پیش خرید خانه در ترکیه این روزها یکی از پرکاربردترین کلمات در تبلیغات رسانه‌ای مهاجرت به ترکیه است. اما سؤال اینجاست که تصویر جذاب ترسیم‌شده در تبلیغات تا چه حد می‌تواند به واقعیت نزدیک باشد؟ و اگر نیست برای تحقق آن چه باید کرد؟ پیش فروش خانه در ترکیه سود بسیار زیادی را عاید بسیاری از شرکت‌های سازنده کرده است. گاهی این سود به حق و گاهی هم از سر کلاه‌برداری بوده است.

شما با پیش خرید خانه در ترکیه پول بیشتری را در مدت‌زمان طولانی‌تری پرداخت خواهید کرد و بهترین انتخاب برای زمانی است که پول شما آماده نیست. ولی آیا همچنان این انتخاب، به‌صرفه است؟ برای ارزیابی این مسئله می‌توانید تا انتها با ما همراه باشید.

پیش خرید خانه در ترکیه به چه صورت است؟

همانطور که می‌دانید شما به دو صورت می‌توانید در ترکیه خانه‌دار شوید. یکی خرید آماده ملک و دیگری خرید اقساطی آن یا پیش خرید است. نکته مهمی که در همین ابتدای کار باید بدانید این است که شما برای اینکه صاحب پاسپورت ترکیه بشوید باید مبلغ ملک را یکجا پرداخت کنید. پس گزینه پیش‌خرید چندان مناسب حال شما نخواهد بود. حتی اگر در کل مجموع مبلغ پرداختی شما بیش از 250 هزار دلار شود ازآنجایی‌که شرایط دریافت پاسپورت با خرید ملک را رعایت نکرده‌اید، نمی‌توانید برای شهروندی ترکیه اقدام کنید.

هرکدام از روش‌های خرید ملک در ترکیه مزایا و معایب منحصر به خود را دارند که حتی معایب آن برای یکی حسن و مزایای آن برای دیگری عیب محسوب می‌شود. پس این مسئله که آیا پیش خرید ملک در ترکیه برای شما گزینه مناسبی است یا نه، کاملاً به خود شما و شرایط شما بستگی دارد.

نکته دومی که به‌هیچ‌عنوان نباید فراموش کرد این است که گول تبلیغات را نخورید. در تبلیغات همه‌چیز آسان‌تر و ارزان‌تر از واقعیت‌اند! این تبلیغات حتی اگر دروغ نگویند، تمامی واقعیت را هم بازگو نمی‌کنند. پس پیش از هر اقدامی واقع‌بین باشید و با تصور اینکه پس از یک پرداخت ساده پاسپورت به دست در ویلای روبه‌دریایتان در یکی از بهترین و خوش آب‌وهوا ترین مناطق ترکیه قهوه ترک می‌نوشید، پیش نروید. هر چیزی راه مخصوص به خود را دارد و باید قدم‌به‌قدم و مطمئن پیش بروید.

پیش خرید ملک به معنای خرید ملکی است که هنوز برای تحویل آماده نشده است. این ملک می‌تواند در ابتدایی‌ترین مراحل ساخت‌وساز باشد و یا چیزی به اتمام آن نمانده باشد. درهرصورت ملک موردنظر برای سکونت حاضر نیست. بااین‌وجود شما نیز پولی را به‌صورت یکجا پرداخت نخواهید کرد.

در ادامه به‌صرفه بودن یا نبودن پیش‌خرید ملک را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد:

قیمت

قیمتی که به شما به‌عنوان خریدار گفته می‌شود نه از سوی بنگاه‌داران تعیین‌شده و نه کارشناسان. این قیمتی است که خود دفتر فروش تعیین کرده است. همچنین از آن‌جایی که مسلماً نیت سازنده کسب سود و درآمد بوده است، قطعاً این قیمت از ارزش واقعی ملک بیشتر خواهد بود.

این مسئله که پرداخت شما یکجا نخواهد بود عده بسیار زیادی را در این تصور که پول کمتری خواهند پرداخت فرومی‌برد. ولی یک حساب‌کتاب کوچک به شما اثبات می‌کند که در حقیقت مبلغ بیشتری پرداخت کرده‌اید. در زمان خرید نقدی و یکجا شما می‌توانید چانه‌بزنید و تخفیف بگیرید ولی در پیش خرید خبری از یک خرید به‌صرفه نیست. این مسئله تنها زمانی می‌تواند به‌صرفه باشد که شما به این خرید شدیداً نیاز دارید و از طرفی هم پولتان حاضر نیست.

