استانبول یکی از جذاب‌ترین شهرهای ترکیه برای اقامت است. عمده هزینه‌های اقامت یک ساله در استانبول شامل هزینه اجاره مسکن، هزینه‌های حمل و نقل عمومی و هزینه خورد و خوراک است. اگر هزینه ماهانه زندگی در استانبول را به صورت میانگین رقمی در حدود 2500 تا 3000 لیر در نظر بگیریم عمده این هزینه صرف مخارج مربوط به مسکن، هزینه‌های حمل و نقل و هزینه خورد و خوراک می‌شود.

هزینه‌های زندگی در استانبول، تنها کمی با تهران تفاوت دارد و رقمی مشابه است. بیشترین هزینه‌ای که در هنگام زندگی در ترکیه صرف می‌شود، پرداخت هزینه اجاره مسکن است. این هزینه بسته به محله‌ای که برای اقامت انتخاب می‌کنید، می‌تواند متفاوت باشد و از رقمی در حدود 600 لیر تا 5000 لیر متفاوت خواهد بود.

هزینه‌های حمل و نقل عمومی در استانبول به دلیل تنوع وسایل نقلیه عمومی قابل صرفه‌جویی است. اگر توان مالی کافی برای پرداخت باقی هزینه‌ها را دارید می‌توانید به خرید خوردو فکر کنید اما باید توجه داشت هزینه قطعات مصرفی و لوازم یدکی خودرو در ترکیه بسیار گران است. از آن جا که عمده بازار اقتصادی ترکیه پیرامون صنعت گردشگری، زراعت و پوشاک می‌چرخد، هزینه‌ سوخت و لوازم یدکی خودرو که باید از کشورهای دیگر وارد شود، مبلغی گزاف خواهد بود.

هزینه خورد و خوراک در استانبول برای تامین مواد غذایی خام، رقمی معادل قیمت مواد خوراکی در تهران است. در بعضی موارد نظیر تهیه آب آشامیدنی این رقم کمی گران‌تر خواهد بود اما با در نظر گرفتن میانگین هزینه‌های خورد و خوراک برای یک زندگی معمولی، این رقم از 700 تا 1000 لیر در ماه برای یک خانواده دو نفره تجاوز نخواهد کرد.

علاوه بر این هزینه‌ها که بخش مهم هزینه اقامت سالانه در استانبول را شامل می‌شوند، هزینه‌های دیگری نیز برای زندگی در استانبول پرداخت می‌شود که در زیر درباره آن‌ها توضیح داده‌ایم:

هزینه تفریح در ترکیه

برای خرج کردن پول در ترکیه هیچ محدودیتی وجود ندارد. اگر به دنبال تفریح کردن باشید می‌توانید تمام حقوق و پس‌انداز ماهیانه خود را صرف تفریح کنید. یکی از مزیت‌های زندگی در شهرهای توریستی همین است و دامنه تفریحات به قدری گسترده است که زمان زیادی لازم دارید تا تمام این تفریحات را تجربه کنید.

بسته به نوع زندگی افراد و تمایل آن‌ها برای گذراندن اوقات فراغت، می‌توان مبلغی را برای تفریح در استانبول در نظر گرفت. جاذبه‌های گردشگری بسیاری در این شهر وجود دارد که می‌توان از آن‌ها بازدید کرد. ساحل‌های تفریحی، کلاب‌ها، کنسرت‌ها و بسیاری تفریحات شبانه که محدودیتی نمی‌توان برای آن‌ها در نظر گرفت، از جمله این تفریحات هستند. در زیر به قیمت بعضی تفریحاتی که در استانبول می‌توان تجربه کرد اشاره کرده‌ایم:

  • صرف یک وعده غذا در رستوران به طور متوسط در حدود 100 لیر است.
  • بلیط سینما برای هر نفر در حدود 40 لیر است.
  • بلیط کنسرت‌های مختلف بسته به زمان کنسرت و صندلی از 150 لیر شروع می‌شود.
  • هزینه ورود به کلاب‌های مختلف از 30 لیر متغیر است.
  • هزینه خرید نوشیدنی‌ها از 15 لیر به بالا است.

