یکی از راه‌هایی که افراد برای مهاجرت به کشورهای خارجی استفاده می‌کنند، استفاده از راه‌های مهاجرت غیرقانونی است. این روش به ظاهر ساده، طرفدار زیادی برای مهاجرت به کشور ترکیه و سپس به کشورهای دیگر دارد. تنها مزیت این روش، طی نکردن روال و فرآیندهای اداری برای ورود و اخذ اقامت قانونی به کشور ترکیه است.

اما در مقابل، مشکلات و مسائلی بسیار وحشتناک دارد که معمولا بسیاری از افراد قبل از مواجه شدن با آن‌ها، حتی تصور چنین مشکلاتی را نمی‌توانند بکنند. در حال حاضر که کشور ترکیه نیز قوانین بسیار جدی و سختی را برای منع ورود غیرقانونی افراد خارجی وضع کرده است و در صورت مشاهده هرگونه رفتار غیرقانونی، به شدت با افراد خاطی برخورد می‌کند. راهی که مهاجران غیرقانونی برای رسیدن به کشور ترکیه طی می‌کنند، دارای پستی و بلندی‌ها و خطرات بسیاری است.

داستان بدین گونه است که اگر افراد شانس آورده و با زحمت بسیار به ترکیه برسند، قاچاقچیان به آن‌ها در انبارهای زیر زمینی، آپارتمان‌های متروکه و مخروبه‌ها سکونت می‌دهند. به دلیل بهداشتی نبودن و آلودگی‌های بسیاری که در محل زندگی مهاجران، شرایط زندگی برایشان بسیار نا به‌ سامان بوده و اغلب اوقات مجبور هستند تا سه سال این شرایط زندگی را برای رسیدن به کشورهایی مانند یونان، ایتالیا یا سایر کشورهای اروپایی، تحمل کنند.

اما چه شرایط کاری برای چنین مهاجرانی حاکم است؟ از آن جایی که این افراد به صورت قاچاق وارد کشور ترکیه شده‌اند، حتی در صورت داشتن مهارت و مدارک تحصیلی و کاری مناسب، نمی‌توانند در رشته و تخصص خود مشغول به کار شوند. این افراد معمولا به عنوان کارگر ساده در شرکت‌های صنعتی یا توریستی مشغول به کار می‌شوند. به دلیل اینکه این افراد به صورت غیرقانونی وارد کشور ترکیه شده‌اند و هویتی در این کشور ندارند، حقوق و مزایایی که برای آن‌ها در این شرکت‌ها تعلق می‌گیرد، بسیار کم است.

اکثر مهاجران مقصدشان کشورهای اروپایی، به خصوص یونان است. برای همین معمولا مهاجرت از راه دریا را انتخاب می‌کنند. در مهاجرت غیرقانونی یا بهتر است بگوییم قاچاق، ممکن است کشتی مهاجران غیرقانونی دچار مشکلات فنی شود یا توسط پلیس گارد ساحلی رویت شده و مهاجران دستگیر شوند. در این صورت پلیس آن‌ها را زندانی کرده و الزاما به کشور مبدا خود بازمی‌گرداند. علاوه بر این برخوردها، از مهاجران غیرقانونی جریمه نقدی نیز دریافت می‌شود که این مبلغ باید به دولت کشور ترکیه به دلیل این اقدام غیرقانونی پرداخت شود.

حال ممکن است بعضی از افراد دارای ویزای کشور ترکیه باشند و برای پناهندگی به این کشور اقدام کنند. در این مورد نیز لازم به ذکر است که فرد باید قبل از اتمام اعتبار ویزای خود نسبت به پناهندگی اقدام کند. در غیر این صورت اگر اعتبار ویزا به اتمام رسیده و اقدامی برای تمدید آن صورت نگرفته باشد، اقامت آن فرد حتی به شکل یک پناهنده نیز غیرقانونی بوده و دولت ترکیه شدیدا با آن فرد برخورد خواهد کرد. رفتن به زندان و پرداخت جریمه نقدی، تنها گوشه‌ای از عواقب این کار است.