پیش خرید خانه در ترکیه تنها زمانی می‌تواند به‌صرفه باشد که شما به این خرید شدیداً نیاز دارید و از طرفی هم پولتان حاضر نیست!

تحویل ملک

یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی که داستانش را چه در ترکیه چه در کشورمان و چه در هر جای دیگر دنیا در مورد خانه‌های پیش فروش شده شنیده‌ایم، داستان تحویل ندادن ملک سر موعد است. اغلب مواقع تحویل یک ملک می‌تواند سال‌ها پس از موعد مقرر طول بکشد و شما تمام این مدت را درحالی‌که قاعدتاً باید خانه داشته باشید، بدون خانه سر کنید.

حتی اگر یک شرکت سازنده به قولش وفا کند و سر موعد خانه شما را تحویل بدهد همچنان به وقت نیاز دارد تا خانه‌های دیگر مجتمع را آماده کند. نتیجتاً شما در مجتمع نیم ساخته زندگی خواهید کرد. این به معنی زندگی در سروصدا، مشکلات آب و برق و گاز و…، گردوخاک و … است. از طرفی نمی‌توانید خانه را هم بفروشید و خلاص شوید. هیچ‌کس یک تک‌واحد در یک مجتمع نیم ساخته را خریداری نمی‌کند.

کلاه‌برداری

راه‌های مختلفی برای سو استفاده از افراد از این طریق وجود دارد که مطمئناً شما نمی‌توانید همه آن‌ها را پیش‌بینی کنید. به‌عنوان‌مثال پس از کودتای سال 2016 شرکت‌های سازنده وابسته به گولن و حتی مشکوک به همکاری، حق هیچ‌گونه فروش و اسکان در پروژه‌هایشان را ندارند. آیا این شرکت‌ها به شما این را می‌گویند؟ مسلماً نه. شما تنها وقتی متوجه خواهید شد که هیچ سندی از خانه‌ای که خریدید به دستتان نرسید.

گاهی اتفاق می‌افتد که پس از چند هفته سکونت و نرسیدن سندی که باید دو روزه صادر شود، پلیس یک مجتمع و همه ساکنین را تخلیه کرده و دست هیچ‌کدام به هیچ جایی بند نبوده است.

بد نیست بدانید که اعتماد به‌ظاهر افراد حتی اگر دستگاه دروغ‌سنج هم داشته باشید در این مورد جواب نمی‌دهد. چون برخی از آن‌ها واقعاً دروغ نمی‌گویند. آن‌ها واقعاً دوست دارند خانه رؤیایی شما را با بهترین امکانات در کمترین زمان ممکنه آماده کنند. ولی این از کارکشتگی‌شان نیست و از بی‌تجربگی و بلندپروازی بی‌دلیل است. آن‌ها شما و پولتان را قربانی آرزوهای دورودراز خود می‌کنند و شما فریب چهره مصمم و انگیزه آن‌ها را می‌خورید.

در پایان

پیش خرید خانه در ترکیه تنها در زمانی ممکن است برای شما به‌صرفه باشد که نقدینگی کافی ندارید و عجله‌ای هم برای سکونت در خود احساس نمی‌کنید. اما حتی در همین زمان هم باید حواستان را تا حد ممکنه جمع نگه‌دارید. احتمال کلاه‌برداری در این زمینه بسیار زیاد است. فریب چهره‌های خندان و جذاب و شیک و تبلیغات ر رنگ و لعاب را نخورید. از آن‌ها مدرک بخواهید. از آن‌ها بخواهید تا اسناد مربوط به قانونی بودن فعالیت و … را به شما نشان بدهند. اگر در ترکیه نیستید حتماً سری به ترکیه بزنید، پروژه را ببینید و با افرادی مشورت کنید. حتماً یک وکیل و مشاور حرفه‌ای مسلط به زبان‌های انگلیسی و ترکی و آشنا به قوانین کشور ترکیه را با خود به همراه داشته باشید.

مسئله دیگری که می‌تواند کمک‌تان کند بررسی سوابق شرکت سازنده است. حتماً به دنبال شرکت‌هایی باشید که چندین پروژه موفق پیش از شما داشته‌اند و حتی بد نیست تا با مشتریانشان صحبت کنید و ببینید که شرایط واقعی از چه قرار است. به‌هیچ‌عنوان به سراغ شرکت‌های گمنام با سوابق نامعلوم نروید. به دنبال افرادی با حسن سابقه در این زمینه باشید چون ارزش ملک شما بسیار بسیار کمتر از سودی است که آبرویشان برایشان به ارمغان آورده است.

Leave a Reply