کشور ترکیه در سال‌های اخیر رشد اقتصادی بسیار چشمگیری داشته که بخاطر همین، موضوع توانسته است سرمایه‌گذاران و مسافرین بسیاری را از سراسر جهان جذب خود کند. علاوه بر مسائل اقتصادی، عواملی مانند وجود تفریحات مختلف، مناطق گردشگری و موقعیت جغرافیایی خاص کشور ترکیه در جذب مردم تاثیری بسیاری داشته‌اند. در این بین معمولا هستند افرادی که می‌خواهند از طریق ثبت شرکت در ترکیه در این کشور سرمایه‌گذاری کنند، یا قصد مهاجرت به این کشور را دارند. حتی هستند برخی که در کشور مادری خود در کسب و کار خود موفق نبوده و می‌خواهند از پتانسیل‌ها و موقعیت‌های کشور ترکیه استفاده کنند.

همانند تمامی کشورهای دیگر، ایجاد کسب و کار در کشور ترکیه دارای قوانین به خصوص خود است که بایستی تمامی این قوانین به هنگام اقدام برای ایجاد کسب و کار در نظر گرفته شده و رعایت شوند. قوانین مربوط به اشتغال افراد خارجی بدین گونه است که فرد خارجی حتی برای اشتغال‌هایی مانند رستوران‌داری و فروشندگی، نیاز به ثبت یک شرکت در ترکیه دارند.

ثبت شرکت در این کشور نه تنها برای اشتغال افراد خارجی تاثیر بسیار مثبتی دارد، بلکه آنان را از یک سری امکانات و خدمات شهروندی بهره‌مند می‌سازد. ثبت شرکت در ترکیه مزایا و معایب خود را دارد که در ادامه به بررسی این اشکالات و مزایا می‌پردازیم.

ثبت شرکت در ترکیه چه مزایایی دارد؟

زمینه شغلی در کشور ترکیه برای آنان که می‌خواهند به اشتغال در این کشور بپردازند، بسیار فراهم است. همین موضوع باعث می‌شود که شما برای کسب درآمد ملزم به انجام کارهای خاصی نباشید و تنها با ثبت یک شرکت به انجام کارهای ساده‌تری مانند اداره سوپرمارکت بپردازید و درآمد خوبی را از این راه کسب کنید.

با ثبت شرکت در این کشور، برای شما اقامت موقت یک ساله ترکیه صادر می‌شود و در صورتی که بتوانید این شرکت را به مدت پنج سال به صورت مستمر فعال نگه دارید، می‌توانید اقامت دائم کشور ترکیه را اخذ کنید. در این شرایط، اعضای دیگر خانواده شما نیز می‌توانند از این فرصت استفاده کرده و از حقوق شهروندی کشور ترکیه برخوردار باشند. بدین صورت که فرزندان شما قادر خواهند بود که از مدارس این کشور استفاده کرده و با هزینه‌های کم‌تری به کلاس‌های مختلف بروند.

بعد از اینکه اقامت خود را از طریق ثبت شرکت دریافت کردید، بدون اینکه ویزا داشته باشید، با در دست داشتن گذرنامه، می‌توانید به کشورهای گوناگون در اقصی نقاط جهان با اهداف مختلف تفریحی، تجاری و سرمایه‌گذاری، سفر کنید.

بیشتر بخوانید: پاسپورت ترکیه چقدر ارزش دارد و با آن به کدام کشورها می‌توان سفر کرد؟

ثبت شرکت در این کشور کار پر دردسری نیست و این کار در آن نسبت کشورهای دیگر با هزینه کم‌تری انجام می‌گیرد. کافی است با طی چند مرحله قانونی، شرکت خود را در کشور ترکیه به ثبت برسانید.

بعد از ثبت شرکت در این کشور، این امکان را دارید که صاحب یک حساب بانکی بوده و «Debit Card» دریافت کنید. همچنین در صورت اخذ حق شهروندی، به شما «Credit Card» نیز تعلق می‌گیرد که به دنبال آن می‌توانید امکان انتقال و دریافت پول در همه نقاط دنیا داشته باشید.

