خرید خودرو در ترکیه یکی از مسائلی است که ذهن بسیاری از مهاجران ایرانی به این کشور را درگیر خود کرده است. سوالاتی چون خرید خودرو در ترکیه چقدر ضروری است، خرید خودرو صفر به‌صرفه‌تر است یا خودرو کارکرده، هزینه‌های جانبی خرید خودرو به چه صورت است؛ همه آن سؤالاتی است که شما پیش از خرید خودرو باید از آن‌ها مطلع باشید. در زیر می‌توانید با انواع هزینه‌های جانبی خرید خودرو در ترکیه آشنا شوید. بد نیست بدانید که پرداخت برخی از این هزینه‌ها در صورتی است که شما بخواهید برای خودرو دسته دوم و یا کارکرده اقدام کنید.

هزینه‌های جانبی خرید خودرو در ترکیه

خرید خودرو چه در ترکیه و چه در هر کشور دیگری می‌تواند هزینه‌هایی داشته باشد که برای افرادی که به خودرو نیازی نداشته‌اند، پرداخت آن‌ها به‌صرفه نباشد. به‌طورکلی باید در ابتدای تصمیم برای خرید خودرو هزینه‌های جانبی آن را در نظر بگیرید و برای آن بودجه تعیین کنید.

در زیر چند هزینه جانبی که باید برای آن برنامه‌ریزی داشته باشید را برای شما مثال خواهیم زد:

هزینه بازدید فنی خودرو: زمانی که می‌خواهید یک خودرو دسته دوم بخرید هزینه‌ای که این میان چه از سوی شما و چه از سوی فروشنده پرداخت شود هزینه کارشناسی است. کارشناس انواع بازرسی‌های فنی لازمه ازجمله کنترل سلامت بدنه، موتور و … را انجام می‌دهد. اگر شما از گالری‌های مربوطه ماشین را خریداری می‌کنید اغلب آن‌ها هزینه کارشناسی را تقبل می‌کنند. در غیر این صورت باید میان شما و فروشنده توافق شود که چه کسی این هزینه را پرداخت می‌کند.

اگر حرف‌های کارشناس و فروشنده ذره‌ای هم مغایرت داشت بهتر است از خرید خودرو صرف‌نظر کنید. بهتر است کارشناسان را از شرکت‌های بزرگی که این خدمات را ارائه می‌دهند درخواست کنید. این هزینه چیزی در حدود 200 یا 300 لیر است.

إ شما باید در دفاتر اسناد رسمی یا نوتر سند را به نام خود منتقل کنید. دقت کنید که اگر به زبان ترکی تسلط ندارید حتماً باید یک مترجم به زبان فارسی در آنجا وجود داشته باشد و همه‌چیز را برایتان ترجمه کند. هزینه‌های قبلی ماشین، مثل مالیان یا جریمه‌ها بر عهده فروشنده است ولی هزینه دفترخانه، ترجمه پاسپورت و مترجم با خودتان است.

البته اگر توافق شود این هزینه‌ها را نیز می‌تواند فروشنده بپردازد. این هزینه چیزی در حدود 200 لیر است.

هزینه پلاک جدید: شما یک ماه پس از گرفتن سند ماشین و کارت آن، فرصت دارید تا پلاک ماشین را به نام خودتان بکنید. از طریق سایت www.trafik.gov.tr تقاضای ملاقات حضوری می‌کنید و سپس با پاسپورت و کد مالیاتی‌تان همراه با آدرس به اداره پلیس مرکزی نزدیک به خودتان مراجعه کنید و درخواست پلاک بدهید. پلاک شما Ma تا Mz خواهد بود که نشانگر خارجی‌های ترکیه است. هزینه صدور پلاک چیزی در حدود 50 لیر است و خریدار آن را پرداخت می‌کند.

بیمه‌نامه شخص ثالث: داشتن بیمه شخص ثالث برای خودرو در ترکیه اجباری است و شما نهایتاً 15 روز پس از خرید ماشین فرصت دارید تا آن را بیمه کنید. حتی داشتن ماشین بیمه نشده در پارکینگ هم در ترکیه ممنوع است پس به‌هیچ‌عنوان این مسئله را پشت گوش نیندازید. این بیمه با اعتبار یک‌ساله صادر می‌شود و چیزی در نزدیک هزار الی دو هزار لیر هزینه دارد.

بیمه بدنه خودرو: داشتن بیمه بدنه خودرو در ترکیه اجباری نیست و شما می‌توانید این هزینه را انجام ندهید. این بیمه به مدل و قیمت ماشین بستگی دارد و می‌تواند بین دو هزار لیر الی ده هزار لیر سالانه هزینه داشته باشد.

هزینه دریافت برگه معاینه فنی جدید: برگه معاینه فنی چیزی نیست که با تغییر مالک خودرو نیاز به تمدید داشته باشد. شما در صورتی باید این برگه را دریافت کنید که برگه معاینه فنی پیشین شما در حال باطل شدن باشد. برگه‌های معاینه فنی اغلب با مهلت دوساله صادر می‌شوند. هزینه این برگه چیزی در حدود 350 لیر است. 50 لیر آن معاینه اگزوز و 300 لیر معاینه بدنه و موتور را شامل می‌شود.

هنگام خرید خودرو در ترکیه باید به چه نکاتی دقت کنید؟

  • ترکیه و مخصوصاً شهر استانبول از حمل‌ونقل شهری و عمومی بسیار خوبی برخوردار است. از طرفی دیگر مالیات‌های مربوط به خودرو، هزینه سوخت، ترافیک، بیمه و… داشتن ماشین به عنوان سرمایه را در ترکیه تأیید نمی‌کند. خرید خودرو در ترکیه بیشتر برحسب نیاز است تا حفظ سرمایه. نتیجتاً دقت کنید که تا زمانی که نیازتان ایجاب نکرده اقدام به خرید خودرو نکنید.
  • به هیچ عنوان قیمت ماشین‌ها را با ایران مقایسه نکنید. شرایط خودرو در ترکیه به‌کلی متفاوت از ایران است!
  • در ترکیه برندهای بسیار زیادی برای خرید خودرو وجود دارد و شما حق انتخاب بسیار بالایی خواهید داشت. برای اینکه تنوع انتخاب دل‌زده‌تان نکند باید نخست یک سری گزینه‌ها را از پیش رو بردارید تا بتوانید از میان چند گزینه بهترین انتخاب را داشته باشید. در اینجا شما می‌توانید با صفر تا صد خرید خودرو در ترکیه آشنا شوید.
  • هنگام انتخاب از برندهای ترکیه‌ای ساده عبور نکنید. این برندها بسیار ارزان‌ترند و ازآنجایی‌که خودرو یکی از صادرات اصلی ترکیه به اروپاست کیفیت خوبی دارند.
  • میزان مصرف سوخت را یکی از مهم‌ترین معیارهای انتخاب خودرو قرار بدهید. بهترین خودروها خودروهای دیزلی دنده اتوماتیک هستند که اگرچه قیمت بیشتری دارند ولی در هنگام پرداخت مبلغ سوخت، متوجه می‌شوید که باوجود پرداخت بیشتر سود کرده‌اید.
  • ماشین‌های آلمانی در ترکیه محبوب‌ترین‌اند.
  • مالیات ماشین سالانه است و بر اساس حجم سیلندر برای هر ماشین تعیین می‌شود.
  • بیمه شخص ثالث برای خودرو اجباری است و مبلغ آن بر اساس مدل ماشین تعیین می‌شود.

 

Leave a Reply