کارت‌های اعتباری یا کردیت کارت شامل انواع و اقسام کارت‌ها ازجمله ویزا کارت، مستر کارت و… می‌شوند. تمامی بانک‌های ترکیه، کردیت کارت‌های منحصر به خودشان را دارند و همراه با قابلیت‌هایی به مشتریان ارائه می‌دهند. اتباع خارجی نیز می‌توانند با باز کردن حساب در بانک‌های ترکیه از کردیت کارت‌های مخصوص آن بانک بهره‌مند شوند. برای آشنایی بیشتر با کردیت کارت در ترکیه تا انتهای متن با ما همراه باشید.

کردیت کارت چیست؟

در ایران ما کارتی با مفهوم کارت اعتباری یا همان کردیت کارت نداریم و کارت‌های عابر بانک ما همان مبلغی را کسر می‌کنند که به‌طور حقیقی در حساب وجود دارد. اما کردیت کارت و یا همان کارت اعتباری در بیشتر کشورها رواج دارد.

کردیت کارت به کارت‌هایی گفته می‌شوند که برای هر مشتری سطحی از اعتبار را در نظر می‌گیرند و به او اجازه می‌دهند که بدون داشتن آن مبلغ در حساب، از حساب خود خرج کند و در ماه بعد آن مبلغ را پرداخت کند. درواقع در این کارت‌ها هیچ پولی موجود نیست و شما برای خرید، اعتبارتان را خرج می‌کنید.

اگر نتوانید قبض کارت اعتباری خودتان را سر موعد پرداخت کنید، مشمول جریمه نیز خواهید شد.

کارت‌های اعتباری تاریخ انقضا دارند و پس از اتمام مهلت مصرف آن‌ها باید آن‌ها را تمدید کنید.

شما با کارت‌های اعتباری می‌توانید به‌صورت آنلاین از هر وبسایتی خرید کنید. به همین دلیل مراقبت و حفظ و حراست از اطلاعات این کارت‌ها بسیار مهم است و شما مسئول کارت خود هستید.

بیشتر کردیت کارت‌های ترکیه را می‌توان در تمامی جهان استفاده کرد. به عنوان مثال یک کردیت کارت ترکی به طور قطع جوابگوی نیاز شما در لندن خواهد بود.

افراد بالای 18 سال می‌توانند برای دریافت کارت اعتباری یا کردیت کارت در ترکیه اقدام کنند و آن را از بانک مورد نظرشان دریافت کنند.

مشتریان سال نخست دریافت کردیت کارت در ترکیه می‌توانند دو برابر درآمد ماهیانه‌شان اعتبار داشته باشند و نتیجتاً خرج کنند. این مبلغ از سال چهارم به بعد به 4 برابر درآمد ماهیانه تبدیل خواهد شد. هرچند این مبلغ می‌تواند بانک تا بانک متفاوت باشد و حتی نظر رئیس شعبه در خصوص مبلغ اعتبار یک کارت تعیین‌کننده باشد.

دریافت کردیت کارت در ترکیه می‌تواند پروسه‌ای زمان‌بر باشد و کمی طول بکشد تا شما اعتبار کافی را نزد بانک حفظ کنید. شما بلافاصله پس از باز کردن حساب شروع به کسب اعتبار می‌کنید. هر پرداخت صورت‌حساب، اجاره، قبض و به‌طورکلی گردش مالی حسابتان یک امتیاز مثبت برای دریافت اعتبار بیشتر است. ممکن است ابتدا یک رقم پایین به‌عنوان اعتبار به شما تعلق بگیرد ولی پس از مدتی خوش‌حسابی و وفاداری شما این اعتبار را به شکل آنی بالا ببرد.

چه کسانی می‌توانند برای دریافت کردیت کارت در ترکیه اقدام کنند؟

با توجه به اینکه کردیت کارت و یا همان کارت اعتباری ساختاری شبیه وام دارد، اغلب بانک‌ها از دادن این کارت به افراد خارجی خودداری می‌کنند. زیرا اگر فرد خارجی تمامی اعتبار خود را خرج کند و به کشورش بازگردد، بانک نمی‌تواند او را مجبور به پرداخت بدهیش کند. بنابراین خارجیان تنها تحت شرایطی خاص می‌توانند از مزایای دریافت کردیت کارت برخوردار شوند.

نکته‌ای که پیش از دریافت کردیت کارت باید بدانید این است که حتماً تا مبلغی خرج کنید که می‌دانید می‌توانید پرداخت کنید. چون بدهی‌های بانکی می‌تواند پیگیری قضایی را به دنبال داشته باشند و منجر به اخراج و دردسر شما شوند.

یکی از راه‌های دریافت کردیت کارت ثبت شرکت و بلوکه کردن مبلغی در حساب آن و دریافت کردیت کارتی با اعتبار همان مبلغ است. زراعت بانک یکی از آن بانک‌هایی است که دریافت کردیت کارت از آن نیاز به بلوکه کردن پول دارد ولی هالک بانک یا بانک خلق بدون بلوکه کردن، به همان مبلغ سرمایه‌گذاری به شما اعتبار می‌دهد. ایش بانک نیز مبلغ کمی اعتبار برای دانشجویان در کارت اعتباری‌اش در نظر گرفته است.

اگر اقامت شما در ترکیه با خرید آپارتمان و یا ملک است و حقوقی دریافت نمی‌کنید، باز هم با بلوکه کردن پول می‌توانید کردیت کارت داشته باشید. به‌طورکلی اغلب بانک‌ها با توجه به موجودی حساب و گردش حساب شما برایتان کارت اعتباری صادر می‌کنند.

اگر در ترکیه اجازه کار دارید، به‌راحتی می‌توانید درخواست کردیت کارت کنید. تنها کافی است از محل کارتان نامه‌ای برای مبلغ حقوق ماهیانه‌ای که می‌گیرید بگیرید و به بانک ارائه بدهید تا متناسب با درامدتان اعتبار دریافت کنید. شما باید به‌طور منظم گزارش درامد خود را به بانک بدهید تا به‌اندازه دقیق اعتبار بگیرید.

Leave a Reply