در میان کشورهای همسایه، ترکیه یکی از پر رفت و آمدترین کشورها محسوب می‌شود. ظرفیت بالای این کشور برای پذیرش گردشگر و گردش اقتصاد آن بر اساس صنعت گردشگری باعث شده هزینه ویزای توریستی ترکیه پایین باشد و گرفتن ویزا از این کشور به مراتب آسان‌تر شود.

بر اساس قوانین کشور ترکیه، اتباع خارجی ساکن بسیاری از کشورها، برای ورود به ترکیه نیازی به ویزا ندارند و هزینه‌ای برای دریافت ویزای توریستی ترکیه پرداخت نمی‌کنند. ایران نیز یکی از این کشورها است و اتباع ایرانی برای ورود به کشور ترکیه برای مدت 90 روز، نیازی به دریافت ویزا ندارند. به جز ایران، شهروندان کشورهای دیگری مثل جمهوری آذربایجان، بلاروس، بلیز، بولیوی، اکوادور، گرجستان، کوزوو، قرقیزستان، اردن، لبنان، مغولستان، مراکش، قطر، روسیه، تاجیکستان، تابلند، تونس، ترکمنستان، اوکراین و ازبکستان نیز برای ورود به خاک ترکیه، نیازی به پرداخت هزینه و گرفتن ویزا، ندارند.

شرایط اتباع ایرانی برای ورود به خاک ترکیه

سفر به ترکیه برای اتباع ایرانی در صورتی که برای مدت 90 روز باشد نیازی به ویزا ندارد و ایرانیان هزینه‌ای برای ویزای توریستی ترکیه پرداخت نمی‌کنند. تنها موردی که برای خروج از کشور مهم است، داشتن گذرنامه با حداقل 6 ماه اعتبار است. هنگام سفر هوایی یا زمینی به ترکیه تنها مهر ورود و خروج به خاک این کشور در پاسپورت ایرانی‌ها ثبت می‌شود و چنانچه این سفر کمتر از 90 روز زمان ببرد ایرانیان نیازی به دریافت ویزا نخواهند داشت.

سفارت ترکیه در تهران در خیابان فردوسی واقع شده است و ساعات کاری مشخصی دارد اما ایرانیان تنها برای دریافت ویزای کاری و تحصیلی به این سفارت مراجعه می‌کنند. برای سفرهای توریستی بیش از 90 روز می‌توان به دفتر سفارت ترکیه در تهران مراجعه کرد و پیگیری‌های لازم برای گرفتن ویزا را انجام داد. گرفتن وقت سفارت ترکیه به صورت آنلاین امکان‌پذیر است و می‌توان با مراجعه به وب‌سایت این سفارت، برای تعیین وقت سفارت اقدام کرد.

محدودیت سفر به ترکیه برای کشورهای دیگر

توریست‌ها و گردشگرانی که ترکیه را به عنوان مقصد انتخاب می‌کنند، باید نسبت به پرداخت هزینه ویزای توریستی ترکیه اقدام کنند مگر این که جزو یکی از 78 کشور یا منطقه‌ای باشند که نیاز به دریافت ویزا برای ورود به خاک ترکیه ندارند.

شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا و شنگن نیز، نیازی به دریافت ویزا برای ورد به کشور ترکیه ندارند.

ترکیه دو نوع ویزای توریستی برای اتباع خارجی صادر می‌کند و درخواست ویزای توریستی به صورت آنلاین و از طریق وب‌سایت سفارت ترکیه امکان‌پذیر است.

آمار تعداد سفر ایرانیان به ترکیه

ترکیه به واسطه نزدیکی به ایران یکی از مقصدهای مهم گردشگری برای ایرانیان محسوب می‌شود. مطابق با آمار، در نیمه اول سال 2018، تعداد یک میلیون و 159 هزار ایرانی به ترکیه سفر کرده‌اند. در نیمه دوم سال این آمار کاهش داشته و از دلایل آن، افزایش نرخ ارز گزارش شده است. بر اساس گزارش اداره گردشگری و مهاجرت ترکیه، بیشترین سفر توریستی به این کشور مربوط به اتباع ایرانی است.

