هرچند که این روزها تمایل مردم به زندگی در مجتمع‌های مسکونی ویلایی بیشتر شده است ولی آپارتمان نشینی چیزی نیست که به این سادگی‌ها از میان فرهنگ زندگی مردم پاک شود. در ترکیه بیشتر مهاجرانی که به سمت آپارتمان نشینی می‌روند دانشجویان هستند. برخی دیگر نیز افرادی هستند که به یک اقامتگاه موقت در ترکیه نیاز دارند تا برای قرارهای کاری فصلی‌شان بی‌جا و مکان نمانند. برخی هم که از آپارتمان نشینی لذت می‌برند، زیرا زندگی در آپارتمان از خیلی جهات می‌تواند راحت‌تر باشد. تنهایی‌تان را پر کند و بدانید شما تنها کسی نیستید که باید نگران خیلی چیزها باشید و دیگر آن‌ها جزو مسائل عمومی ساختمان است و حتی مسئول مخصوص به خود را دارد. از همین رو قصد داریم در این پست درباره آپارتمان نشینی در ترکیه بیشتر توضیح بدهیم.

آپارتمان‌ها یکی از مهم‌ترین سازه‌های شهری مدرن هستند. مساحتی که چند خانواده با یکدیگر در طبقات مختلف به اشتراک می‌گذارند، درست مانند این است که افرادی شاید بسیار بیگانه، در اتاق‌های مختلف یک خانه در کنار یکدیگر زندگی کنند. زمانی که چنین فضایی پیش می‌آید بیشتر از هر چیزی باید یک سری قوانین وجود داشته باشد تا مشکلات این مجتمع‌های مسکونی را به کمترین حالت ممکنه برساند و روابط میان افراد را تعریف کند. البته برخی از این قوانین به‌صورت خودجوش شکل می‌گیرند و به‌صورت نانوشته در میان ساکنین ادامه پیدا می‌کنند. با ما در ادامه همراه باشید تا درباره آپارتمان نشینی در ترکیه و فرهنگ و قوانین مربوط به آن اطلاع بیشتری به‌دست آورید.

فرهنگ آپارتمان نشینی در ترکیه به چه شکل است؟

مسلما حتی در این مسئله قانونی کلی وجود ندارد. این فرهنگ می‌تواند محله به محله و آپارتمان به آپارتمان متفاوت باشد. البته یک سری قوانین کلی می‌تواند شما را به سمت اینکه ناخواسته برخورد ناخوشایندی نداشته باشید هدایت کند. مدیریت ساختمان فردی است که می‌تواند رهبری این فرهنگ را بر عهده بگیرد و با تصمیماتی که تصویب آن بر عهده خود ساکنان است، خط کلی رفتار در ساختمان را تعیین کند.

مسئله دیگری که پس از مدیریت اهمیت پیدا می‌کند روابط همسایگی است. جالب است بدانید که این روابط در میان ترک‌ها حتی هنوز می‌تواند از روابط فامیلی‌شان محکم‌تر باشد. آن‌ها بنا بر فرهنگ اسلامی و ترکی، در آپارتمان نشینی در ترکیه از هیچ کمکی به همسایه سرباز نمی‌زنند و اغلب با آن‌ها رابطه دوستانه‌ای دارند.

مدیریت ساختمان چه وظایفی دارد؟

قبل از مدیریت ساختمان باید با انجمنی به نام انجمن مالکان آشنا شویم. اغلب قانون به این شکل است که اگر در یک مجموعه، تعداد مالکان بیشتر از 3 نفر باشند، مجمع عمومی مالکان تشکیل می‌شود. زمان تشکیل مجمع با رای اکثریت، آرای مالکان تعیین می‌شود. تمامی بودجه‌های سالیانه و هزینه‌ها در جلسات سالانه این مجمع تصمیم‌گیری می‌شود. علاوه بر این هزینه‌های سال گذشته نیز بررسی می‌شود و هیئت مدیره جدید انتخاب می‌شوند.

در اولین جلسه این مجمع، رئیس مجمع و مدیر اصلی ساختمان انتخاب می‌شوند. اگر کسی از مالکان نتوانست در جلسه حضور پیدا کند، فردی به نمایندگی از او تنها به شرط وجود وکالت‌نامه معتبر می‌تواند در این جلسه شرکت کند. اگر هزینه‌ای ناگهانی مثل تعمیر یا رنگ ساختمان پیش بیاید، جلسه‌ای بین مدیر و انجمن مالکان تشکیل می‌شود و این هزینه‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد. به طور کلی و خلاصه، مجمع مالکان قوانین مالی و هزینه‌ها و بودجه‌ها را تعیین می‌کنند و با انتخاب مدیر ساختمان او را برای کنترل همه این‌ها و تصمیمات جزئی‌تر، مسئول می‌کنند.

مدیریت ساختمان برخلاف نام جذابی که دارد، کار پردردسری است. برای همین اغلب کسانی که داوطلب انجام این کارها هستند افراد بازنشسته یا بدون کارند. یکی از بدیهی‌ترین وظایف مدیریت ساختمان در آپارتمان نشینی در ترکیه جمع‌آوری پول شارژ از ساکنین است.

