حتما زمانی که فکر سکونت در کشوری دیگر به سرتان زد به اینکه این‌همه لوازم منزل را چه کنید هم فکر کرده‌اید. خیلی‌ها تصمیم می‌گیرند که همه لوازمی که در اینجا دارند را بفروشند یا ببخشند و خرید لوازم منزل را در ترکیه از سر بگیرند. با توجه به تنوع برندهای لوازم‌خانگی و کیفیت بالای آن‌ها این فکر چندان بیراه نیست. ولی از نو خریدن همه‌چیز می‌تواند ترسناک و بسیار زمان‌گیر باشد. از طرفی ممکن است جابه‌جایی همه وسایل از ایران به ترکیه به نسبت خرید مجدد حرکتی به‌صرفه باشد یا وسایل ارزشمندی مانند عتیقه و یادگاری‌های خانوادگی دارید که نمی‌خواهید از آن‌ها دل بکنید و دوست دارید تا با خود در کشور جدید به همراه داشته باشید. برای همه این‌ها شما می‌توانید به معنای دقیق کلمه، به ترکیه اسباب‌کشی کنید. شما می‌توانید هر آنچه که در خانه فعلی‌تان داری را جمع کنید و با خود به این کشور ببرید. برای اینکه با روش‌های حمل بار به ترکیه آشنا شوید در ادامه با ما همراه باشید.

حمل بار به ترکیه یا خارج از کشور چگونه است؟

خدمات ارسال بار به خارج از کشور به دو دسته فریت و کارگو تقسیم می‌شود.

کارگو

کارگو به خدمات بسته‌بندی و جابه‌جایی و ارسال بارهایی مانند کالا و اجناس به خارج از کشور است. بازرگانان و تاجران از این سرویس می‌توانند استفاده کنند.

درواقع خدمات کارگو آماده‌سازی و ارسال بارها جهت صادرات و واردات است. هر چیزی که در بازار مشاهده می‌کنید از حیوانات زنده گرفته تا قطعات یدک خودرو را می‌توان با حمل بار کارگو میان کشورهای جهان جابه‌جا کرد.

 

فریت

این سرویس مخصوص مشتریانی است که می‌خواهند لوازم زندگی‌شان را بین کشورها جابه‌جا کنند. در حقیقت مختص استفاده شخصی است و نه بازرگانی. بیشترین مشتریان این سرویس افرادی هستند که قصد مهاجرت دارند و می‌خواهند بخشی از وسایل زندگی‌شان را به کشور مقصد منتقل کنند. بنابراین توصیه می‌کنیم برای حمل بار به ترکیه از این سرویس استفاده کنید.

 

چه مسیرهایی برای حمل بار به ترکیه وجود دارد؟

برای جابه‌جایی بار و وسایل به کشورهای دیگر سه روش هوایی، زمینی و دریایی وجود دارد. اغلب برای حمل بار به ترکیه روش زمینی مرسوم‌تر است. اگر شما قصد اسباب‌کشی به این کشور را دارید باید وسایلتان را به خوبی بسته‌بندی کنید تا در جابه‌جایی دچار مشکل نشوند. می‌توانید هم این را از خود شرکت ارائه‌دهنده خدمات بخواهید. ولی به صرفه‌تر و مطمئن‌تر خواهد بود که خودتان آن را انجام بدهید.

شما باید قبل از بسته‌بندی تعداد وسایل را لیست کنید و همراه با جزئیات بنویسید. کالای شما اغلب تا 100 میلیون بیمه خواهد شد. اگر ارزش وسایل شما بیشتر از این است می‌توانید از بیمه‌های خصوصی استفاده کنید.

هوایی

برای سرویس‌های تجاری یا همان کارگو، جابه‌جایی هوایی اغلب با هواپیماهای ویژه این کار صورت می‌گیرد. هواپیماهای باری بزرگ ازجمله آنتونوف و ایلیوشین برای این کارها ساخته‌شده‌اند.

ولی اگر مسیر هوایی را برای حمل اثاثیه زندگی‌تان انتخاب کرده‌اید، اغلب این کار را هواپیماهای مسافربری انجام می‌دهند. البته حمل یک سری از بارها مانند یخچال با هواپیما ممنوع است. مگر آنکه گاز یخچال را خالی کنید.

خطوط هوایی برای حمل بار به‌عنوان یکی از مطمئن‌ترین، محبوب‌ترین و به صرفه‌ترین شیوه‌های حمل بار شناخته می‌شود.

دریایی

این روش نیز برای کارگو و فریت قابل‌استفاده است. داشتن مرز آبی مشترک برای این روش یکی از مسائل مهم است. در این روش اجناس بسته‌بندی و آماده می‌شود و پس از آن به‌وسیله کشتی‌های باری در کانتینرهای مخصوص به کشور مقصد فرستاده می‌شود.

زمینی

روش حمل‌ونقل زمینی یکی از محبوب‌ترین روش‌ها در میان مردم برای حمل اثاثیه و حمل بار به ترکیه بوده است. در حقیقت این روش بیشتر برای کشورهای همسایه مانند ترکیه، عراق، ارمنستان و … استفاده می‌شود.

برای بهره‌مند شدن از این سرویس شما با یکی از شرکت‌های ارائه‌دهنده این خدمات قرارداد می‌بندید. توجه داشته باشید که پیش از هر چیز تحقیقات لازمه را از سایت‌ها و افراد به عمل بیاورید چون انتخاب یک باربری مناسب در این روش اهمیت بسیاری دارد. آدرس مقصد می‌تواند هر شهری از ترکیه باشد.

پروسه ارسال وسایل شما به ترکیه از راه زمینی اغلب یک هفته طول خواهد کشید. شما باید چند روز قبل در این کشور حاضر باشید تا بتوانید وسایل را تحویل بگیرید. همچنین کارهای دیگری است که باید انجام بدهید. برای مثال به اداره پلیس مرکزی بروید و پرینت رفت‌وآمد 5 سال گذشته خود در ترکیه را بگیرید تا بتوانید اجناستان را از گمرک ترخیص کنید. از گمرک شهر تا درب منزل باید یک کامیون دیگر نیز تهیه کنید.

توجه داشته باشید که بار باید به نام کسی باشد که یکی از انواع اقامت‌های ترکیه را دارا باشد. علاوه بر این باید سه ماه از اقامتش گذشته باشد.

 

نکاتی که باید به آن‌ها توجه کنید:

  • شما نمی‌توانید درون وسایل خودتان هیچ‌گونه مواد غذایی و خوراکی، دارو، مخدر داشته باشید.
  • هیچ‌کدام از وسایل نباید آکبند باشند.
  • شما باید برای وسایل صوتی و تصویری مالیات پرداخت کنید.
  • هزینه ارسال بار از شهرستان بیشتر است زیرا با توجه به اینکه باید برای انجام کارهای گمرکی به تهران بیایند حتی اگر در اصل بیشتر به مرزهای ترکیه نزدیک باشند، مسافت بیشتری را به‌هرحال طی خواهند کرد.

Leave a Reply