در خصوص ثبت خود شرکت نیز نکات مهمی وجود دارد که بایستی به هنگام طی فرآیند مشخص آن، آن‌ها را در نظر داشته باشید:

  • بسیاری از شهروندان ترکیه که به فکر اشتغال‌زایی از طریق شرکت هستند، به دنبال همکاری با بنیان‌گذاران شرکت‌های خارجی و خرید سهام از این شرکت‌ها هستند. این امر به این علت است که افراد خارجی پس از ثبت شرکت در کشور ترکیه و فعالیت در راستای تولیدی، دولت تسهیلات ویژه‌ای را در اختیار آن‌ها می‌گذارد. در صورتی که خود شهروندان کشور ترکیه با بنیان‌گذاری شرکت و راه انداختن تولیدی، از این تسهیلات برخوردار نمی‌شوند.
  • با ثبت شرکت در این کشور می‌توانید روال خرید ملک، اتوموبیل، خانه و دیگر ابزارآلات را به آسانی طی کنید و حتی آن‌ها را با شرایط قسطی خریداری کنید.
  • برای ثبت شرکت در کشور ترکیه نیازی نیست که اقامت این کشور را داشته باشید و این کار بدون داشتن اقامت نیز انجام می‌گیرد.
  • هنگام ثبت شرکت از شما یک آدرس تحت عنوان دفتر تجار درخواست می‌شود ولی برای این کار حتما نیاز نیست که شما یک دفتر تجاری داشته باشید. در این مرحله شما می‌توانید آدرس منزلی را که در آن سکونت دارید، تحت عنوان «Home Office» به اداره ثبت ترکیه ارائه دهید.
  • برای طی پروسه ثبت شرکت در کشور ترکیه و نهایی شدن آن، حدود یک هفته الی ده روز زمان لازم است.

اما مشکلات ثبت شرکت در ترکیه چیست؟

همانطور که اشاره کردیم، ثبت شرکت در کشور ترکیه، اشکالات به خصوص خود را نیز دارد. یکی از این مشکلات، قانونی است که به تازگی توسط دولت ترکیه در مورد ثبت شرکت تصویب شده است. مطابق این قانون، شما به هنگام ثبت شرکت خود، بایستی یک چهارم از سرمایه تاسیس آن شرکت را در یکی از بانک‌های ترکیه به حساب دولت واریز کنید.

در حال حاضر این قضیه برایتان مشکلی ایجاد نخواهد کرد و در صورتی که زمانی بخواهید به دلیل وقوع اختلالات، این مبلغ را از بانک بردارید، مانعی برای این کار وجود نخواهد داشت. اما اگر اعتبارات برنامه تجاری شما تکمیل و یا تایید نشود و شما از مسیر قانونی خارج شوید، هنگام بازگرداندن آن مبلغ به حساب خود به مشکل برخورد خواهید کرد.

از طرفی با توجه به متغیر و غیرقابل پیش‌بینی بودن قوانین دولت ترکیه، معلوم نیست که در آینده چه تصمیمی برای قوانین مربوط به ثبت شرکت گرفته شود و با تصویب قوانین شما به پول خود به آسانی دست پیدا کنید یا نه.

در چنین شرایطی شما مجبور به مراجعه به یک وکیل و تشکیل پرونده حقوقی برای بازگرداندن پول خود خواهید بود که برای این کار بایستی مبلغی بین ۸ الی ۱۰ هزار دلار صرفا برای پرداخت حق‌الزحمه وکیل متحمل شوید.

با اینکه ثبت شرکت در این کشور مزایای بسیاری برای شما خواهد داشت، اما هر گونه سهل‌ انگاری در این مسیر، مشکلات بسیاری را برایتان در پی خواهد داشت. پس توصیه ما این است که با در نظر گرفتن تمامی جوانب و آگاهی بسیار در مورد هزینه‌ها و کارهایی که باید انجام دهید، در این مسیر پیش بروید تا بهترین نتیجه را به دست آورید. برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره، با کارشناسان ما در ترکیش‌مگ تماس حاصل فرمایید.

Leave a Reply