پول شارژ در ترکیه درست مانند ایران است. این پول می‌تواند صرف نگهداری، تعمیرات، نظافت و … شود. حتما پیش از خرید و یا سکونت در واحدی این هزینه‌ها را در نظر بگیرید. حقوق سرایدار یکی از چیزهایی است که به قیمت این مبلغ اضافه می‌کند ولی به طور قطع اطمینان خاطر و آسایش بیشتری از این جانب خواهید داشت. پس در پرداخت این هزینه زیاد فکر نکنید.

در اغلب ساختمان‌ها مرسوم است که مدیر نام افرادی که شارژ خود را پرداخت نکرده‌اند روی درب ورودی نصب می‌کند. البته پرداخت شارژ مسئله‌ای به‌مراتب مهم‌تر از این‌هاست و عدم پرداخت به موقع می‌تواند دردسرآفرین باشد.

در مرحله اول مدیر ساختمان این مبلغ را مطالبه می‌کند. اگر فرد همچنان از پرداخت شارژ امتناع کرد، مدیر ساختمان حتی می‌تواند که خدمات عمومی مثل شوفاژ یا حتی و برق و گاز آن واحد را قطع کند. پس از آن اگر همچنان فرد شارژ خود را پرداخت نکرد، مدیر ساختمان با مراجعه دادگاه حقوقی می‌تواند اقامه دعوی کرده و دادخواست خود را مطرح کند. دادگاه اغلب خارج از نوبت این مسائل را بررسی می‌کند. مخصوصا اگر قصد گرفتن اقامت داشته باشید، این مسئله می‌تواند خیلی به ضرر شما باشد پس دقت کنید که به هیچ وجه خود را درگیر چنین مسائلی نکنید.

همچنین مدیر باید ساختمان را در برابر حوادث بیمه کند و شرح تمامی هزینه‌ها و مدارک مربوط را داشته و به انجمن مالکان ارائه دهد.

دانشجویان اغلب می‌توانند برای مدیریت یک ساختمان مشکل ایجاد کنند که مدیر با اختیاراتی که دارد می‌تواند کنترل این مسئله را نیز به دست بگیرد. علاوه بر همه این‌ها، وظیفه کنترل ورود و خروج افراد نامربوط مانند تکدیان و دست‌فروش‌ها به ساختمان، جلوگیری از پارک اتومبیل مقابل در ورودی ساختمان و چک کردن مداوم آسانسور نیز بر عهده اوست. در برخی مناطق از مدیر ساختمان به عنوان میانجی اختلافات ساکنین نیز کمک می‌گیرند.

نکاتی که در آپارتمان نشینی در ترکیه باید در نظر داشته باشید

اگر هزینه‌ای پیش آمد که نیازمند پرداخت مبلغی مازاد بر شارژ ساختمان بود، حتما رسید آن پرداخت را دریافت کرده و پیش خود نگه‌دارید تا با تعویض مدیریت مشکلی برای شما پیش نیاید.

حتما همه پرداخت‌های خود را به مدیر و یا در نهایت به سرایدار انجام بدهید و چک کنید که حتما نام شما در لیست پرداخت کننده‌ها یادداشت شود.

اگر ساکن دائم ترکیه نیستید و واحد شما ممکن است به خاطر عدم حضور شما در ترکیه دچار مشکلاتی در زمینه پرداخت شارژ بشود، حتما به مدیر ساختمان اطلاع دهید. اغلب رفتار دوستانه و شرح موقعیت خود می‌تواند راهگشای خوبی در این زمینه باشد. تعداد مدیران ساختمان حتما باید فرد باشد تا در رای گیری‌ها دچار مشکل نشوند.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره اجاره خانه در ترکیه و اقامت موقت در این کشور

مدیر انتخاب شده نمی‌تواند برای خود جایگزینی انتخاب کند. اگر برای او مشکلی پیش آمد باید به انجمن مالکان اطلاع بدهد تا برای او جایگزین انتخاب کنند.

به هیچ وجه به علت مشکلات از پرداخت هزینه‌ها سرباز نزنید زیرا مسلما ضرر بیشتری متوجهتان خواهد بود. هر مشکلی که دارید را با مدیریت ساختمان در میان بگذارید. مذاکره بهتر از دعوای حقوقی‌ای است که به احتمال بالا نتیجه آن به نفع شما نیست. حتی اگر این نتیجه مطابق میل شما باشد هزینه‌های زمانی و مالی آن ابدا به صرفه نیست.

اگر در زمان تعمیر آپارتمان یا به علت کوتاهی در تعمیرات به آپارتمان مجاور یا پایین آسیب برسد، پرداخت هزینه‌ها بر عهده شما خواهد بود و حتی واحد آسیب دیده می‌تواند از شما شکایت کند. در مجموع فرهنگ آپارتمان نشینی در ترکیه به شکلی است که برای شما توضیح دادیم و ممکن است بگویید قوانین سخت‌گیرانه‌تر و جدی‌تر دنبال می‌شوند اما در نهایت این به نفع همه ساکنین آپارتمان شما و البته خود شما خواهد بود.

Leave a Reply