهم می‌توانید درخواست مجوز کار در ترکیه بدهید تا در شاخه‌هایی مشغول به‌کار شوید. به‌عنوان مثال اتباع خارجی اگرچه به‌عنوان ماما قادر به‌کار نیستند ولی می‌توانند دستیار ماما باشند و کارهای مامایی را انجام دهند. سایر تخصص‌های پزشکی می‌توانند آزادانه در ترکیه طبابت کنند.

چگونه پزشکان ایرانی می‌توانند مجوز کار در ترکیه دریافت کنند؟

مسلما حتی اگر در بخش‌های دیگر کشور ترکیه بتوان بدون داشتن مجوز مشغول به‌کار شد، در حوزه پزشکی این مسئله ممکن نیست. پزشکان ایرانی برای همکاری با کلینیک‌ها، بیمارستان‌ها و مراکز سلامتی ترکیه باید مجوز کار داشته باشند.

برای دریافت این مجوز شما باید چند مرحله را پشت سر بگذارید:

نخست برای دریافت مجوز کار در ترکیه باید به سایت تحصیلات تکمیلی ترکیه، Yüksek öğretim Kurulu، و یا به‌اختصار YÖK مراجعه کنید و رزومه کاری خود را در آن ثبت کرده و درخواست مجوز کار در ترکیه بدهید. شما باید در این سایت پرونده تشکیل بدهید و مدارک خود را بارگذاری کنید و پس از آن آن‌ها را یا از طریق پست و یا حضوری تحویل بدهید. این سایت صحت مدارک شما را بررسی می‌کند و رزومه و نمرات شما را معادل‌سازی کرده و به شما تاییدیه‌ای می‌دهد که به همراه دیگر مدارک، برای دریافت مجوز کار شما الزامی است. این پروسه چیزی بین 4 تا 6 ماه طول می‌کشد.

مرحله‌ی بعدی یادگیری زبان ترکی و دریافت مدرکی است تا تسلط شما را به این زبان نشان دهد. شما باید حداقل نمره‌ی 8 یا B را در این آزمون زبان کسب کنید. مدرک قبولی زبان شما حداکثر تا یک سال اعتبار دارد و شما می‌توانید از آن استفاده کنید. اگر مدرک پزشکی متعلق به یکی از دانشگاه‌های ترکیه باشد نیازی به این مدرک نیست.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره اخذ ویزای کاری ترکیه

سپس آزمون تک‌مرحله‌ای کتبی خواهید داشت که به زبان ترکی برگزار می‌شود که نتیجتا تسلط شما به زبان ترکی پیش از آمادگی برای این آزمون لازم است. معمولا این آزمون دو بار در سال در ماه‌های اسفند و شهریور برگزار می‌شود و نتیجه آن یک ماه بعد اعلام می‌شود. این آزمون اطلاعات علمی و استعداد تحصیلی شما را می‌سنجد و شما باید برای دریافت مجوز نمره قبولی را دریافت کنید. مدرک قبولی شما در این آزمون را نیز تحصیلات تکمیلی ترکیه صادر می‌کند. مهم نیست که شما چقدر سابقه کار داشته باشید، این آزمون برای تمامی متقاضیان اجباری است و شرایط سنی ندارد.

درنهایت شما با در دست داشتن تأییدیه مدارک از سایت تحصیلات تکمیلی، نمره قبولی زمان و نمره قبولی تعیین سطح، به یکی از مراکز بهداشتی جهت گذراندن دوره‌ی 6 ماهه کارآموزی معرفی می‌شوید. توجه داشته باشید که مکان و حتی زمان این دوره کارآموزی را وزارت بهداشت ترکیه تعیین می‌کند و کاملا بسته به این است که کدام منطقه به نیروی کار نیاز داشته باشد. این دوره کارآموزی هم آن‌ها را با کار و مهارت شما آشنا می‌کند و هم شما فرصت خوبی دارید تا به زبان ترکی مسلط شوید و فرهنگ پزشکی بهداشتی مردم آن را بهتر بشناسید.

پس از همه‌ی این‌ها شما مجوز کار در ترکیه را برای طبابت دریافت می‌کنید و می‌توانید در مراکز درمانی خصوصی یا دولتی یا در بیمارستان‌ها مشغول به کار بشوید و یا حتی می‌توانید مطب خصوصی بزنید.

Leave a Reply