یکی از انگیزه‌های اخذ شهروندی ترکیه مخصوصا برای شهروندان ایران، اعتبار بالای پاسپورت این کشور است. در حالی که متاسفانه پاسپورت ایران در میان جهان چندان معتبر نیست، پاسپورت ترکیه اعتبار جهانی بالایی دارد و با آن می‌توان به بیشتر کشورهای جهان بدون ویزا سفر کرد. همین مسئله شهروندان ایرانی را به اخذ شهروندی و در ادامه اخذ پاسپورت این کشور، ترغیب کرده است. پاسپورت کشور ترکیه در 4 شکل متفاوت صادر می‌شود و قشرهای متفاوتی از جامعه را شامل می‌شود. در ادامه اعتبار این کشور و انواع آن را بیشتر توضیح خواهیم داد.

اعتبار پاسپورت ترکیه به چه شکل است؟

شاخص اعتبار پاسپورت‌ها به این صورت تعیین می‌شود که فرد با دارا بودن آن پاسپورت به چند کشور جهان می‌تواند سفر کند. به عنوان مثال ژاپن با دارا بودن امکان سفر به 189 کشور جهان، معتبرترین پاسپورت را در جهان داراست. سنگاپور و آلمان در این زمینه در جایگاه دوم قرار دارند.

بیشتر بخوانید: پاسپورت ترکیه چقدر ارزش دارد و با آن به کدام کشورها می‌توان سفر کرد؟

ترکیه ازاین‌جهت در میان همسایگانش، از اعتبار ویژه‌ای برخوردار است و می‌توان گفت که در منطقه یکی از معتبرترین پاسپورت‌ها را داراست. این اعتبار با توجه به سیاست‌های خارجه این کشور روزبه‌روز در حال بیشتر شدن است. پاسپورت ترکیه ازنظر اعتبار در رتبه 38 جهان قرار دارد. شما با دارا بودن این پاسپورت می‌توانید به 114 کشور جهان سفر کنید. قطر، آرژانتین، برزیل، شیلی، اکوادور، اکراین، صربستان، ژاپن، کره جنوبی، هنگ‌کنگ و بلاروس ازجمله این کشورهاست. شما با این پاسپورت برای 72 کشور جهان به هیچ‌گونه ویزایی نیاز ندارید و 42 کشور جهان برای شما در محل ویزا صادر خواهند کرد. حتی با این پاسپورت به‌سادگی از طریق اینترنت می‌توانید برای 7 کشور پاسپورت بگیرید. در حقیقت برای سفر کردن به بیشتر کشورهای جهان شما تنها به اندازه یک چمدان بستن و خرید بلیت تا مقصد فاصله دارید و خبری از صف طولانی سفارت نیست.

انواع پاسپورت در کشور ترکیه:

پاسپورت قرمز:

این پاسپورت درواقع همان پاسپورت عمومی ترکیه است. شهروندان عادی ترکیه این پاسپورت را دارا هستند. اگر شما به‌عنوان یک فرد خارجی نیز بتوانید شهروندی این کشور را به دست بیاورید دارای پاسپورت قرمزرنگ یا Bordo Passport می‌شوید.

بیشتر بخوانید: چرا و چطور پاسپورت ترکیه را خریداری کنیم؟

این پاسپورت دارای 38 صفحه است و از اداره ثبت‌احوال و نفوس ترکیه وابسته به وزارت کشور دریافت می‌شود. شهروندان بالای 18 سال ترکیه می‌توانند این پاسپورت را با اعتبار 10 ساله دریافت کنند. اعتبار این پاسپورت برای شهروندان زیر 18 سال، 5 سال است.

پاسپورت سبز:

پاسپورت سبز یا ویژه و یا Hususi در سی صفحه تنظیم شده است. نمایندگان مجلس، مدیران و افراد خاص دولتی دیگر از این پاسپورت استفاده می‌کنند. کارکنان درجه یک، دو و سه نیز از این پاسپورت بهره‌مند می‌شوند. این پاسپورت بدون مهر ویژه، اعتباری ندارد.

پاسپورت مشکی:

این پاسپورت، پاسپورت دیپلماتیک کشور ترکیه است و در 28 صفحه تنظیم شده است. پاسپورت مشکی به کارمندان دولتی مانند اعضای دیوان عالی کشور، دیوان عالی عدالت تعلق می‌گیرد. رؤسای جمهور سابق ترکیه، فرمانداران این کشور و همچنین شهرداران و استانداران نیز از این پاسپورت استفاده می‌کنند. به این پاسپورت Siyah Pasaport نیز گفته می‌شود.

پاسپورت خاکستری:

پاسپورت خاکستری یا پاسپورت خدمت Gri Pasaport یا Hizmet Pasaportu نیز نامیده می‌شود. این پاسپورت، سی صفحه دارد و به روزنامه نگاران و ماموران دولتی که شرایط دریافت دیگر پاسپورت‌های بالا را ندارند و برای مأموریت باید به خارج از ترکیه سفر کنند، تعلق می‌گیرد. افرادی که این پاسپورت را دارند می‌توانند بدون ویزا به دیگر کشورها سفر کنند.

Leave a Reply