آمار بیشترین خرید و تبادلات مالی نیز توسط ایرانی‌ها در این کشور ثبت شده است و می‌توان گفت ایرانی‌ها رتبه سوم را میان گردشگران دیگر در ترکیه دارند. بر اساس این آمار در رتبه اول و دوم اتباع خارجی کشورهای روسیه و آلمان هستند که بیشترین سفر را به ترکیه داشته‌اند.

گردشگران روسی با تعداد بالای دو میلیون گردشگر و گردشگران آلمانی با تعداد یک میلیون و 547 گردشگر به عنوان اولین و دومین کشورها ثبت شده‌اند. سرانه هزینه هر گردشگر در ترکیه رقمی در حدود 700 دلار است اما آمار نشان می‌دهد ایرانیان در هر سفر خود به ترکیه در حدود 1000 دلار هزینه می‌کنند!

ویزای توریستی بلند مدت ترکیه

برای دریافت ویزای بلند مدت ترکیه در حال حاضر تنها چند راه وجود دارد. افرادی که نسبت به خرید ملک در ترکیه اقدام کنند، می‌توانند برای ویزای توریستی بلند مدت درخواست بدهند و بیش از 90 روز در ترکیه بمانند. این افراد باید پس از خرید ملک و ثبت اطلاعات مربوط به نقل و انتقال سند در ادارات مربوطه، مدارک مورد نیاز را به دفتر کونسولگری ترکیه ارائه کرده و برای دریافت ویزای بلندمدت، اقدام کنند.

خرید یا اجاره ملک در ترکیه، یکی از راه‌های دریافت ویزای توریستی بلندمدت است.

در حال حاضر کشور ترکیه برای افرادی که تمایل به سرمایه‌گذاری و خرید ملک در ترکیه دارند، شرایط ویژه‌ای در نظر گرفته است. این افراد می‌توانند شش ماه تا دو سال ویزای توریستی دریافت کنند و از شرایط ویژه اقامت موقت در ترکیه بهره‌مند شوند. برای تمدید این نوع ویزا نیز باید به کنسولگری مراجعه کنند و مدارک مورد نیاز برای تمدید ویزا را ارائه کنند.
این نکته را مد نظر داشته باشید که خرید ملک به تنهایی نمی‌تواند تضمینی برای دریافت ویزای موقت و بلند مدت ترکیه باشد. برای دریافت این نوع ویزا ترکیه شرایط خاصی را در نظر دارد که شهروندان خارجی باید شامل این شرایط باشند. قوانین مربوط به ویزای ترکیه در حال تغییر است و در طی دو سال گذشته، تغییراتی داشته است. پیش‌بینی می‌شود این تغییرات همچنان ادامه داشته باشد و شرایط دریافت ویزای توریستی بلند مدت برای ایرانیان آسان‌تر شود.

انواع ویزاهایی که ترکیه صادر می‌کند

ترکیه چند نوع ویزای گردشگری صادر می‌کند که بسته به پاسپورت افراد برای تبعه کشورهای مختلف فرق می‌کند. هزینه ویزای توریستی ترکیه نیز بر همین اساس تعیین می‌شود و برای دارندگان پاسپورت کشورهای مختلف می‌تواند متفاوت باشد.
ویزای سینگل به افراد اجازه می‌دهد تا به مدت 90 روز و فقط برای یک بار ورود به ترکیه وارد شوند. در طول این مدت این افراد حق انجام کار یا تحصیل را ندارند و در صورتی که فردی برخلاف این مقررات عمل کند، مقامات دولت ترکیه با وی برخورد قانونی خواهند کرد که عواقب این امر می‌تواند شامل اخراج و عدم ورود دوباره به خاک ترکیه شود.
ویزای توریستی مالتیپل برای حداکثر 5 سال از طرف دولت ترکیه برای افراد خاص و بر اساس درخواست ایشان صادر می‌شود. در طول این 5 سال فرد می‌تواند برای دوره‌های 90 روزه به ترکیه سفر داشته باشد. ورود مکرر به ترکیه برای افراد دارندگان این ویزا مجاز است و بر خلاف قوانین نخواهد بود.
هزینه ویزای توریستی ترکیه برای اتباع کشورهای مختلف متفاوت است و بسته به نوع گذرنامه‌هایشان تعیین می‌شود. افرادی که تنها به صورت ترانزیت به ترکیه سفر می‌کنند در صورتی که ظرف مدت 72 ساعت در فرودگاه‌های ترکیه اقامت داشته باشند نیازی به پرداخت هزینه ویزای توریستی ترکیه ندارند.

