پیشرفت اقتصادی ترکیه، جذابیت‌های توریستی و پیشرفت روزافزون این کشور، باعث شده است تا خیلی‌ها این کشور را به‌عنوان مقصد دائمی یا موقت خود انتخاب کنند. برای تحصیل یا کار به این کشور مهاجرت کنند یا آن را برای سرمایه‌گذاری امن بشمارند یا مدتی بیشتر از یک تور تفریحی قصد اقامت داشته باشند. اگر اقامتتان موقت است و قصد خرید منزل در ترکیه را ندارید یا پولتان به خرید خانه نمی‌رسد، اجاره خانه گزینه‌ای است که حتما باید آن را در نظر بگیرید. می‌توان گفت که حتی برای اقامت‌های توریستی چندهفته‌ای، اجاره خانه گزینه‌ای قابل تأمل و به‌صرفه است. به‌طورکلی اجاره‌ی منزل در ترکیه از قیمت بالایی برخوردار نیست. اگر اجاره‌بهای استانبول را با شهری مثل تهران مقایسه کنیم متوجه می‌شویم که چقدر هزینه‌ی اقامت در ترکیه نسبت به تهران ارزان‌تر می‌تواند باشد. برای اینکه خانه‌ی موردعلاقه‌تان را با بهترین امکانات و بهترین قیمت پیدا کنید و سرتان کلاه نرود باید به مسائل و نکاتی دقت داشته باشید. در اینجا ما برای شما هر آنچه باید در هنگام اجاره خانه در تکیه باید در نظر داشته باشید را نام می‌بریم.

هر آنچه باید پیش از اجاره کردن خانه در ترکیه بدانید:

حتما هدفتان را از ورود به ترکیه و اجاره کردن منزل در آنجا مشخص کنید. برای کار در آنجایید یا تحصیل؟ نزدیک بودن به چه محل‌هایی برای شما در اولویت است؟ اولویت‌های شماست که باید محله‌ای که انتخاب می‌کنید را مشخص کند. مخصوصا در استانبول که شهری شلوغ و پرترافیک است، حتما در نزدیکی محل کار یا تحصیل خود خانه بگیرید. به این صورت در هزینه‌هایتان 10 تا 15 درصد صرفه‌جویی خواهید کرد و از طرفی دیگر هم زمان کمتری را در راه و کلافگی ترافیک سپری خواهید کرد.

سلیقه‌تان را نیز مشخص کنید. شلوغی دوست دارید یا آرامش؟ بافت سنتی شهر بیشتر برایتان جذاب است یا بافت مدرن؟ برای هر منظور خانه‌ای متفاوت وجود دارد که زندگی در آن می‌تواند آرامش بیشتری را به شما هدیه دهد.

منبع: پنج نکته مثبت و منفی در زندگی در استانبول

توجه داشته باشید که برای اجاره خانه در ترکیه حتما به سراغ املاکی‌هایی بروید که برای اجاره مجوز دارند. در ترکیه چه اجاره کوتاه‌مدت روزانه چه اجاره‌های سالیانه، به مجوز برای این مسئله و اجازه‌نامه معتبر و محضری نیاز دارند. شما می‌توانید خانه را در ترکیه به‌صورت روزانه، ماهانه، سه ماهه و یک ساله اجاره کنید. حتی اگر ماندنتان بیشتر از یک هفته طول می‌کشد اجاره‌ی خانه به نسبت هتل به صرفه‌تر است.

از آنجایی که تمدید اقامت ترکیه سالیانه است، بهتر است اگر جایی را اجاره کردید اجاره‌ی آن منزل را به‌صورت سالیانه تمدید کنید.

در ترکیه هزینه‌ی هنگفت رهن وجود ندارد. شما تنها باید دو برابر هزینه‌ی یک ماه اجاره را نزد صاحب‌خانه به‌عنوان امنیت قرار بدهید.

به هیچ وجه تنها ملاکتان برای اجاره منزل را کرایه پایین قرار ندهید. هیچ ارزانی بی‌علت نیست و اغلب این خانه‌ها با امکانات و تجهیزات قدیمی می‌توانند به شما و وسایلتان آسیب بزند. به‌این‌ترتیب شما با خیال پرداخت اجاره کمتر، محتمل ضرر مالی بیشتری خواهید شد. یا اجاره کردن خانه‌های ارزان‌قیمت در طبقات بسیار بالا بدون آسانسور برای هرکسی به‌صرفه نیست. اگر در پرداخت هزینه‌ها دچار مشکل شدید به همخانه فکر کنید. شریک شدن منزل خوب با کسی مسلما انتخابی بهتر از زندگی به‌تنهایی در یک خانه‌ی بد است.