مهاجرانی که قصد عزیمت به کشور ترکیه را دارند، پس از ورود به کشور ترکیه وظایفی دارند که باید انجام دهند تا امور بین‌المللی از آن‌ها حمایت کند. اگر از انجام این وظایف سر باز زنند، عواقب نه چندان جالبی در انتظار آن‌ها است. برای مثال، مهاجران پس از ورود به کشور ترکیه، مطابق قانون، بایستی به دفتر مهاجرت در ترکیه مراجعه کرده و اعلام حضور و تعهد به تبعیت از قوانین کشور، کنند.

در صورتی که سه بار متوالی مهاجران این عمل را تکرار نکنند، سازمان امور بین‌المللی از آن‌ها حمایت نخواهد کرد. در این شرایط، افراد مقیم به صورت غیرقانونی، براساس قانون، یک عامل تهدید برای کشور ترکیه به شمار می‌آیند و سازمان امور بین‌المللی در صورت دستگیر کردن این افراد، آن‌ها را به بازداشتگاهی به نام «بازداشتگاه عزل» خواهد فرستاد.

همانطور که اشاره شد، مسیر زمینی ایران به ترکیه، بسیار خطرناک و دشوار است. این مسیر از کوه‌های سرسخت آرارات می‌گذرد و متاسفانه سالانه 300 تن از هموطنانمان در مسیر عبور از این کوه‌ها جان خود را از دست می‌دهند. علاوه بر این، اعتماد کردن به افراد قاچاقچی نیز ریسک بسیار بزرگی است. چرا که مهاجران بدون اینکه این افراد را بشناسند، کل جان و مال خود را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند و تضمینی وجود ندارد که قاچاقچیان آن‌ها را به مقصد مورد نظرشان برسانند یا نه.

در نظر داشته باشید که هر چه قدر میزان درخواست برای مهاجرت غیرقانونی بیشتر می‌شود، قاچاقچیان نیز حرفه‌ای‌تر می‌شوند و به تبع قوانین وضع شده برای منع کردن چنین مهاجرت‌هایی نیز سخت‌تر شده و دولت ترکیه با حساسیت بیش‌تری در مقابل این اعمال ایستادگی می‌کند. کار غیرقانونی همیشه سخت و مشکل بوده است و خساراتی که اینگونه کارها به زندگی یک فرد وارد می‌کند، ممکن است تا پایان زندگی‌اش جبران نشود.

علت اینکه افراد معمولا سراغ مهاجرت غیرقانونی می‌روند، هزینه کمتر آن نسبت به راه قانونی است. اما سوال این است که پرداخت هزینه کمتر به قیمت جان و امنیت خود؟ حال در این میان افرادی وجود دارند که با خانواده خود مجبور به گذر از این مشکلات و مصیبت‌ها هستند. هر گونه اتفاق و صدمه‌‌ای که به فرزند یا همسر این فرد وارد شود، صدمات روحی بسیار زیادی برای این شخص خواهد داشت و ممکن است اتفاقی در این مسیر برای آن‌ها بیفتد که تمامی برنامه‌‌هایشان را برای زندگی جدید و به ظاهر بهترشان، خراب کند.

بیشتر بخوانید: چرا و چطور پاسپورت ترکیه را خریداری کنیم؟

همچنین این باور را از ذهن خود پاک کنید که هزینه مهاجرت غیرقانونی کمتر از مهاجرت قانونی است. به این دلیل که در مهاجرت غیرقانونی اولا شما هزینه‌های جانبی بسیار زیادی خواهید داشت و ثانیا اینکه در این روش مهاجرت، هزینه‌ها به هیچ وجه قابل پیش‌بینی نیستند.

پس توصیه‌ای که می‌شود، این است که برای مهاجرت به هر کشوری، همیشه راه‌های قانونی را انتخاب کنید. این راه دردسرهایی مانند زندان رفتن، از دست دادن مال، زندگی در شرایط نامساعد و غیره را نخواهد داشت. در مقابل، روند مهاجرت شما به ترکیه، در زمان کمتر، آسایش و رفاه بیشتر و با تضمین امنیت جانی و مالی شما صورت خواهد گرفت. علاوه بر این، در صورت مهاجرت قانونی، دارای هویت خواهید بود و می‌توانید در زمینه تخصص خود مشغول به کار شوید.

Leave a Reply