زندگی در هر شهری، مسائل خوشایند و ناخوشایندی دارد که آگاه بودن به این مسائل می‌تواند راهنمای خوبی برای رفتن به این شهرها شود. زندگی در استانبول نیز از این اصل جدا نیست و شما اگر قصد رفتن و شروع زندگی جدیدی را در این شهر دارید، باید به تمامی جنبه‌‌های مثبت و منفی آن واقف باشید. در زیر به برخی از این مسائل در دو دسته‌‌ی جداگانه‌ی «جنبه‌های مثبت» و «جنبه‌های منفی» می‌پردازیم:

جنبه‌های مثبت

۱- زندگی اجتماعی: افراد زیادی مانند شما در استانبول هستند که از شهرها و کشورهای دیگر به این کشور آمده و در آن جا زندگی می‌کنند. این افراد که به اصطلاح طعم غربت را چشیده‌اند، بیش‌تر شرایط افرادی را که همانند آن‌ها هستند، درک می‌کنند و در مواقع نیاز به کمک آن‌ها می‌روند. شما با افرادی که در این شهر غریبه هستند، بسیار آسان‌تر می‌توانید وارد روابط دوستی شوید و حرفی برای گفتن با آن‌ها داشته باشید. همچنین در نظر بگیرید که مردم شهر استانبول نیز مردمی خون‌گرم هستند و معمولا از کسانی که تازه به شهرشان پا گذاشته‌اند، استقبال می‌کنند.

۲- ارزان بودن محصولات نسبت به درآمد ماهیانه در ترکیه: با اینکه این قضیه شامل تمامی محصولاتی که در استانبول به فروش می‌رسد، نمی‌شود اما قیمت اکثر محصولاتی که در این شهر خریداری می‌کنید، نسبت به درآمد ماهیانه‌ی استانداردی که خواهید داشت، بسیار معقول است. این معقول بودن قیمت شامل هزینه‌ی حمل و نقل عمومی نیز می‌شود که هزینه‌ی تاکسی یک مسیر رفت در استانبول بسیار کم‌تر از هزینه‌ی تاکسی در شهرهای کشورهای دیگر مانند انگلستان است.

۳- مهربان بودن مردم استانبول نسبت به غریبه‌ها: شاید پیش بیاید که گاهی اوقات رفتار مردم استانبول شما را شگفت‌زده کند. همیشه احتمال اینکه شما در اوایل زندگی در استانبول به مشکلاتی از قبیل مسیرهای اشتباه رفتن و گم شدن، سوار شدن به اتوبوس اشتباه، جا ماندن پول‌هایتان در خانه و نداشتن پول برای کرایه تاکسی یا خرید غذا و غیره، برخورد کنید. در چنین مواقعی مردم استانبول به دلیل روحیه‌ی گرمی که دارند، همیشه از کارهای خودشان دست کشیده و بدون هیچ چشم‌داشتی به کمک شما خواهند آمد.

۴- هیچ موقع کسل‌کننده نیست: ممکن نیست که حوصله شما در شهر استانبول سر برود و هر کار حوصله‌بری می‌تواند در این شهر به یک کار هیجان‌انگیز تبدیل شود. چرا که در ذات این شهر چیزی به نام کسل‌ شدن وجود ندارد و مردم این شهر از اول به مشکل «کسل بودن» حتی فکر هم نکرده‌اند. همیشه برای مواقع کم‌حوصلگی کافه، رستوران،‌ مکان تاریخی و فرهنگی یا تفریح‌های دیگری وجود دارد که شما سر حال بیاورد.

کافه‌ای زیبا در شهر استانبول

۵ – دلموش (The Dolmuş): «دلموش» به تاکسی‌هایی در استانبول گفته می‌شود که بین شهرها و برای مسافت‌های طولانی حرکت می‌کنند و از لحاظ اقتصادی بسیار به صرفه‌تر هستند. این تاکسی‌ها که عمدتا ون‌های مدل بالا هستند، برای کسانی که بیرون از استانبول زندگی می‌کنند و روزانه برای کار به این شهر می‌آیند، بسیار سریع‌تر، امن‌تر و راحت‌تر هستند و کسانی که از این تاکسی‌ها استفاده کرده‌اند، از آن‌ها به عنوان «یک نعمت خدادادی» یاد می‌کنند.

جنبه‌های منفی:

۱- شلوغی بیش از حد: یکی از مشکلات اساسی که باید در نظر داشته باشید، شلوغی بیش از حد استانبول است که ریشه در توریستی و محبوب بودن این شهر دارد. به خصوص در زمان‌هایی که مردم از شهرها و کشورهای دیگر برای مسافرت به این شهر می‌آیند، اوضاع وخیم‌تر می‌شود. پس اگر شخصی هستید که به شلوغی و ترافیک زیاد عادت ندارید،‌ باید در مورد این مشکل به خوبی فکر کنید.

۲- حمل و نقل عمومی داخل شهر: یکی از معضلات دیگر، گاها راحت نبودن در وسایل حمل و نقل عمومی است. همین مشکل نیز ریشه در مورد اول دارد که به دلیل استفاده زیاد مردم از وسایل حمل و نقل عمومی، شما همیشه جای راحت و دنجی در اتوبوس‌ها یا متروها پیدا نخواهید کرد.

۳- آلودگی: زیاد بودن جمعیت استانبول و به تبع زیاد بودن ماشین و وسایل آلاینده، باعث شده است که این شهر شرایط آب و هوایی جالبی نداشته باشد. آلودگی یکی از مشکلاتی است که در شهرهای بزرگ و صنعتی باید پذیرفت و با آن کنار آمد.

۴- کمبود فضای سبز: اگر فردی هستید که به طبیعت علاقه دارید، استانبول از این لحاظ برایتان جالب نخواهد بود. مصالح ساختمانی در جنگ با طبیعت پیروز شده و چیزی که شما می‌بینید، یک شهر خاکستری است تا یک شهر سرسبز. نسبت فضای سبز برای هر شخص در استانبول، چیزی حدود ۶.۵ متر مربع است، در صورتی که این ارقام در شهرهایی مانند لندن، ۲۷ متر مربع برای هر نفر و آمستردام، ۴۵.۵ متر مربع برای هر نفر است.

۵- رانندگی در خیابان‌ها: مشکل دیگر، وضعیت رانندگی مردم در خیابان‌های استانبول است که زیاد جالب نیست. مشکل وجود ترافیک زیاد در این شهر باعث می‌شود که رانندگان تحت فشار زمانی بوده و احتیاط در رانندگی را فدای به موقع رسیدن کنند. همین موضوع متاسفانه رفته رفته بر روی فرهنگ کلی رانندگی مردم استانبول تاثیر گذاشته و منجر شده که سالانه شمار زیادی تصادفات و سانحه‌های رانندگی صورت گیرد.

Leave a Reply