اگر خانه‌ی محبوبتان را با قیمت پایین پیدا کردید، سریع دست به کار شوید چون خانه خوب در ترکیه چیزی نیست که روی زمین بماند.

آژانس‌های املاک در ترکیه سیستم سرا سری ندارند. در نتیجه هر آژانس تنها می‌تواند از خانه‌هایی که برای فروش به او سپرده شده به شما خبر بدهد و نه بیشتر. از همین رو شما باید آژانس به آژانس سر بزنید تا خانه مورد نظرتان را پیدا کنید. حتی مراجعه به وب‌سایت آنان نمی‌تواند کار چندانی برای شما از پیش ببرد. چون این وب‌سایت ها مدام به‌روز نمی‌شوند و اغلب یک خانه با موقعیت خوب صرفا برای به دام انداختن مشتری در صفحه‌ی اول وجود دارد.

ممکن است بعضی از مالکین خانه‌های خود را به بنگاهی نسپارند برای همین بهتر است از طریق روزنامه و اپلیکیشن های خانه یابی نیز به دنبال منزل باشید.

به دنبال بنگاهی‌های معتبر و منابع امن بگردید. حواستان باشد که اکثر کار را حضوری انجام دهید و بدون دیدن و بررسی دقیق پای معامله نروید تا خدای‌ناکرده ضرری متوجهتان نشود.

بیشتر بخوانید: اجاره خودرو در ترکیه به چه شکل خواهد بود؟

اگر ماشین دارید حتما چک کنید که خانه پارکینگ داشته باشد. جای پارک یکی از مشکلات بزرگ مردم مخصوصا در شهر استانبول است. تعداد کمی از خانه‌های ترکیه به‌صورت مبله اجاره داده می‌شود ولی ممکن است شما با هماهنگی خود صاحب‌خانه و درخواست از او بیعانه‌ای بابت استفاده از وسایلش پرداخت کنید و از آن‌ها استفاده کنید. همچنین حتما منزل موردنظر را ازنظر امنیت چک کنید. آن خانه باید حتماً به وسیله‌ی اداره امنیت آن منطقه ضمانت شده باشد.

در اجاره خانه در ترکیه باید در زمینه اجاره نامه هم اطلاعات داشته باشید. به صورت خلاصه، اجاره نامه سندی است بین شما و صاحب‌خانه و مشخصات ظرفیت، میزان اجاره‌بها، مدت‌زمان اجاره و دیگر شرایط را ذکر می‌کند. اگر به زبان ترکی مسلط نیستید و اجاره‌نامه به زبان ترکی است بهتر است که از یک متخصص و کسی که به این زبان مسلط است کمک بگیرید و بدون خواندن قرارداد آن را امضا نکنید.

کمیسیون بنگاه تقریباً به‌اندازه یک ماه اجاره است. رسم بر این است که صاحب‌خانه این مبلغ را پرداخت کند ولی در برخی شرایط مستاجر این پول را پرداخت خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: از صفر تا صد اقامت توریستی یک ساله در ترکیه

اگر شما پرداخت اجاره را به لیر انجام دهید به مدت سالیانه مبلغ کمی افزایش اجاره‌بها خواهد داشت ولی اگر برحسب دیگر ارزها قصد پرداخت اجاره خانه در ترکیه را دارید در طی 5 سال هیچ‌گونه افزایش بهایی شامل شما نخواهد شد.

چیزهایی که باید در اجاره‌نامه ذکر شوند به شرح زیر است:

  • آدرس دقیق محله‌ای که خانه در آن وجود دارد. خیابان، کوچه، پلاک، طبقه، کد پستی
  • اینکه ملک تجاری است یا شخصی و چه کاربری‌ای دارد
  • مشخصات دقیق صاحب‌خانه و مستاجر
  • تاریخ آغاز ساکن شدن مستاجر و تاریخی که باید منزل را تحویل بدهد.
  • لیست تمامی لوازم جانبی که در خانه وجود دارد.

تعهد اخلاقی که مستأجر باید با همسایگان خوش‌برخورد باشد و مزاحمت ایجاد نکند، مراقب ملک باشد، بدون اجازه صاحب‌خانه تغییری در ملک ندهد و اینکه خانه را به دیگری اجاره ندهد. میزان جریمه‌ای که بابت دیرکرد مستأجر در پرداخت بها یا تخلیه متحمل خواهد شد نیز در اجاره‌نامه قید می‌شود.

Leave a Reply