این روزها بسیاری از ایرانیانی که قصد افتتاح حساب یا قصد مهاجرت به ترکیه را دارند، نام «زراعت بانک» را شنیده‌اند. این بانک، یکی از بهترین بانک‌های ترکیه بوده که امکان افتتاح حساب برای افراد مقیم و غیر مقیم در آن وجود دارد. همچنین این بانک برای ایرانیان نیز امکان افتتاح حساب را به وجود آورده و به طور کلی یکی از مهم‌ترین بانک‌های ترکیه برای ایرانی‌ها به حساب می‌آید. در این پست قصد داریم این بانک را به صورت کامل از ابتدا تا به امروز، بررسی و معرفی کنیم و بدون هیچ مقدمه دیگری، بگذارید ابتدا با تاریخچه زراعت بانک شروع کنیم.

تاریخچه زراعت بانک

در اوایل قرن نوزدهم و با پذیرش الگوهای غربی تجارت و ‌سرمایه‌‌‌‌داری، بانک‌های خارجی فعالیت خود را در‌امپراتوری عثمانی شروع کردند. در‌آن دوره سرمایه لازم برای ایجاد بانکداری ملی وجود نداشت و کسی نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانست بانک‌های داخلی را به عنوان منبع سرمایه معرفی کند. از آن‌جایی که کشاورزان قشر اکثریت جامعه را تشکیل می‌دادند، این موضوع باعث بدتر شدن وضعیت آن‌ها شد. در این زمان به دلیل نبود ساختار مالی، سازمانی و بانکداری ملی، کشاورزان مجبور به گرفتن وام‌هایی با نرخ بهره بالا بودند. نرخ بهره سالانه این وام‌ها که توسط فروشندگان تجهیزات کشاورزی، عمده فروشان، واسطه‌ها و کمیسرها تامین می‌شد، گاهی تا ۹۰۰ درصد نیز می‌رسید!

به این ترتیب کشاورزان و باغداران توان پرداخت بدهی‌های سنگین خود را نداشتند و به اجبار محصولات خود را قبل از برداشت، به فروش می‌رساندند. این موضوع در مواردی نه تنها سود کمتری برای کشاورزان به همراه داشت بلکه ممکن بود ضرر مالی نیز به کشاورز و باغدار برسد.

برای حل مشکل، در مطبوعات آن دوره ایده‌ای شامل مداخله دولت در وام‌های کشاورزی مطرح شد. در نهایت میدات پاشا که فرماندار شهری در امپراتوری عثمانی بود، در سال ۱۸۶۳ و با همکاری کشاورزان، صندوقی به نام صندوق خیر‌خواه ایجاد کرد که تحت نظارت حکومت بود. امروزه از این صندوق به عنوان اولین نمونه بانکداری ملی در ترکیه یاد می‌شود.

بیشتر بخوانید: کارمزد حواله بانکی زراعت بانک تغییر کرد

این سازمان نیازمند مدیریت جدی و بررسی دقیق‌تر سرمایه‌ها بود که در نهایت منجر به ایجاد سازمانی کاملا جدید و مدرن در تاریخ ۱۵ اوت ۱۸۸۸ شد. این سازمان جدید، با نام زراعت بانک آغاز به کار کرد و هنوز به عنوان یکی از مهم‌ترین بانک‌های ترکیه، فعال است.

مجوزهای اولیه زراعت بانک

 • دادن‌ وام به کشاورزان در مقابل املاک قابل فروش و سایر‌ وثیقه‌های معین شده
 • قبول سپرده‌ها و پرداخت بهره
 • انجام معاملات، مبادلات و کارگزاری مربوط به بانک

گزارش سالیانه زراعت بانک در سال ۲۰۱۱

بنا به گزارش سالیانه در سال ۲۰۱۱، تعداد دفاتر زراعت‌بانک در ترکیه و خارج ازآن، به ۱۴۳۴ شعبه می‌رسد. شعبه اصلی این بانک در آنکارا قرار دارد و در مجموع تعداد کارکنان کل مجموعه زراعت بانک، به بیش از ۲۴ هزار نفر می‌رسد که رقم قابل توجهی است.

میزان درآمد زراعت بانک در این سال ۱۳.۸۲۸ میلیارد دلار برآورد شده است که درآمد مالیاتی آن ۲.۹۳۴ میلیارد دلار و درآمد خالص آن ۲.۲۳۳ میلیارد دلار بوده است. براساس گزارشات سالیانه کل دارایی زراعت بانک در همین سال نیز به ۱۶۲.۸۷۱ میلیارد دلار می‌رسد. خدمات زراعت بانک شامل خدمات مالی، کارت‌های اعتباری، بانکداری مصرف‌کننده، بانکداری شرکت‌ها، بانکداری سرمایه‌گذاری، بیمه، وام های متفاوت و بانکداری خصوصی است.

