این روزها دیگر زندگی بدون تلفن همراه کار ساده‌ای نیست. ما از یک تماس ساده گرفته تا مسیریابی‌های روزمره و اینترنت همراه، به گوشی هوشمند خود وابسته‌ایم. قوانین استفاده از تلفن همراه در ترکیه، شبیه به کشور خودمان است. درواقع برای استفاده از خط موبایل ترک در گوشی همراه خود، با گوشی هوشمندتان را رجیستر کنید. در این پست می‌خواهیم درباره رجیستر کردن گوشی در ترکیه صحبت کنیم که درواقع چیزی شبیه به سیستم رجیستری خودمان است.

اولین باری که در گوشی هوشمند خود یک سیم کارت ترک قرار می‌دهید، می‌توانید تا 60 روز از این سیم کارت یا هر سیم کارت ترک دیگری، استفاده کنید. پس از پایان این مهلت شصت روزه، آنتن دهی شما قطع می‌شود و برای اینکه این اتفاق نیفتد، باید گوشی خود را رجیستر کنید. البته پس از پایان این شصت روز نیز همچنان می‌توانید گوشی خود را رجیستر کنید اما به دردسرهای آن نمیارزد. بنابراین توصیه می‌کنیم در همان مهلت شصت روزه، حتما کارهای رجیستری گوشی هوشمند خود را انجام دهید.

رجیستر کردن گوشی در ترکیه به چه شکل است؟

شما بسته به اینکه کارت اقامت دارید یا خیر، می‌توانید برای رجیستر کردن گوشی در ترکیه یکی از دو روش زیر را در پیش بگیرید.

اگر کارت اقامت ندارید:

توجه داشته باشید که برای این مسئله شما حتما باید کمتر از 4 ماه از ورودتان به ترکیه گذشته باشد. نخست با گوشی تلفن همراه خودتان کد *#06# را وارد کنید. کد 14 رقمی‌ای که به شما نمایش داده می‌شود، کد اختصاصی IMEI گوشی شما است.  شما باید با پاسپورت خود، این شماره و گوشی تلفن همراه به اداره مالیاتی محل سکونتتان مراجعه کنید و گوشی خودتان را به صندوق تحویل بدهید و فرم‌های مربوطه را پرکنید. این فرم اطلاعات شما را دریافت می‌کند و پس از آن یک کارت برای ادامه مراحل به شما داده می‌شود.

بیشتر بخوانید: شرایط و قوانین پرداخت مالیات برای اتباع خارجی در ترکیه

پس از آن یک فیش بانکی به شما داده می‌شود که باید به بانک رفته و آن را پرداخت کنید. فیش بانکی را به همراه کپی صفحه اول پاسپورت و آخرین مهر ورود به ترکیه گذرنامه‌تان به یکی از نمایندگی‌های تلفن همراه ترکیه می‌برید. با ارائه شماره سیم‌کارت و مبلغ مشخص شده، گوشی شما طی یک تا هفت روز رجیستر خواهد شد. البته در این روش شما تنها مجازید که از یک خط تلفن استفاده کنید.

اگر کارت اقامت دارید:

برای این روش شما باید رمز E Devlet Şifresi را با ارائه کارت اقامت و پاسپورت، از نزدیک‌ترین اداره پست دریافت کنید.

پس‌ازآن از سایت E Devlet  می‌توانید با وارد کردن رمزی که در مرحله قبل دریافت کردید و همچنین شماره اقامتتان و پرداخت اینترنتی هزینه رجیستری، گوشی تلفن خود را ثبت کنید. شما می‌توانید با این روش از سیم‌کارت‌های متفاوت نیز استفاده کنید ولی توجه داشته باشید که در دو سال با یک پاسپورت تنها می‌توانید یک تلفن همراه را رجیستر کنید.

اگر مهلت 60 روزه رجیستری تمام شد چه کنیم؟

همان‌طور که پیش از این گفتیم شما برای رجیستر کردن تلفن همراه خود تنها 60 روز مهلت‌دارید و پیش از این باید تلفن همراه خودتان را در سیستم مخابراتی ترکیه ثبت کنید. اما اگر این کار را به تعویق انداختید و تلفن همراهتان غیرفعال شد دو راه پیش رو دارید:

روش اول: کد *#06# را وارد کنید و کد IMEI را دریافت کنید. پس از دریافت این کد با تلفن همراه، گذرنامه و دفترچه اجازه اقامت خودتان به اداره مالیات یا یک بانک و یا اداره پست مراجعه کنید و گوشی تلفنتان را ثبت کنید.

روش دوم: شما می‌توانید گوشی تلفن جدیدی بخرید. تمام گوشی‌هایی که از ترکیه خریداری می‌شوند در سیستم مخابراتی ثبت شده‌اند و دیگر نیازی به گذراندن این مراحل نیست.

Leave a Reply