این روزها خرید ملک در ترکیه به عنوان یکی از گزینه‌های جذاب و البته امن سرمایه‌گذاری شناخته می‌شود. شما از این طریق می‌توانید سرمایه‌تان را حفظ کرده و همزمان صاحب‌خانه شوید. برای افرادی که تمامی سرمایه خرید ملک را نمی‌توانند به‌صورت یک‌جا پرداخت کنند خرید قسطی ملک در ترکیه می‌تواند پیشنهاد مناسبی باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا با چگونگی خرید اقساطی ملک در ترکیه آشنا شوید.

خرید اقساطی ملک در ترکیه به چه صورت است؟

در ترکیه شما برای خرید قسطی منزل دو راه پیش رو دارید:

خرید اقساطی ملک در ترکیه از شرکت سازنده

این روش خرید قسطی خانه شما می‌توانید هم خانه‌های ناتمام را پیش‌خرید کنید و هم خانه‌های تمام شده را قسطی بخرید. در پیش‌خرید خانه مبلغ کمتری پرداخت خواهید کرد و در خرید قسطی ممکن است حتی پول بیشتری بابت یک ملک ثابت بدهید ولی خیالتان راحت است که بلافاصله ساکن خواهید شد.

در این روش قرارداد خرید ملک بین شما و شرکت سازنده بسته می‌شود و شما ملک را از یک شرکت و نه یک شخص خریداری می‌کنید.

مطابق این روش شما در خانه نوساز ساکن خواهید شد ولی تا انتهای پرداخت قسط، سندی به شما تعلق نخواهد گرفت و انتقال سند و تحویل آن در روز تسویه حساب رخ خواهد داد.

مزایا خرید اقساطی ملک در ترکیه از شرکت سازنده:

 • در این روش قدرت خرید شما بسیار بیشتر خواهد بود و می‌توانید ملکی بهتر از آن‌چه که پول نقد اولیه‌تان قادر به خریدن بود، خریداری کنید. درنتیجه فشار کمتری به خریدار وارد خواهد شد.
 • مخصوصاً زمانی که می‌خواهید یک خانه را پیش‌خرید کنید با پیشنهاد‌های استثنائی از سوی فروشندگان روبرو خواهید شد، زیرا آن‌ها دوست دارند بخشی از واحدها را به فروش برسانند و با مبلغ دریافتی، بخشی از هزینه‌های خود را تأمین کنند.
 • ممکن است شما بتوانید ملک خریداری شده را تا لحظه پایانی با ملکی دیگر تعویض کنید ولی در پرداخت نقدی از آن‌جایی که سند بلافاصله منتقل می‌شود چنین امکانی وجود ندارد.

معایب خرید قسطی ملک در ترکیه از شرکت سازنده:

 • صدور سند شما ممکن است چندین سال به تعویق بیفتد و شما نمی‌توانید از ملک خود جز برای سکونت استفاده دیگری کنید. اگر خانه هنوز به اتمام نرسیده باشد؛ حتی این گزینه برای شما وجود نخواهد داشت.
 • اقامت دائم با سرمایه گذاری در ترکیه به شما تعلق نخواهد گرفت حتی اگر مبلغ خریداری‌شده برای خانه بیشتر از 250 هزار دلار باشد. تنها راهی که می‌توانید اقامت بگیرید دریافت اقامت موقت و تبدیل آن به دائم پس از 8 سال زندگی در ترکیه است.
 • سرنوشت ملک و زندگی شما با سرنوشت شرکت سازنده ارتباط مستقیم خواهد داشت. اگر این شرکت ورشکسته شود و یا در دادگاه محکوم شود اموال آن توقیف می‌شود و متأسفانه خانه شما نیز جزو املاک این شرکت است و شما باید برای دریافت خسارت دوندگی کنید.
 • باید قرارداد کاملاً دقیق نوشته باشد، اغلب شرکت‌های سازنده در قراردادشان یک راه فرار برای عمل نکردن به تعهدات قرار می‌دهند.
 • نوسانات بازار ارزی ممکن است به‌کلی به ضرر شما تمام شود و خانه‌ای را که می‌توانستید با قیمت بسیار کمتر یک جا خریداری کنید را در پرداخت قسطی بسیار گران‌تر بخرید و ضرر کنید.
 • انتخاب‌های بهتر برای خرید را طی چند سال از دست خواهید داد.