بهترین بانک ترکیه در سال ۲۰۱۹

در میان تمام بانک‌های فعال در ترکیه در سال ۲۰۱۹، زراعت بانک توانسته جایزه ارزشمندترین بانک را در میان بانک‌های ترکیه، ازآن خود کند. Ziraat Bank با ارائه خدمات مناسب و بیشتری میزان رضایت‌مندی در میان مردم، توانسته این جایزه را دریافت کند که از بانکی با سابقه بیش از ۱۵۰ سال، کمتر از این نیز نمی‌توان انتظار داشت.

خدمات زراعت بانک برای ایرانیان

تمامی بانک‌های ترکیه موظف به رعایت قوانین بانکداری ترکیه هستند و افتتاح حساب بانکی اتباع خارجی شامل شرایط و قوانینی است که توسط بانک مرکزی ترکیه اعلام شده است. طبق این قوانین، بانک‌های محدودی مجاز به افتتح حساب برای ایرانیان هستند و خوشبختانه یکی از این بانک‌ها، زراعت بانک است.

Ziraat Bank نیز کار را برای ایرانیان ساده کرده و مشکلی با پاسپورت ایرانی ندارد. ایرانیان مقیم ترکیه می‌توانند به سادگی و با استفاده از پاسپورت، کارت اقامت در ترکیه و شماره مالیاتی خود، در زراعت بانک اقدام به افتتاح حساب کنند.

مزایای داشتن حساب در زراعت بانک

شما می‌توانید حساب بانکی خود را در Ziraat Bank بر پایه دلار، یورو و یا لیر، افتتاح کنید. پس از یک هفته نیز برای شما کارت بانکی صادر می‌شود که ممکن است از نوع «ویزا کارت» یا «مستر کارت» باشد. فرقی ندارد نوع کارت صادر شده کدام یک از موارد گفته شده است؛ با کارت زراعت بانک خود، می‌توانید در داخل یا خارج از ترکیه و از سایت‌های معتبر، خرید کنید. همچنین شما قادر خواهید بود از طریق سوییفت، سرمایه‌های خارج از ترکیه خود را به حساب Ziraat Bank و داخل ترکیه منتقل نمایید که سقف انتقال آن، بستگی به نوع حساب شما، متغیر خواهد بود. با داشتن یک شماره موبایل ترکیه نیز شما می‌توانید تمام کارهای بانکی خود را از طریق اینترنت (در داخل یا خارج از ترکیه) انجام دهید و از تمام خدمات بانکی زراعت بانک، بهره‌مند شوید.

با تمام این تفاسیر، سیاست‌های کاری زراعت بانک چیست؟

Ziraat Bank با سیاست‌های کاری جدیدش، می‌خواهد تبدیل به محیطی امن برای سرمایه‌گذاری در منطقه بشود. این بانک می‌خواهد با استفاده از سرمایه‌های خارجی، بانکداری ترکیه را به سمتی سوق دهد که با بانکداری سوییس رقابت کند! در شرایط نابه‌سامان کنونی خاورمیانه، اعراب زیادی با آوردن سرمایه‌های خود به زراعت بانک، تا حدود زیادی به رسیدن این بانک به اهداف و سیاست‌های خود، کمک کرده‌اند. از همین رو می‌توانیم در پایان بگوییم که با توجه به سیاست‌ها و سرمایه‌گذاری‌هایی که در این بانک شده است، می‌توان به زراعت بانک و آینده آن، خوش‌بین بود.

Join the discussion ۱۸ Comments

 • حساب زراعت موبایلم در ایران کار نمی کنه چگونه کارش بندازم رفیگم برایش کار می کنه ولی برای من کار نمی کنه حال چکنم

  رفیق من دوماه قبل از من در ترکیه گرفته بودش و خود مسئول بانک انجام داده بودش من مسئولین بانک برایم انجامش ندادن

  حال به ارور ای پی کشور خارج از ترکیه خوردم چه کنم میشه تنظیمات تلفنیش را برایم به زبان اینگلیسیش را بم بگید تا من انجام دهم و رفع شود

  • حسن مقدم گفت:

