در مهاجرت همیشه «زبان» حرف اول را می‌زند. ما ایرانیان اغلب از کودکی کلاس زبان رفته‌ایم و با زبان انگلیسی تا حد خوبی آشنا هستیم. این روزها البته در کنار زبان انگلیسی، زبان سومی هم رواج پیداکرده که اغلب از بین زبان کشورهای اروپایی انتخاب می‌شود. البته که ترکیه راه ارتباطی آسیا با اروپاست ولی این مسئله به این معنی نیست که شما با همان زبان‌های اروپایی و حتی انگلیسی که زبان بین‌المللی است، می‌توانید تمامی کارتان را راه بیندازید و نیازی به یادگیری ترکی استانبولی نداشته باشید. جدا از کم بودن دانش مردم ترکیه در خصوص زبانی غیر از ترکی، شما برای اخذ پذیرش و کار در ترکیه به زبان ترکی استانبولی و حتی مدرک معتبری که دانش شما را ثابت می‌کند نیاز دارید. از طریق یادگیری این زبان و دریافت مدرک در آن می‌توانید سریع‌تر جایگاه خودتان را در ترکیه به‌دست آورید و موانع را پشت سر بگذارید. آزمون تومر یکی از آن مدارکی است که دانش ترکی شمارا تایید می‌کند. در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد این آزمون بیشتر بدانید.

آزمون تومر چیست؟

تومر یا Tomer به معنای آموزش زبان ترکی است. آزمون تومر یکی از معروف‌ترین و مهم‌ترین آزمون‌های زبان ترکی است. درواقع یکی از پیش‌شرط ورود به بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه، مخصوصا دانشگاه‌های ترک زبان این کشور، نمره قبولی در آزمون تومر است. این آزمون به دانشگاه آنکارا وابسته است و تومر این دانشگاه به‌نوعی رسمی‌ترین مرکز آموزش زبان ترکیه است. تمامی کارهای مربوط به این آزمون از ثبت‌نام گرفته تا ارائه مدرک و اعلام نتایج را دانشگاه آنکارا برعهده‌گرفته است.

بیشتر بخوانید: بهترین دانشگاه های آنتالیا برای تحصیل

می‌توان گفت به زبان ساده این آزمون و مدرک آن، چیزی مشابه آیلتس و تافل است با این تفاوت که صرفا برای ترکیه به دردتان خواهد خورد. برای کار و تحصیل شما به این مدرک نیاز خواهید داشت.

به طور کل این آزمون در دو نوع برگزار می‌شود: دیپلما و سرتیفیکا.

دیپلما به شما کد بین‌المللی و اعتبار دائمی می‌دهد. به این شکل که شما نیازی نیست تا این مدرک و نمره خودتان را مجددا تمدید کنید و یک بار امتحان و قبولی در آن کفایت می‌کند.

سرتیفیکا نیز کد بین‌المللی دارد ولی اعتبار این مدرک دو ساله است. این آزمون دو سطح دارد. مقدماتی یا TEMEL، متوسطه یا ORTA.

این آزمون در بخش سرتیفیکا شما را از سطح A1 تا C2 طبقه‌بندی می‌کند. این‌ها حداقل نمره‌ای که شما برای ورود به یک دانشگاه نیاز دارید را مشخص می‌کنند و شما با آن می‌توانید برای دانشگاه موردنظر اقدام کنید و درخواست بفرستید.

برای تحصیل در رشته‌های پزشکی، داروسازی و دندان‌پزشکی، اغلب سطح C موردنیاز است ولی برای تحصیل در رشته‌های مهندسی سطح B کفایت می‌کند. همچنین برای پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه و ادامه تحصیل در مقاطع ارشد و دکتری داشتن حداقل سطح B2 الزامی است.

این آزمون به چه صورت است؟

این آزمون شامل 6 بخش است. درک مطلب با 25 نمره، خواندن با 25 نمره، مکالمه با 15 نمره، توضیح شفاهی با 10 نمره و توضیح کتبی با 25 نمره که در مجموع 100 نمره این آزمون را تشکیل می‌دهند. حداقل نمره‌ای که برای اعطای مدرک و سطح‌بندی باید کسب شود 50 است و زمان این آزمون نیز، 240 دقیقه است.

نمرات شما به‌این‌ترتیب توان شما در زبان ترکی را معرفی می‌کنند:

  • A1: توانایی عمومی در ارتباطات، توان پاسخگویی به سؤالات با پاسخ‌های ساده
  • A2: دانش ابتدایی زبان، دارای توانایی صحبت در مورد مباحث قابل پیش‌بینی، نمره بین 50 و 59
  • B1: دانش متوسط زبان، توان برخورد و مواجهه با شرایط غیرمعمول و کارهای ابتدایی اداری، نمره بین 60 تا 65
  • B2: دانش خوب زبان، توان تفسیر و توصیف طیف گسترده‌ای از مسائل، نمره بین 66 تا 70
  • C1: دانش بسیار خوب، قادر به رویارویی با مسائل و مباحث غیرقابل پیش‌بینی، نمره بین 71 تا 100
  • C2: آگاهی علمی از زبان تا حد مقایسه با زبان مادری

آزمون تومر چگونه برگزار می‌شود؟

این آزمون در بیشتر شهرهای ترکیه و حتی در بسیاری از شهرهای جهان برگزار می‌شود. در استانبول هر هفته این آزمون برگزار می‌شود و شما می‌توانید در آن ثبت‌نام کرده و شرکت کنید. برای شرکت در این آزمون، شما نیازی به دریافت ویزای تحصیلی ندارید و حتی با یک اقامت توریستی ساده نیز می‌توانید در این آزمون شرکت کنید و مدرک بگیرید.

دانشگاه آنکارا ترتیبی داده است تا این آزمون و هر آنچه که با آن در ارتباط است، در هر جای جهان قابل‌دسترس باشد. از آنجایی که تعداد بسیاری از شرکت‌کنندگان در این آزمون ایرانی‌اند، در ایران نیز نمایندگی‌های تومر وجود دارد. تنها توجه داشته باشید که آن مرکز به‌طور مستقیم وابسته به دانشگاه آنکارا باشد.

آزمون آزمایشی آزمون تومر یک الی دو روز قبل از آزمون اصلی به‌صورت رایگان برای کلیه شرکت‌کنندگان آزمون اصلی برگزار می‌شود. پس از ثبت‌نام در آزمون شما رمزی خواهید داشت که با استفاده از آن می‌توانید به اکانت خودتان در UTS وارد شده و این آزمون را بدهید. نتایج این آزمون نیز تنها سه الی 10 روز کاری پس از برگزاری آزمون اعلام می‌شود.

مدارک موردنیاز جهت ثبت‌نام در آزمون تومر:

  • دو قطعه عکس
  • کپی پاسپورت
  • اگر پاسپورت ندارید ترجمه شناسنامه‌تان به زبان ترکی کفایت می‌کند

Leave a Reply