خرید ملک در ترکیه یکی از شاخه‌های سرمایه‌گذاری در این کشور به شمار می‌رود و اغلب افراد این روش را برای سرمایه گذاری در ترکیه انتخاب کرده‌اند. در حقیقت شما با خرید ملک در این کشور می‌توانید از سویی با 250 هزار دلار، سرمایه‌گذاری کرده باشید و با توجه به افزایش قیمت املاک، آن را پس از مدتی باقیمتی بالاتر بفروشید. از سویی دیگر نیز پاسپورت این کشور را دریافت خواهید کرد و همزمان، محلی ههم برای اقامت در ترکیه داشته باشید یا حتی با اجاره دادن ملکتان به طریقی دیگر از این سرمایه‌گذاری بهره‌برداری کنید. سرمایه‌گذاری با خرید ملک در ترکیه به نوعی زدن چند نشان با یک تیر خواهد بود. برای آشنایی بیشتر با شرایط این سرمایه‌گذاری برای اخذ پاسپورت ترکیه آشنا شوید.

ارزش اصلی ملک

همان‌طور که پیش از این گفتیم یکی از روش‌های اخذ پاسپورت ترکیه خرید خانه‌ای به ارزش 250 هزار دلار است. اما مسئله‌ای که باید در این میان فراموش نکنید این است که ملک شما درست به همین میزان ارزش داشته باشد. در حقیقت حتی اگر شما مبلغی بسیار بیشتر از 250 هزار دلار بابت آن ملک پرداخته باشید، تا زمانی که کارشناس در گزارش خود ارزش اصلی ملک را بالاتر از 250 هزار دلار قیمت نگذارد، این ملک واجد شرایط دریافت پاسپورت نخواهد بود. حتماً دقت کنید که طعمه گران‌فروشی نشوید و حتماً با کارشناس‌های مربوطه پیش از خرید ملک در خصوص ارزش آن مشورت کنید. چون در غیر این صورت هم پولتان را از دست خواهید داد و ضرر کرده‌اید و هم به مقصود نرسیده‌اید و دستتان از پاسپورت و اقامت دائم خالی خواهد ماند.

بیشتر بخوانید: چگونگی گرفتن پاسپورت ترکیه با خرید ملک در ترکیه

فروشنده ترک

به خاطر داشته باشید که شما به هیچ عنوان نمی‌توانید ملک را از یک فروشنده غیر ترک خریداری کنید. اگر ملکی را از فروشنده‌ای خارجی خریده باشید، حتی اگر چندین برابر 250 هزار دلار ارزش داشته باشد، شما واجد شرایط اخذ پاسپورت ترکیه نخواهد بود. ضمن شرایط دریافت پاسپورت با خرید ملک آمده است که حتما شخص فروشنده و یا شرکت فروشنده، ترک باشند.

خرید از فامیل درجه‌یک‌تان ممنوع!

جالب است بدانید که شما نمی‌توانید با ملکی که از فامیل درجه‌یک خریداری کرده‌اید پاسپورت بگیرید. حتی اگر این ملک بیشتر از 250 هزار دلار ارزش داشته باشد و فامیلتان هم اصالتا ترک باشد. این مسئله واجد شرایط دریافت پاسپورت است. شما حتما باید ملک موردنظر را از یک غریبه ترک خریداری کنید. به این ترتیب دولت ترکیه مطمئن خواهد شد که خرید واقعی انجام گرفته و احتمالی برای کلاه‌برداری و خریداری‌های تقلبی وجود نداشته است.

تطابق نام خریدار با واریزکننده مبلغ خرید

مبلغ خرید ملک باید از حساب شخص خریدار برداشت شود. درواقع به هیچ عنوان ممکن نیست که با مبلغی که به نامی دیگر پرداخت‌شده برای فردی دیگر پاسپورت گرفت؛ حتی اگر تاپو به نام شخص دوم باشد. حتی اگر این حساب، حساب یک فامیل درجه یک باشد و یا هنوز در ترکیه حسابی باز نکرده‌اید و زحمت انتقال وجه را به یکی از آشنایان سپرده‌اید. به خاطر داشته باشید که مبلغ خرید ملک باید از حساب خود شما برداشته شود و شما مالک این انتقال باشید. این هم یکی دیگر از محدودیت‌هایی است که دولت برای جلوگیری از کلاه‌برداری و خرید تقلبی گذاشته است.

خرید اقساطی یا پیش‌خرید

فراموش نکنید خانه‌هایی که به‌صورت قسطی به فروش می‌رسد و یا آن‌ها را پیش‌خرید می‌کنید، واجد شرایط دریافت پاسپورت نیستند. شما باید پول را یک جا به‌حساب فروشنده منتقل کنید در غیر این صورت نمی‌توانید با خرید ملک صاحب پاسپورت شوید.

مراقب قوانین جدید باشید

در زمینه قانونی به‌روز باشید. ممکن است قوانین خرید ملک و دریافت پاسپورت به کمک آن‌ها مدام تغییر کنند و شما هرگز نباید از قافله عقب بمانید. قانون جدید خرید ملک و دریافت پاسپورت در سال 2018 تدوین شده است و افرادی که پیش از این ملک خود را خریداری کرده‌اند، تنها در صورتی می‌توانند درخواست مالکیت را ثبت کرده و حق شهروندی بگیرند که ارزش ملکشان به این اندازه باشد و اقساط خرید منزلشان تا بعد از 19 سپتامبر 2018 ادامه داشته باشد. در این شرایط وزارت محیط زیست و شهرسازی ترکیه ملک را ارزیابی خواهد کرد و نتیجه را اعلام می‌کند. فراموش نکنید که حتماً تمامی این مبلغ باید از طریق درگاه بانکی انتقال پیدا کرده باشد و قابل پیگیری باشد.

بیماری‌های خاص

اگر شما دارای بیماری‌های واگیردار خونی و مقاربتی باشید، تحت هیچ شرایطی حتی کلان‌ترین سرمایه‌گذاری‌ها، نخواهید توانست اقامت ترکیه را به‌دست آورید. در حقیقت گواهی سلامت از سوی پزشک معتمد یکی از مدارکی ست که باید برای دریافت پاسپورت به اداره مهاجرت ارائه دهید و بدون آن این شانس به شما تعلق نخواهد گرفت.

سوء پیشینه

دیگر مسئله‌ای که شما را فاقد صلاحیت لازمه برای دریافت پاسپورت می‌کند، داشتن سوء پیشینه است. داشتن سابقه قضایی مانند بیماری شما را فاقد شرایط دریافت پاسپورت این کشور می‌کند. گواهی عدم سوء پیشینه نیز جزو مدارکی است که باید برای دریافت پاسپورت به اداره مهاجرت ارائه بدهید و بدون داشتن آن شما قادر به ثبت‌نام پاسپورت ترکیه نخواهید بود. حتی اگر مبلغی چندین برابر میزان درخواست شده، در این کشور سرمایه‌گذاری کرده باشید.

دلایل امنیتی

اگر شخصی برای امنیت ملی کشور ترکیه خطرناک باشد، این کشور حتی بدون داشتن سوء پیشینه یا بیماری خاص می‌تواند از دادن پاسپورت و اقامت به او جلوگیری کند. مسلماً این مسئله تنها در شرایط خاص اتفاق می‌افتد.

Leave a Reply