   سلام
   با تلفن ۰۰۹۰۸۵۰۲۲۰۰۰۰۰ تماس بگیرید این شماره پشتیباتی بانک زراعت هست و بعد از اتمام صحبت گزینه ۹ رو بگیرید تا با اپراتور انگلیسی زبان وصل بشید
   پاسپورت شما در کنارتون باشه چون سوال های امنیتی از شما میشه از قبیل اسم پدر یا مادر محل تولد تاریخ تولد و بعد از تایید توسط کارشناس درخواست باز کردن اینترنت بانک و موبایل بانک خودتون خارج از ترکیه را خواستار بشید و بعد از تایید این خواسته از طرف شما این امکان برای شما میسر میشه

  • با سلام خدمت شما من مقیم کشور سوییس هستم با پاسپورت سوییسی،سوال من این است که آیا میتوانم حساب در بانک زراعت باز کنم ودوم اینکه نرخ بهره به دلار یا یورو در بانک زراعت چقدر میباشد ،سپاسگذارم از پاسخ شما

   • حسن مقدم گفت:

    سلام حسن

    بله شما میتونین با پاسپورت سویسس خود در بانک زراعت ترکیه حساب بانکی به ارزهای دلار آمریکا, یورو, پوند انگلیس, ین ژاپن, لیر ترکیه و دلار کانادا باز کنید و بابت سپرده گذاری غیر لیری خود به ارزهای خارجی معادل ۳% سالیانه سود بانکی بگیرید.

 • کامران قائدی گفت:

  حد اقل موجودی برای افتتاح حساب چقدر است و چه مدارکی لازم است

  • حسن مقدم گفت:

   سلام
   برای افتتاح حساب بانکی بدون اقامت ترکیه مبلغ ۱۰.۰۰۰ لیر ترکیه به عنوان سپرده بدون سود به مدت ۳ ماه در بانک مسدود میشه
   برای اینکه بدون سپرده کردن پول این کار رو انجام بدین با دفتر ما تماس بگیرید تا شما رو راهنمایی کنیم.
   مدارک لازم اصل پاسپورت و دریافت کد مالیاتی از ترکیه و حظور شما میباشد و کل فرایند ۱ روز به انجام میرسه

   • masoumeh jabbari گفت:

    سلام میشه لطفا برای افتتاح حساب بدون سپرده گذاری در ترکیه من رو راهنمایی کنید ؟شماره تماس هم بگذارید متشکرم

    • حسن مقدم گفت:

     سلام خانم جباری
     برای افتتاح حساب در ترکیه بدون سپرده گذاری شما با شماره ما در ایران ۰۲۱۲۶۲۰۸۵۷۱ تماس بگیرید تا اقدامات اولیه انجام بشه و بعد از توضیح پروسه کاری شما رو به دفتر استانبول ارجاع میدن بعد از تایید کردن تاریخ ورود را به ما اعلام میکنید .
     بین دوشنبه تا جمعه برای افتتاح حساب بانکی بدون اقامت و سپرده گذاری همراه همکاران ما در تیم ترکیش مگ شما به اداره مالیات و بعد از آن به بانک زراعت ترکیه میرید و در یک روز کاری کمتر از ۵ ساعت کار شما انجام میشه و به کارت بانکی و اپلیکیشن فعال در ترکیه و خارج ترکیه به شما تحویل داده خواهد شد.

  • دانیال گفت:

   با سلام و خسته نباشید.تا چه میزان میتونن از ایران یا کشورهای دیگه به حسابمون واریز کنن.یعنی تا چه سقفی میتونن به حسابمون پول واریز کنن و بانک مسدود نکنه مثلا ۱۰۰ هزار دلار امکانش هست یا نه

   • حسن مقدم گفت:

    سلام کامران

    مباحث واریز به حساب ایرانیان و دیگران از هر ملیتی در هر کشوری جدا گانه و طبق ضوابت بانک مرکزی اون کشور و تعهد های اون بانک و کشور به قرادادهای بین المللی و داخلی در راستای مبارزه با پولشویی میباشد.
    در رابطه با واریز و برداشت مبالغ در کشور ترکیه به ارز دلار در بانک زراعت بستگی به نوع حساب و سابقه مالی شما در کشور ترکیه دارد.
    شخص یا شرکت واریز کننده بسیار مهم هست که چه کسی با چه مزمونی به حساب شما پولی را به دلار واریز میکند ,اگر حساب شما شخصی باشد و شرکت واریز کننده باشد حساب شما در صورت تجاری نبودن در یک زمان معین که معمولا بعد از بازرسی مالی سالیانه در ماه مارچ میباشد ممکن است از طرف دارایی مسدود و بانک جهت شفافسازی با اداره دارای حساب شما را مسدود میکند.
    اگر شخص واریز کننده باشد در توضیحات واریز به حساب شما باید از کلمه پرداخت بدهی نقدی ذکر شود. و واریز کننده و سابقه آن به صورت شفاف برای بانک و اداره مبارزه با پولشویی دارد.
    و نحوه مصرف شما در این بازه مهمترین مورد برای بانک میباشد در صورت واریز به حساب های دیگران و حساب شما به حساب واسط تبدیل شود حساب شما مسدود میگردد.