هزینه‌های درمانی و پزشکی در استانبول

هزینه‌های درمانی در بیشتر کشورها برای مهاجران گران است. شرایط بیمه درمانی خصوصی برای خارجی‌های ساکن ترکیه نیز مانند باقی کشورها کمی گران است. تمامی افرادی که قصد اقامت در استانبول یا سایر شهرهای ترکیه را دارند باید نسبت به دریافت بیمه درمانی اقدام کنند. هزینه‌های درمانی حتی یک برای یک ویزیت ساده بسیار بالا است.

تمامی مهاجران برای دریافت اقامت ترکیه نیاز دارند تا هزینه بیمه را پرداخت کنند. این امر بخشی از شرایط دریافت اقامت ترکیه است و شامل حال تمامی متقاضیان اقامت ترکیه می‌شود. هزینه بیمه دولتی در ترکیه برای افراد واجد شرایط رقمی در حدود 1000 لیر در سال است. کسانی که این رقم را برای بیمه درمانی پرداخت می‌کنند، می‌توانند به صورت رایگان از تمامی امکانات درمانی که در بیمارستان‌های دولتی ترکیه ارائه می‌شود استفاده کنند.

در غیر این صورت هزینه ویزیت ساده یک دکتر به صورت خصوصی برای مدت زمان 15 دقیقه رقمی در حدود 180 لیر برآورد می‌شود. این هزینه برای دیدن پزشک متخصص کمی بیشتر خواهد بود. هزینه دارو نیز در ترکیه رقمی بالا است و به عنوان مثال برای خرید داروی سرماخوردگی که می‌توان در مدت زمان 6 روز مصرف کرد رقمی در حدود 15 لیر پرداخت می‌شود. این رقم برای داروهای تخصصی مانند آنتی‌بیوتیک و موارد دیگر، بسیار گران‌تر است.

هزینه پوشاک در استانبول

استانبول زادگاه بسیاری از برند‌های پوشاک است. بسیاری از مردم برای کاهش هزینه‌های خود در زمان‌ حراج‌های سالانه به استانبول سفر می‌کنند تا پوشاک خود را تهیه کنند. یکی از صنایعی که ترکیه به آن اشتغال دارد و از کسب و کارهای مهم در ترکیه محسوب می‌‌شود صنعت پوشاک است. به همین دلیل اگر بتوانید در زمان درست و از فروشگاه مناسب خرید کنید، هزینه‌ای که برای پوشاک سالانه می‌پردازید رقمی ناچیز خواهد بود اما به هر حال باید این هزینه را جزوی از هزینه اقامت سالانه در استانبول حساب کنید.

هزینه‌های جاری زندگی در استانبول

تجربه زندگی در ایران قابل قیاس با تجربه زندگی در هیچ کجای دنیا نخواهد بود. هزینه‌ای که در ایران برای انرژی پرداخت می‌کنیم به شدت ارزان و غیر قابل قیاس با زندگی در نقاط مختلف دنیا است. در ترکیه هزینه گاز، آب و برق رقمی بسیار گران‌تر از ایران خواهد بود.

هزینه‌های انرژی در استانبول بیشتر از تهران خواهد بود!

هزینه گاز مصرفی برای یک زندگی معمولی در فصل‌های گرم سال رقمی در حدود 50 لیر است اما این هزینه برای فصل‌های سرد سال تا 500 لیر در ماه می‌رسد. هزینه برق مصرفی یک خانواده دو نفره از 120 لیر در فصل‌های گرم تجاوز نخواهد کرد اما همین هزینه در فصل‌های سرد به 200 لیر می‌رسد! همان طور که گفته شد قیمت انرژی در ترکیه گران است، صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌تواند به کاهش هزینه‌ها کمک کند. هزینه آب مصرفی یک خانواده دو نفره اگر صرفه‌جویی کنید از 100 لیر تجاوز نخواهد کرد.

به این هزینه‌ها باید هزینه اینترنت را نیز اضافه کرد. هزینه اینترنت در استانبول به صورت میانگین برای هر ماه رقمی در حدود 60 تا 100 لیر بسته به سرعت اینترنت است. برای بسته‌هایی با سرعت و حجم بیشتر رقم‌های بالاتری پرداخت می‌شود.