انواع ویزاهای دیگر ترکیه

ترکیه به غیر از ویزای توریستی به اتباع خارجی، اجازه تحصیل و کار نیز می‌دهد. به این صورت که افراد متقاضی با ارائه مدارک مورد نیاز به سفارت ترکیه می‌توانند شرایط خود را گزارش دهند و ویزای کاری یا تحصیلی دریافت کنند. افرادی که تمایل دارند برای ویزای تحصیلی ترکیه اقدام کنند باید قبل از هر اقدامی مدارک معتبر ارائه کنند که نشان می‌دهد در یکی از موسسات علمی و تحصیلی پذیرش گرفته‌اند.
ویزای تحصیلی ترکیه برای یک سال و به صورت سینگل صادر می‌شود و دانشجویانی که دارای چنین ویزایی هستند می‌توانند پس از 30 روز برای گرفتن اقامت اقدام کنند.


ویزای کاری ترکیه برای افرادی صادر می‌شود که یک قرارداد کاری با یک شرکت ترکیه‌ای امضا کرده باشند. این نامه باید از طرف شرکت یا موسسه تجاری که تمایل به همکاری با فرد را دارد صادر شود. به طور معمول سفارت ترکیه برای بررسی این نوع ویزا به 2 ماه زمان نیاز دارد. این نوع ویزا نیز مانند ویزای تحصیلی است و فرد متقاضی پس از ورود به ترکیه، باید پس از 30 روز برای دریافت اقامت به دفاتر پلیس محلی مراجعه کند و در بخش امور خارجی، فرم‌های مورد نظر را کامل کند.
انواع دیگر ویزاهایی که دولت ترکیه صادر می‌کند به قرار زیر است:

  • ویزای تحقیقات
  • ویزای خدمات
  • ویزای الکترونیکی (E ویزا)
  • ویزای فیلمبرداری

سخن پایانی

اتباع ایرانی می‌توانند به مدت 90 روز در ترکیه بمانند و نیازی به دریافت ویزا برای این دوره ندارند. دولت ترکیه برای ارائه این ویزا به ایرانیان هزینه‌ای دریافت نمی‌کند اما هزینه ویزای توریستی ترکیه برای اتباع خارجی بر اساس گذرنامه و تابعیت آن‌ها تعیین می‌شود.

علاوه بر این برای دریافت ویزای بلند مدت ترکیه تنها شرایطی که در حال حاضر وجود دارد خرید ملک است. ترکیه برای افرادی که نسبت به خرید ملک در ترکیه اقدام کنند شرایط ویژه‌ای در نظر گرفته و این افراد می‌توانند به مدت 6 ماه تا 2 سال از این شرایط استفاده کنند. بر این اساس افرادی که مالک خانه‌ای در خاک ترکیه باشند می‌توانند با ارائه مدارک مالکیت اقامت موقت کشور ترکیه را دریافت کنند.

علاوه بر ویزای توریستی ترکیه ویزاهای کاری، تحصیلی، پژوهشی و تحقیقاتی نیز صادر می‌کند که شرایط و هزینه دریافت این نوع ویزاها با شرایط و هزینه ویزای توریستی ترکیه تفاوت دارد.

در پایان، هزینه‌هایی که برای دریافت اقامت توریستی باید پرداخت کنید را می‌توانیم به این شکل بیان کنیم:

  • هزینه اداره پست برای کارهای مربوطه: 72 لیر
  • هزینه اداره مهاجرت: 50 تا 80 لیر
  • هزینه بیمه سلامت که از 150 لیر به بالا متغیر است. برای دریافت بیمه سلامت به این صفحه مراجعه کنید.
  • هزینه تایید سلامت: در حدود 300 لیر که بیمارستان بابت انجام آزمایش‌ها از شما دریافت می‌کند

Leave a Reply