 • محمد گفت:

  سلام
  من تا یکی دوماه قبل از کردیت کارت زراعت بانک برای پرداخت سایت های بین المللی استفاده می کردم اما چند وقتی هست که از من برای پروسه پرداخت، تاییدیه کد ارسالی به شماره موبایل رو می خواد که اون شماره رو دیگه من ندارم. آیا روال زراعت بانک عوض شده یا بصورت رندوم این کار انجام میشه؟ آیا راه حلی هست که این مورد رو بشه غیر فعال کرد؟ پیشاپیش متشکرم

  • حسن مقدم گفت:

   سلام محمد

   برای دریافت کد ۳D یا کدهای بانکی بانک زراعت جهت امنیت سیستم, بانک طبق دستورالعمل انجام میده و شماره شما در سامانه ثبت خواهد شد و بعد از ابطال خط یا عدم دسترسی شما به خط بانک نمیتونه این پروسه را با درخواست شما هم کنسل کنه
   و متاسفانه هیچ راه حلی در این مشکل نیست

 • mohammad amin گفت:

  سلام وقت بخیر
  من میخواستم خانه ای در ترکیه بخرم , و میخواستم مبلغ حدود ۷۰۰ هزار لیر رو به صورت روزانه ۵۰ هزار لیر به صراف بدهم تا در حساب من واریز کند.
  آیا این کار باعث مسدودسازی حساب من میگردد؟

  • حسن مقدم گفت:

   سلام محمد

   قبل از واریز به نکته های زیر توجه کنید :
   ۱-هماهنگی با بانک برای این کار که این مبلغ برای خرید خانه است و بهترین روش تماس با مدیر بانک و نماینده امور بانکی در خود بانک ( temsılıcı ) شما که در اپ بانکی شما درج شده
   ۲-واریز از یک حساب باشد و در توضیحات پرداخت بدهی نقدی ( nakıt borc Odeme ) نوشته شده باشه
   ۳-اگر صراف شما در همان شهر که حساب دارید باشد نقدا خودتون دریافت کنید بهتر است و به حساب بخوابونید
   ۴-برای انتقال پول به مبلغ ۷۰۰.۰۰۰ لیر قبل از تاپو ( سند زدن ملک ) شماره حساب بانکی, نام و نام خانوادگی حساب صاحب سند را به مدیر بانک بدین تا پول را خود مدیر بانک با تاییدیه ایمیل شما جا به جا کند و در توضیحات موارد لازم را یادداشت کند قبل از این کار بهتر به بانک مراجعه کنید و کتبا نامه بزارید.

   • Karen گفت:

    سلام من میخوام یه حساب توی ترکیه باز کنم در زراعت بانک و میخوام در آن دلار بزارم آیا شرایط خاصی برای این کار است یا آیا برای باز کردن حساب حتما لازم است به صورت حضوری حساب را باز کنم؟ اینترنتی نمیشه؟ بعد، شما گفتید اگر از حسابم به حساب دیگه ای پول بریزم حساب مصدود میشه
    😐

    • حسن مقدم گفت:

     سلاک کارن

     برای افتتاح حساب بانکی در زراعت بانک ترکیه بدون اقامت لازم به حضور شما در استانبول و گرفتن کد مالیاتی از اداره ورگه و رفتن به شعبه بانک با نماینده ما میباشد تا به عنوان یک خارجی در بانک زراعت ترکیه بتوانید حساب باز کنید.
     افتتاح حساب بانکی به صورت اینترنتی در ترکیه متداول نیست.
     اگر با باز کردن حساب بانکی بدون اقامت یا با داشتن اقامت توریستی به عنوان شخص حقیقی حساب بانکی باز کنید و استفاده تجاری کنید, و این امر به بانک اثبات بشود از سمت بانک مرکزی دستور بستن حساب به شعیه ارسال و حق استفاده از تمامی امکانات بانکی در زراعت بانک از شما سلب میشود.

Leave a Reply