لایه‌های عمیق تاریخی شهر استانبول، باعث شده است که این شهر جزو زیباترین شهرها و شهر مورد هدف برای زندگی کردن باشد. استانبول یکی از معدود شهرهایی است که در بین دو قاره قرار دارد و اروپا، آسیا و تنگه‌ی «بُسفُر» (Bosphorus) را به یکدیگر متصل می‌کند. این شهر توسط «بیزاس شاه» (King Byzas) در قرن هفتم قبل از میلاد، پایه‌گذاری شده است. استانبول بزرگترین شهر ترکیه محسوب می‌شود که به دلیل داشتن پیشینه‌ی تاریخی بسیار زیاد و موقعیت جغرافیایی خاص، فرهنگ‌های گوناگونی در آن مشاهده می‌شود. در زیر به برخی از ویژگی‌های چشم‌گیر این شهر اشاره می‌کنیم.

داشتن مرکز هنرهای معاصر

استانبول دارای یک مرکز همایش هنرهای معاصر است که در کنار نوپا بودنش، رشد سریع و موفقی داشته است. این موزه که «Istanbul Modern» نام دارد، در کنار ساحل بُسفُر واقع شده که تحت پروژه‌ی بازسازی چند میلیاردی است و تمامی طراحی‌ها و معماری‌های این پروژه‌ها توسط معماری به نام «Renzo Piano» صورت می‌گیرد. طبق گفته‌ها این بازسازی‌ در سال‌های پیش رو به اتمام رسیده و در سال ۲۰۲۱ این موزه آماده‌ی استقبال از بازدید کنندگان است. همچنین گفته شده که تا زمان بازگشایی این موزه، علاقه‌مندان می‌توانند کلکسیون‌ها و نمایشگاه‌های موزه را در سایت موقتی خود واقع در «بی‌اوغلو» (Beyoglu) مشاهده کنند.

جاه‌طلبی‌های اقتصادی

بر اساس ادعاهای دولت ترکیه، این دولت تلاش می‌کند که این کشور تا سال ۲۰۲۳، جزو ده کشور بزرگ از لحاظ اقتصادی و شهر استانبول تبدیل به یکی از مراکز اقتصادی جهان برای رقابت با نیویورک و لندن شود. مرکز بین‌المللی اقتصادی ترکیه (IIFC) یک پروژه‌ی ۲.۶ میلیارد دلاری است که برای اداره امور مالی کشور، بانک‌ها و مشاغل مربوط به آن‌ها و در راستای سیاست‌های اقتصادی دولت ترکیه تلاش می‌کنند تا بتوانند از اتمام این پروژه در سال ۲۰۲۳، سرمایه‌گذارهای خارجی بیشتری را جذب این کشور نمایند.

غذاهای خیابانی لذیذ

شما می‌توانید یک از بهترین کباب‌های عمرتان از غذافروشی‌های خیابانی شهر استانبول تهیه و امتحان کنید. غذاهای خیابانی، بخش بزرگ و جدانشدنی زندگی مردم این شهر است که به صورت‌های مختلف بر روی گاری‌‌های مخصوص، دکه‌‌ها و یا در ظرف‌‌های مخصوص که فروشنده‌ها بر روی سر خود حمل می‌کنند، به فروش می‌رسد.

اوقات فراغت لذت‌‌‌بخش

«Keyif» یک اصطلاح ترکی به معنی لذت و خرسندی است که یک تفریح ملی و همگانی به شمار می‌آید که در خانه‌ها یا کافه‌‌های استانبول به این موضوع توجه جدی می‌شود. کیف یا تفریح هر شخص نسبت به سلیقه‌اش متفاوت است اما همه‌ی مردم استانبول یک سری تفریحات مشترک دارند و آن هم شامل نشستن در یک جای دنج مانند جاهای مخصوص برای نشستن در خیابان‌هاو یا کافه‌ها و نوشیدن چای به همراه باقلوای و شیرینی‌های تازه است. لازم به ذکر است که مردم استانبول هر روز ساعاتی را برای این قبیل کارها اختصصاص می‌دهند.

معماری‌های بسیار زیبا

خیابان‌های ترکیه بهترین جا برای نمایش دادن معماری‌ فرهنگ‌‌های مختلف در طول تاریخ است. این سازه‌ها تاثیر گرفته از فرهنگ یونانی‌ها، رومی‌ها و عثمانی‌ها است که در کنار معماری‌های مدرن و امروزی همچمنان جایگاه خود را حفظ کرده‌اند. از جمله‌‌ معماری‌های باستانی و چشم‌نواز به موزه‌ی «Hagia Sophia» با گنبدها‌ی چشم‌گیر و مناره‌های زیبا، «Blue Mosque» یا همان مسجد سلطان احمد که با بیش از ۲۰.۰۰۰ سرامیک «Iznik» تزیین شده، و کاخ «Topkapi» که زمان خانه‌ی سلطان‌های اوتومان بود، می‌توان اشاره کرد.

Leave a Reply