خرید قسطی ملک بام وام بانکی در ترکیه

در این روش طرف حساب شما بانک خواهد بود. به‌این‌ترتیب که شما از بانک وام می‌گیرید و بانک خانه را برای شما خریداری می‌کند و بخشی یا کل مبلغ را به شرکت سازنده پرداخت می‌کند و شما طی اقساطی آن مبلغ را به بانک بازمی‌گردانید.

بیشتر بخوانید: چگونگی گرفتن پاسپورت ترکیه با خرید ملک در این کشور

مطابق این روش سند در همان ابتدا به نام شما صادر خواهد شد ولی شما حق هیچ‌گونه استفاده‌ای از آن را ندارید زیرا سند تا پایان اقساط شما، در گرو و رهن بانک خواهد بود. بهره بانک در ترکیه برای این‌گونه وام‌ها اغلب 8 الی 10 درصد است و اقساط اغلب طی 10 الی 15 سال پرداخته می‌شود.

تنها فراموش نکنید که برای استفاده از این روش شما باید توانایی مالی خود در خرید ملک و پرداخت قسطی آن را به بانک ثابت کنید و کارشناسی‌های لازم برای صحت این ادعا از سوی بانک به عمل خواهد آمد.

مدارک لازم برای دریافت وام به شرح زیر است:

 • فرم‌های بانکی
 • اصل و کپی پاسپورت
 • شماره مالیاتی
 • کپی تاپو ملک و آدرس تأیید شده آن
 • گواهی عدم بدهی در ایران با تأییدیه از سفارت ایران
 • پرینت گردش حساب بانکی در ایران
 • ارائه فیش حقوقی معتبر در صورت کارمند و یا بازنشسته بودن
 • گزارش معتبر و دقیق از میزان درامد در صورت اشتغال به شغل آزاد

این مدارک باید ترجمه شده و از سوی سفارت ترکیه تأیید شود.

اگر شما پس از دریافت وام از خرید ملک منصرف شدید باید بر اساس تعداد قسط‌های باقی‌مانده جریمه پرداخت کنید:

 1. اگر کمتر از 36 قسط مانده باشد یک درصد از مبلغ کل وام به‌عنوان جریمه دریافت می‌شود.
 2. اگر بیشتر از 36 قسط مانده باشد دو درصد از مبلغ کل وام به‌عنوان جریمه دریافت می‌شود.

مزایای خرید قسطی ملک با وام بانکی در ترکیه:

 • سرنوشت ملک شما هیچ ارتباطی با شرکت سازنده نخواهد داشت و ملک در همان ابتدا به نام شما خواهد بود.

معایب خرید قسطی ملک با وام بانکی در ترکیه:

 • شرکت‌های سازنده برخلاف بانک هیچ سودی از شما دریافت نمی‌کردند.
 • پیدا کردن بانک برای وام مسکن می‌تواند کار ساده‌ای نباشد.

سخن پایانی

انتخاب اینکه آیا ملکی را به‌صورت نقدی خریداری کنید و یا قسطی کاملا با خود شماست و به شرایط شما بستگی دارد. قطعا پرداخت نقدی از آن‌جایی که سرمایه گذاری در ترکیه به شمار می‌آید، می‌تواند سریعا شما را صاحب پاسپورت کند و شما تنها سه سال محدودیت فروش خانه خواهید داشت. این در شرایطی است که در روش قسطی شما نه تنها تا چندین سال مالک سنددار و واقعی ملک نیستید و در دریافت پاسپورت هم به مشکل بر خواهید خورد. ولی مسئله‌ای که وجود دارد این است که اگر بودجه‌تان به خرید یک جا و نقدی نمی‌رسد و یا گرفتن پاسپورت ترکیه و حتی اقامت در اولویت شما نیست به طور قطع خرید قسطی می‌تواند سود خوبی را عایدتان کند.

Leave a Reply