خرید وسایل برقی و الکترونیک در استانبول

به طور کلی برای تامین وسایل مورد نیاز یک زندگی هزینه گزافی پرداخت نخواهید کرد. ممکن است هزینه خرید یک تلویزیون در ابتدا گران به نظر برسد اما با توجه به خدمات پس از فروشی که شرکت‌ها برای وسایل برقی و الکترونیک ارائه می‌کنند، این قیمت منصفانه به نظر می‌رسد. به عنوان مثال هزینه خرید بعضی از کالاهای الکتریکی در زیر مشاهده می‌شود:

  • قیمت خرید تلویزیون ال‌سی‌دی 40 اینچ به بالا از 1700 لیر شروع می‌شود.
  • قیمت مایکروویو برندهایی نظیر بوش و سامسونگ از 400 لیر به بالا است.
  • قیمت خرید اتو از برندهای معروف از 100 لیر خواهد بود.

قیمت کالاهای دیگر نیز به همین ترتیب می‌تواند تفاوت‌هایی داشته باشد. هزینه خرید گوشی، لپ‌تاپ و باقی وسایل برقی کمی گران‌تر از ایران است اما این هزینه‌ها را نمی‌توان در هزینه‌ اقامت سالانه در استانبول محاسبه کرد. رقمی که برای خرید وسایل زندگی پرداخت می‌کنید باید بخشی از هزینه‌هایی باشد که برای مهاجرت در نظر گرفته‌اید.

شرایط شغلی برای تامین هزینه اقامت یک ساله در استانبول

به طور کلی برای افراد متخصص که به زبان ترکی و انگلیسی مسلط هستند، پیدا کردن کار بسیار آسان است. در صورتی که مسافت میان محل کار و خانه طولانی نباشد و هزینه زیادی برای حمل و نقل پرداخت نشود، هزینه اقامت یک ساله در استانبول از رقمی در حدود ماهانه 5000 لیر تجاوز نخواهد کرد.

پیدا کردن کار در استانبول با توجه به مهارت‌ها و تخصصی که دارید در صورتی که به زبان ترکی مسلط نباشید، کار پیچیده‌ای خواهد بود اما اگر تا حدی زبان ترکی بدانید، به راحتی می‌توانید وارد بازار کار شوید. زبان ترکی پیچیده نیست و به مرور می‌توانید در یادگیری این زبان پیشرفت کنید. البته پس از یادگیری این زبان، می‌توانید هزینه‌های آموزش زبان را از هزینه اقامت یک ساله در استانبول کسر کنید.

سخن پایانی

هزینه اقامت سالانه در استانبول به شرطی که بتوانید هزینه‌های زندگی را مدیریت کنید، رقمی فراتر از 60 هزار لیر در سال نخواهد بود. درواقع در صورتی که تدابیر لازم برای مدیریت هزینه‌ها را یاد بگیرید، زندگی در استانبول می‌تواند حتی مرفه هم باشد. صرفه‌جویی در مصرف انرژی از مواردی است که باید هر مهاجری به خوبی یاد بگیرد و در برنامه زندگی خود قرار دهد. بیشترین هزینه‌ای که بعد از مسکن، حمل و نقل و خورد و خوراک پرداخت می‌کنید هزینه‌های جاری زندگی و مربوط به مصرف انرژی است.

برآورده کردن هزینه‌های جانبی دیگر چندان کار دشواری نیست، اگر هزینه بیمه درمانی خود را به صورت کامل پرداخت کنید می‌توانید از مزایای بیمه‌های درمانی استفاده کنید. اگر از کارت بلیط‌های حمل و نقل شهری استفاده کنید می‌توانید در هزینه‌های حمل و نقل صرفه‌جویی کنید. به طور کلی مدیریت کردن هزینه‌های زندگی در استانبول کار آسانی است اگر بدانید چه می‌خواهید و برای به دست آوردن آن راه صحیح را پیدا کنید.

Leave a Reply