کودکان و نوجوانان در سنین حساسی هستند و مهاجرت یا تغییر محیط زندگی برای آن‌ها می‌تواند چالشی متفاوت از آن‌طور که برای بزرگ‌سالان هست، باشد. از دست دادن دوستان و همکلاسی‌ها و تلاش برای پذیرفته شدن در یک محیط جدید برای همه کودکان می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. البته از سویی دیگر این تجربه می‌تواند هیجان‌هایی را با خود به همراه داشته باشد. انتخاب مدارس ایرانی برای تحصیل فرزند می‌تواند یکی از آن انتخاب‌های امنی باشد که فرزند شما را قدم‌به‌قدم با زندگی در یک کشور دیگر عادت بدهد. خوشبختانه ترکیه و به خصوص استانبول و آنکارا از این نظر مطمئن هستند زیرا مدارس ایرانی ترکیه از نظر سطح کیفی با بهترین مدارس ایران نیز برابری می‌کنند. در ادامه می‌توانید در مورد این مدارس بیشتر بدانید.

مدارس ایرانی ترکیه به چه شکل است؟

جالب است بدانید که اولین مدرسه ایرانی ترکیه که به نام مدرسه فجر شناخته می‌شود، در سال 1301 و در واقع 14 سال پیش از اینکه مدرسه‌ای در ایران داشته باشیم، تأسیس شد. این مدرسه را تجار ترکیه و علاقه‌مندان به فرهنگ ایران به وجود آوردند. این مدرسه با 9 دانش‌آموز شروع به کار کرد و پس از یک کنسرت خیریه توانست محلی برای خود خریداری کند. حالا این مدرسه 1780 مترمربع دارد و زیر نظر وزارت آموزش‌وپرورش ایران فعالیت می‌کند.

در کشورهایی که کنسولگری و سفارت ایران فعالیت دارند مدارس ایرانی نیز برای فرزندان دیپلمات‌ها و البته مقیمان وجود دارد. با توجه به اینکه ترکیه اغلب میزبان تعداد زیادی از ایرانیان بوده است، مدرسه ایرانیان استانبول یکی از فعال‌ترین مدارس ایرانی خارج از کشور است. این مدرسه برای افرادی که می‌خواهند فرزندشان مطابق سیستم ایران درس بخواند و یا برای کنکور ایران حاضر شود، بهترین گزینه هستند. حتی عده بسیاری برای آنکه مهاجرت فرزندشان با افت تحصیلی همراه نباشد، برای سال‌های اولیه مهاجرت این مدارس را ترجیح می‌دهند. این مدرسه نه فقط در شهر استانبول که در شهر آنکارا نیز وجود دارند و وابسته به سفارت ایران فعالیت می‌کنند. توصیه می‌شود که اگر می‌خواهید فرزندتان را در این مدارس ثبت‌نام کنید سریعاً دست بجنبانید زیرا ظرفیت این مدارس محدود است.

بیشتر بخوانید: تحصیل در مدارس ترکیه به چه شکل است؟

مدارس ایرانی ترکیه چیزی نزدیک به 300 دانش‌آموز پسر و دختر را آموزش می‌دهند. ساعت تحصیل فرزندان از 8:15 تا 13:30 است و درست مطابق مدارس ایران کلاس‌های تقویتی و فوق‌برنامه را نیز شامل می‌شود. این آموزشگاه با کمک‌های مردمی و شهریه دانش آموزان اداره می‌شود و معلمان مجربی دارد. اغلب معلمان این مدارس دارای مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد هستند که با مصاحبه و مسابقه انتخاب می‌شوند. تمامی دقت‌های لازم در انتخاب آن‌ها نیز به کار گرفته‌شده است. دانش آموزان در مدارس ایرانی ترکیه درست مطابق تقویم آموزشی ایران امتحان می‌دهند و حتی اغلب ناظر امتحانی این مدارس نیز از تهران اعزام می‌شود. این مدرسه مجهز به آزمایشگاه، کارگاه، سالن اجتماعات و کتابخانه است. همچنین مدرسه فجر در استانبول دو شعبه دارد.

اگر مدرسه فجر نتوانست شما را جذب کند گزینه دیگر به نام مدرسه بین‌المللی فارسی‌زبان نور معرفت نیز وجود دارد که با سیستم تحصیلی ایران اداره می‌شود. البته در این مدرسه علاوه بر کلاس‌های آموزش زبان، دوره‌های ورزشی را نیز شامل می‌شود و امکانات فوق‌العاده‌ای از جمله سینمای 200 نفره و رستوران را نیز شامل می‌شود.

مدارک لازم برای ثبت‌نام:

 • اصل گذرنامه یا پاسپورت
 • کارت اقامت
 • عکس

نکاتی که باید پیش از ثبت‌نام بدانید:

 • اگر قصد ثبت‌نام فرزندتان در مدارس ایرانی ترکیه را دارید باید مدارک تحصیلی قبلی فرزندتان را به تأیید اداره آموزش‌وپرورش محل تحصیل قبلی برسانید. این تأییدیه برای ثبت‌نام فرزندتان در مقطع جدید این مدارس کافی است و نیازی به تأیید اداره کل آموزش پرورش استان نیست.
 • لازم نیست که مدارک تحصیلی ارائه شده شما به این مدارس ترجمه شده باشد.
 • به دانش آموزان و اولیا یک نام کاربری و رمز عبور داده می‌شود. با استفاده از این نام کاربری شما می‌توانید به نمرات فرزندتان، حضوروغیاب و مسائل انضباطی فرزندتان در سایت دسترسی داشته باشید.
 • ثبت‌نام در این مدارس با اقامت توریستی امکان‌پذیر نیست مگر اینکه شما مدارکی مانند خرید خانه در ترکیه را ارائه کنید و در این صورت ثبت‌نام فرزند شما بدون مشکل انجام می‌گیرد.
 • ثبت‌نام در این مدرسه نمی‌تواند برای شما اقامت ترکیه را به ارمغان آورد.
 • در تابستان (تیر و مرداد) این مدارس فقط در روزهای دوشنبه و چهارشنبه پاسخگوی شما خواهند بود.
 • این مرکز آموزشی یک مرکز مختلط است و کلاس‌ها در آن بدون تفکیک جنسیتی برگزار می‌شوند مگر اینکه تعداد دانش آموزان به حدنصاب برسد و کلاس‌های تفکیک‌شده تشکیل می‌شود.
 • این مجتمع از پیش‌دبستانی تا پیش‌دانشگاهی می‌تواند تحصیل شما را پوشش بدهد.
 • برنامه درسی این مدارس کاملاً مطابق مدارس ایران است و حتی سیستم ارزیابی آن‌ها و کتاب‌های آموزشی کوچک‌ترین تفاوتی ندارند.
 • در مقطع دبیرستان این مدارس تنها می‌توان در رشته‌های ریاضی و تجربی تحصیل کرد.

Join the discussion ۴ Comments

 • مریم محبوب گفت:

  با سلام. پسر من سال آخر است و او را امسال به آنجا می آورم. تا سال ۱۲ را آنجا بخواند و در دانشگاه آنجا شرکت کند. وضعیت اخذ دیپلمش برای ارایه به دانشگاه چگونه است ؟؟

  • حسن مقدم گفت:

   با سلام خدمت شما

   بعد از اتمام سال تحصیلی پسر بزرگوارتون مدارک تحصیلی را ترجمه رسمی میکنید و به تاییدیه رسمی سفارت ترکیه در تهران خیابان جمهوری برسونید .

Leave a Reply