گرفتن ویزای کاری ترکیه در کنار گرفتن ویزای تحصیلی و سرمایه‌گذاری، یکی از راه‌های دریافت اقامت و مهاجرت به ترکیه است. ترکیه در زمینه‌ی پذیرش مهاجر و دادن اقامت اگرنه سخت‌گیرتر که متفاوت‌تر عمل می‌کند. به این شکل که شما با سرمایه‌گذاری اقامت این کشور را به‌دست می‌آورید ولی به‌صرف تولد در آن شهروند ترکیه محسوب نمی‌شوید.

اخذ ویزای کاری ترکیه و کار در این کشور علاوه بر حل کردن مسئله اقامت و درآمدی که دارد، برای شما سابقه کار بین‌المللی را به همراه خواهد داشت. در اینجا ما شما را با روش‌های اخذ ویزای کاری ترکیه آشنا می‌کنیم تا بتوانید با دانستن مراحل و شرایط نسبت به اقدام اخذ این ویزا آگاهانه عمل کنید.

شرایط کار و اخذ ویزای کار ترکیه به چه صورت است؟

قبل از هر چیز به یاد بیاورید که ترکیه یک کشور توریستی است و پایه‌های اقتصاد آن بر مبنای گردشگری می‌چرخد. پس از گردشگری، تولید و کشاورزی مهم‌ترین چرخه‌های اقتصادی این کشورند. در حقیقت حتی در این دوران بحران اقتصادی جهانی، همچنان ترکیه درزمینه ایجاد اشتغال با پیشی گرفتن از ابرقدرت‌هایی مثل انگلستان یا کانادا، بیشترین استخدام را در جهان دارد. نرخ بیکاری ترکیه تنها 11 درصد است.

اگر می‌خواهید برای کار به این کشور مهاجرت کنید باید از طریق اخذ ویزای کاری ترکیه اقدام کنید و برای گرفتن ویزای کاری شما به یک قرارداد کاری و پیشنهاد کار نیاز دارید. در حقیقت شما به‌عنوان یک خارجی به مجوز کار در ترکیه نیاز دارید که اغلب همزمان با ویزای کار دریافت می‌شود. شما ویزای کار موردنظر خود را به سفارت ترکیه یا کنسولگری ترکیه در کشور خودتان درخواست می‌دهید.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره پیدا کردن کار در ترکیه

از طرفی دیگر کارفرمای شما باید مدارک لازم شما را به وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه، MLSS، ارائه می‌کند. توجه کنید که در زمان درخواست ویزای کار باید حداقل 6 ماه از اعتبار اجازه اقامت شما باقی‌مانده باشد. اگر ویزای شما تحصیلی باشد حق درخواست ویزای کار ندارید. برای انجام شدن تمامی این مراحل تقریبا 90 روز زمان است.

اگر درخواست شما تأیید شد شما باید به‌صورت حضوری به ترکیه مراجعه کنید و ویزای کار خود را مهر و تأیید کنید. اگر در داخل ترکیه هستید باید به دفتر آنکارا مراجعه کنید. شروع کار شما تا زمانی که ویزای کار، مجوز کار و اجازه اقامتتان صادر نشده باشد ممکن نیست. پس از صدور ویزای کار، شما باید یک سال برای آن کارفرما کار کنید. پس از آن برای تمدید تا سه سال می‌توانید ویزای کار و قرارداد خود را با شرکت تمدید کنید.

 

ویزای کار ترکیه انواع مختلفی دارد که به شکل زیر است:

ویزای کار موقت یک ساله: این ویزا مخصوص افرادی است که تازه برای ورود به بازار کار ترکیه اقدام کرده‌اند. برای اخذ این ویزا شما باید یک کارفرما یا پیشنهاد کاری پیدا کنید تا به واسطه‌ی آن شغل بتوانید مجوز و ویزای کار دریافت کنید. پس از یک سال این ویزا تا سه سال تمدید می‌شود.

ویزای کار دائم: ویزای کار موقت یک‌ساله ی شما س از 8 سال سابقه کار و زندگی در ترکیه و دریافت اجازه اقامت دائم به ویزای کار دائم تبدیل می‌شود. البته این را هم از یاد نبرید که شما باید در این بین به مدت 6 سال ترکیه را ترک نکرده باشید.

ویزای کار مستقل: پس از 5 سال سابقه کار و زندگی در ترکیه، شما می‌توانید برای افتتاح بخشی جدید مانند مغازه یا کارگاه در حرفه خودتان، ویزای کار مستقل دریافت کنید.

ویزای کارت فیروزه‌ای: برای دریافت این ویزای کار باید شرایط ویژه‌ای داشته باشید. این ویزا به دارندگان اجازه کار دائم، افرادی با تحصیلات بالا و سابقه درخشان کاری و کارآفرینانی که تأثیر مثبت در اقتصاد ترکیه داشته باشند، تعلق می‌گیرد. این ویزا با اعتبار سه ساله صادر می‌شود و پس از آن با اعتبار دائم صادر می‌شود.

ویزای کار ویژه: این ویزا مختص کارشناسان خبره و افراد تحصیل‌کرده با تحصیلات بالاست. علاوه بر این به افراد دارای اجداد ترک، شهروندان اتحادیه اروپا و افرادی که با شهروند ترک ازدواج‌کرده‌اند نیز تعلق می‌گیرد.

ویزای کار موقت ویژه: این ویزا مختص هنرمندان و ورزشکارانی است که برای پروژه‌ای به ترکیه آمده‌اند و قصد کار دارند.

چه شرایط اولیه‌ای برای درخواست کار در ترکیه وجود دارد؟

در درجه‌ی اول شما باید از یک کارفرما پیشنهاد کار داشته باشید. در درجه بعدی با داشتن کارت اقامت معتبر مثل کارت اقامت توریستی، درمان پزشکی یا ورزشی می‌توانید برای درخواست کار اقدام کنید. البته توجه داشته باشید که با اقامت تحصیلی نمی‌توانید ویزا و مجوز کار بگیرید.

شما برای دریافت ویزای کار می‌توانید اول برای دریافت اقامت مانند اقامت توریستی اقدام کنید و سپس با یافتن شغل برای مجوز و ویزای کار اقدام کنید.

 

اقامت کاری ترکیه چه مزایایی دارد؟

شما از طریق دریافت ویزای کاری ترکیه می‌توانید برای دریافت اقامت بلندمدت ترکیه اقدام کنید و پس از 4 سال کار رسمی می‌توانید برای دریافت حق شهروندی درخواست دهید و اگر با درخواست شما موافقت شد، پاسپورت ترکیه را دریافت کنید. علاوه بر این با ویزای کار می‌توانید از بیمه درمانی ترکیه استفاده کنید و دیگر بابت هزینه‌های درمانی خود نگران نباشید. اما بهترین مزیتی که می‌تواند ویزای کاری ترکیه برای شما داشته باشد، سابقه کاری بین‌المللی است که برای شما به ارمغان می‌آورد.

مدارک لازم برای اخذ ویزای کاری ترکیه:

  • دفترچه اقامت
  • برگه‌ی اقامت و پاسپورت
  • یک قطعه عکس
  • کد ملی جمهوری ترکیه (این کد توسط اداره امنیت ترکیه مخصوص تابعه خارجی صادر می‌شود)
  • برگه درخواست کار و پیشنهاد کاری
  • مدارک صحت پیشنهاد کاری
  • درخواست الکترونیکی
  • مدارک صحت شرکت
  • ایمیل کارفرما
  • کد رمز دولتی کارفرما

Leave a Reply