مهاجرت چه موقت و چه دائم می‌تواند اتفاقی حساس در زندگی هر انسانی باشد. این اتفاق زمانی حساس‌تر می‌شود که یک بچه‌مدرسه‌ای نیز در آن درگیر باشد. همه به خوبی می‌دانیم که مدرسه می‌تواند معادلات زیادی را برهم بزند و از طرفی دیگر نمی‌توان از هیچ کودکی انتظار داشت تا این دوره حساس را به‌تنهایی و بدون هیچ کمکی پشت سر بگذارد. خوشبختانه سیستم آموزشی ترکیه نه تنها در زمینه تحصیلی قوی عمل کرده، بلکه تنوع گزینه‌های پیش رو در آن به شما این امکان را می‌دهد که هر آنچه برای کودکان اتفاق بهتری است را انتخاب کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا بدانید که در انواع و اقسام شرایط برای تحصیل یک بچه‌مدرسه‌ای چه تصمیماتی می‌توانید بگیرید.

اگر شما به همراه فرزندتان به ترکیه مهاجرت کرده‌اید نخستین سوالی که باید به آن جواب بدهید این است که مهاجرت شما موقت است یا دائمی؟ این سؤال می‌تواند برای شما بسیار راهگشا باشد و بتوانید بر اساس آن درباره آینده تحصیلی فرزندتان بهتر تصمیم بگیرید.

اگر شما قصد اقامت دائم در ترکیه را دارید

فرزند شما در وهله اول به دوست نیاز دارد. این مهاجرت برای شما ممکن است سخت باشد ولی برای فرزندتان می‌تواند یکی از مراحل کلیدی و شکل‌دهنده زندگی‌اش باشد. از طرفی با توجه به این مسئله افت تحصیلی می‌تواند تا حد زیادی طبیعی باشد. اگر می‌خواهید فرزند شما مانند قبل درسش را ادامه بدهد و با موفقیت این دوره را بگذراند، قبل از هر چیز باید برای او کلاس زبان ترکی بگذارید. بهتر است تدریس این زبان را یک معلم فارسی‌زبان مسلط بر عهده بگیرد تا فرزند شما بتواند در صورت لزوم به‌راحتی با او ارتباط برقرار کند. علاوه بر این سعی کنید تا با ترتیب دادن موقعیت معاشرت با بچه‌های ترک‌زبان یا تماشای کارتون به زبان ترکی، توانایی مکالمه او را نیز تقویت کنید.

به‌این‌ترتیب شما با یک تیر چند نشان خواهید زد. نخست اینکه فرزندتان را برای معاشرت در محیط جدید آماده خواهید کرد و دوم اینکه می‌تواند در مدارس ترک‌زبان نیز به‌سادگی به تحصیل بپردازد. این می‌تواند گزینه مناسبی باشد زیرا شهریه این مدارس بسیار کمتر است و ثبت‌نام در آن‌ها نیز می‌تواند برای شما بسیار راحت‌تر باشد.

بیشتر بخوانید: شرایط تحصیلات فرزندان خانواده‌های ایرانی در کشور ترکیه چگونه است؟

درواقع اگر قصد دارید برای همیشه یا مدتی طولانی‌تر از چند سال در ترکیه بمانید، ترجیحاً فرزندتان را در مدارس دولتی ترکیه ثبت‌نام کنید. مدارس دو زبانه و انگلیسی‌زبان گزینه‌های بسیار جذابی به نظر می‌رسند ولی فشار یادگیری یک زبان دیگر برای فرزند شما آن‌هم زمانی که به‌تازگی مهاجرت کرده و می‌خواهد با یک زبان دیگر ارتباط برقرار کند، کاملاً غیرضروری است. البته که یادگیری زبان‌های مطرح جهان مانند انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و … می‌تواند بسیار جذاب باشد ولی در نظر داشته باشید که فرزند شما مجبور است ترکی را آموزش ببیند و این ضرورت حتی اگر شما پس از چند سال قصد مهاجرت به اروپا و دیگر کشورها را داشته باشید، آن‌قدر نیست که در مدرسه به‌جای یک زبان ناآشنا، به دو زبان ناآشنا درس بخواند.

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که پیش از رسیدن فرزندتان به سطح قابل قبولی در زبان او را در مدرسه ثبت‌نام نکنید. حتی اگر این تعلل منجر به از دست دادن یک سال تحصیلی باشد. البته که محیط مدرسه می‌تواند به کودکتان در آموزش زبان کمک بسیار زیادی بکند ولی با توجه به آسیب‌های روانی که در ناتوانی برقراری ارتباط و همچنین محتوای درس‌ها، می‌تواند ببیند این حرکت ابداً به‌صرفه نخواهد بود.

اگر ترکیه ایستگاه موقتی برای مهاجرت شماست

شما می‌توانید همه توصیه‌های بالا را در مورد زبان دیگری برای فرزندتان به‌کار بگیرید و او را به مدارس دو زبانه و بین‌المللی ترکیه بفرستید. این مدارس تحت نظر کشورهای دیگری از جمله آمریکا، انگلستان و کانادا مشغول به کار هستند و همان سیستم را نیز دنبال می‌کنند. این مدارس برای مهاجران موقت ترکیه یک گزینه ایده‌آل است و اغلب محصلان آن نیز از این دسته افراد هستند. ترکی نیز به‌عنوان زبان دوم در این مدارس تدریس می‌شوند و فرزند شما می‌تواند این زبان را نیز همراه با دیگر کودکانی که مانند خودش هستند آموزش ببیند. مدرک پایان تحصیل این مدارس نیز بین‌المللی است.

البته گفتنی است که نحوه پذیرش این مدارس می‌تواند کمی متفاوت باشد. برخی از آن‌ها با شهریه اقدام به پذیرش دانشجو می‌کنند و برخی دیگر ممکن است آزمون ورودی داشته باشند. اگر قصد ثبت‌نام فرزندتان در این مدارس را دارید بهتر است عجله کنید زیرا این مدارس به‌سرعت پر می‌شوند.

اگر مهاجرت شما به ترکیه موقتی است و به ایران باز می‌گردید

در این شرایط شما می‌توانید هر دو گزینه بالا را امتحان کنید. ولی گزینه‌ای مطمئن‌تر و بهتر از آنان وجود دارد و آن‌هم ثبت‌نام فرزندتان در مدارس فارسی‌زبان ترکیه است. ترکیه سه مدرسه فارسی‌زبان در شهرهای بزرگ دارد که شما می‌توانید فرزندتان را در آنجا ثبت‌نام کنید. این مدارس دقیقاً سیستم آموزشی ایران و کتاب‌های ایران را تدریس می‌کنند. درواقع مدارس ایرانی ترکیه زیر نظر وزارت آموزش‌وپرورش ایران است.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره مدارس ایرانی ترکیه در استانبول و آنکارا

شما می‌توانید این گزینه را نیز برای تحصیل فرزندتان در نظر بگیرید ولی توصیه ما این است که اگر فرزند شما در سنین حساس نزدیک به کنکور به سر می‌برد حتماً این گزینه را انتخاب کنید تا بتواند به راحتی و بدون خواندن درس‌های اضافه در کنکور ایران شرکت کند و کنکوری را جا نماند.

Leave a Reply